
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/2274/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2020 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Мричко Н.І.,
за участі секретаря судового засідання Кулик С.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Жигальської І.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Винниківської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (надалі – ОСОБА_1 , Позивач) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Винниківської міської ради (надалі - Відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 2020 від 24.09.2019 18-ої сесії Винниківської міської ради 70-го скликання «Про відмову у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 у власність для ведення особистого підсобного господарства по АДРЕСА_1 ;
- зобов`язати Винниківську міську раду у місячний строк з дня набрання рішення законної сили надати дозвіл ОСОБА_1 на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі у власність площею 0,0437 га на АДРЕСА_1 , яка перебуває в постійному користуванні для ведення особистого підсобного господарства на підставі державного акта серії ІІ-ЛВ № 025120 від 22.02.2002;
- зобов`язати Винниківську міську раду у місячний строк з дня набрання рішення законної сили затвердити ОСОБА_1 технічну документацію із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки площею 0,0813 га для ведення індивідуального садівництва 01.05. за адресою АДРЕСА_1 кадастровий номер 4610160300:07:006:0293 та надання в оренду.
Позов обґрунтовано тим, що згідно з державного акту серія II-ЛВ № 025120 від 22.02.2002 року, виданого Винниківською міською радою, земельна ділянка площею 0,0437 га надана в постійне користування ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . З користування у встановленому законом порядку не вилучалась. Цільове призначення земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства визначено рішенням виконавчого комітету Винниківської міської ради № 148 від 19 червня 2001 року та зазначено в державному акті, ділянка перебуває в постійному (індивідуальному) користуванні Позивача, що повністю спростовує викладені у спірному рішенні Винниківської міської ради відомості про належність земельної ділянки до земель загального користування. Окрім того, на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) земельну ділянку площею 0,0813 на АДРЕСА_1 зареєстровано в Державному земельному кадастрі, присвоєно кадастровий номер 4610160300:07:006:0293, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення 01.05. для ведення індивідуального садівництва, що спростовує доводи Відповідача про належність земельної ділянки до земель загального користування (вулиця). На думку Позивача, Винниківська міська рада повинна затвердити перевірену державним кадастровим реєстратором технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка повністю відповідає даним Державного земельного кадастру. Відмова у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в оренду Винниківська міська рада з мотивів неможливості передавати у власність землі загального користування вулиці, які знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю, не узгоджується з положеннями ЗК України, зокрема, ст.ст. 123,124,186 Земельного кодексу України, ЗУ «Про Державний земельний кадастр».
Ухвалою від 19.03.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою від 15.06.2020 закрито підготовче провадження у справі і призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні Позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю. Просили позов задовольнити повністю.
Відповідач у судове засідання явки уповноваженого представника не забезпечив повторно, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи. Заяв про відкладення розгляду справи на адресу суду від Відповідача не надходили.
Відповідач відзиву на позовну заяву ОСОБА_1 не подав, своєї позиціє щодо заявленого позову не висловив.
З`ясувавши зміст спірних правовідносин, дослідивши долучені до матеріалів справи докази, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Винниківською міською радою при примусовому виконанні виконавчих листів, виданих Львівським окружним адміністративним судом у справі № 1340/4563/18, прийнято рішення №2020 від 24 вересня 2019 «Про відмову у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 у власність для ведення особистого підсобного господарства по
АДРЕСА_1 , Винниківська міська АДРЕСА_2 вирішила:
1. Відмовити у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 орієнтовною площею 0,0437 у власність для ведення особистого підсобного господарства по АДРЕСА_1 у зв`язку з невідповідністю місця розташування об`єкта вимогам законів, а також даним Генерального плану м. Винники, а саме: відповідно до даних Генерального плану м. Винники, затвердженого рішенням Винниківської міської ради № 747 від 01.03.2005 року, земельна ділянка, яку просить гр. ОСОБА_1 орієнтовною площею 0,0437 га у власність ведення особистого підсобного господарства по АДРЕСА_1 , згідно умовних позначень віднесено до території загального користування та є вулицею Івана Франка у м. Винники, відповідно, вулиці знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю, а тому не можуть бути передані гр. ОСОБА_1 у власність для ведення особистого підсобного господарства;
2. Відмовити у затвердженні технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 орієнтовною площею 0,0813 га для ведення індивідуального садівництва по АДРЕСА_1 та надання земельної ділянки в оренду у зв`язку із невідповідністю місця розташування об`єкта вимогам закону, а також даним Генерального плану м. Винники, а саме: відповідно до даних Генерального плану м. Винники, затвердженого рішенням Винниківської міської ради № 747 від 01.03.2005 року, земельна ділянка, яку просить гр. ОСОБА_1 орієнтовною площею 10813 га у власність ведення індивідуального садівництва по АДРЕСА_1 , згідно умовних позначень віднесено до території загального користування та є вулицею Івана Франка у м. Винники, відповідно, вулиці знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю, а тому не можуть бути передані гр. ОСОБА_1 у власність для ведення особистого підсобного господарства.
Непогодившись із вищенаведеним рішенням органу місцевого самоврядування, Позивач звернулася до суду за захистом своїх прав.
При вирішенні спору, суд застосовує наступні норми права.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту “а” частини 3 статті 22 Земельного Кодексу України (надалі – ЗК України) землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Згідно з абзацом першим частини 1 та частини 2 статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Частиною 1 статті 117 ЗК України передбачено, що передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно з частиною 4 статті 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Пунктом “в” частини 3 статті 116 ЗК України передбачено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Пунктом “б” частини 1 статті 121 ЗК України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Згідно з абзацом першим частини 3 статті 123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Із аналізу вищезазначених положень слідує, що законодавцем передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а саме: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
В матеріалах справи наявний Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ЛВ №025120 від 22.02.2002, виданий Винниківською міською радою, з якого убачається, що земельна ділянка площею 0,0437 га надана у постійне користування ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Під час судового розгляду установлено, що з користування у встановленому законом порядку згадана земельна ділянка не вилучалась. Цільове призначення земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства визначено рішенням виконавчого комітету Винниківської міської ради № 148 від 19.06.2001 та перебуває в постійному (індивідуальному) користуванні Позивача.
Таким чином, суд вважає, що вищенаведені обставини спростовують викладені в оскаржуваному рішенні Винниківської міської ради № 2020 від 24.09.2019 відомості про належність земельної ділянки до земель загального користування.
Водночас, суд зазначає, що зміст статей 118, 122 ЗК України вказує про те, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає прийняття позитивного рішення про надання її у власність, оскільки процес передачі земельної ділянки громадянам у власність є стадійним, зокрема, першою стадією якого є надання уповноваженим органом дозволу на розробку проекту землеустрою, що свідчить про відсутність у відповідача законних підстав для встановлення будь-яких обмежень у надані дозволу на розробку проекту землеустрою іншій особі при дотриманні нею вимог вказаних статей Земельного кодексу України.
За таких обставин, оцінивши підстави відмови позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, які зазначені у рішенні Винниківської міської ради № 2020 від 24.09.2019, суд дійшов висновку, що такі не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, відповідно відмова відповідача з наведених підстав є протиправною.
Суд вважає, що належним способом захисту порушено права Позивача є зобов`язання Відповідача надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі у власність.
Що стосується затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) орієнтовною площею 0,0813 га для ведення індивідуального садівництва по АДРЕСА_3 . Ів. АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 у АДРЕСА_4 . Винники та надання земельної ділянки в оренду, то суд зазначає таке.
Відповідно до ч.3 ст.124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Як передбачено ч.1 ст.123 ЗК України, Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання). Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Частиною 14 даної статті встановлено, що підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Під судового розгляду установлено, що рішенням № 839 від 16.03.2017 шостої сесії Винниківської міської ради, до якого внесено зміни рішенням № 960 від 29.06.2017 сьомої сесії Винниківської міськради, ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в оренду ( в межах червоних ліній) для ведення садівництва орієнтовною площею 0,0813 га по АДРЕСА_1 .
Дане рішення реалізовано виготовленням технічної документації із землеустрою. Межі земельної ділянки погоджено всіма суміжними власниками та користувачами, зокрема, Винниківською міською радою, що підтверджується наявним в матеріалах справи Актом встановлення і погодження меж у складі технічної документації. Всіма суміжними власниками та землекористувачами, зокрема, Винниківською міською радою підписано акт приймання-передачі межових знаків на зберігання.
Згідно з довідки Відділу у місті Львові ГУ Держгеокадастру у Львівській області № 31-13-0.37-1614/169-17 від 25.05.2017, яка є невід`ємною частиною технічної документації із землеустрою, земельна ділянка площею 0,0813 на АДРЕСА_3 . І.Франка, АДРЕСА_1 у АДРЕСА_4 . Винники за категорією земель відноситься до земель сільськогосподарського визначення.
Також, на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) земельну ділянку площею 0,0813 на АДРЕСА_3 . Ів. АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 у АДРЕСА_5 Винники зареєстровано в Державному земельному кадастрі, присвоєно кадастровий номер 4610160300:07:006:0293, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення 01.05. для ведення індивідуального садівництва (арк.62).
Вищенаведені обставини спростовують доводи Відповідача про належність згаданої земельної ділянки до земель загального користування (вулиця).
За таких обставин, оцінивши підстави відмови Позивачу у затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), які зазначені у рішенні Винниківської міської ради № 2020 від 24.09.2019, суд дійшов висновку, що такі не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, відповідно відмова відповідача з наведених підстав є протиправною.
Суд вважає, що належним способом захисту порушено права Позивача є зобов`язання відповідача затвердити ОСОБА_1 технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) орієнтовною площею 0,0813 га для ведення індивідуального садівництва по АДРЕСА_1 Винники та надання земельної ділянки в оренду.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до положень статті 139 КАС України, судові витрати підлягають стягненню в користь позивача.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення № 2020 від 24.09.2019 18 сесії Винниківської міської ради «Про відмову у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 у власність для ведення особистого підсобного господарства по АДРЕСА_1 ».
Зобов`язати Винниківську міську раду (місцезнаходження: 79495, Львівська обл., м. Винники, вул. Галицька, 20; код ЄДРПОУ: 26256292) у місячний строк з дня набрання рішення законної сили надати дозвіл ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_6 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі у власність площею 0,0437 га на АДРЕСА_1 , яка перебуває в постійному користуванні для ведення особистого підсобного господарства на підставі державного акта серії ІІ-ЛВ № 025120 від 22.02.2002.
Зобов`язати Винниківську міську раду (місцезнаходження: 79495, Львівська обл., м. Винники, вул. Галицька, 20; код ЄДРПОУ: 26256292) у місячний строк з дня набрання рішення законної сили затвердити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_6 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) технічну документацію із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельної ділянки площею 0,0813 га для ведення індивідуального садівництва 01.05. за адресою АДРЕСА_1 , 129 кадастровий номер 4610160300:07:006:0293 та надання в оренду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Винниківської міської ради (місцезнаходження: 79495, Львівська обл., м. Винники, вул. Галицька, 20; код ЄДРПОУ: 26256292) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_6 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) судовий збір, сплачений за подання цього позову, у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 31.07.2020.
Суддя Мричко Н.І.