
Справа № 560/3060/20
РІШЕННЯ
іменем України
30 липня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницької районної державної адміністрації в особі районної комісії по розгляду питань, пов`язаних з наданням субсидій населенню, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та призначення , Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Хмельницької районної державної адміністрації в особі районної комісії по розгляду питань, пов`язаних з наданням субсидій населенню, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та призначення Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Хмельницької районної державної адміністрації в особі районної комісії по розгляду питань, пов`язаних з наданням субсидій населенню, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та призначення, викладене в протоколі №1 від 16.01.2020, в частині припинення надання позивачу житлової субсидії, зобов`язати Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації відновити нарахування та виплату субсидії з 01.01.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що листом Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації від 16.03.2020 №03-796 позивач була повідомлена, про те, що рішенням районної комісії по розгляду питань, пов`язаних з наданням субсидій населенню, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам №1 від 16.01.2020 припинено надання житлової субсидії з 01.01.2020. Підставою для припинення надання житлової субсидії стали обставини, що син позивача ОСОБА_2 , перебував за кордоном в період з 17.05.2018 по 21.07.2018 та з 05.02.2019 по 05.05.2019 року, а позивач при заповненні декларації для призначення житлової субсидії не вказав про цей факт.
Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою суду від 02.07.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Від представника Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації на адресу суду 15.07.2020 надійшов відзив в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Відповідач вказує, що у зверненнях гр. ОСОБА_1 за призначенням житлової субсидії від 28.12.2018 та від 24.10.2019 в деклараціях про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії в графі Примітка зазначений факт непроживання сина ОСОБА_2 за вищевказаною адресою з наданням підтверджуючих довідок про фактичне місце його проживання. Відомості про перебування сина ОСОБА_2 за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, а саме з 01.04.2018 по 30.09.2018, в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 28.12.2018 відсутні, що є недостовірною інформацією, поданою заявницею, в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 24.10.2019 за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 зазначені відомості про неперебування сина ОСОБА_2 за кордоном.
Таким чином, ОСОБА_1 звертаючись із заявою та вказавши недостовірні дані, приховавши інформацію в декларації порушила п. 49 Порядку, що стало підставою прийняття комісією рішення про припинення житлової субсидії відповідно до п.119 Положення.
Представник Хмельницької районної державної адміністрації в особі районної комісії по розгляду питань, пов`язаних з наданням субсидій населенню, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та призначення відзиву до суду не подав.
Від представника позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив в якій останній зазначив, що під час звернення за призначенням субсидії позивач зазначила всі достовірні відомості та документально підтвердила факт не проживання сина ОСОБА_2 за адресою надання субсидії, а відповідач - 1, під час розгляду документів позивача мав керуватися нормами п. 25 Положення, розрахувати соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства, при цьому в сукупний дохід домогосподарства не мали враховуватися доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позов та відповідь на відзив, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивач отримувала житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 .
Разом із заявами про призначення субсидії позивач подав декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 28.12.2018 та 24.10.2019, в яких зазначила про зареєстрованих у квартирі, зокрема сина ОСОБА_2 , стосовно якого вказано, що останній фактично проживає у АДРЕСА_2 .
Позивачем було подано акти №229 від 30.11.2018 та №186 від 21.10.2019 Про підтвердження місця проживання фізичної особи ОСОБА_2 1992 р.н. за адресою: АДРЕСА_2 .
Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації звернулось до начальника Головного центру спеціальної обробки інформації Державної прикордонної служби України з проханням надати інформацію стосовно перетину державного кордону за періоди з 01.01.2018 по 30.06.2019 таких громадян як зокрема, ОСОБА_2 .
На підставі наведеного вище на засіданні районної комісії по розгляду питань, пов`язаних з наданням субсидій населенню, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам 16.01.2020 на підставі подання управління соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації від 28.12.2019 №02-4116 щодо припинення житлової субсидії мешканцям району, вирішено ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) припинити надання житлових субсидій, оскільки остання надала недостовірну інформацію, а саме не вказано про перебування більше 60 днів за кордоном сина ОСОБА_2 в період з 2018 по 2019 роки.
На звернення позивача №03-277 від 10.03.2020 відповідач листом від 16.03.2020 №03-790 повідомило позивача про те, за інформацією наданою Головним центром спеціальної обробки інформації Державної прикордонної служби України Ваш син, ОСОБА_2 , перебував за кордоном в період з 17.05.2018 по 21.07.2018 та з 05.02.2019 по 05.05.2019, та те що під час заповнення декларацій цей факт позивачем не вказано.
Не погоджуючись з рішенням Хмельницької районної державної адміністрації в особі районної комісії по розгляду питань, пов`язаних з наданням субсидій населенню, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та призначення, викладеного в протоколі №1 від 16.01.2020, в частині припинення надання житлової субсидії вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (далі - Положення № 848).
Згідно пункту 4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Відповідно до пункту 9 Положення №848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Пунктом 5 Положення № 848 передбачено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. N 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії".
Відповідно до п.15 Положення №848, за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Відповідно до п.43 Положення №848, для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).
Заява та декларація можуть бути надіслані структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання) поштою або в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з накладенням кваліфікованого електронного підпису, створеного шляхом додавання до заяви в електронній формі ідентифікаційних даних декларанта, підтверджених у процесі автентифікації з використанням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків.
Пунктом 50 передбачено, що для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про, зокрема доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики; доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДПС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном; перетин державного кордону особами, у яких обов`язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою; наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС; реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС; наявність у осіб заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів з Єдиного реєстру боржників - Мін`юстом у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін`юстом; склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами; забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається: - розмір цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги; - розмір внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком; - сума простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув, а також сума простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.
Відповідно до Положення №848 передбачено, що рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії.
Рішення комісії про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії може бути оскаржено заявником до суду.
Відповідно до п.20 Положення №848, житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 14 цього Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, зазначених в абзацах другому - четвертому пункту 16 цього Положення, а також якщо працездатні особи в період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, документально підтвердили шляхом надання легалізованих в Україні документів набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики).
До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами.
При цьому, суд зазначає, що відповідач у повідомленні вказав причину відмови, саме: перебування особи сукупно більше 60 днів за кордоном.
Проаналізувавши норми чинного законодавства України , суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у наданні субсидії на житлового-комунальні послуги ОСОБА_1 , оскільки відповідачем не надано належних доказів, що син позивача ОСОБА_2 перебуваючи за кордоном сукупно більше 60 днів здійснював трудову діяльність за яку б отримував кошти.
Крім того, пунктом 14 Положення № 848 визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:
1) опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 200 кв. метрів для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування);
2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда);
3) у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за таких осіб);
4) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень;
5) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв`язку з тим, що управитель, об`єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ "Ощадбанк" (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі);
6) громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення;
7) у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою).
Зазначений перелік підстав для відмови у призначенні субсидії є вичерпним.
У рішенні, оформленому протоколом від 16 січня 2020 року № 1, комісія з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг Хмельницької міської ради не зазначила жодної з підстав, визначених пунктом 14 Положення № 848.
Крім того, відповідно до п.25 Положення №848, у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому разі приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці першому пункту 20 цього Положення.
За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому разі приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці першому пункту 20 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому пункту 24 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Як встановлено з матеріалів справи, під час звернення за призначенням субсидії позивач зазначила всі достовірні відомості та документально підтвердила факт не проживання сина ОСОБА_2 за адресою надання субсидії, а комісія, під час розгляду документів позивача мала б звернути увагу на п. 25 Положення, та розрахувати соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства, при цьому в сукупний дохід домогосподарства не мали враховуватися доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають.
В Рішенні від 20 жовтня 2011 року у справі "Rysovskyy v. Ukraine" Суд Європейський суд з прав людини зазначив, що принцип "належного урядування" передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб ("Beyeler v. Italy", "Oneryildiz v. Turkey", "Megadat.com S.r.l. v. Moldova", "Moskal v. Poland"). На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Lelas v. Croatia" і "Toscuta and Others v. Romania") і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (Oneryildiz v. Turkey", та "Beyeler v. Italy").
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків ("Lelas v. Croatia").
Суд вважає, що в даному випадку комісія прийняла спірне рішення з порушенням принципу "належного урядування" без дотримання своїх власних процедур.
Водночас, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13 січня 2011 року по справі "Чуйкіна проти України" вказав, що суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків.
Таким чином, стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства", підпункт 28 36, Series A №18).
Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії", заява №58112/00, пункт 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії", заява № 48778/99, пункт 25, ECHR 2002-II)".
Відтак, у позивача наявні підстави для відновлення нарахування та виплати субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.01.2020.
Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що в процесі судового розгляду спору Хмельницька районна державна адміністрація в особі районної комісії по розгляду питань, пов`язаних з наданням субсидій населенню, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та призначення не довела правомірності винесеного рішення стосовно ОСОБА_1 , тому вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
За змістом частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Хмельницької районної державної адміністрації в особі районної комісії по розгляду питань, пов`язаних з наданням субсидій населенню, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та призначення, Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Хмельницької районної державної адміністрації в особі районної комісії по розгляду питань, пов`язаних з наданням субсидій населенню, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та призначення, викладене в протоколі №1 від 16.01.2020, в частині припинення надання позивачу житлової субсидії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, з дати припинення виплати - з 01.01.2020.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у вигляді судового збору сплаченого за подання позову в сумі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Хмельницька районна державна адміністрація в особі районної комісії по розгляду питань, пов`язаних з наданням субсидій населенню, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та призначення ( (вул. Кам`янецька, 122/2,Хмельницький,Хмельницька область,29018 , ідентифікаційний код - 21318806) Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації (вул. Тернопільська, 4,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 03198528)
Головуючий суддя О.П. Шевчук