
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/3062/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 липня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – відповідач 1, ГУ ПФУ у Львівській області), Адміністрація Державної спеціальної служби транспорту (далі – відповідач 2, Адміністрація ДССТ), в якій просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача 1 щодо зменшення раніше призначеної позивачці пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на суму додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР – 7010,25 грн.; премія (35%) від ПО – 2023,00 грн.; та зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 01.01.2018 50%, з 01.01.2019 по 31.12.2019 – 75%, суми підвищення пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- визнати протиправними дії відповідача 2 у відмові видачі відповідачу 1 нової довідки встановленої форми для перерахунку позивачці пенсії з 05.03.2019, з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення і премії та зобов`язати підготувати та направити відповідачу 1 нову довідку про розмір грошового забезпечення позивачці для перерахунку пенсії, яка буде включати посадовий оклад (ПО) (п. 4 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 3080,00 грн.; оклад за військовим званням (ОВЗ ) (п. 4 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 1020,00 грн.; надбавку за вислугу років (НВР) (50%) від ПО, ОВЗ (пп. 1 п. 6 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 2050,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР (пп. 1 п. 5 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 3997,50 грн.; премія (105%) від ПО (пп. 2 п. 5 Постанови КМ України від 30.08.2017) – 3234,00 грн.;
- зобов`язати відповідача 1 здійснити перерахунок та виплату надалі позивачці пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та з врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії відповідно до нової довідки.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач є пенсіонером, з 2015 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсію отримує з розрахунку 70% грошового забезпечення.
З січня 2018 року отримує перераховану пенсію згідно з Постановою №103 від 21.02.2018 у меншому розмірі, ніж належить, а саме, 70% грошового забезпечення, без врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 №826/3858/18 п.п. 1, 2 Постанови №103 від 21.02.2018 визнано протиправними та нечинними, у тому числі скасовано поетапну виплату суми підвищення до пенсії. Вказане рішення набрало законної сили 05.03.2019, тобто з цього часу пенсія повинна виплачуватися у розмірі 100%. Крім того, з цієї ж дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з врахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Позивач скерувала запит відповідачу 2 про надання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій станом на 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, однак їй відмовлено. ГУПФУ у Львівській області також відмовлено у задоволенні заяви позивача щодо надання такої довідки.
Своєю чергою на її звернення до ВЧ Т0110 Міністерства оборони України командиром видано довідку про розмір грошового забезпечення №13/19 від 21.02.2020 за аналогічною посадою станом на 05.03.2019.
Позивач вважаючи, що такими протиправними діями відповідачів порушено її права, а тому для їх захисту та відновлення звернулася до суду із цим позовом.
Ухвалою суду від 27.04.2020 відкрито провадження у справі та призначено таку до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін та проведення судового засідання.
05.06.2020 з вх. №28194 від відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву. Зазначив, що на виконання вимог Постанови №103 від 21.02.2018, з врахуванням довідки від 29.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, скерованої Адміністрацією ДССТ проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018.
Відповідач 1 вважає правомірними дії щодо виплати позивачу у 2018 році 50% підвищення до пенсії, у 2019 році – 75% підвищення до пенсії, оскільки станом на цей час Постанова №103 від 21.02.2018 була чинною до 05.03.2019. Крім того відповідач 1 звернув увагу на прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №804, яка врегулювала порядок виплати пенсій після скасування постанови №103. Відповідач 1 здійснював перерахунок пенсії за довідкою наданою відповідачем 2, за відсутності масового перерахунку та оновленої довідки підстави для перерахунку пенсії – відсутні та є передчасними.
Просив у задоволенні позову відмовити.
11.06.2020 за вх.№29186 від відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву. Зазначив, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача складена за формою, згідно з Додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затверджених постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислуг років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01.03.2018, згідно тарифних розрядів, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Згідно з чинними на момент перерахунку пенсії п.п. 1, 2 Постанови №103 включення до грошового забезпечення для перерахунку пенсії будь-яких інших складових грошового забезпечення передбачено не було.
Оскільки від ГУ ПФУ у Львівській області списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до відповідача 2 не надходили та нового порядку оформлення Адміністрацією ДССТ довідок про розмір грошового забезпечення та проведення перерахунку пенсій, з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 та постанови Верховного Суду на сьогоднішній день не існує без прийняття відповідного урядового рішення щодо способу їх виконання, відповідач 2 не має повноважень вчиняти дії спрямовані на видачу нових довідок.
Ухвалою суду від 17.06.2020 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного суду у зразковій справі №160/8324/20.
Ухвалою суду від 24.07.2020 провадження у справі поновлено.
Відповідно до приписів ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).
Суд на підставі позовної заяви, відзиву на позовну заяву, а також долучених письмових доказів, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 , старший прапорщик запасу є пенсіонером Державної спеціальної служби транспорту Міністерства інфраструктури України, з серпня 2015 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та одержує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсію призначено у розмірі 70% грошового забезпечення /а.с.11/
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова №103), пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01 2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018.
На виконання вимог Постанови №103 ГУ ПФУ у Львівській області, на підставі довідки Управління фінансово-економічної діяльності Адміністрації ДССТ №38-6-2/617 від 29.03.2018 здійснений перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 відповідно до постанови №704 та Постанови №103, із таких сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 3080,00 грн.;
- оклад за військовим званням (старший прапорщик) - 1020,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (50%) – 2050,00 грн.
Усього 6150,00 грн. /а.с.46/
05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45),
16.01.2020 позивач звернулася до відповідача із заявою про надання розрахунку, у якій просила надати відповідачу 1 нову довідку встановленої форми для перерахунку і виплати призначеної їй пенсії з 01.01.2018 згідно з військовим звнням та посадовим окладом, з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії /а.с.13-15/.
Відповідач 1 листом від 28.01.2020 повідомив, що оскільки від відповідача 1 списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку до Адміністрації ДССТ не надходили та нового порядку оформлення довідок про розмір грошового забезпечення та проведення перерахунку пенсій з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 та постанови Верховного Суду від 12.11.2018 на сьогоднішній день не існує, без прийняття відповідного урядового рішення відповідач 2 не має повноважень вчиняти дії, спрямовані на видачу нових довідок для проведення перерахунку пенсії /а.с.16/.
23.01.2020 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою, у якій у тому числі просила провести перерахунок пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення з 12.12.2018; зобов`язати відповідача 2 надати нову довідку про розмір грошового забезпечення з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії в розмірах встановлених законодавством /а.с.17-20/
Відповідач 1 листом від 24.02.2020 за №614-470/М-02/8-1300/20 також відмовив у здійснені перерахунку пенсії позивачу. У вказаному листі додатково зазначено, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій, призначених згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після 05.03.2020 не приймалося, повідомлення з Пенсійного фонду України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не надходило, а тому відсутні підстави для направлення запиту до відповідача 2 щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача /а.с.21-22/.
Позивач 06.02.2020 звернулася до командира військової частини Т0110 , у якій просила у тому числі, скласти і належним чином оформити довідку для перерахунку пенсії, з урахуванням усіх додаткових видів забезпечення і премії /а.с.23-24/.
21.02.2020 на звернення ОСОБА_1 ВЧ Т0110 видано довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до Постанови №704 за посадою «Фельдшер 1 об`єданого загону Державної спеціальної служби транспорту», що аналогічна посаді «Фельдшер об`єднаного гвардійського загону», яку займала позивач на момент звільнення з військової служби станом на 05.03.2019.
У цій довідці вказано такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад (ПО) (п. 4 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 3080,00 грн.; оклад за військовим званням (ОВЗ ) (п. 4 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 1020,00 грн.; надбавка за вислугу років (НВР) (50%) від ПО, ОВЗ (пп. 1 п. 6 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 2050,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР (пп. 1 п. 5 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 3997,50 грн.; премія (105%) від ПО (пп. 2 п. 5 Постанови КМ України від 30.08.2017) – 3234,00 грн. Всього – 13381,50 грн. /а.с.25/
Позивач вважає, що протиправні дії відповідачів мали наслідком суттєве зменшення її пенсії, що порушує її права, а тому для їх відновлення звернулася до суду із цим позовом.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Згідно з ч. 1 ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Щодо позовної вимоги визнати протиправними дії відповідача 2 у відмові видачі відповідачу 1 нової довідки встановленої форми для перерахунку позивачці пенсії з 05.03.2019, з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення і премії та зобов`язати підготувати та направити відповідачу 1 нову довідку про розмір грошового забезпечення позивачці для перерахунку пенсії, яка буде включати посадовий оклад (ПО) (п. 4 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 3080,00 грн.; оклад за військовим званням (ОВЗ ) (п. 4 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 1020,00 грн.; надбавку за вислугу років (НВР) (50%) від ПО, ОВЗ (пп. 1 п. 6 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 2050,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР (пп. 1 п. 5 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 3997,50 грн.; премія (105%) від ПО (пп. 2 п. 5 Постанови КМ України від 30.08.2017) – 3234,00 грн. суд зазначає таке.
Відповідно до преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі – Закон №2262-ХІІ) цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.03.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказаний припис ст. 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок суду відповідає висновкам, викладеним у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 п. 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Тобто до компетенції Уряду відноситься прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.
Проте зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом у вказаному рішенні від 12.12.2018, яке набрало законної сили 05.03.2019, протиправними та не чинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Своєю чергою порядок дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ у Львівській області та відповідач 2 у зв`язку із втратою чинності положеннями п.п. 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Положення про організацію в Державній спеціальній службі транспорту роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерством транспорту та зв`язку України від 24.11.2010 №849, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2020 за №1333/18628, визначає процедуру оформлення та подання до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) документів для призначення (перерахунку) пенсій за вислугу років, по інвалідності та в разі втрати годувальника (п. 1).
Підпунктом 1.2 вказаного Положення передбачено, що призначення (перерахунок) і виплата пенсій особам, звільненим з військової служби зі структурних підрозділів Держспецтрансслужби, та членам їх сімей здійснюються органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону №2262-ХІІ, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується під час обчислення (перерахунку) пенсій колишнім військовослужбовцям здійснюються уповноваженим структурним підрозділом (підп. 3.1).
Тобто на відповідача 2 покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (далі – Порядок 3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Такі ж висновки викладені у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац 4 підпункту 1 п. 5 Постанови №704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п. 6 Постанови №704).
При цьому підпунктом 2 п. 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та ст. 9 Закону №2011-ХІІ.
До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Однак до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому відповідно до п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 ст. 51 Закону.
Згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Окрім цього, суд зазначає, що 04.09.2019 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою постановлено: «Установити, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.01/20118 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018», тобто визначено відповідний порядок виплати перерахованих сум підвищених пенсій, однак суд зазначає, що зазначена постанова Уряду не впливає на функціональний обов`язок відповідача по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ та не встановлює інших умов та порядку для такого перерахунку.
До того ж, суд звертає увагу на те, що Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, ухваленій у справі №826/3858/18 вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, оскільки системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону №2262-ХІІ свідчить про те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
До вказаного висновку дійшов Верховний Суд у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 (провадження №Пз/9901/20/19), залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 .
З огляду на зазначене, суд вважає, що право позивача на отримання нової довідки про грошове забезпечення, виникло у зв`язку із настанням законних підстав саме 05.03.2019, підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності».
У зв`язку з чим, дії відповідача 2 щодо відмови позивачу у видачі нової довідки про грошове забезпечення, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії, з позиції суду, є протиправними.
Суд зазначає, що за приписами п. 22 ч. 1 КАС України зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
При ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам викладеним у рішенні Верховного суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи (ч. 3 ст. 291 КАС України).
Оскільки ця справа відповідає ознакам типової справи, беручи до уваги правову позицію, висловлену Верховним Судом у зразковій справі №160/8324/19 (провадження №Пз/9901/20/19), суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними дії відповідача 2 щодо відмови позивачу у підготовці та надані до ГУ ПФУ у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом саме на 05.03.2019, відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку саме з 01.04.2019 основного розміру її пенсії; а також відповідно зобов`язання відповідача-2 підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області вказану вище оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення.
Водночас відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання відповідача видати довідку із зазначенням складових: посадовий оклад (ПО) (п. 4 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 3080,00 грн.; оклад за військовим званням (ОВЗ ) (п. 4 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 1020,00 грн.; надбавку за вислугу років (НВР) (50%) від ПО, ОВЗ (пп. 1 п. 6 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 2050,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР (пп. 1 п. 5 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 3997,50 грн.; премія (105%) від ПО (пп. 2 п. 5 Постанови КМ України від 30.08.2017) – 3234,00 грн., оскільки спору щодо цих обставин наразі між сторонами не має. Відповідач 2 заперечував сам факт необхідності видачі оновленої довідки, що з позиції суду є протиправним.
Суд звертає увагу на те, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені, не визнані або оспорюванні права. Суд не може під час прийняття рішення по суті справи, вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому. Оскільки на даний час права позивача в частині прирівняння посади на якій він проходив службу до аналогічної та складових грошового забезпечення не порушені, оскільки спору в цій частині ще не має (оновлену довідку ще не видано), тому такі позовні вимоги є передчасними та не підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги в частині зобов`язання відповідача 1 після отримання від відповідача 2 оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нарахувати і виплатити пенсію з урахуванням підвищень до пенсії та зазначених додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, премій), а саме: посадовий оклад (ПО) (п. 4 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 3080,00 грн.; оклад за військовим званням (ОВЗ ) (п. 4 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 1020,00 грн.; надбавку за вислугу років (НВР) (50%) від ПО, ОВЗ (пп. 1 п. 6 постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 2050,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР (пп. 1 п. 5 Постанови КМ України №704 від 30.08.2017) – 3997,50 грн.; премія (105%) від ПО (пп. 2 п. 5 Постанови КМ України від 30.08.2017) – 3234,00 грн., суд зазначає таке.
З позиції суду така вимога є безпідставною та задоволенню не підлягає, оскільки згідно з вимогами статей 2, 5 КАС України в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушені в майбутньому. Виходячи зі змісту статті 3 КАС України судом у конкретній справі вирішується спір, предмет якого існує на час розгляду справи. Враховуючи, що вказана позовна вимога спрямована на майбутнє, суд не вбачає підстав для її задоволення, оскільки відсутні ще порушене право позивача в частині не здійснення перерахунку пенсії за оновленою довідкою.
З огляду на викладене не може бути і задоволена вимога щодо зобов`язання відповідача 1 визнати протиправними дії щодо зменшення раніше призначеної позивачці пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на суму додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливості проходження служби (65%) від ПО, ОВЗ, НВР – 7010,25 грн.; премія (35%) від ПО – 2023,00 грн. Суд зауважує, що до моменту отримання оновленої довідки відповідач 1 здійснив нарахування пенсії позивачу на підставі довідки, що була видана відповідно до чинного на той момент законодавства.
Щодо позовної вимоги визнати протиправними дії відповідача 1 щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 01.01.2018 50%, з 01.01.2019 по 31.12.2019 – 75%, суми підвищення пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», суд зазначає таке.
Як зазначено вище рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Таким чином в силу приписів ч. 2 ст. 265 КАС України п.п. 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 втратили чинність з 05.03.2019.
Суд звертає увагу позивача на те, що на момент здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 пункти 1 та 2 Постанови №103 були чинними та не скасованими. При цьому пунктом 2 Постанови №103 встановлено проводити виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) з 01 січня 2018 року у розмірі 50 відсотків, а з 01.01.2019 по 31.12.2019 у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
З огляду на викладене дії відповідача 1 щодо проведення виплати позивачу перерахованої відповідно до п. 1 Постанови №103 підвищеної пенсії за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 у розмірі 50% та з 01.01.2019 по 05.03.2019 у розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 не можуть вважатися протиправними, оскільки здійснення такої виплати за вказаний період проведено відповідачем на виконання п. 2 Постанови №103, яка була чинною та не скасована до 05.03.2019.
Суд відповідно до норм до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у даній справі враховує викладений у рішенні у зразковій справі №160/3586/19 правовий висновок Верховного Суду, відповідно до якого «у зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано. Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії».
Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо виплати позивачу з 05.03.2019 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними.
При цьому суд враховує, що Кабінетом Міністрів України 14.08.2019 прийнято постанову №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яка набрала чинності 04.09.2019.
Згідно з даною постановою установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Таким чином після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, у відповідача, починаючи з 05.03.2019 виник обов`язок здійснювати виплату позивачу пенсії щомісячно з урахуванням 100% суми підвищення. Проте, з 03.09.2019 набрала чинності Постанова №804 від 14.08.2019, яка підлягала обов`язковому застосуванню відповідачем у справі.
Враховуючи вказаний правовий висновок Верховного Суду, викладений у рішенні від 06.08.2019 у зразковій справі №160/3586/19, встановлені фактичні обставини справи, а також беручи до уваги Постанову №804, яка набрала чинності 04.09.2019, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 саме за період з 05.03.2019 по 03.09.2019, а тому вказана вище позовна вимога підлягає частковому задоволенню.
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
З огляду на висновок суду про протиправність дій відповідача в частині зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 за період з 05.03.2019 по 03.09.2019, позовна вимога про зобов`язання відповідача 1 здійснити перерахунок та виплатити з 05.03.2019 позивачу 100% визначеного пенсійного забезпечення підлягає задоволенню частково у спосіб: зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 03.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2019, із врахуванням раніше виплачених сум.
Також стосовно вимоги про зобов`язання відповідача 1 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та з врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії відповідно до нової довідки, суд вважає, оскільки спірні правовідносини щодо таких станом на момент розгляду цієї справи не виникли, а права позивача у цій частині не порушені. Як вже вказано судом вище, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Оскільки позивач від сплати судового збору звільнена на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», судові витрати відповідно до ст. 139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо виплати ОСОБА_2 з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року перерахованої пенсії у зменшеному розмірі 75 % від суми підвищення пенсії.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; ЄДРПОУ 13814885) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) із врахуванням раніше виплачених сум з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року.
4. Визнати протиправними дії Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту щодо відмови ОСОБА_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір її грошового забезпечення станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру її пенсії.
5. Зобов`язати Адміністрацію Державної спеціальної служби транспорту (029094, м. Київ-094, вул. Магнітогорська, 5; ЄДРПОУ 33145904) підготувати та скерувати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деякихінших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру її пенсії.
6. В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
7. Судові витрати зі сторін не стягувати.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено та підписано 29.07.2020.
Суддя Кравців О.Р.