
Провадження № 3/235/2216/20
Єдиний унікальний № 235/3710/20
П О С Т А Н О В А
Іменем України
29 липня 2020 року суддя Красноармійського міськрайонного суду Донецької області Стоілова Т.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Покровського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби східного міжрегіонального управління(м.Харків) Міністерства юстиції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 183-1 КУпАП-
В С Т А Н О В И Л А:
17.06.2020 року до суду повторно надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП ОСОБА_1 , який не виконує рішення Жовтневого районного суду м.Маріуполя від 19.11.2015 року в частині сплати аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку(доходу) відповідача, але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 04.11.2015 року до повноліття дитини. Сукупна заборгованість зі сплати аліментів складає за період з 06.03.2017 року по 01.06.2020 року 145809,95грн., що перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців.
Постановою суду від 03.07.2020 року адміністративний протокол повертався для належного оформлення, а саме для уточнення кваліфікації вчиненого правопорушення - зазначення частини статті 183-1 КУпАП, яку порушив ОСОБА_1 ; уточнення суми заборгованості, оскільки вона повинна розраховуватися з 06.02.2018 року, а не з 04.11.2015 року, як зазначено в протоколі.
Крім того, враховуючи, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти на утримання дитини з 2015 року, в його діях вбачаються ознаки кримінального проступку, передбаченого ст..164 КК України, як злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а тому слід ставити питання про притягнення його до кримінальної відповідальності за скоєне.
На виконання постанови суду, органом, що склав протокол було зроблені уточнення в складеному раніше протоколі, а саме зазначено частину статті 183-1 КУпАП, зазначено період утворення заборгованості зі сплати аліментів та уточнено її суму – з 06.02.2018 року в розмірі 97054,00грн.
Дослідивши адміністративний протокол та долучені до нього матеріали, вважаю, що слід повторно повернути його для належного оформлення з таких підстав.
Згідно ст.278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП, У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно п.п.6, 7 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року № 1376, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 року за № 1496/27941, усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою; не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Звертаю увагу заступника начальника Покровського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби східного міжрегіонального управління(м.Харків) Міністерства юстиції Хамідуліної Р.Р., що при вчиненні дій, направлених на дооформлення матеріалу у відношенні ОСОБА_1 необхідно врахувати, що адміністративний протокол є не тільки джерелом доказів у справі за ч.1 ст.183-1 КУпАП, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення. Для дотримання процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності згідно з вимогами діючого законодавства, та забезпечення належного права на захист, усунення недоліків в протоколі повинно бути проведено виключно шляхом складання нового протоколу про адміністративне правопорушення, який буде містити усі складові інкримінованого особі діяння, відповідати ч.1 ст.256 КУпАП, та з безумовним виконанням вимог ч.ч.2-4 ст.256 КУпАП в частині ознайомлення особи, що вчинила правопорушення, зі змістом протоколу, а не шляхом внесення виправлень у текст складеного з порушенням вимог протоколу.
В зв`язку з тим, що процедура дооформлення матеріалів про адміністративне правопорушення проведена в порушення вимог КУпАП, а постанову судді Красноармійського міськрайонного суду від 03.07.2020 року, якою дані матеріали вже поверталися для належного оформлення, не виконано, тобто і на даний час має місце допущена неповнота при складанні адміністративного матеріалу. Вказане унеможливлює повний, всебічний та об`єктивний розгляд справи в судовому засіданні і тому матеріали адміністративної справи щодо ОСОБА_1 підлягають поверненню для дооформлення повторно. При цьому звертаю увагу, що затягування належного оформлення матеріалів може призвести до закінчення строків притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Крім того, враховуючи, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти на утримання дитини з 2015 року, в його діях вбачаються ознаки кримінального проступку, передбаченого ст..164 КК України, як злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), слід ставити питання про притягнення його до кримінальної відповідальності за скоєне.
Відповідно до п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005р. № 14 визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Керуючись ст.7, 256, 268, 276 КУпАП, суддя –
П О С Т А Н О В И Л А:
Матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП повернути до Покровського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби східного міжрегіонального управління(м.Харків) Міністерства юстиції для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя.