
Справа № 560/3009/20
РІШЕННЯ
іменем України
24 липня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
за участю:секретаря судового засідання Бачок О.В. представника позивача Кашина В.А. представника відповідача Діхтярук А.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася в суд з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить:
- визнати протиправними рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 09.10.2019 року про відмову у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 1978 року по 1988 рік в колгоспі "Комуніст" с. Чорна Старокостянтинівського району та в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком;
- визнати за ОСОБА_1 право на пенсію за віком та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком періоду роботи з 1978 року по 1988 рік в колгоспі "Комуніст" с. Чорна Старокостянтинівського району, та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з дня звернення в Пенсійний фонд України, тобто з 12.08.2019 року.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 12.08.2019 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком.
Разом із заявою позивач подала документи передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 року №13-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 31.07.2014 року.
Листом від 17.10.2019 року за вих. № 33767/03 відповідач повідомив позивача, що рішенням управління від 09.10.2019 року у призначенні пенсії за віком відмовлено через відсутність необхідного трудового стажу.
При цьому, при обчисленні стажу відповідач не зарахував позивачу роботу з 1978 року по 1988 рік в колгоспі "Комуніст" с. Чорна Старокостянтинівського району, так як трудова книжка заповнена з порушенням Інструкції про порядок ведення трудових книжок колгоспників.
Позивач вважає, що зазначене рішення відповідача є протиправним, так як вона має необхідний страховий стаж для призначення пенсії за віком, що підтверджується записами в трудовій книжці, архівними довідками, рішенням Старокостянтинівського районного суду, тому звертається до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2020 року відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін.
02.07.2020 року відповідач подав відзив на даний адміністративний позов, в обгрунтування якого зазначив, що 12.08.2019 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV.
Згідно поданих документів страховий стаж позивача становить 21 рік 7 місяців 20 днів.
До страхового стажу позивача не враховані періоди роботи з 1978 року по 1988 рік в колгоспі "Комуніст" згідно трудової книжки позивача, оскільки вона заповнена з порушенням норм Інструкції.
З врахуванням викладених обставин відповідач у задоволенні позову просить суд відмовити.
Позивач в судове засідання не з`явилася, хоча була повідомлена про дату, час, та місце розгляду справи належним чином.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, та надав суду пояснення, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, та надала суду пояснення, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позов.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 12.08.2019 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком, оскільки досягла 59-річного віку.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 09.10.2019 року № 221350001089 відповідач відмовив ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Листом від 17.10.2019 року № 33767/03 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що її страховий стаж за розрахунком Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області становить 21 рік 7 місяців 20 днів, та відмовило у зарахуванні страхового стажу період роботи з 1978 року по 1988 рік в колгоспі "Комуніст".
Підставою для не зарахування до страхового стажу роботи зазначеного періоду вказано те, що в архівній довідці від 26.03.2018 року № М-248, виданій Старокостянтинівським районним трудовим архівом значиться ОСОБА_2 , що не відповідає паспортним даним ОСОБА_1 .
Тому відповідач зробив висновок про те, що у відповідача немає 26 років страхового стажу необхідного для призначення пенсії за віком.
Вважаючи, що їй протиправно відмовлено у призначенні пенсії за віком, позивач звернулася до суду для захисту порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років та за наявності страхового стажу у період з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року не менше 26 років.
До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки, які народилися з 1 квітня 1960 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 після досягнення ними 59 років.
Відповідно до пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування;
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637;
3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам;
4) документи про місце проживання (реєстрації) особи:
5) документи, які засвідчують особливий статус особи.
На підставі п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №1 3-І, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж.
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлений у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно п.4.7 вказаного Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Частиною четвертою статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування" встановлено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і па умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Загальні положення про порядок видачі і ведення трудових книжок колгоспників врегульовані постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 № 310 «Про трудові книжки колгоспників», якою, зокрема, передбачено, що трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність членів колгоспу. Трудові книжки ведуться на всіх членів колгоспу з моменту прийняття їх в члени колгоспу. В трудову книжку колгоспника вносяться: відомості про колгоспника: прізвище, ім`я, по-батькові, дата народження, освіта, професія, спеціальність; відомості про членство у колгоспі: прийом у члени колгоспу, припинення членства; відомості про роботу: призначення на роботу, переведення на іншу роботу, припинення роботи; відомості про трудову участь: прийнятий у колгоспі річний мінімум трудової участі, його виконання.
Відповідно до пунктів 1, 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Позивачем надано до пенсійного органу копію трудової книжки серії НОМЕР_1, виписаної на її ім`я, із зазначенням її дати народження, в якій зазначено період роботи з 1979 року по 1988 рік в колгоспі "Комуніст".
На підтвердження записів копії трудової книжки до заяви про призначення пенсії позивач надала архівну довідку від 26.03.2018 року № М-248, видану Старокостянтинівським районним трудовим архівом, згідно якої вбачається, що ОСОБА_2 в період з 1978 року по 2002 рік працювала у колгоспі "Комуніст", КСП "Урожай", СТОВ "Зоряне" с. Чорна.
Рішенням Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 20.01.2020 року встановлено факт належності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , архівної довідки № М-248, виданої 26 березня Старокостянтинівським районним трудовим архівом Хмельницької області про стаж роботи та заробітну плату за 1978-2002 роки в колгоспі "Комуніст", КСП "Урожай", СТОВ "Зоряне" с. Чорна Старокостянтинівського району Хмельницької області.
Також в матеріалах пенсійної справи позивача містяться довідки Старокостянтинівського районного трудового архіву № М-549 від 16.07.2019 року, та № М-629 від 02.08.2019 року, відповідно до яких ОСОБА_2 в 1978-1986 роках працювала в колгоспі "Комуніст" с. Чорна Старокостянтинівського району Хмельницької області.
З врахуванням наведених обставин, суд вважає, що позивачу необхідно зарахувати до її страхового стажу період роботи в колгоспі "Комуніст" с. Чорна Старокостянтинівського району Хмельницької області з 1978 року по 1988 рік, і як наслідок страховий стаж позивача із цим зарахуванням стажу становитиме понад 26 років, що дає їй право на призначення пенсії за віком, оскільки позивач подала заяву про призначення пенсії за віком в період з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року, а саме 12.08.2019 року, її страховий стаж у зазначений період, з врахуванням зарахованого даним рішенням суду стажу, становить більше 26 років, позивач народилася в період з 01.04.1960 року по 30.09.1960 року, тобто 11.07.2019 року їй виповнилося 59 років.
Вказані обставини відповідають вимогам статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія має бути призначена позивачу, починаючи з 12.08.2019 року, при цьому суд враховує вимогу позивача про призначення пенсії саме з цієї дати.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, у відповідності до частини 2 статті 2 КАС України, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд зазначає, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 через відсутність страхового стажу, порушує права позивача, оскільки позивач має право на соціальний захист, проте внаслідок відмови в призначенні позивачу пенсії через відсутність трудового стажу, позивач позбавлений такого права.
Враховуючи наведене суд вважає, що відповідач не довів правомірності своїх дій щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу періоду роботи з 1978 року по 1988 рік в колгоспі "Комуніст" с. Чорна Старокостянтинівського району Хмельницької області, а відповідно і відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 09.10.2019 року № 221350001089 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу, суд вважає протиправною.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 1978 року по 1988 рік в колгоспі "Комуніст" с. Чорна Старокостянтинівського району Хмельницької області, та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 12.08.2019 року.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки при зверненні до суду позивач сплатила судовий збір в розмірі 840,80 грн., суд вважає, що судові витрати необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 09.10.2019 року № 221350001089 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу, який дає право на пенсію за віком, період роботи в колгоспі "Комуніст" с. Чорна Старокостянтинівського району Хмельницької області з 1978 року по 1988 рік.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 12.08.2019 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 840,80 грн., (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 28 липня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський