Рішення № 90620058, 27.07.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2020
Номер справи
420/4921/20
Номер документу
90620058
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/4921/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бойко О.Я.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (без повідомлення учасників справи) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання здійснити розрахунок та виплату пенсії за вислугу років, вирішив адміністративний позов задовольнити.

І. Суть спору

10 червня 2020 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив:

(1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №3330 від 20 травня 2020 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_1 ;

(2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 січня 2020 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Одеської області №393 від 01.04.2020 р., без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, виплативши різницю одними платежем.

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція Позивача

Поданий позов обґрунтований тим, що позивач є пенсіонером органів прокуратури.

З 02.03.2009р. йому призначена пенсія за вислугу років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від місячного заробітку без обмеження граничного розміру .

Стаж роботи на момент призначення пенсії на посаді старшого слідчого прокуратури складає 32 роки 90 місяців.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7 р (ІІ)/2019 та у зв`язку з підвищенням у вересні 2017 року заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 « Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», прокуратурою Одеської області 01.04.2020 позивачу надано довідку №393 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується до перерахунку пенсії.

19.05.2020 позивач звернувся до Приморського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Одеської області №393 від 01.04.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується до перерахунку пенсії та в порядку визначному законом, чинним станом на час призначення пенсії, в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати ( з суми 34 768, 16 грн.) за посадою старшого слідчого прокуратури Приморського району м.Одеси Одеської області без обмеження його максимального розміру.

Рішенням №3330 від 20.05.2020 відповідач відмовив у здійсненні перерахунку.

Відмова мотивована тим, що Кабінетом Міністрів України порядок та умови проведення перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено. Крім того, 11.12.2019 КМУ прийняв нову постанову №1155 «Про умови оплати праці прокурорів», якою затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур. При цьому наголошує, що пунктом 7 цієї ж постанови встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України « Про прокуратуру».

Також у своєму рішенні відповідач зазначає , що право на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України « Про прокуратуру» згідно з довідкою про заробітну плату від 01.04.2020 №393 позивач не має, оскільки перерахунок пенсій проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів працівників прокуратури після 13 грудня 2019 року, які є підставою для перерахунку пенсії за вислугу років.

Позивач вважає, що відмова у перерахунку пенсії у травні 2020 року - свідоме ігнорування чинного законодавства, оскільки з 13.12.2019 позивач знову має право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючих працівників прокуратури.

Позивач вважає, що відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії, відповідач знехтував рішенням Конституційного суду України від 13.12.2019р.

Також позивач зазначав, що Закон України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI, яким зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії, не поширюється на позивача, оскільки йому пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

(б) Позиція Відповідача

13.07.2020р. до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог, просить відмовити у їх задоволенні.

Щодо визнання рішення протиправним, відповідач зазначає, що на момент звернення позивача зміни у статтю 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VІІ не вносилися та був відсутній порядок проведення такого перерахунку. Адже відповідно до п.20 статті 86 цього Закону умови і порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначається КМУ.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019р.

Постановою КМУ «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 КМУ №1155, якою затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур. При цьому наголошує, що пунктом 7 цієї ж постанови встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури , передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України « Про прокуратуру».

Також відповідач посилався, що на законодавчому рівні встановлена максимальна пенсія не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тому позовна вимога про зобов`язання виплатити пенсії без обмеження її граничного розміру, починаючи з дня звернення позивача, суперечить нормам закону, а тому не належить до задоволення.

Представник відповідача у відзиві зазначив, що Головне управління не порушувало прав, свобод та інтересів позивача, а діяло лише на підставі норм діючого законодавства України.

(б) Відповідь на відзив

13.07.2020 до суду надійшла відповідь на відзив від позивача. В які позивач, зазначив, що з доводами, викладеними у відзиві він не погоджується з аналогічних підстав, викладених у його позовній заяві.

ІІІ. Процедура та рух справи

15.06.2020р. Одеський окружний адміністративний суд виніс ухвалу про відкриття провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та витребував у відповідача належним чином завірену копію пенсійної справи.

02.07.2020 на виконання ухвали суду відповідач надав належним чином засвідчені матеріали пенсійної справи позивача.

13.07.2020 відповідач надав клопотання про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.

13.07.2020 надійшло заперечення на клопотання про зупинення провадження від позивача.

27.07.20 Одеський окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання про зупинення провадження.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Справу суд розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

ІV. Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтверження

Позивач є пенсіонером органів прокуратури.

З 02.03.2009р. йому призначена пенсія за вислугу років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від місячного заробітку без обмеження граничного розміру .

Стаж роботи на момент призначення пенсії на посаді старшого слідчого прокуратури складає 32 роки 90 місяців.

З 01 вересня 2017 року працівникам прокуратури збільшено розмір заробітної плати, з якої розраховується розмір пенсії, що є підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії.

Так, Постановою КМУ від 30 серпня 2017 року № 657 внесено зміни до постанови КМУ від 31 травня 2012 р. № 505 та з 01 вересня 2017 року збільшено посадові оклади та супутні виплати працівникам органів прокуратури.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7 р (ІІ)/2019 та у зв`язку з підвищенням у вересні 2017 року заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 « Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», прокуратурою Одеської області 01.04.2020 позивачу надано довідку №393 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується до перерахунку пенсії.

19.05.2020 позивач звернувся до Приморського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Одеської області №393 від 01.04.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується до перерахунку пенсії та в порядку визначному законом, чинним станом на час призначення пенсії, в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати ( з суми 34 768, 16 грн.) за посадою старшого слідчого прокуратури Приморського району м.Одеси Одеської області без обмеження його максимального розміру.

Рішенням №3330 від 20.05.2020 відповідач відмовив у здійсненні перерахунку.

Відмова мотивована тим, що Кабінетом Міністрів України порядок та умови проведення перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено. Крім того, 11.12.2019 КМУ прийняв нову постанову №1155 «Про умови оплати праці прокурорів», якою затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур. При цьому наголошує, що пунктом 7 цієї ж постанови встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури , передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України « Про прокуратуру».

Також у своєму рішенні відповідач зазначає , що право на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України « Про прокуратуру» згідно з довідкою про заробітну плату від 01.04.2020 №393 позивач не має, оскільки перерахунок пенсій проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів працівників прокуратури після 13 грудня 2019 року, які є підставою для перерахунку пенсії за вислугу років.

V. Джерела права та висновки суду

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначає Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ від 14.10.2014 (далі - Закон №1697-VІІ), який набрав чинності з 15.07.2015.

Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" було внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури, додатками до якої затверджено нові збільшені схеми посадових окладів працівників прокуратури.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

У своєму рішенні від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Частина 20 статті 86 Закону №1697-VІІ в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте, згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.

Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Таким чином, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача у оскаржуваному рішенні про відмову в перерахунку пенсії на відсутність роз`яснень механізму виконання рішення Конституційного Суду України, яка б надала можливість здійснення перерахунку пенсії позивачу.

При цьому, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Суд зазначає, що позивач отримав довідку прокуратури Одеської області про складові заробітної плати №393 від 01.04.2020 р. про отриману заробітну плату, що враховується до перерахунку пенсії та 19.05.2020 р. з заявою та зазначеною довідкою звернувся до відповідача.

Рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 ухвалено 13.12.2019.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Аналогічна за змістом норма міститься в статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 № 2136-VIII.

У пункті 2 резолютивної частини Рішення № 7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, відповідні положення втратили чинність з 13.12.2019.

Отже, Закон №1697-VII з 13.12.2019 не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Натомість підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Таким чином, позивач як працюючий пенсіонер на підставі Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року у справі № 7-р(ІІ)2019 має право на перерахунок пенсії у зв`язку з збільшенням вислуги років та збільшенням розміру складових його заробітної плати.

Суд робить висновок, що відповідач протиправно прийняв рішення №3330, яким відмовив позивачу у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років у розмірі 90% від середньомісячної заробітної плати згідно з довідкою прокуратури Одеської області №393 від 01.04.2020 р. Таким чином, рішення прийняте відповідачем №3330 від 20.05.2020 є протиправним та належить до скасування.

Згідно з ч.1 ст.2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VI (зі змінами) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про прокуратуру", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про прокуратуру", не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до п.2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Суд звертає увагу, що наведені вище положення, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, - в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016.

Тобто, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та здійснювати виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 90% від середньомісячної заробітної плати згідно з довідкою прокуратури Одеської області №393 від 01.04.2020 р. без обмеження її граничного розміру.

VI. Розподіл судових витрат

При задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 2,77, 244-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №3330 від 20 травня 2020 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_1 ;

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 січня 2020 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Одеської області №393 від 01.04.2020 р., без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, виплативши різницю одними платежем

4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 840 (вісімсот сорок),00 грн.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач- ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна,83 м. Одеса, 65012; код ЄДРПОУ 20987385.

Суддя О.Я. Бойко

.