
Справа № 815/7098/16
УХВАЛА
27 липня 2020 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши заяву ОСОБА_1 від 21.07.2020р. про визнання протиправною бездіяльності командування Військово-морськими Силами Збройних Сил України по виконанню постанови Одеського окружного адміністративного суду від 20.04.2017р. по справі №815/7098/16 у порядку ст.383 КАС України,-
В С Т А Н О В И В :
У грудні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до командування Військово-морськими Силами Збройних Сил України, командувача Військово-морськими Силами Збройних Сил України про визнання протиправним та скасування рішення командувача Військово-морськими Силами Збройних Сил України, оформленого наказом командування Військово-морськими Силами Збройних Сил України №230 (по стройовій частині) від 14.11.2016 (п.1); зобов`язання командування Військово-морськими Силами Збройних Сил України здійснити повний розрахунок по грошовому та матеріальному забезпеченню як військовослужбовця, звільненого з військової служби у відставку; стягнення з командування Військово-морськими Силами Збройних Сил України моральної шкоди у розмірі 500000 грн.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20.04.2017р. адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення командувача Військово-морськими Силами Збройних Сил України, оформлене наказом командування Військово-морськими Силами Збройних Сил України № 230 (по стройовій частині) від 14.11.2016 (пункт 1 наказу). Зобов`язано командування Військово-морськими Силами Збройних Сил України поновити капітана першого рангу ОСОБА_1 з 14.11.2016 у списках особового складу командування Військово-морськими Силами Збройних Сил України та на всіх видах забезпечення. Зобов`язано командування Військово-морськими Силами Збройних Сил України здійснити повний розрахунок капітана першого рангу ОСОБА_1 по грошовому та матеріальному забезпеченню як військовослужбовця, звільненого з військової служби у відставку. Стягнуто з командування Військово-морськими Силами Збройних Сил України на користь ОСОБА_1 на відшкодування завданої протиправним рішенням моральної шкоди 50000 грн. У решті позову відмовлено.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017р. апеляційну скаргу командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України залишено без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20.04.2017 року - без змін.
25.10.2017 року за заявою ОСОБА_1 йому видано виконавчий лист для виконання постанови суду в частині зобов`язання відповідача вчинити певні дії, зазначені у судовому рішенні.
Постановою державного виконавця від 27.06.2018р. закінчено виконавче провадження на підставі п.11 ч.1 ст.39, ст.40 Закону України "Про виконавче провадження". У постанові зазначено про невиконання боржником вимог виконавчого документу, накладення на боржника штрафу постановами від 18.06.2018 року та від 17.05.2018 року, та направлення до Приморського відділу поліції м.Одеси подання відносно притягнення боржника до кримінальної відповідальності.
Постановою Верховного Суду від 12.11.2019р. касаційну скаргу Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України залишено без задоволення. Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2017 року залишено без змін.
21.07.2020р. до суду від ОСОБА_1 надійшла заява про визнання протиправною бездіяльності командування Військово-морськими Силами Збройних Сил України по виконанню постанови Одеського окружного адміністративного суду від 20.04.2017р. по справі №815/7098/16 у порядку ст.383 КАС України.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.07.2020р. вищевказану заяву передано на розгляд судді Танцюри К.О.
Як вбачається з даних автоматизованої системи "Діловодство спеціалізованого суду" справа №815/7098/16 супровідним листом №815/7098/16/18673/20 від 15.05.2020р. направлена до П`ятого апеляційного адміністративного суду для розгляду апеляційної скарги командувача Військово-морськими Силами Збройних Сил України на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 17.03.2020р.
Відповідно до положень п. 15.5, 15.6 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду. Надсилання до суду апеляційної інстанції матеріалів окремих категорій термінових адміністративних справ, визначених § 2 глави 11 розділу II цієї редакції Кодексу, здійснюється судом першої інстанції невідкладно після надходження апеляційної скарги; апеляційні скарги, що надійшли після направлення справи до адміністративного суду апеляційної інстанції, невідкладно направляються до адміністративного суду апеляційної інстанції;
Згідно із п.15.11, п.15.12 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги на ухвали суду першої інстанції, визначені пунктами 3-6, 8, 11-13, 15, 17 статті 294 цієї редакції Кодексу (крім ухвал про відмову у прийнятті або повернення зустрічного позову, про відмову у прийнятті або повернення позову третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, ухвал про зупинення провадження у справі, які подані з пропуском строку на їх оскарження), чи подання касаційної скарги на ухвали суду апеляційної інстанції (крім ухвал щодо забезпечення позову, зміни заходу забезпечення позову, ухвал про зупинення провадження у справі, які подані з пропуском строку на їх оскарження, про накладення штрафу в порядку процесуального примусу, окремих ухвал) - до суду апеляційної або касаційної інстанції передаються всі матеріали. Подання апеляційних або касаційних скарг на ухвали суду першої або апеляційної інстанції не перешкоджає продовженню розгляду справи цим судом, крім випадків, коли до суду апеляційної або касаційної інстанції передаються всі матеріали справи.
Поряд з цим, п. 15.13 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд зобов`язаний зупинити провадження у справі до перегляду ухвали у справі в порядку апеляційного чи касаційного провадження, якщо відповідно до підпункту 15.11 цього підпункту до суду апеляційної чи касаційної інстанції направляються всі матеріали справи.
Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На другій стадії процесу правозастосування - при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено - є прогалина в законодавстві.
Способи ж подолання прогалин - це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач - долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
Вказане знайшло своє відображення у ч.6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Суд, з огляду на викладене, застосовуючи аналогію закону, вважає, що наявні підстави для зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 від 21.07.2020р. про визнання протиправною бездіяльності командування Військово-морськими Силами Збройних Сил України по виконанню постанови Одеського окружного адміністративного суду від 20.04.2017р. по справі №815/7098/16 у порядку ст.383 КАС України до повернення справи до суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст.7, 236, 248, 383, п.15.5-15.13 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Прийняти до провадження заяву ОСОБА_1 від 21.07.2020р. про визнання протиправною бездіяльності командування Військово-морськими Силами Збройних Сил України по виконанню постанови Одеського окружного адміністративного суду від 20.04.2017р. по справі №815/7098/16 у порядку ст.383 КАС України.
Зупинити розгляд заяви ОСОБА_1 від 21.07.2020р. про визнання протиправною бездіяльності командування Військово-морськими Силами Збройних Сил України по виконанню постанови Одеського окружного адміністративного суду від 20.04.2017р. по справі №815/7098/16 у порядку ст.383 КАС України до повернення справи №815/7098/16 до Одеського окружного адміністративного суду.
Заява розглядатиметься одноособово суддею Танцюрою К.О.
Ухвала суду набирає законної сили у строк та порядок визначений ст. 256 КАС України та оскаржується в частині зупинення у строк та порядок встановлений ст.ст.294- 296 КАС України.
Суддя К.О. Танцюра