Рішення № 90619477, 24.07.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2020
Номер справи
320/3444/19
Номер документу
90619477
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, тел. +380 (044) 207 80 91

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 липня 2020 року справа № 320/3444/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трейд-Факторі» до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Трейд-Факторі» (далі – позивач, ТОВ «Трейд-Факторі») з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі – відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 12.07.2017 №0006644205.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення було винесене за результатами протиправно проведеної камеральної перевірки.

Так, в даному випадку контролюючим органом здійснено камеральну перевірку з питання своєчасності реєстрації ТОВ «Трейд-Факторі» акцизних накладних та розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних за період з 01.04.2016 по 31.12.2016. Однак, на думку позивача, за змістом норм статей 75, 76 Податкового кодексу України (в редакції, чинній до 01.01.2017) предметом камеральної перевірки за спірний період може бути лише податкова звітність. До 01.01.2017 чинне законодавство не надавало контролюючому органу право в межах камеральної перевірки досліджувати питання своєчасності реєстрації акцизних накладних платником податків.

На думку позивача, відповідачем протиправно застосовано до ТОВ «Трейд-Факторі» штрафні санкції, визначені пунктом 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України, за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних та розрахунків коригування.

Позивач пояснює, що ці акцизні накладні були складені не за наслідками господарської операції з продажу пального, а на пальне, втрачене внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування чи з іншої причини, пов`язаної з природним результатом, та мали позначку « 4» втрачене пальне, щодо якого відповідно до пункту 216.3 статті 216 розділу VI Податкового кодексу України не виникає податкове зобов`язання з акцизного податку.

Крім того, позивач вказує, що застосування відповідачем штрафних санкцій з від`ємних обсягів пального не відповідає положенням пункту 120-2.1 статті 120 Податкового кодексу України.

Відповідач позов не визнав та подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що Офісом великих платників податків ДПС проведено камеральну перевірку ТОВ «Трейд-Факторі» щодо своєчасності реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, виписаних з 04.04.2016 по 31.10.2016. Проведеною перевіркою встановлено порушення строків такої реєстрації акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, у зв`язку з чим прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідно до пункту 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України.

Відповідач наголосив, що камеральна перевірка до 01.01.2017 охоплює питання своєчасності реєстрації податкових накладних.

Також відповідач пояснив, що законодавець не розмежовує акцизні накладні/розрахунки коригування з додатнім значенням та акцизні накладні/розрахунки коригування з від`ємним значенням, якщо має місце їх несвоєчасна реєстрація.

Отже, камеральна перевірка ТОВ «Трейд-Факторі», на думку відповідача, була проведена відповідно та з дотриманням норм чинного законодавства.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.07.2019 відкрито провадження в адміністративній справі №320/3444/19, постановлено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду, призначено підготовче судове засідання на 01.10.2019, витребувано докази від позивача та відповідача.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.10.2019 продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі на 30 календарних днів, відкладено підготовче судове засідання на 29.10.2019.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.10.2019 відкладено підготовче судове засідання на 07.11.2019.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.11.2019 замінено відповідача у даній справі - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби на його правонаступника Офіс великих платників податків ДПС, витребувано докази у справі від Головного управління ДФС у Київській області, відкладено підготовче засідання на 21.11.2019.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.11.2019 закрито підготовче провадження, призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

Представник позивача в судові засідання по справі не з`явився, був сповіщений належним чином.

У підготовчому засіданні у справі 07.11.2019 та судовому засіданні у справі 21.11.2019 представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позову.

В судове засідання 17.12.2019 сторони в справі не з`явились, про причини неявки суд не повідомили, про місце, дату та час судового розгляду справи були повідомлені належним чином.

При цьому, в матеріалах справи наявне клопотання позивача від 18.11.2019 про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно з приписами частини третьої статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи, що матеріали справи у достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, а також відсутність потреби у заслуховуванні свідків чи експерта, суд прийшов до висновку здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Прем`єр ліга» (ідентифікаційний код 32214641), яке в подальшому було перейменоване на ТОВ «Трейд-Факторі», зареєстроване 08.10.2002 як юридична особа за адресою: 08131, Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Софіївська, Борщагівка, вул. Соборна, буд. 46, офіс 64, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 03.07.2019 та рішенням єдиного учасника ТОВ «Прем`єр-ліга» від 27.12.2018 №27/12-18 (том 1, а.с. 9-16, 19-20).

Судом встановлено, що 22.06.2017 Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби відповідно до статті 76 розділу ІІ та на підставі підпункту 20.1.4. пункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку даних щодо порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРПН) ТОВ «Прем`єр-ліга», за результатами якої складено акт №1427/28-10-42-05/32214641 (т.1, а.с.183-185, далі – акт перевірки).

В акті перевірки вказано, що предметом камеральної перевірки є дані Єдиного реєстру акцизних накладних з 01.04.2016 по 31.12.2016, наявних в базі даних Державної фіскальної служби України.

В акті перевірки зазначено, що ТОВ «Прем`єр-ліга» оформлено акцизні накладні/ розрахунки коригування до акцизних накладних для контрагентів покупців, які зареєстровані в ЄРАН з порушенням законодавчо встановлених термінів. Інформацію щодо вказаних акцизних накладних/ розрахунків коригування до акцизних накладних наведено в додатку 1 Акту камеральної перевірки (т.1, а.с.188-190).

Так, перевіркою встановлено, що позивачем оформлено акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних для контрагентів покупців, які зареєстровані в ЄРАН з порушенням законодавчо встановлених термінів, а саме:

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9107422331 на суму акцизного податку -368,58 грн., зареєстрований 29.06.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 45);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9107424144 на суму акцизного податку -153,5753534 грн., зареєстрований 29.06.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 45);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9107423348 на суму акцизного податку -1361,134327 грн., зареєстрований 29.06.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 45);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9107425906 на суму акцизного податку -10,23835689 грн., зареєстрований 29.06.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 45);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9095856309 на суму акцизного податку -62981,94552 грн., зареєстрований 10.06.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 26);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9107236794 на суму акцизного податку -509,0511046 грн., зареєстрований 29.06.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 45);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9100077875 на суму акцизного податку -318,3617075 грн., зареєстрований 16.06.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 32);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9095873930 на суму акцизного податку -971826,3718 грн., зареєстрований 10.06.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 26);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9095848182 на суму акцизного податку -222,0798113 грн., зареєстрований 10.06.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 26);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9095859294 на суму акцизного податку -678535,5848 грн., зареєстрований 10.06.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 26);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 09.04.2016 №9075527921 на суму акцизного податку -3,68640547 грн., зареєстрований 12.05.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 24.04.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 18);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9107425177 на суму акцизного податку -1247,706467 грн., зареєстрований 29.06.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 45);

- акцизна накладна від 07.04.2016 №9074749878 на суму акцизного податку 1353,074979 грн., зареєстрована 11.05.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН - 22.04.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 19);

- акцизна накладна від 09.04.2016 №9074755818 на суму акцизного податку 507,8732458 грн., зареєстрована 11.05.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН - 24.04.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 17);

- акцизна накладна від 05.04.2016 №9074745392 на суму акцизного податку 2386,175934 грн., зареєстрована 11.05.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН - 20.04.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 21);

- акцизна накладна від 11.04.2016 №9074759694 на суму акцизного податку 722,2608572 грн., зареєстрована 11.05.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН - 26.04.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 15);

- акцизна накладна від 04.04.2016 №9074740462 на суму акцизного податку 841,1093756 грн., зареєстрована 11.05.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН - 19.04.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 22);

- акцизна накладна від 30.04.2016 №9085998118 на суму акцизного податку 62981,94552 грн., зареєстрована 27.05.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН - 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 12);

- акцизна накладна від 30.04.2016 №9100105745 на суму акцизного податку 318,3617075 грн., зареєстрована 16.06.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН - 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 32);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9130831440 на суму акцизного податку -2454935,521 грн., зареєстрований 27.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 73);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 31.05.2016 №9109494598 на суму акцизного податку -718,5278866 грн., зареєстрований 01.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.06.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 16);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 31.08.2016 №9199730998 на суму акцизного податку -52,00043491 грн., зареєстрований 24.10.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.09.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 39);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9226823320 на суму акцизного податку 28,35696515 грн., зареєстрований 25.11.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 194);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 31.05.2016 №9109500421 на суму акцизного податку -255,2126864 грн., зареєстрований 01.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.06.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 16);

- акцизна накладна від 31.05.2016 №9115118031 на суму акцизного податку 1007,659085 грн., зареєстрована 08.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН - 15.06.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 23);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9130384209 на суму акцизного податку 587,4769184 грн., зареєстрований 27.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 73);

- акцизна накладна від 31.05.2016 №9115118222 на суму акцизного податку 77,9532972 грн., зареєстрована 08.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН - 15.06.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 23);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9130331344 на суму акцизного податку 114,3112547 грн., зареєстрований 27.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 73);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9130372989 на суму акцизного податку -13504,9957 грн., зареєстрований 27.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 73);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 31.08.2016 №9199730971 на суму акцизного податку -104,0008698 грн., зареєстрований 24.10.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.09.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 39);

- акцизна накладна від 31.05.2016 №9109544570 на суму акцизного податку 283,5696515 грн., зареєстрована 01.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН - 15.06.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 16);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9132676864 на суму акцизного податку -4,607260601 грн., зареєстрований 29.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 75);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.09.2016 №9226938197 на суму акцизного податку 154,6699392 грн., зареєстрований 25.11.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.10.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 41);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 31.05.2016 №9131604902 на суму акцизного податку -37945,04698 грн., зареєстрований 28.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.06.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 43);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9130374729 на суму акцизного податку -70634,2236 грн., зареєстрований 27.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 73);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9130381235 на суму акцизного податку -13954,86611 грн., зареєстрований 27.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 73);

- акцизна накладна від 31.05.2016 №9115118036 на суму акцизного податку 402,316234 грн., зареєстрована 08.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН - 15.06.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 23);

- акцизна накладна від 31.05.2016 №9115117524 на суму акцизного податку 133,2849001 грн., зареєстрована 08.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН - 15.06.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 23);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9130865324 на суму акцизного податку -0,071638649 грн., зареєстрований 27.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 73);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.06.2016 №9132473707 на суму акцизного податку 8872,213828 грн., зареєстрований 29.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.07.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 14);

- акцизна накладна від 31.05.2016 №9109544566 на суму акцизного податку 25,59589223 грн., зареєстрована 01.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.06.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 16);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 31.05.2016 №9109495281 на суму акцизного податку -1417,848258 грн., зареєстрований 01.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.06.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 16);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9130863990 на суму акцизного податку -0,051191784 грн., зареєстрований 27.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 73);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9130349353 на суму акцизного податку -92022,92455 грн., зареєстрований 27.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 73);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9132009417 на суму акцизного податку -8746,110404 грн., зареєстрований 29.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 75);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9130378484 на суму акцизного податку -5465,162076 грн., зареєстрований 27.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 73);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 31.08.2016 №9199731069 на суму акцизного податку -49,75392792 грн., зареєстрований 24.10.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.09.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 39);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.09.2016 №9226938163 на суму акцизного податку -221,0491215 грн. зареєстрований 25.11.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.10.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 41);

- акцизна накладна від 31.05.2016 №9115118408 на суму акцизного податку 804,5812763 грн., зареєстрована 08.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.06.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 23);

- акцизна накладна від 31.05.2016 №9115118401 на суму акцизного податку 1476,422255 грн., зареєстрована 08.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.06.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 23);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 31.08.2016 №9199731031 на суму акцизного податку -16,5387018 грн., зареєстрований 24.10.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.09.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 39);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 31.05.2016 №9109497592 на суму акцизного податку -179,1712456 грн., зареєстрований 01.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.06.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 16);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9130867906 на суму акцизного податку -0,102383569 грн., зареєстрований 27.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 73);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9226823282 на суму акцизного податку -51,19178446 грн., зареєстрований 25.11.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 194);

- акцизна накладна від 31.05.2016 №9115118017 на суму акцизного податку 119,1708923 грн., зареєстрована 08.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.06.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 23);

- акцизна накладна від 30.04.2016 №9132439354 на суму акцизного податку 6,581800859 грн. зареєстрована 29.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 75);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9130870617 на суму акцизного податку -0,05671393 грн., зареєстрований 27.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 73);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9130870790 на суму акцизного податку -0,05671393 грн., зареєстрований 27.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 73);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.06.2016 №9132470868 на суму акцизного податку -24558,20938 грн., зареєстрований 29.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.07.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 14);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 31.05.2016 №9109499548 на суму акцизного податку -347,5922164 грн., зареєстрований 01.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.06.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 16);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 31.08.2016 №9199730897 на суму акцизного податку -37,81849812 грн., зареєстрований 24.10.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.09.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 39);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9130376207 на суму акцизного податку -1651948,646 грн., зареєстрований 27.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 73);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 31.05.2016 №9109496445 на суму акцизного податку -1814,84577 грн., зареєстрований 01.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.06.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 16);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9130866886 на суму акцизного податку -0,102383569 грн., зареєстрований 27.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 73);

- акцизна накладна від 31.05.2016 №9115119905 на суму акцизного податку 306,3402945 грн., зареєстрована 08.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.06.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 23);

- акцизна накладна від 30.06.2016 №9136488604 на суму акцизного податку 113,4278606 грн., зареєстрована 04.08.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.07.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 20);

- акцизна накладна від 30.06.2016 №9136488242 на суму акцизного податку 204,7671378 грн., зареєстрована 04.08.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.07.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 20);

- акцизна накладна від 30.06.2016 №9136487762 на суму акцизного податку 108,263908 грн., зареєстрована 04.08.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.07.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 20);

- акцизна накладна від 31.08.2016 №9199733310 на суму акцизного податку 37,81849812 грн., зареєстрована 24.10.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.09.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 39);

- акцизна накладна від 31.08.2016 №9199733281 на суму акцизного податку 52,00043491 грн., зареєстрована 24.10.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.09.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 39);

- акцизна накладна від 31.08.2016 №9199733257 на суму акцизного податку 104,0008698 грн., зареєстрована 24.10.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.09.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 39);

- акцизна накладна від 31.08.2016 №9176115440 на суму акцизного податку 257465,8971 грн., зареєстрована 23.09.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.09.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 8);

- акцизна накладна від 31.08.2016 №9199733285 на суму акцизного податку 49,75392792 грн., зареєстрована 24.10.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.09.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 39);

- акцизна накладна від 31.08.2016 №9176124012 на суму акцизного податку 346431,3019 грн., зареєстрована 23.09.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.09.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 8);

- акцизна накладна від 31.08.2016 №9199733211 на суму акцизного податку 16,5387018 грн., зареєстрована 24.10.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.09.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 39);

- акцизна накладна від 31.08.2016 №9172122776 на суму акцизного податку 794,8637908 грн., зареєстрована 19.09.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.09.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 4);

- акцизна накладна від 01.09.2016 №9172397962 на суму акцизного податку 117,9126745 грн., зареєстрована 19.09.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 16.09.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 3);

- акцизна накладна від 31.10.2016 №9227317812 на суму акцизного податку 551548,4401 грн., зареєстрована 25.11.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.11.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 10);

- акцизна накладна від 31.10.2016 №9252115049 на суму акцизного податку 119,1057753 грн., зареєстрована 27.12.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.11.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 42);

- акцизна накладна від 30.04.2016 №9226286051 на суму акцизного податку 497,8912956 грн., зареєстрована 24.11.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 193);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9119503415 на суму акцизного податку -124,2936527 грн., зареєстрований 14.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 60);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.09.2016 №9227649757 на суму акцизного податку -101,0360319 грн., зареєстрований 28.11.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.10.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 44);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.09.2016 №9226922598 на суму акцизного податку -74380,35287 грн., зареєстрований 25.11.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.10.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 42);

- розрахунок коригування показників до акцизної накладної від 30.04.2016 №9119503784 на суму акцизного податку -37,9983333 грн., зареєстрований 14.07.2016 (граничний термін реєстрації в ЄРАН – 15.05.2016, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 60).

Вказане свідчить про порушення ТОВ «Прем`єр-ліга» пунктів 231.5, 231.6, 231.7 статті 231 розділу VI Податкового кодексу України (том 1, а.с. 22-27).

На підставі акту перевірки, а також згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до підпункту 120-2.1 статті 120-2 глави 11 розділу ІІ Податкового кодексу України, Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби прийнято податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 12.07.2017 №0006644205, яким до позивача за порушення пункту 231.6 статті 231 розділу VI Податкового кодексу України застосовано штраф у сумі 1515359,95 грн. (том 1, а.с. 191-193).

Позивач подав скаргу до Державної фіскальної служби від 31.07.2017 вих. №19-14/1075 на податкове повідомлення-рішення від 12.07.2017 №0006644205, на яку позивачем отримано рішення від 20.09.2017 №20972/6/99-99-11-09-01-25 про результати розгляду скарги, яким податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу – без задоволення (том 1, а.с. 32-38, 42-44).

Вважаючи прийняте податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (далі – ПК України; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 75.1.1. пункту 75.1 статті 75 ПК України (в редакції, чинній до 01.01.2017) передбачено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Законом України від 21.12.2016 №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України доповнено абзацом другим, згідно з яким визначено, що предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Відповідно до пункту 76.1. статті 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.

Пунктом 76.3 статті 76 ПК України визначено, що камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Підпунктом 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу – це будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання.

Відповідно до підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 ПК України платниками акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.

Згідно з підпунктом 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов`язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.

Відповідно до пункту 231.1 статті 231 ПК України (в редакції, чинній до 01.01.2017) платник податку при реалізації пального зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Платник податку зобов`язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального втраченого, як в межах, так і понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов`язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.

Згідно з пунктом 231.3 статті 231 ПК України акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.

Пунктом 231.5 статті 231 ПК України визначено, що при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов`язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб`єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Відповідно до пункту 231.6 статті 231 ПК України реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання акцизної накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального.

З метою отримання особою, яка реалізує пальне, зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального, така особа, що реалізує пальне, надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманим особою, яка реалізує пальне.

Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Згідно з пунктом 231.7 статті 231 ПК України, якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, яка реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних:

особою, яка реалізує пальне, якщо передбачається збільшення обсягів реалізованого пального або якщо коригування показників у підсумку не змінює обсяг реалізованого пального;

отримувачем пального, якщо передбачається зменшення обсягів реалізованого пального, для чого особа, яка реалізує пальне, надсилає складений розрахунок коригування отримувачу пального. При цьому особа, що реалізує пальне, має право зменшити обсяг реалізованого пального за таким розрахунком коригування після його реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального.

Розрахунок коригування, складений платником податку до акцизних накладних з реалізації пального не платникам акцизного податку, або розрахунок коригування, складений за іншими операціями, ніж реалізація пального отримувачам пального, підлягає реєстрації у Єдиному реєстрі акцизних накладних таким платником податку.

Пунктом 120-2.1 статті 120-2 ПК України передбачено, що порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів; 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.

Таким чином, податковим законодавством визначено граничний строк реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних у ЄРАН після дати їх складання та передбачено застосування санкцій у вигляді штрафу за порушення платниками акцизного податку таких граничних термінів.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення є висновок контролюючого органу, що ТОВ «Прем`єр-ліга» оформлено акцизні накладні для контрагентів покупців, які зареєстровані в ЄРАН з порушенням законодавчо встановлених термінів. Крім того, ТОВ «Прем`єр-ліга» несвоєчасно зареєстровано розрахунки коригування при зменшенні обсягів реалізованого пального.

Щодо посилання позивача, як на підставу для скасування оскаржуваного податкового повідомлення рішення на те, що до 01.01.2017 чинне законодавство не надавало контролюючому органу право в межах камеральної перевірки досліджувати питання своєчасності реєстрації акцизних накладних платником податків, суд зазначає наступне.

Об`єктом перевірки за положеннями підпункту 75.1.1. пункту 75.1 статті 75 ПК України в редакції, що діяла до 01.01.2017, є, зокрема дані Єдиного реєстру акцизних накладних. Саме аналізуючи дані цього реєстру у ході проведення камеральної перевірки відповідач встановив порушення позивачем граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних за період, що перевірявся, що і стало підставою для накладення штрафу.

Особливості камеральної перевірки полягають у тому, що для її проведення не потрібен наказ керівника податкового органу або інший спеціальний дозвіл чи направлення, не потрібно згоди платника податків, а також його присутності. Метою камеральної перевірки є виявлення в поданій звітності, інших даних систем електронного адміністрування, зокрема, Єдиного реєстру акцизних накладних, арифметичних та/або методологічних помилок, або інших відомостей, які призвели до заниження/завищення податкових зобов`язань або свідчать про допущені платником податків порушення термінів, порядку реєстрації податкових накладних, акцизних накладних або про неподання (несвоєчасне подання) податкової звітності, відповідальність за що передбачена статтями 120, 120-1, 120-2 ПК України.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що предметом камеральної перевірки, навіть у розумінні підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України в редакції, що діяла 01.01.2017, охоплюються питання своєчасності реєстрації акцизних накладних. Виявлення контролюючим органом цього порушення не потребує наявності будь-яких документів платника податку або необхідності витребувати такі в останнього, достатніми є дані Єдиного реєстру акцизних накладних.

На користь такого висновку свідчить також змістовне уточнення законодавцем правового регулювання цього питання шляхом доповнення з 01.01.2017 підпункту 75.1.1 абзацом другим, яким визначено, що предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 25.01.2019 у справі №826/1479/17.

Стосовно посилання позивача, що зі змісту акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних, які були предметом камеральної перевірки, вбачається, що останні були складені не за наслідками господарської операції з продажу пального, а на пальне, втрачене внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування чи з іншої причини, пов`язаної з природним результатом, та мають позначку «4» втрачене пальне, щодо якого відповідно до пункту 216.3 статті 216 розділу VI Кодексу не виникає податкове зобов`язання з акцизного податку, суд зазначає таке.

Наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 №218 (чинним на момент виникнення спірних правовідносин) затверджена форма акцизної накладної, де в примітці 1 визначені типи причин, коли акцизна накладна не надається отримувачу пального: 1 - отримувач не є платником акцизного податку з реалізації пального (кінцевий споживач та суб`єкти господарювання відсутні у Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального); 2 - відвантаження на умовах, встановлених статтею 229 розділу VI Податкового кодексу України; 3 - власне споживання; 4 - втрачене пальне (пункт 216.3 статті 216 розділу VI Податкового кодексу України); 5 - втрачене пальне (пункт 214.7 статті 214 розділу VI Податкового кодексу України).

Пунктом 3 Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 №114 (далі – Порядок №114), визначено, що до Реєстру вносяться відомості щодо усіх акцизних накладних та розрахунків коригування, у тому числі акцизних накладних, які не надаються отримувачу пального, та акцизних накладних/розрахунків коригування, складених за операціями з реалізації пального суб`єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку.

Під час розгляду справи №805/864/18-а у постанові від 27.03.2019 Верховний Суд зазначив, що якщо підприємство буде здійснювати операції з реалізації пального в розумінні підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України, то воно повинно зареєструватись платником акцизного податку, і на всі обсяги витраченого пального (у т.ч. використаного для власних виробничих потреб) зобов`язане складати в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД реалізованого (використаного, втраченого) пального та реєструвати її в ЄРАН з дотриманням умов, визначених чинних законодавством. У іншому випадку - акцизні накладні не складатимуться і, відповідно, не реєструватимуться в ЄРАН.

Так, основним видом діяльності позивача, зокрема є 47.30 Роздрібна торгівля пальним, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 03.07.2019 (том 1, а.с. 9-16).

Таким чином, позивач здійснює операції з реалізації пального в розумінні підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України.

Відповідно до витягу з бази даних «Податковий блок» позивач зареєстрований платником акцизного податку з реалізації пального в Реєстрі 01.03.2016 за № 1196, а тому зобов`язаний складати в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД реалізованого (використаного, втраченого) пального та реєструвати її в ЄРАН з дотриманням умов, визначених чинних законодавством (т.2, а.с.145).

Щодо посилання позивача на те, що застосування відповідачем штрафних санкцій з від`ємних обсягів пального не відповідає положенням статті 120-2 ПК України, суд зазначає наступне.

Наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 №218 затверджено Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального (далі – Порядок №218; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 1 Розділу ІІ вказаного Порядку акцизна накладна складається при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.

У разі здійснення операцій з реалізації пального, які передбачають відпуск пального через паливороздавальні колонки на автомобільних заправних станціях (комплексах), автомобільних газових заправних станціях, акцизна накладна складається у день проведення відпуску пального через паливороздавальні колонки на таких станціях незалежно від того, коли відбувся перехід права власності на таке пальне.

Акцизна накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо акцизні накладні не були складені на ці операції) окремо за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у разі здійснення реалізації пального за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником акцизного податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок особи, що реалізує пальне).

У разі забезпечення безперервного постачання пального особа, що реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.

Під безперервним постачанням розуміється забезпечення особою, що реалізує пальне, можливості для отримувачів пального (контрагентів) отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця.

При цьому, відповідно до правил пунктів 1-3 розділу ІІІ Порядку №218, якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, що реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування акцизної накладної та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Коригуються лише показники акцизних накладних, складених та зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних відповідно до статті 231 розділу VI Кодексу. Розрахунок коригування акцизної накладної складається особою, яка реалізує пальне.

Частиною 13 розділу ІІІ Порядку №218 встановлено порядок заповнення табличної частини розрахунку коригування акцизної накладної. Так, показники у графах 1, 2 заповнюються в аналогічному порядку, передбаченому для акцизних накладних; у графах 3, 4 вказується показник коригування (збільшення/зменшення) обсягу реалізованого пального як різниця фактичного обсягу відвантаженого пального та обсягу, який внесено до акцизної накладної, що коригується (з відповідним знаком +/-). При від`ємному значенні показників граф 3, 4 (зменшенні обсягу реалізованого пального) таке зменшення не може перевищувати обсягу реалізованого пального, зазначеного в акцизній накладній (з урахуванням показників зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизної накладної та розрахунків коригування до такої накладної).

З огляду на викладене, суд звертає увагу на те, що відповідно до наведених правил знак «-» в табличній частині розрахунку коригування акцизної накладної проставляється в разі корегування обсягу реалізації пального у сторону зменшення (що не може перевищувати обсягу реалізованого пального), який і береться за основу при нарахуванні штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунках коригування згідно зі статтею 120-2 ПК України, а тому висновок позивача про те, що відповідачем нараховані штрафні санкції з від`ємних обсягів пального зазначених у розрахунках є помилковим.

Отже, враховуючи встановлені обставини, суд приходить до висновку, що відповідачем було правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.07.2017 №0006644205, на підставі висновків, викладених в акті перевірки.

Стовно клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду з підстав порушення позивачем строку на звернення до суду, враховуючи висновки Верховного Суду від 11.10.2019 в справі №640/20468/18 (т.2, а.с.149-150), суд зазначає наступне.

В обґрунтування клопотання відповідач посилається на те, що позивач скористався можливістю досудового порядку вирішення спору, відтак для звернення до адміністративного суду з даним позовом встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення суб`єкта владних повноважень (частина четверта статті 122 КАС України), або місячний строк, як-то передбачено спеціальною нормою пункту 56.19 статті 56 ПК України.

Суд зазначає, що загальні норми процедури судового оскарження в рамках розгляду публічно-правових спорів регулюються положеннями КАС України.

Відповідно до статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Зазначені норми встановлюють загальний строк звернення до адміністративного суду в публічно-правових спорах.

Водночас спеціальним нормативно-правовим актом, який встановлює окремі правила та положення для регулювання відносин оподаткування та захисту прав учасників податкових відносин, в тому числі захисту порушеного права в судовому порядку, є ПК України.

Положеннями статті 56 ПК України визначено порядок оскарження рішень контролюючих органів.

Так, згідно з пунктом 56.1. статті 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до пункту 56.18 статті 56 ПК України, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.

Статтею 102 ПК України встановлено строк давності - 1095 днів для нарахування грошових зобов`язань платнику податків.

За таких обставин строк для звернення платника податків із позовом до адміністративного суду становить 1095 днів і обчислюється з дня отримання платником податків рішення, що оскаржено.

Разом з тим, відповідно до пункту 56.19 статті 56 ПК України, у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.

З даного приводу суд враховує, що у постанові Верховного Суду від 03.04.2020 в справі №2540/2576/18 втілено наступний правовий висновок:

«…Дослідження змісту аналізованих приписів статей ПК України та статті 122 КАС України вказує на те, що на сьогодні є підхід, відповідно до якого строки звернення до суду після застосування досудового порядку вирішення спору є коротшими, ніж звичайні строки. При цьому є різні правові режими щодо оскарження податкових повідомлень-рішень і рішень контролюючих органів про нарахування грошових зобов`язань та інших рішень контролюючих органів, що не пов`язані з їх нарахуванням, саме в частині різної тривалості скорочених строків оскарження при попередньому використанні досудового порядку вирішення спору.

Норма пункту 56.19 статті 56 ПК України була та залишається спеціальною нормою, яка регулює визначену її предметом групу правовідносин - оскарження податкових повідомлень-рішень та інших рішень контролюючих органів про нарахування грошових зобов`язань.

Отже, інші рішення контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов`язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України, оскаржуються в судовому порядку в такі строки:

а) тримісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги було прийнято та вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня вручення скаржнику рішення за результатами розгляду його скарги на рішення контролюючого органу;

б) шестимісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги не було прийнято та/або вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня звернення скаржника до контролюючого органу із відповідною скаргою на його рішення.

Так, різниця природи рішень контролюючого органу (щодо нарахування грошових зобов`язань або інші рішення) впливає та зумовлює різницю в підходах щодо встановлення строків звернення до суду про їх оскарження.

За таких обставин, строк для звернення платника податків із позовом до адміністративного суду про оскарження рішень контролюючих органів, які стосуються нарахування грошових зобов`язань платника податків, а саме податкових повідомлень-рішень, становить 1095 днів і обчислюється з дня отримання платником податків рішення, що оскаржено».

За обставинами справи, позивачем подана позовна заява до суду 05.07.2019, тоді як спірне рішення відповідача датовано 12.07.2017 і отримано позивачем 25.07.2017, тобто в межах 1095 днів.

Виходячи із вищевикладеного, позивачем не допущено пропуску строку звернення до суду, а тому клопотання про залишення позовної заяви без розгляду задоволенню не підлягає.

При цьому, посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 11.10.2019 в справі №640/20468/18 є необґрунтованим з огляду на різні обставини справи та відмінне нормативне регулювання правовідносин у справах №640/20468/18 та №320/3444/19. Так, в межах розгляду справи №640/20468/18 викладено висновок застосування спеціальних строків звернення до суду з позовом про скасування рішень контролюючих органів, що не пов`язані з нарахуванням сум грошових зобов`язань, зокрема рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН та зобов`язання її зареєструвати, після проведення процедури адміністративного оскарження та отримання рішення про залишення скарги без задоволення.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи відповідача, позивач суду не надав.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено та підписано – 24.07.2020.

Суддя Кушнова А.О.