
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2020 року Справа № 160/3792/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
07 квітня 2020 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Раївської сільської ради, в якій просять:
визнати бездіяльність Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 41739587, щодо не розгляду в установленому законом порядку заяви ОСОБА_2 , ідентифікаційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_1 , від 18 грудня 2019 року про виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) - протиправною;
визнати бездіяльність Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 41739587, щодо не розгляду в установленому законом порядку заяви ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , від 18 грудня 2019 року про виділення земельної частки (паю) в натурі ( на місцевості) - протиправною;
зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень - Раївську сільську раду Синельниківського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 41739587, протягом одного місяця з дня набрання судовим рішенням законної сили внести в порядок денний чергової щомісячної сесії Раївської сільської ради та розглянути заяву ОСОБА_2 , ідентифікаційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_1 , від 18 грудня 2019 року про виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості);
зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень - Раївську сільську раду Синельниківського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 41739587, протягом одного місяця з дня набрання судовим рішенням законної сили внести в порядок денний чергової щомісячної сесії Раївської сільської ради та розглянути заяву ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_2 , від 18 грудня 2019 року про виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).
В обґрунтування позову позивачі зазначили, що на підставі рішення суду вони набули право на земельну частку (пай) в КСП «Революціонер».
Однак, на звернення позивачів щодо виділення земельних ділянок отримали відмову від керівника відповідача з тих підстав, що до повноважень сільського голови не належить розпорядження землями на території сільської ради.
Крім того, на сесії ради не були включені питання про розгляд заяв від 18 грудня 2019 року.
Позивачі стверджують, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не розгляду їх заяв, що і стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 13 квітня 2020 року відкрито спрощене провадження у справі без виклику учасників справи.
12 травня 2020 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому останній просить відмовити позивачам у задоволенні позовних вимог, враховуючи наступне.
Заяви позивачів про виділення земельних часток (паїв) були розглянуті 23.01.2020 року, на які дана відповідь, де зазначено, що згідно зі ст.42 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень сільського голови не належить розпорядження землями на території сільської ради.
Роз`яснено, що відповідно до п. 34 ч.1 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
11.02.2020 року представник позивачів звернувся до Раївської сільської ради із заявами, в яких просив повідомити про час проведення першого пленарного засідання Раївської сільської ради та в будь-який зручний спосіб запросити його на це засідання (в частині розгляду заяви про виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості)).
Того ж дня на особистому прийомі громадян Раївський сільський голова повідомив представнику позивачів, що згідно з ч. 10 ст.46 Закону „Про місцеве самоврядування в Україні" рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Відповідно до Регламенту Раївської сільської ради на засіданнях ради можуть бути присутніми громадяни за попереднім записом, який веде уповноважена особа. Заявки на запис подаються до закінчення робочого дня, що передує пленарному засіданню.
Представник відповідача наголосив, що оголошення про скликання 48 сесії VII скликання Раївської сільської ради оприлюднено на офіційному веб-сайті Ради 07.02.2020 року та у зв`язку з перенесенням дати засідання ради 19.02.2020 року із зазначенням часу скликання, місця проведення.
Таким чином, порядок скликання сесії ради, визначений законодавством України, дотриманий.
Також представник відповідача зазначив, що твердження позивачів про проведення 49 сесії VII скликання 13 березня 2020 року Раївської сільської ради не відповідають дійсності, оскільки з 12 березня до 3 квітня 2020 р. на усій території України установлено карантин (постанова Кабінету Міністрів України „Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" від 11.03.2020р. № 211).
В період з 28 лютого 2020 року по теперішній час земельні питання на сесії Раївської сільської ради не розглядались.
Щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), представник відповідача зазначив, що відповідно до статті 11 Закону України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (далі - Закон), встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Відповідно до статті 3 Закону підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради.
Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).
За нормою статті 5 Закону сільські, селищні, міські ради в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), зокрема:
розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок і видачі документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку;
приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості);
уточняють списки осіб, які мають право на земельну частку (пай);
уточняють місце розташування, межі і площі сільськогосподарських угідь, які підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв).
Також у Законі визначено, що виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) здійснюється на підставі відповідної документації із землеустрою.
На даний час сільською радою проводиться робота щодо моніторингу та інвентаризації земель, встановлюються правові підстави володіння землями колективної форми власності, які були включені до схем поділу земель колишніх КСП, але не розподілені громадянами, що мають право на земельні частку (пай) з метою встановлення земель, за рахунок яких може бути реалізоване право позивачів на земельну ділянку (пай).
28 травня 2020 року на адресу суду від представника позивачів надійшла відповідь на відзив, в якій останній зазначив, що відзив відповідача є безпідставним та не ґрунтується на законі, оскільки звертаючись до голови Раївської сільської ради з письмовими заявами, позивачі звертались до нього, насамперед, як до керівника територіальної громади, ради та її виконавчого комітету.
Якщо питання, що порушені у заявах позивачів, не відносяться до компетенції голови ради, він не мав права розглядати їх, а повинний передати їх на розгляд сесії ради шляхом її скликання та формування порядку денного.
Крім того, представник позивачів зазначив, що інформація про проведення 49 сесії VII скликання була розміщена на офіційному сайті відповідача.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Так, судом встановлено, що за Державним актом на право колективної власності на землю колективного сільськогосподарського підприємства «Революціонер» серії ДП СВ № 000018, який виданий Новогнідською сільською радою 14 липня 1995 року, у колективну власність КСП була передана земля, яка була розподілена між усіма членами КСП.
На підставі рішення Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16 травня 2018 року (справа №191/4176/16-ц) ОСОБА_2 набув право на земельну частку (пай) в КСП «Революціонер» Новогнідської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області розміром 7,92 умовних кадастрових гектарів.
На підставі рішення Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 01 листопада 2016 року (справа 191/4175/16-ц) право на земельну частку (пай) в КСП «Революціонер» Новогнідської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області розміром 7,92 умовних кадастрових гектарів набув і ОСОБА_1 .
18 грудня 2019 року позивачі звернулися з письмовими заявами про виділення земельних часток (паїв) в натурі (на місцевості) до голови Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області.
Листами від 23.01.2020 року голова Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області повідомив позивачів про те, що згідно зі ст. 42 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні " до повноважень сільського голови не належить розпорядження землями на території сільської ради, а також згідно з п. 34 ч. 2 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, відповідно до закону, питання регулювання земельних відносин.
Також у листі голова райради констатував, що зазначені позивачами у заявах земельні частки (паї) на підставі рішення Синельниківської районної ради народних депутатів № 121 від 25 серпня 1999 року 9 сесії XXIII скликання надані у приватну власність іншій особі.
11 лютого 2020 року позивачі звернулися до відповідача із заявами про те, щоб їх було повідомлено про дату і час проведення чергового пленарного засідання Раївської сільської ради та запрошено бути присутніми на цьому засіданні при розгляді заяв про виділення земельних часток (паїв) в натурі (на місцевості).
Відповіді і запрошення відповідачі не отримували.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"
№ 280/97 від 21.05.1997 року (далі Закон № 280/97) сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.
Відповідно до пунктів 7, 8, 14 ч. 4 ст. 42 Закону № 280/97 сільський, селищний, міський голова:
здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету;
скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради;
представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. 5 ст. 46 Закону № 280/97 сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Таким чином, в силу наданих повноважень голова ради повинен був передати на розгляд заяви позивачів сесії ради шляхом її скликання та формування порядку денного сесії.
Як вбачається з матеріалів справи, голова Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області особисто розглянув заяви позивачів та надав відповідь.
У відповідях на звернення позивачів голова Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області власноручно зазначив, що відповідно до п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, відповідно до закону, питання регулювання земельних відносин.
Однак, бездіяльність голови Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області не є предметом розгляду у даній справі.
Враховуючи зазначене, а також той факт, що фактично заяви позивачів не надходили до Раївської сільської ради, позовні вимоги позивачів до Раївської сільської ради в частині визнання бездіяльності Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області щодо не розгляду в установленому законом порядку заяв позивачів про виділення земельних часток (паїв) в натурі (на місцевості) задоволенню не підлягають.
Щодо вимог позивачів зобов`язати Раївську сільську раду Синельниківського району Дніпропетровської області протягом одного місяця з дня набрання судовим рішенням законної сили внести в порядок денний чергової щомісячної сесії Раївської сільської ради та розглянути заяви ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), суд має зазначити наступне.
Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками, особливості розпорядження землями та використання земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) визначено Законом України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" № 899-IV від 05.06.2003 року (далі Закон 899-IV).
Відповідно до ст. ст. 1 - 3 Закону 899-IV право на земельну частку (пай) мають, зокрема, колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.
Основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є:
свідоцтво про право на спадщину;
посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай);
рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради.
Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).
Відповідно до ст. 25 Земельного кодексу України при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров`я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).
Рішення про приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій приймають органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень за клопотанням працівників цих підприємств, установ та організацій.
Землі у приватну власність особам, зазначеним у частині першій цієї статті, передаються безоплатно.
Особи, зазначені у частині першій цієї статті, мають гарантоване право одержати свою земельну частку (пай), виділену в натурі (на місцевості).
Відповідно до ст. 5 Закону 899-IV сільські, селищні, міські ради в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості):
розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок;
приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості);
уточняють списки осіб, які мають право на земельну частку (пай);
уточняють місце розташування, межі і площі сільськогосподарських угідь, які підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв);
укладають із землевпорядними організаціями договори на виконання робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та виготовлення відповідної документації із землеустрою, якщо такі роботи виконуються за рахунок місцевого бюджету;
сприяють в укладанні договорів на виконання землевпорядними організаціями робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), якщо такі роботи виконуються за рахунок осіб, які мають право на земельну частку (пай), або за рахунок коштів підприємств, установ та організацій, що орендують земельні частки (паї), проектів технічної допомоги тощо;
надають землевпорядним організаціям уточнені списки осіб, які мають право на земельну частку (пай);
розглядають та погоджують проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв);
організовують проведення розподілу земельних ділянок між особами, які мають право на виділення їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та земель, що залишилися у колективній власності, в порядку, визначеному цим Законом;
оформляють матеріали обміну земельними частками (паями), проведеного за бажанням їх власників до моменту державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
У статті 41 Конституції зазначено, зокрема, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову, а саме в частині зобов`язання відповідача розглянути заяви позивачів про виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).
На підставі ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне присудити на користь позивачів за рахунок бюджетних асигнувань Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області судові витрати у розмірі 840, 80 грн. кожному.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов`язати Раївську сільську раду Синельниківського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 41739587, протягом одного місяця з дня набрання судовим рішенням законної сили внести в порядок денний чергової щомісячної сесії Раївської сільської ради та розглянути заяву ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_1 , від 18 грудня 2019 року про виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).
Зобов`язати Раївську сільську раду Синельниківського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 41739587, протягом одного місяця з дня набрання судовим рішенням законної сили внести в порядок денний чергової щомісячної сесії Раївської сільської ради та розглянути заяву ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_2 , від 18 грудня 2019 року про виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Присудити на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області судові витрати у розмірі 840, 80 грн.
Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Раївської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області судові витрати у розмірі 840, 80 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.М. Олійник