
Справа № 686/7152/20
Провадження № 2/686/2899/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
21 липня 2020 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Козак О.В.,
при секретарі - Слободянюк А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницького цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів,
встановив:
В березні 2020 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів в сумі 6562,50 грн.. В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» одержувала в управлінні праці та соціального захисту населення державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям за період з 01.08.2017 року по 31.07.2018 року.
Згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» від 24 лютого 2003 р. №250, допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Прожитковий мінімум для сім`ї - визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю І групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги); з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї; у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
Відповідно до пункту 25 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
28 березня 2019 року під час вибіркової перевірки справ отримувачів соціальних допомог, соціальним інспектором було встановлено факт працевлаштуання ОСОБА_1 в ТОВ «ЖЕО» з червня по жовтень 2017 року включно на посаді двірника. При оформлені державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, ОСОБА_1 під час заповнення декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 08.02.2018р надано недостовірні дані та приховано інформацію про своє працевлаштування протягом шісти місяців перед зверненням в ТОВ «ЖЕО».
Відповідно до п.12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Надання заявником недостовірної інформації про майновий стан призвело до надмірної виплати йому бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї на суму 9562,50 грн.. Частину коштів в розмірі 3000,00 грн. було повернено відповідачем в добовільному порядку. Залишок неповернених коштів станом на 25 лютого 2020 року складає 6562 грн 50 коп.
З метою врегулювання спору в досудовому порядку, керуючись статтею 16 ЦПК України 28.03.2019р. та 04.06.2019р. управління зверталось до ОСОБА_1 з листами щодо повернення в досудовому порядку коштів до бюджету. Кошти до бюджету в досудовому порядку не повернуто. Тому позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надміру нараховані кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї в розмірі 6562,50 грн..
В судове засідання представник позивача не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи в письмовому провадженні, позовні вимоги підтримав, проти винесення заочного рішення не заперечив.
Відповідач в судове засідання не з`явилась, про час та місце слухання справи повідомлялась у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст.280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
За таких обставин суд вважає за можливе справу розглядати по суті за відсутності сторін, на підставі наявних в справі доказів з ухваленням заочного рішення, враховуючи, що представник позивача не заперечив проти такого вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до заяв ОСОБА_1 від 31.08.2017 року, 08.02.2018 року, декларацій ОСОБА_1 від 31.08.2017 року та від 08.02.2018 року, рішеннями Управління праці та соціального захисту населення ХМР від 07.09.2017 року та від 09.02.2018р. було призначено ОСОБА_1 державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім`ї на період з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року та з 01.02.2018 року по 31.01.2018 року.
При розрахунку державної соціальної допомоги враховано склад сім`ї зазначений ОСОБА_1 в декларації про доходи та майновий стан від 31.08.2017 року та від 08.02.2018 року, а саме: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (син), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (дочка).
Згідно акту №26 про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги (малозабезпеченій сім`ї) від 28.03.2019 року, результатів перевірки правильності нарахування допомоги малозабезпеченій сім`ї від 28.03.2019 року встановлено, що ОСОБА_1 подала неповну інформацію про доходи, внаслідок цього були надмірно виплачені кошти в сумі 9562,50 грн. протягом періоду з 01.08.2017 року по 31.07.2018 року.
Відповідно до довідки про доходи №33 від 20.03.2019 року, ОСОБА_1 дійсно працює в ТОВ «Житлово-експлуатаційне об`єднання» двірником, загальна сума її доходу за період з 01.06.2017 року по 31.10.2017 року без урахування аліментів становить 14360,10 грн..
04.06.2019 року ОСОБА_1 було надіслано повідомлення з вимогою про повернення переплаченої надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги.
Вказані обставини підтверджуються: заявами ОСОБА_1 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 31.08.2017 року, 08.02.2018 року; деклараціями ОСОБА_1 про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 31.08.2017 року та від 08.02.2018 року; рішеннями Управління праці та соціального захисту населення ХМР від 07.09.2017 року та від 09.02.2018р; актом №26 про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги (малозабезпеченій сім`ї) від 28.03.2019 року; довідкою про доходи ОСОБА_1 №33 від 26.03.2019 року; повідомленням про припинення надання соціальної допомоги (малозабезпеченій сім`ї) від 28.03.2019 року.
Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбачені Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» №1768-ІІІ від 01 червня 2000 року та Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» № 250 від 24 лютого 2003 року.
Відповідно до вимог абз. 2 статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Положеннями статті 4 цього ж Закону на час звернення відповідачки із заявою про призначення допомоги) встановлено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому
числі й інформацією органів доходів і зборів.
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з вимогами пунктів 2, 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24 лютого 2003 року, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
Відповідно до вимог п. 6 Порядку, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» ( редакції на час звернення позивача до суду ), п.п. 12,28 постанови КМУ від 24 лютого 2003 р. N 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення. Якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
При подачі заяви ОСОБА_1 не задекларувала дохід (заробітну плату), отриманий за період з 01.06.2017 року по 31.10.2017 року в сумі 14360,10 грн.. Надання недостовірних даних при оформленні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям привело до надміру виплачених коштів у розмірі 9562,50 грн.
На даний час залишилась неповернута сума коштів в розмірі 6562 грн 50 коп.
Таким чином, оскільки відповідачем коштів добровільно повернуто не було, вони підлягають стягненню в судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що слід стянути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надмірно нараховані кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї в розмірі 6562,50 грн..
Відповідно до ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 2102 грн..
Керуючись ст.ст.2, 12, 13, 76, 258, 259, 263-265, 280,289 ЦПК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року №250, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (код ЄДРПОУ 03198563, адреса: 29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівського підпілля, 32) надмірно нараховані кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї в розмірі 6562,50 грн. та 2102 грн. судового збору, а разом 8664,50грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Дата складання повного тексту рішення суду - 27.07.2020 року.
Суддя: