Ухвала суду № 90599522, 22.07.2020, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
22.07.2020
Номер справи
335/11359/19
Номер документу
90599522
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

1Справа № 335/11359/19 1-кс/335/3105/2020

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2020 року м. Запоріжжя

Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжя клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, на підставі матеріалів кримінального провадження внесеного № 12019080040001781, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29 травня 2019 року, за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч.1 ст.365-2, ч.3 ст.368, ч.2 ст.364 КК України, -

встановив:

Старший слідчий СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, на підставі матеріалів кримінального провадження внесеного № 12019080040001781, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29 травня 2019 року, за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч.1 ст.365-2, ч.3 ст.368, ч.2 ст.364 КК України.

В обґрунтовування якого зазначив, що в проваджені СУ ГУНП в Запорізькій області знаходиться кримінальне провадження № 12019080040001781, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29 травня 2019 року, за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч.1 ст.365-2, ч.3 ст.368, ч.2 ст.364 КК України.

06.08.2019 року на адресу слідчого управління ГУНП в Запорізькій області надійшло повідомлення УСБУ в Запорізькій області №59\3\1-1203нт від 31.07.2019 року відповідно до якого Управлінням в ході виконання завдань СБ України з протидії корупційним проявам отримано дані щодо протиправних дій представників органів місцевого самоврядування, підприємств задіяних у сфері експертної оцінки земельних ділянок та фізичних (юридичних) осіб, що зацікавлені у їх придбанні.

Відповідно до ч. 8 ст.128 Земельного кодексу, ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб`єктами оціночної діяльності на замовлення органів державної влади або місцевого самоврядування. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу.

Постановою КМУ № 381 від 22.04.2009 року Про затвердження порядку здійснення розрахунків з розстроченням платежу за придбання земельної ділянки державної та комунальної власності, а саме п.п. 9,10,11 передбачено, що авансові внески використовуються для фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки. Закупівля послуг з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється відповідно до законодавства з питань закупівлі товарів, робіт та послуг за державні кошти. Уповноважений орган визначає на конкурентних засадах юридичну або фізичну особу, яка є суб`єктом оціночної діяльності.

Встановлено, що посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 в порушення вимог Земельного кодексу, з метою заниженням реальної вартості комунальних земельних ділянок, впроваджено процедуру укладання договору на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, де ІНФОРМАЦІЯ_2 зазначається замовником, суб`єкт оціночної діяльності - виконавцем, а фізична (юридична) особа - платником. Вказане порушення вимог чинного законодавства призвело до того, що замовник самовільно обирає суб`єкта господарювання у сфері оціночної діяльності.

Так, згідно наявних відомостей, першим заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади, начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 , головою ІНФОРМАЦІЯ_4 , суб`єктами оціночної діяльності та представників фізичних (юридичних) осіб, що купували земельні ділянки комунальної власності на умовах викупу розроблено протиправний механізм, який полягав у внесенні до звіту про експертну грошову оцінку земельних ділянок недостовірних відомостей у частині ринкової вартості ділянки.

Згідно наявних відомостей, результатом діяльності даного механізму є істотне заниження вартості земельних ділянок та, як наслідок, недоотримання до місцевого бюджету м. Запоріжжя грошових коштів у особливо великих розмірах.

З урахуванням викладеного, в діях посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 , представників депутатського корпусу, суб`єктів оціночної діяльності та фізичних (юридичних) осіб, які набули право власності на земельні ділянки вбачаються окремі ознаки кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст. 364 КК України.

Допитана в якості свідка член громадської організації « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ОСОБА_4 пояснила, що у 2017 році була створена громадська організація « ІНФОРМАЦІЯ_6 ». Зі слів ОСОБА_4 приблизно з 2018 року члени зазначеної громадської організації почали займатися питанням, щодо штучного заниження експертної оцінки під час передачі у власність земельних ділянок на території м. Запоріжжя. Під час дослідження вказаного питання ними було встановлено, що у період з 2018 по теперішній час службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 та її виконавчих органів під час передачі у власність земельних ділянок на території м. Запоріжжя штучно знижували їх експертну оцінку. Як пояснила ОСОБА_4 відповідно до наявної в організації інформації та відповідно до аналізу ринкових цін на землю вони встановили, що експертні оцінки під час передачі земельних ділянок у власність на території м. Запоріжжя штучно занижувались у десятки разів. Вказаними діями службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 та її виконавчих органів місцевий бюджет недоотримав грошові кошти за продаж земельних ділянок.

На даний час в ході проведення досудового слідства з метою з`ясування всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення, виникла необхідність в здійсненні тимчасового доступу до оригіналів документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 за адресою (юридична): АДРЕСА_1 , за адресою (фактична): АДРЕСА_2 , а саме:

- завірені копії ІНФОРМАЦІЯ_7 , які були розміщенні на відповідному інтернет-сайті, про оголошення конкурсу з відбору суб`єктів оціночної діяльності, які будуть залучені до проведення незалежної оцінки об`єктів права комунальної власності м. Запоріжжя за період з 2016 по 2020 роки;

- завірені копії протоколів засідань конкурсної комісії з відбору суб`єктів оціночної діяльності, які будуть залучені до проведення незалежної оцінки об`єкта права комунальної власності м. Запоріжжя за період з 2016 по 2020 роки;

- завірені копії рішень ІНФОРМАЦІЯ_1 про проведення незалежної оцінки об`єктів комунальної власності м. Запоріжжя, оплати авансового внеску за період з 2016 по 2020 роки;

- завірені копії договорів, згідно яких були виконані роботи з незалежної оцінки об`єктів комунальної власності м. Запоріжжя, які були укладені за період за період з 2016 по 2020 роки;

- завірені копії висновків, рецензій ІНФОРМАЦІЯ_7 звітів про оцінку об`єктів комунальної власності м. Запоріжжя, які у подальшому були відчуженні, за період з 2016 по 2020 роки;

- завірені копії договорів купівлі-продажу, приватизації шляхом викупу та інших, згідно яких в період з 2016 по 2020 роки були відчуженні об`єкти комунальної власності ;

- завірені копії доручень, листів, заяв інших документів, які містять візи, резолюції першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради щодо розгляду ІНФОРМАЦІЯ_7 питань з відчуження об`єктів комунальної власності м. Запоріжжя, підготовки відповідних документів, у том числі незалежної оцінки об`єктів нерухомого майна, за період з 2016 по 2020 роки;

- завірену копію Положення про ІНФОРМАЦІЯ_7 , станом на 2016-2020 роки.

- завірену копію регламенту ІНФОРМАЦІЯ_1 по розгляду звернень з питань відчуження об`єктів комунальної власності м. Запоріжжя, станом на 2016-2020 роки.

Слідчий в судове засідання не з`явився, надава заяву про розгляд клопотання без його участі, на задоволенні клопотання наполягає.

Представник особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, у судове засідання не з`явився. З урахуванням положень ч. 2 ст.163, ч. 4 ст. 107КПК України слідчий суддя вважає за можливе розглянути клопотання за відсутності представника особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, слідчого, без здійснення фіксування технічними засобами.

Перевіривши матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, з урахуванням позиції слідчого, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

В силу ст.131КПК України заходизабезпечення кримінальногопровадження застосовуютьсяз метоюдосягнення дієвостіцього провадження,а заходамизабезпечення кримінальногопровадження є,втому числі тимчасовий доступ до речей і документів.

Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та,уразі прийняттявідповідного рішенняслідчим суддею,судом,вилучити їх здійснити їх виїмку. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану закономтаємницю.

У ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Згідно ст. 165 КПК України особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов`язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді, суду.Зазначена вухвалі слідчогосудді,суду особазобовязана предявитиособі,яка зазначенав ухваліяк володілецьречей ідокументів,оригінал ухвалипро тимчасовийдоступ доречей ідокументів тавручити їїкопію. Особа, яка пред`являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, зобов`язана залишити володільцю речей і документів опис речей і документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, суду.

Зазначені слідчим обставини вказують, що тимчасовий доступ до речей та документів надасть змогу органу досудового розслідування встановити фактичні обставини вчинення злочину, які можуть мати доказове значення під час судового розгляду, при цьому підтвердження обставин, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів в інший спосіб є неможливим.

Проаналізувавши доводи клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку, що вказані у клопотанні речі та документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а тому наявні підстави для надання слідчому тимчасового доступу до цих речей і документів.

Підсумовуючи вищевикладене, клопотання слідчого підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 131, 132, 159-164 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, на підставі матеріалів кримінального провадження внесеного № 12019080040001781, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29 травня 2019 року, за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч.1 ст.365-2, ч.3 ст.368, ч.2 ст.364 КК України задовольнити .

Надати старшому слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області капітану поліції ОСОБА_3 , старшому слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_5 , старшому слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області підполковнику поліції ОСОБА_6 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Запорізькій області капітану поліції ОСОБА_7 , старшому слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області капітану поліції ОСОБА_8 , слідчому СУ ГУНП в Запорізькій області капітану поліції ОСОБА_9 , оперуповноваженому ГВБКОЗ УСБУ в Запорізькій області старшому лейтенанту ОСОБА_10 , старшому оперуповноваженому ГВБКОЗ УСБУ в Запорізькій області капітану ОСОБА_11 , старшому оперуповноваженому ГВБКОЗ УСБУ в Запорізькій області капітану ОСОБА_12 , старшому оперуповноваженому в ОВС ГВБКОЗ УСБУ в Запорізькій області майору ОСОБА_13 , оперуповноваженому ГВБКОЗ УСБУ в Запорізькій області лейтенанту ОСОБА_14 , старшому оперуповноваженому в ОВС ГВБКОЗ УСБУ в Запорізькій області капітану ОСОБА_15 дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 за адресою (юридична): АДРЕСА_1 , за адресою (фактична): АДРЕСА_2 , а саме:

- завірені копії ІНФОРМАЦІЯ_7 , які були розміщенні на відповідному інтернет-сайті, про оголошення конкурсу з відбору суб`єктів оціночної діяльності, які будуть залучені до проведення незалежної оцінки об`єктів права комунальної власності м. Запоріжжя за період з 2016 по 2020 роки;

- завірені копії протоколів засідань конкурсної комісії з відбору суб`єктів оціночної діяльності, які будуть залучені до проведення незалежної оцінки об`єкта права комунальної власності м. Запоріжжя за період з 2016 по 2020 роки;

- завірені копії рішень ІНФОРМАЦІЯ_1 про проведення незалежної оцінки об`єктів комунальної власності м. Запоріжжя, оплати авансового внеску за період з 2016 по 2020 роки;

- завірені копії договорів, згідно яких були виконані роботи з незалежної оцінки об`єктів комунальної власності м. Запоріжжя, які були укладені за період за період з 2016 по 2020 роки;

- завірені копії висновків, рецензій ІНФОРМАЦІЯ_7 звітів про оцінку об`єктів комунальної власності м. Запоріжжя, які у подальшому були відчуженні, за період з 2016 по 2020 роки;

- завірені копії договорів купівлі-продажу, приватизації шляхом викупу та інших, згідно яких в період з 2016 по 2020 роки були відчуженні об`єкти комунальної власності ;

- завірені копії доручень, листів, заяв інших документів, які містять візи, резолюції першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради щодо розгляду ІНФОРМАЦІЯ_7 питань з відчуження об`єктів комунальної власності м. Запоріжжя, підготовки відповідних документів, у том числі незалежної оцінки об`єктів нерухомого майна, за період з 2016 по 2020 роки;

- завірену копію Положення про ІНФОРМАЦІЯ_7 , станом на 2016-2020 роки.

- завірену копію регламенту ІНФОРМАЦІЯ_1 по розгляду звернень з питань відчуження об`єктів комунальної власності м. Запоріжжя, станом на 2016-2020 роки із можливістю вилучення належним чином завірених копій вказаних документів.

Визначити строк дії ухвали протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали слідчим суддею, тобто до 22 серпня 2020 року.

Умисне невиконання ухвали суду тягне за собою кримінальну відповідальність, передбачену ст. 382 КК України.

Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1