
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2020 року справа № 580/1603/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (18000, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235) в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення 28.12.2019 №0004980507 та №0004990507.
15.07.2020 ухвалою суду перейдено до розгляду справи в порядку письмового провадження.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що акт перевірки складений з грубим порушенням вимог законодавства, а тому висновки викладені в ньому є необ`єктивними та не відповідають фактичним обставинам. Позивач наголошує, що контролюючим органом неправомірно накладено штрафні санкції на підставі ч. 6 ст. 15-3 Закону №481, оскільки ОСОБА_1 зареєстрована фізичною особою-підприємцем з відповідними видами діяльності, має в оренді приміщення визначене як кафе «Ваmbіnа» площею 20 кв. м., має ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, зареєстроване РРО, здійснюється торгівля широким асортиментом продуктових товарів, а тому приміщення де здійснює підприємницьку діяльність позивач має статус ресторанного господарства. Щодо прийнятого податкового повідомлення - рішення від 28.12.2019 року №0004990507 позивачем зазначено, що у кафе «Ваmbіnа» здійснюється продаж алкогольних напоїв різного асортименту. Зокрема, вермут білий десертний «Мартіні енд Россі СnА» об`ємом 0,5 л. міцність 15%» продається тільки на розлив та використовується для приготування коктейлів, а тому пляшки вермуту білого десертного «Мартіні», що знаходяться на барі в кафе завжди відкорковані. Таким чином, факт зберігання для подальшої реалізації вермут білий десертний «Мартіні енд Россі СтА» об`ємом 0,5 л, міцність 15% без марки акцизного податку встановленого зразка, за що до ФОП ОСОБА_1 застосували штрафні санкції у розмірі 17 000,00 грн. зафіксований актом перевірки є непідтвердженим. Отже, прийняті ГУ ДПС у Черкаській області оскаржувані ППР є незаконними і підлягають скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав зазначених у відзиві, а тому просив суд відмовити у задоволенні заявлених позовних вимог у повному обсязі. Зокрема наголошував, що при пред`явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення, всі вищенаведені вимоги для початку проведення перевірки були виконані працівниками ГУ ДПС у Черкаській області, а саме представнику позивача були вручені направлення на проведення фактичної перевірки, про що свідчать матеріали перевірки. Вказано, що при проведені фактичної перевірки кафе «Ваmbіnа», що розташоване за адресою: Черкаська область, м. Ватутіне, проспект Ватутіна, буд. 20, працівниками ГУ ДПС у Черкаській області встановлений факт продажу алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці без віднесення місця продажу до закладів ресторанного господарства з широким асортиментом страв. Крім того, під час проведення перевірки кафе «Ваmbіnа» встановлено порушення вимоги ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме зберігання для подальшої реалізації вермуту білого десертного «MARTINI» BIANCO об`ємом 0,5 л., міцність 15%, виробник «Мартіні енд Россі СnА» 2 Пяцца Луджі Россі 1-10023 Песіоне, Турін, Італія, дата виробництва зазначена на пляшці 16.09.2017 без марки акцизного податку встановленого зразка. Таким чином, прийняті ГУ ДПС у Черкаській області оскаржувані ППР є законними.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив, що позов підлягає до часткового задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , зареєстрована як суб`єкт господарювання 23.05.2005, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , з основними видами підприємницької діяльності:
-код КВЕД 82.99 «Надання інших допоміжних комерційних послуг, н. в. і. у.»;
-код КВЕД 47.25 «Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах»;
-код КВЕД 47.26 «Роздрібна торгівля тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах» (основний);
-код КВЕД 56.10 «Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування»;
-код КВЕД 56.30 «Обслуговування напоями»;
-код КВЕД 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна».
Згідно договору оренди №15 від 10.11.2017 укладеного між ПП «Імпульс» (орендодавець) та ФОП ОСОБА_3 (орендар), орендареві у платне користування передається зокрема приміщення за адресою: АДРЕСА_2 ; загальною площею 40 кв. м.
Відповідно до ліцензії на право роздрібної торгівлі № 23070308201800793, ФОП ОСОБА_3 здійснює господарську діяльність за адресою: АДРЕСА_2 в кафе «Ваmbіnа» загальною площею 20 кв. м.
19.11.2019 ГУ ДПС у Черкаській області видано наказ №694 "Про проведення фактичної перевірки" в період з 19.11.2019 тривалістю 10 діб ФОП ОСОБА_1 , зокрема за адресою: АДРЕСА_2 .
На підставі наказу № 694 ГУ ДПС у Черкаській області видано направлення від 19.11.2019 № 333 та №334.
При чому, працівниками ГУ ДПС у Черкаській області у відповідності до направлень, які підписані Горобцем В.М. 28.11.2019 о 15 год. 20 хв. (представник позивача за довіреністю № 1198 від 15.05.2017, що і не заперечується ФОП ОСОБА_1 ), вручено копію наказу, пред`явлено службові посвідчення та направлення.
28.11.2019 у відповідності до акту перевірки, який зареєстрований в ДПС 29.11.2019 за №129/23/23/05/2173115042, здійснено перевірку ФОП ОСОБА_1 , за наслідками якої встановлено, що 28.11.2019 в кафе-барі «Ваmbіnа», що розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 працівниками ГУ ДПС у Черкаській області встановлений факт продажу алкогольних напоїв (коньяк «Закарпатський») на розлив для споживання на місці в скляний посуд за ціною 34,00грн. за 0,1л. відповідно до фіскального чека від 28.11.2019 №4395, а також факт зберігання для подальшої реалізації вермуту білого десертного «MARTINI» BIANCO об`ємом 0,5 л., міцність 15%, виробник «Мартіні енд Россі СnА» 2 Пяцца Луджі Россі 1-10023 Песіоне, Турін, Італія, дата виробництва зазначена на пляшці 16.09.2017 без марки акцизного податку встановленого зразка.
Також, зазначено, що під час перевірки здійснювалася фотофіксація, про що є відповідна відмітка в акті.
Акт від 29.11.2019 №129/23/23/05/2173115042 щодо встановлення порушень ч. 6 ст. 15-3 та ч. 4 ст. 11 Закону №481, підписаний представником позивача - Горобцем В.М. 28.11.2019 о 17 год. 50 хв. без зауважень.
При чому, працівниками ГУ ДПС у Черкаській області у відповідності до матеріалів фотофіксації, здійснено фіксацію пляшки вермуту «MARTINI» BIANCO об`ємом 0,5 л. з фіскальними чеками на акті перевірки, без наявності акцизної марки та наявними зривними фіксаторами.
На підставі висновків акту перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення:
-від 28.12.2019 № 0004990507, відповідно до якого, до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафну санкцію за порушення ч. 4 ст. 11 Закону № 481/95-ВР в сумі 17000грн.;
-від 28.12.2019 № 0004980507, відповідно до якого, до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафну санкцію за порушення ч. 6 ст. 15-3 Закону № 481/95-ВР в сумі 6800грн.
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями позивач звернулася до суду.
Надаючи оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Згідно із підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (далі - ПК України), фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Порядок проведення фактичних перевірок контролюючими органами передбачений статтею 80 ПК України.
Згідно із пунктом 80.1 статті 80 ПК України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Відповідно до пп. 80.2.2 п. 80.2 ст. 80 ПК України, фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.
Допуск посадових осіб контролюючих органі до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. (п. 80.5 ст. 80 ПК України).
Пунктом 81.1 ст. 81 ПК України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: -направлення на проведення такої перевірки; - копії наказу про проведення перевірки; - службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
При пред`явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
При чому, п. 80.7 ст. 80 ПК України встановлено, що фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб`єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.
Згідно наказу, направлень та акту перевірки, фактична перевірка проведена двома особами контролюючого органу у присутності представника позивача з врученням останньому до її проведення наказу, направлення на перевірку та було пред`явлено службове посвідчення, про що свідчить підпис.
Тобто, перед початком перевірки посадовими особами ГУ ДПС у Черкаській області пред`явлені документи, визначені п. 81.1 ст. 81 ПК України, представнику позивача.
Також, посадові особи відповідача були допущені до проведення перевірки, про що свідчать дані фотофіксації, фіскальний чек та акт перевірки.
Таким чином, твердження представника позивача щодо недотриманням перевіряючими вимог ПК України та не проведення фактичної перевірки, спростовуються матеріалами справи.
Крім того, посилання позивача на невідповідність дати складання акту перевірки, спростовується безпосередньо актом та датами його складання та реєстрації.
При цьому, якщо платник податків, який вважає порушеним порядок та підстави призначення перевірки щодо нього, має захищати свої права шляхом не допуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки. Якщо ж допуск до податкової перевірки відбувся, в подальшому предметом розгляду в суді має бути лише суть виявлених порушень податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі №804/1113/16 від 13.03.2018, по справі № 807/2062/17 від 21.02.2019р.
Згідно з частиною п`ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Щодо встановлених порушень та прийнятих на їх підставі ППР, суд зазначає.
Правовідносини, що визначають основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, врегульовані Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (далі - Закон України №481/95-ВР).
Так, згідно зі ст. 1 Закону №481/95-BP:
- алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об`ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206, 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об`ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД;
- роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб`єктах господарювання громадського харчування;
-місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів;
- ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Відповідно до ст. 15 цього Закону № 481/95 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідно до ч. 6 ст. 15-3 Закону № 481/95-BP, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб`єктам господарювання (у тому числі іноземним суб`єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування, суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) з універсальним асортиментом товарів.
Відповідно до ст. 16 Закону № 481/95-BP передбачено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
У частині другій статті 17 Закону № 481/95-ВР за порушення вимог статті 15-3 цього Закону законодавець передбачив застосування до суб`єкта господарювання фінансових -санкцій у вигляді штрафу в сумі 6800 грн.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 зареєстрована фізичною особою-підприємцем з відповідними видами діяльності, має в оренді приміщення визначене як кафе «Ваmbіnа» площею 20 кв. м., має ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та здійснює торгівлю широким асортиментом продуктових товарів вказаних у меню кафе «Ваmbіnа». Так, здійснюється продаж салатів, перших страв, гарнірів, других страв, ролів, їжі швидкого приготування («піц»), готується кава, чай, коктейлі та інші напої, у тому числі для споживання на місці.
Тобто, таке приміщення вважається місцем роздрібної торгівлі, в тому числі на розлив у цілях застосування Закону №481/95-BP.
Згідно п. 2 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 №854, в редакції до 20.12.2019, роздрібна торгівля алкогольними напоями - діяльність з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших закладах ресторанного господарства. Роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, а також заклади ресторанного господарства.
Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 №219, затверджено Правила роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства (далі - Правила №219),
Відповідно до п. 1.3 Правил №219, ресторанне господарство - вид економічної діяльності суб`єктів господарської діяльності щодо надавання послуг відносно задоволення потреб споживачів у харчуванні з організуванням дозвілля або без нього, а заклад ресторанного господарства - організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів.
Суб`єктами господарської діяльності здійснюється діяльність у сфері ресторанного господарства після їх державної реєстрації в установленому законодавством порядку. Роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами в закладах (підприємствах) ресторанного господарства здійснюється суб`єктами господарської діяльності за наявності відповідних ліцензій. (п. 1.4 Правил №219).
Відповідно до п. 1.5 Правил №219, заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс). Вибір типу закладу (підприємства) ресторанного господарства та класу ресторану або бару здійснюється суб`єктом господарської діяльності самостійно з урахуванням вимог законодавства України.
Згідно п. 1.6 Правил №219, суб`єкти господарської діяльності у сфері ресторанного господарства при облаштуванні закладу (підприємства) згідно з обраним типом (класом) повинні мати необхідні виробничі, торговельні та побутові приміщення, а також обладнання для приготування та продажу продукції. Вимоги, що пред`являються до виробничих, торговельних та побутових приміщень закладів (підприємств) ресторанного господарства, обладнання, інвентарю, переліку послуг, технологічних режимів виробництва продукції, встановлюються законодавством України.
Згідно наявних матеріалів справи органами Держпродспоживслуби та захисту прав споживачів, санітарно епідеміологічною службою не складались приписи щодо невідповідності умов здійснення господарської діяльності позивача.
Враховуючи викладене, приміщення, у якому ФОП ОСОБА_1 здійснює господарську діяльність за адресою: АДРЕСА_2 Ватутіне, проспект Ватутіна, буд. 20, відповідає нормам Закону № 481/95-ВР та Правилами №219, оскільки господарська одиниця ресторанного господарства визначена позивачем, як кафе, що відповідає класифікаціям, визначених Законом, має відповідну площу, ліцензію і здійснюється встановленим суб`єктом господарювання.
Таким чином, прийняте податкове повідомлення - рішення від 28.12.2019 року №0004980507 підлягає до скасування.
Що ж стосується прийнятого податкового повідомлення-рішення від 28.12.2019 №0004990507, відповідно до якого, до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафну санкцію за порушення ч. 4 ст. 11 Закону № 481/95-ВР в сумі 17000грн., суд зазначає.
Актом перевірки встановлено факт зберігання для подальшої реалізації вермуту білого десертного «MARTINI» BIANCO об`ємом 0,5 л., міцність 15%, виробник «Мартіні енд Россі СnА» 2 Пяцца Луджі Россі 1-10023 Песіоне, Турін, Італія, дата виробництва зазначена на пляшці 16.09.2017 без марки акцизного податку встановленого зразка.
Суд з матеріалів фотофіксації встановив наявність зривного фіксатора на пляшці вермуту «MARTINI» BIANCO об`ємом 0,5 л. та відсутність акцизної марки.
При цьому, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів регулюється ПК України, Законом № 481/95-ВР та постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251 "Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів" (далі - Положення № 1251).
Відповідно до пп. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 ПК України, марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку (пп. 14.1.109 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Згідно п. 226.1 ст. 226 ПК України, у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов`язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.
Вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; вироблені в Україні алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари; алкогольні напої іноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки. (п. 226.9 ст. 226 ПК України).
Відповідно до ст. 11 Закону № 481/95-ВР, алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Згідно з п. 20 Положення №1251, маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції. Для алкогольних напоїв імпортного виробництва використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки.
Пунктом 228.9 ст. 228 ПК України визначено, що відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону.
Так ст. 17 Закону № 481/95-ВР встановлено, що за порушення норм цього Закону (зберігання, реалізацію алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка) суб`єкти господарювання притягуються до відповідальності у вигляді застосування фінансових санкцій.
Абзацом дев`ятнадцятим частини другої ст. 17 Закону України №481/95-ВР визначено, що за виробництво, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, до суб`єктів господарювання застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу у розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
Отже, марка акцизного податку є спеціальним знаком, яким підтверджується, в тому числі легальність реалізації на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів. При цьому, забороняється ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізація на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного податку встановленого зразка.
Відповідальність за недодержання порядку маркування, реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів, несвоєчасну сплату акцизного податку несуть виробники, імпортери, продавці цих товарів та їх посадові особи у порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Отже, продавці алкогольних напоїв та тютюнових виробів за недодержання порядку реалізації цих товарів мають нести відповідальність у порядку, передбаченому чинним законодавством України, а тому прийняте податкове повідомлення - рішення від 28.12.2019 року №0004990507 не підлягає до скасування.
Суд не приймає доводи позивача, що вермут білий десертний «Мартіні енд Россі СnА» об`ємом 0,5 л. міцність 15%» не містить акцизної марки в наслідок продажу його тільки на розлив та використання для приготування коктейлів, а тому пляшки вермуту білого десертного «Мартіні», що знаходяться на барі в кафе завжди відкорковані, оскільки матеріали фотофіксаї їх спростовують.
Таким чином, ГУ ДПС у Черкаській області, приймаючи податкове повідомлення-рішення від 28.12.2019 року №0004990507, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкцій (штраф), діяв в межах повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства, а тому відсутні підстави для його скасування.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно приписів ч. 4 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 252, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 28.12.2019 № 0004980507.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (код ЄДРПОУ 43142920) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 210 грн. (двісті десть) грн.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення та з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя П.Г. Паламар