Рішення № 90582222, 21.07.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.07.2020
Номер справи
620/1263/19
Номер документу
90582222
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 липня 2020 року Чернігів Справа № 620/1263/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Лобана Д.В.,

за участю секретаря - Вершняк Л.Л.,

представника позивача - Коленченка О.О.,

представника відповідача - Бисикало Т.А.,

розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати прийняті Головним управлінням ДФС у Чернігівській області (далі - відповідач) податкові повідомлення-рішення від 01 квітня 2019 року: № 00004121305, № 00004101305, № 00004141305, № 00004151305, № 00004111305, № 00004131305.

Позов обґрунтовано тим, що органом ДФС безпідставно з посиланням на норми п. 177.4 ст. 177 ПК України зменшено понесені витрати (оплачені) на вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), які підтверджені документально. Також вважає, що з урахуванням чинних норм законодавства та наявних документів, ФОП ОСОБА_1 суми чистого доходу від здійснення підприємницької діяльності ні за 2017, ні за 2018 рік не занижено, тому донарахування військового збору за вказані в акті перевірки суми доходу не відповідають дійсності та нормам діючого законодавства. Крім того, в період з 01.01.2017 по 30.06.2017 позивач знаходився на спрощеній системі оподаткування за ставкою 5 % і відповідно не міг був платником податку на додану вартість, що свідчить про те, що донарахування податкового зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 309451 грн, в т.ч. 134252 грн за травень 2017 року та 175 199 грн за червень 2017 року є безпідставним. Також позивач зазначає, що податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження, отже наявність у позивача зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, виключає факт порушення ФОП ОСОБА_1 п. 185.1 ст. 185, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України та безпідставність висновків відповідача про завищення сум податкового кредиту на 42 900 грн за серпень 2018 року та на 278 513 грн за вересень 2018 року.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні.

04.06.2019 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду по даній справі призначено судово – економічну експертизу, у зв`язку з чим провадження у справі зупинено.

30.01.2020 від Чернігівського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз до суду надійшло клопотання судового експерта Бугаєнка О.Д. про надання додаткових документів, які знаходяться у сторін по справі, для подальшого проведення судової експертизи.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 07.02.2020 провадження у даній справі поновлено та призначено розгляд відповідного клопотання.

03.03.2020 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду замінено відповідача - Головне управління ДФС у Чернігівській області на його правонаступника Головне управління ДПС у Чернігівській області, призначено економічну експертизу, в зв`язку з чим провадження у справі зупинено до одержання результатів експертизи.

Чернігівським відділенням Київського науково-дослідного інституту судових експертиз 15.04.2020 на адресу суду надіслано висновок експерта від 15.04.2020 № 2632/19-24/1816-1872/20-34 з додатками у вигляді таблиць та актом здачі-приймання висновку експерта (т. 17 а.с. 60-172, 173).

27.05.2020 представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення відповідають нормам законодавства та скасуванню не підлягають. Доводи, наведені позивачем у позовній заяві, не спростовують правильність висновків акту перевірки, а тому ГУ ДПС у Чернігівській області повністю не визнає позовних вимог, вважає, що позов є безпідставним та необґрунтованим і просить відмовити в їх задоволенні.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.06.2020 провадження у справі поновлено. Призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання на 23 червня 2020 року о 09:30 год.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.06.2020 за клопотання представника позивача підготовче судове засідання у справі відкладено на 09:00 год. 15 липня 2020 року.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.06.2020, занесеної секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено розгляд даної справи по суті на 21.07.2020 на 10:00 год.

У судовому засіданні представник позивача підтримав свої вимоги, просив суд їх задовольнити з урахуванням висновку експерта та наданих письмових пояснень.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, з підстав, викладених у відзиві на позов з наданням додаткових пояснень.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ФОП ОСОБА_1 зареєстрований Чернігівським міським управлінням юстиції 12.07.1999, про що зроблено запис у журналі реєстраційних справ за № 240.

З 14.07.1999 позивач перебуває на податковому обліку та є платником ПДВ, що підтверджується свідоцтвом від 01.07.2017 № 200345282.

Головним управлінням ДФС у Чернігівській області була проведена документальна планова виїзна перевірка фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2016 по 31.12.2018, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2018.

За результатами перевірки органом Держаної фіскальної служби складено акт про результати документальної планової виїзної перевірки від 12.03.2019 за № 146/13/1850215538 (т. 1 а.с. 23-78).

На підставі складеного акту перевірки Головним управлінням ДФС у Чернігівській області було прийнято податкові повідомлення-рішення:

- № 00004121305 від 01.04.2019 по збільшенню грошового зобов`язання на загальну суму 544346,64 грн, в тому числі: за платежем єдиний податок фізичних осіб за порушення абз. 3 п. 291.4 ст. 291, абз. 3 п.п. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298, п. 295.3 ст. 295 Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-VI, із змінами та доповненнями, на збільшення податкового зобов`язання в розмірі 435 477,31 грн та застосування на підставі абз.1 п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-VI, із змінами та доповненнями, штрафних (фінансових) санкцій в сумі 108 869,33 грн;

- № 00004101305 від 01.04.2019 по збільшенню грошового зобов`язання на загальну суму 1006291,94 грн, в тому числі: за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується за результатами річного декларування за порушення п. 177.2, п. 177.1 ст. 177 Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-VI, із змінами та доповненнями, на збільшення податкового зобов`язання в розмірі 805033,55 грн та застосування на підставі абз.1 п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-VI, із змінами та доповненнями, штрафних (фінансових) санкцій в сумі 201258,39 грн;

- № 00004141305 від 01.04.2019 по збільшенню грошового зобов`язання на загальну суму 788 5 78,75 грн, в тому числі: за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за порушення абз. 3 п.п. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298, п. 183.2, п. 183.4 ст. 183, п. 181.1 ст. 181, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-VI, із змінами та доповненнями, на збільшення податкового зобов`язання в розмірі 630 863,00 грн та застосування на підставі абз. 1 п. 123. 1 ст. 123 Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-VI, із змінами та доповненнями, штрафних (фінансових) санкцій в сумі 157715,75 грн,

- № 00004151305 від 01.04.2019 на суму завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за серпень 2018 року на підставі порушення п. 54.3.2 п. 54.3 ст.53 та згідно з п. 185.1 ст. 185, п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-VI, із змінами та доповненнями, в розмірі 23586,00 грн,

- № 00004111305 від 01.04.2019 по збільшенню грошового зобов`язання на загальну суму 83797,66 грн, в тому числі: за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування за порушення п.п. 1.1 п п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-VI, із змінами та доповненнями на збільшення податкового зобов`язання в розмірі 67086,13 грн та застосування на підставі абз. 1 п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України від 02.12.10 № 2755-VI, із змінами та доповненням, штрафних (фінансових) санкцій в сумі 16711,53 грн.

Щодо вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області від 01.04.2020 № 00004101305 щодо суму податкового зобов`язання по податку на доходи фізичних осіб та штрафної (фінансової) санкції, суд зазначає наступне.

Яку вбачається з матеріалів справи, ФОП ОСОБА_1 01.01.2015 подав до Чернігівської ОДПІ заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності. ФОП ОСОБА_1 віднесено до 3 групи платників єдиного податку.

Відповідно до абз. 3 п. 291.3 ст.291 ПК України третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб`єкти господарювання будь - якої організаційно- правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень.

Згідно абз. 1 п. 292.1 ст. 292 ПК України доходом фізичної особи - підприємця платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Донараховано єдиного податку за актом перевірки за 2016 рік 435477,30 грн.

Перевірці судом досліджено податкові декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця ФОП ОСОБА_1 1 півріччя 2016 року від 05.08.2016 № 9137739456, за 9 місяців 2016 р. від 08.11.2016 № 9211687884, за 2016 рік від 07.02.2017 № 9269437235, за 1 кв.2017 року від 05.05.2017 № 9081273667, за 1 півріччя 2017 року №9150823788.

В узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом ДПСУ від 05.07.2012 № 583, зазначається, що порядок, періодичність друкування та форма надання виписок (у паперовій чи електронній формі) із особових рахунків клієнтів обумовлюються договором банківського рахунку, що укладається між банком і клієнтом під час відкриття рахунку. Виписка з особового рахунку клієнта 1 банку може слугувати як документ, що підтверджує суму витрат на, оплату банківських послуг з розрахунково- касового обслуговування, за умови зазначення в ній інформації про надання банком таких послуг, сум операцій та заповнення обов`язкових реквізитів».

У ст. 336 розд. І таблиці Переліку типових документів, затвердженого наказом Мін`юсту від 12.04.2012 № 578/5 (далі - Перелік № 578/5) до

первинних документів, які фіксують факт виконання госпоперації та служать підставою для записів у регістрах бухобліку і в податкових документах, віднесені касові, банківські документи; повідомлення банків; виписки банків; корінці квитанцій і касових чекових книжок.

Згідно руху коштів по рахунку 26006405489100 MKRTCHYAN VOLODYA в AT «УКРСИББАНК» за період с 01.01.2016 по 31.12.2018 оборот дебетовий оборот становив 30834288,42 грн, кредитовий оборот 30 834 383,68 грн.

Відповідно до виписки по рахунку ФОП ОСОБА_1 № НОМЕР_2 в АБ «Південний» (а.а. 32-171, т.13) за період з 01.01.2016 по 31.2018 дебетовий оборот становив 17446 660,77 грн, кредитовий оборот становив 17446700,91 грн.

Згідно з довідки по рахунку № НОМЕР_3 за період з 01.03.2017 по 22.02.2019 (а.с. 221, т. 16) оборот по даному рахунку відсутні.

Відповідно до пояснень ФОП ОСОБА_1 №2 від 19.02.2019 (т.16 а.с.219-220) наданих ГУ ДФС у Чернігівській області операцій по рахункам НОМЕР_4 , 26105001021921, 26104002021921, НОМЕР_5 , відкритим в ПАТ КБ « СТАНДРАТ», по рахунку НОМЕР_6 в AT "БРОКБІЗНЕСБАНК" не проводились.

Як вбачається з книги обліку доходів № 2358/1, ФОП ОСОБА_1 зазначено дохід за III квартал 2016 року в розмірі 2 269 807,90 грн. Інформація щодо доходу за III квартал та ІV квартал 2016 року в книзі обліку доходів відсутня.

Власні кошти, які фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування зараховуються на розрахунковий рахунок, не включаються до складу доходу (виручки у грошовій формі та натуральній) та не відображається у Книзі обліку доходів та витрат, що також підтверджується листом ДФС у м. Києві від 18.12.2015 № 4024/К/26-15-12-02-14.

В ухвалі ВС України від 01.02.2016 у справі № 818/1172/142 зазначено: «... судами встановлено, що згідно з банківськими виписками та товарними чеками розбіжність між сумою доходу, отриманого на розрахунковий рахунок за даними Книги обліку доходів і витрат та даними банківських виписок, виникла у зв`язку зі здійсненням позивачем поповнення розрахункового рахунку власними коштами.

Проведення таких операцій підтверджується виписками за рахунками в банківській установі. Поповнення власними коштами розрахункового рахунку в установі банку не може розцінюватися як дохід платника податку фізичної особи — підприємця за умови, що сума такого поповнення не перевищує суми коштів, отриманих підприємцем у ході здійснення підприємницької діяльності в готівковій формі. Зміна активів фізичної особи - підприємця з готівкової форми на безготівкову не змінює загального фінансового результату діяльності підприємця».

Аналіз руху коштів по рахунку НОМЕР_7 MKRTCHYAN VOLODYA в AT «УКРСИББАНК» за період с 01.01.2016 по 31.12.2016 (т.1 а.с. 138-141) свідчить, що в 2016 ФОП ОСОБА_1 було знято по чекам сума в розмірі 2570000,00 грн.

Враховуючи вищевикладене, сума в розмірі 554430,00 грн, яка надійшла на рахунок НОМЕР_7 , відкритий в АТ «УКРСИББАНК» за період с 01.01.2016 по 31.12.2016 (т. 1 а.с. 138-141), не відноситься до складу доходів ФОП ОСОБА_1 .

Таким чином, за період з 01.01.2016 по 31.01.2016 ФОП ОСОБА_1 перевищено обсяг доходу в розмірі 5000000,00 грн, обсяг виручки за даний період склав суму у розмірі 7901 408,38 грн (8 455 838,38 грн (таблиця №1 т. 17 а.с. 32) - 554 430,00 грн (таблиця № 4 т. 17 а.с. 33-34) = 7901408,38 грн).

Як витікає із руху коштів по рахунку НОМЕР_7 MKRTCHYAN VOLODYA в AT «УКРСИББАНК» за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 ФОП ОСОБА_1 була сплачена сума єдиного податку за 2016 - 2017 роки в розмірі 327276,71 грн (таблиця № 6 т. 17 зв. бік а.с. 74).

З дослідження податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи підприємця за перше півріччя 2017 року (т. 17 а.с.11), в якому нараховано за звітний період сума в розмірі 77363,76 грн.

Аналіз особового рахунку по єдиному податку (т. 17 а.с. 18-24) показує, що відповідно до податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи підприємця № 91508233788 від 01.08.2017, термін сплати - 19.08.2017, було нарахована сума в розмірі 77363,76 грн, яка була сплачена платіжним дорученням №2 62 від 17.08.2017.

При цьому слід зазначити, згідно особовому рахунку по єдиному податку станом на 31.12.2017 рахується переплата 7,09 грн.

Згідно абз. 3 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 ПК України платники єдиного податку зобов`язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у таких випадках та в строки: у разі перевищення протягом календарного року і обсягу доходу платниками єдиного податку третьої групи з першого чистка місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення.

Враховуючи вищевикладене з 01.01.2017 ФОП ОСОБА_1 зобов`язаний перейти на сплату інших податків і зборів (загальна система оподаткування).

Згідно акту перевірки №146/13/1850215538 ФОП ОСОБА_1 перейшов на сплату інших податків і зборів (загальна система оподаткування) з 01.07.2017.

Згідно абз. 1 п. 293.4 ст. 293 ПК України зазначено, що ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої - третьої групи (фізичні особи- підприємці) у розмірі 15 % до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпунктах 1, 2, 3 п. 291.4 статті 291 ПК України.

Таким чином, судом встановлено, що обсяг виручки за період з 01.01.2016 по 31.12.2016 ФОП ОСОБА_1 склав 7901408,38 грн, сума перевищення визначеного абз. 3 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу обсягу виручки становить 2901408,38 грн (7 901 408,38 - 5 000 000,00 = 2901408,38 грн).

Враховуючи вищезазначене, сума єдиного податок з фізичних осіб, що підлягає нарахуванню та сплаті по ФОП ОСОБА_1 , визначається з врахуванням п. 291.4 ст. 291 та абз.1 п.293.4 ст.293 ПК України.

Ставкою 5 % оподатковується 5000 000,00 грн, сума податку становить 20000,00 грн (5 000 000,00 * 5 %), за ставкою 15 % оподатковується 2 901 408,38 грн, сума податку становить 435 211,26 грн (2 901 408,38 * 15 %), 250 000,00+ 435 211,26 = 685 211,26 грн, нараховано єдиного податку за 2016 рік згідно податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця 249733,96 грн (250 000,0 + 435 211,26 - 249 733,96 = 435 477,31 грн).

Враховуючи вищевикладене, документально та нормативно підтверджується заниження ФОП ОСОБА_1 податкового зобов`язання по єдиному податку фізичних осіб на суму 435477,31 грн.

Відповідно п.п. 123.1. ст.123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов`язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Отже, відповідачем правомірно на виконання вимог ст. 123 ПК України здійснено нарахування штрафних санкцій на зобов`язання по єдиному податку з фізичних осіб у сумі 108869,33 (435 477,31 грн * 25%).

Вказані висновки підтверджується висновком експерта за результатами судово - економічної експертизи № 2632/19-24/1861-1872/20-24 від 15.04.2020 (т. 17 а.с. 60-172).

Щодо вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області від 01.04.2020 № 00004101305 щодо нарахування податку на доходи фізичних осіб, суд зазначає наступне.

Як вбачається з акту перевірки зазначено, ФОП ОСОБА_1 у 2017 році до складу валових витрат було включено витрати на придбання катків дорожніх BOMAG BW AD-2 та AMMANN AV26-2 на суму 372500,00 грн та катка дорожнього HAMMHD 12К на суму 259 016,67 грн.

ФОП ОСОБА_1 , в порушення п. 177.4 cт. 177 ПК України завищено витрати, безпосередньо пов`язані з отриманням доходів, шляхом включення до їх складу витрат на придбання основних засобів за 2017 рік на загальну суму 631 516,67 грн.

Відповідно до п. 177.10 ст. 177 ПК України фізичні особи - підприємці зобов`язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

Форму Книги обліку доходів і витрат та Порядок її ведення затверджено наказом Міндоходів від 16.09.2013 № 481, п.п. 5 п. 6 якого встановлено, що документами, які підтверджують понесені витрати, безпосередньо пов`язані з отриманим доходом, є платіжні доручення, квитанція, фіскальний чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи, що засвідчують факт оплати товарів, робіт, послуг.

Доходи підприємців – загальносистемників, отримані в результаті ведення господарської діяльності, обкладаються податком на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО) за правилами, встановленими в ст. 177 ПК України календарного року від здійснення підприємницької діяльності.

Згідно п. 177.2 ст. 177 ПК України об`єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов`язаними з господарською діяльністю фізичної особи-підприємця. Для фізичної особи-підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, не включаються до витрат і доходу суми податку на додану вартість, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт, послуг).

При цьому, датою формування оподатковуваного доходу є дата фактичного надходження компенсації за відвантажені товари, виконані роботи (надані послуги). Тобто в момент відвантаження товару або підписання акта приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) дохід не виникає. Таким чином, при визнанні доходу загальносистемник застосовує касовий метод.

У книзі обліку доходів для платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість (а.с. 93-96, т.1) відображено доходи в розмірі 1547255,25 грн та витрати в розмірі 1625206,87 грн.

При цьому, відповідно до наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження форм книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат та порядків їх ведення» від 19.06.2015 № 579 в книзі обліку доходів (для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість) відображається тільки дохід.

Як випливає з таблиці № 1 за 2017 рік на рахунок ФОП ОСОБА_1 НОМЕР_7 , відкритий в АТ «УКРСИББАНК», поступили кошти в розмірі 12 408 335,94 грн, в тому числі: за перше півріччя 2017 року сума в розмірі 1842255,25 грн та за друге півріччя 2017 року сума в розмірі 10566080,69 грн.

Аналіз руху коштів по рахунку 26006405489100 MKRTCHYAN VOLODYA в AT «УКРСИББАНК» за період с 01.01.2017 по 30.06.2017 показує, що сума в розмірі 295000,00 грн не відноситься до складу доходів ФОП ОСОБА_1 .

Як вбачається з виписок по рахунку ФОП ОСОБА_1 № НОМЕР_2 в АБ «Південний» (т.13 а.с. 32- 61) на рахунок ФОП ОСОБА_1 в І півріччі 2017 року надійшла сума в розмірі 974 284,7 грн, яка враховуючи обсяг отриманих в банку готівкових коштів не відноситься до складу доходів ФОП ОСОБА_1 .

Таким чином, валовий дохід за перше півріччя 2017 року становить суму в розмірі 1547255,25 грн (1 842 255,25 -295 000,00 = 1 547 255,25 грн).

Аналіз дебету руху коштів по рахунку НОМЕР_7 MKRTCHYAN

VOLODYA в AT « УКРСИББАНК» за період с 01.01.2017 по 30.06.2017 показує, що ФОП ОСОБА_1 перерахував суму в розмірі 2966204,22 грн.

При цьому сума в розмірі 1 323 000,00 грн була перерахована на корпоративну карту на закупку товарів, що підтверджується даними про поповнення та перерахування коштів.

Слід зазначити, що витрати, безпосередньо пов`язані з такими доходами, підприємець може відобразити тільки після: 1) оплати таких витрат; 2) надходження грошових коштів або отримання компенсації в натуральній формі від покупця.

Книга обліку доходів і витрат за перше півріччя 2017 року, передбачена наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форм книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат та порядків їх ведення» від 19.06.2015 №579, в матеріалах справах відсутня.

У книзі обліку доходів для платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість (т.1 а.с. 93-96,) витрати відображені без зазначення реквізитів документа, який підтверджує понесені витрати, що безпосередньо пов`язані з отриманим доходом.

Відповідно до п. 177.4 ст.177 Податковою кодексу України, до переліку витрат, безпосередньо пов`язаних з отриманням доходів, належать: витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об`єкта витрат, витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами цього розділу); обов`язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов`язкове страхування життя або здоров`я працівників у випадках, передбачених законодавством; суми податків, зборів, які пов`язані з проведенням господарської діяльності такої фізичної особи - підприємця (крім податку на додану вартість для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, та акцизного податку, податку на доходи фізичних осіб з доходу від господарської діяльності, податку на майно); суми єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом; платежі, сплачені за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності фізичною особою - підприємцем, одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, які пов`язані з Господарською діяльністю фізичної особи - підприємця; інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов`язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1 - 177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв`язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов`язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов`язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.

Відповідно до руху коштів по рахунку НОМЕР_7 MKRTCHYAN VOLODYA в АТ «УКРСИББАНК» за період с 01.01.2016 по 31.12.2016 ФОП ОСОБА_1 була перерахована в 2016 році на ТОВ «ТАНАК» сума в розмірі 196 312,18 грн на ТОВ "Чернігівагрошлйхбуд" сума в розмірі 358 625,00 грн.

Оскільки для визначення чистого оподатковуваного прибутку витрати фізичної особи - підприємця на загальній системі оподатковування формуються при отриманні доходу, то така фізична особа має право врахувати суму витрат, яка безпосередньо пов`язана з отриманням доходу, незалежно від того на якій системі оподаткування вони фактично були понесені. Аналогічні роз`яснення розміщені на офіційному сайті ДФСУ: http://zir.sfs.gov.ua. роз`яснення з підкатегорії 104.05.

Шляхом співставлення даних виписок по банківським рахункам, видаткових накладних, актів приймання-передачі встановлено, що витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об`єкта витрат, становлять суму в розмірі 1545868,03 грн.

Крім того, згідно виписок по рахунку НОМЕР_2 в АБ «Південний» (т.13 а.с. 32-61) ФОП ОСОБА_1 в першому півріччі 2017 року було сплачено сума в розмірі 7 825,74 грн за послуги банку.

Як витікає із договору купівлі - продажу № 02/2017 від 22.02.2017 (т.6 а.с. 17- 18,) між СПД ОСОБА_1 та Automobile Guse код DЕ 169765419 ціна катка дорожнього AMMANN AV26 становила 6 800,00 евро, BOMAG BW 80 AD становила 6 300,00 евро.

З наказу ФОП ОСОБА_1 № 1/в від 30.04.2017 (т.1 а.с. 87) щодо встановлення строку корисного використання 60 місяців основних засобів, придбаних у квітні 2017 року: каток дорожній BОMAG BW 138 AD 2008 р., каток дорожній AMMANN AV26-2, 2006 року.

Постачання вищезазначених катків відбувалось на підставі міжнародної товарно - транспортної накладної № 904303 від 02.04.2017 (т. 6 а.с. 20).

При цьому, в акті перевірки №146/13/1850215538 зазначено, що згідно наданих на перевірку свідоцтва про реєстрацію машини встановлено, каток дорожній BOMAG BW AD-2 зареєстровано на ОСОБА_1 02.06.2017 (свідоцтво про реєстрацію машини серії НОМЕР_8 від 02.06.2017), каток дорожній AMMANN AV26-2 зареєстровано на ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про реєстрацію машини серії НОМЕР_9 від 02.06.2017).

Враховуючи вищевикладене, до складу валових витрат не включаються сума в розмірі 461312,47 грн, у тому числі: витрати на придбання катків дорожніх BOMAG BW AD-2 та AMMANN AV26-2 на суму 372 500,00 грн (перерахування 15.03.2017 з рахунку, відкритому в АБ «Південний»), витрати на купівлю валюти в розмірі 3208,00 грн перерахування 14.03.2017 з рахунку, відкритому в АБ «Південний», витрати в розмірі 77 884,74 грн, сплачені 04.04.2017 Чернігівській митниці з призначенням платежу «за митне оформлення» з рахунку, відкритому в АБ «Південний», витрати в розмірі 5 500,00 грн, сплачені 05.04.2017 Чернігівській митниці з призначенням платежу «за митне оформлення» з рахунку, відкритому в АБ «Південний», витрати в розмірі 2 220,00 грн, сплачені 07.04.2017 ТОВ «Брокерська контора» з призначенням платежу «за митні послуги» з рахунку, відкритому в АБ «Південний» (т.13 а.с. 32-72).

Згідно з нормами пп. 177.4.6 п. 177.4 ст. 177 ПК України, які набули чинності з 1 січня 2017 року, фізичні особи - підприємці на загальній системі оподаткування мають право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов`язаних з провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. При цьому амортизації підлягають: витрати на придбання основних засобів та нематеріальних активів, витрати на самостійне виготовлення основних засобів.

Нарахування амортизації починається з місяця, наступного за місяцем, у якому об`єкт основних засобів став придатним для корисного використання.

Враховуючи дані свідоцтва про реєстрацію машини право на нарахування амортизації на катки дорожні BOMAG BW AD-2 та AMMANN AV26-2 починається з липня 2017 року в розмірі 7 588,54 грн щомісячно. (461 312,47/60=7 588,54 грн).

Суд також враховує письмове пояснення ФОП ОСОБА_1 від 27.02.2019 вх. № 8106/ФОП (т.16 а.с. 205-215).

В свою чергу, слід зазначити, що з наданої копії книги доходів № 2358/1 (т. 1 а.с. 95, 96) та листа ФОП ОСОБА_1 (т. 16 а.с. 222), вбачається сума витрат за І півріччя 2017 року в розмірі 1625 206,12 грн.

Витрати визначені за актом перевірки становлять 1 252 706 грн (1 625 206 грн (дані листа ФОП ОСОБА_1 ) - 372 500 (витрати на придбання катків) =1 252 706 грн).

Таким чином, згідно наданих позивачем документів витрати ФОП ОСОБА_1 у першому півріччі 2017 року в сумі 1 724 553,10 грн перевищують дохід в розмірі 1 547 255,25 грн і як наслідок - результат діяльності підприємця за вказаний період «-» 177 297,85 грн (1 547 255,25 - 1 724 553,10 = «-» 177 297,85 грн).

При цьому, як витікає з наявних у справі документів, у першому півріччі 2017 року ФОП ОСОБА_1 отримав без оплати згідно видаткових накладних ТМЦ та послуг на суму 1491393,17 грн.

Відповідно уточнюючої декларації від 09.07.2018 №9300443828 сума доходу за II півріччя 2017 року становить 13 448 959,73 грн, витрати 13 253 605,83 грн, оподаткований дохід становить 195 353,90 грн.

Згідно наданих до матеріалів справи документів на рахунок, відкритий в УкрСиббанку ФОП ОСОБА_1 за друге півріччя 2017 року поступили кошти року в розмірі 10566080,69 грн, при цьому сума, яка не відноситься до складу доходів, становить 3209911,00 грн.

Таким чином, сума з ПДВ, яка поступила на рахунок, відкритий УкрСиббанку та відноситься до складу доходів, становить 7 356 169,69 грн (10 566 080,69 грн - 3 209 911,00 грн = 7 356 169,69 грн).

Згідно наданих на дослідження документів на рахунок ФОП ОСОБА_1 , відкритий в АБ «Південний» у II півріччя 2017 року поступили кошти в розмірі 12 006 180,21 грн (11980 464,95 - 974 284,74 = 12 006 180,21 грн), при цьому сума, яка не відноситься до складу доходів за II півріччя 2017, становить 3 888 038,76 грн.

Слід зазначити, що 12.10.2017 ФОП ОСОБА_1 перерахував суму в розмірі 85641,85 грн на рахунок УКБ Чернігівської міської ради з призначенням платежу «заборгованість виконання договору по вул АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 в» (т.13 а.с. 96).

Таким чином, сума з ПДВ, яка поступила на рахунок, відкритий АБ «Південний» та відноситься до складу доходів, становить 8 032 499,60 грн (12 006 180,21 грн - 3 888 038,76 грн) - 85 641,85 = 8 032 499,60 грн).

Отже, сума валового доходу ФОП ОСОБА_1 за II півріччя 2017 року становить 13095121,03 грн (6 656 374,70 + 6 438 746,33 = 13 095 121,03 грн).

Відповідно до пп. 2.3.2.1, п. 2.3 розділу II Наказу Міністерства фінансів України від 14.03.2013 № 395 «Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платниками податків - фізичними особами», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 12 квітня 2013 року за № 607/23139, результати документальної перевірки дотримання податкового законодавства групуються за окремими видами податків і зборів та у розрізі податкових періодів. У цій частині акта (довідки) перевірки відображаються задекларовані платником податків у податковій та іншій звітності показники, результати перевірки цих показників та робиться відповідний запис щодо встановлення або не встановлення порушень. При цьому до акту (довідки) перевірки додаються відповідні аналітичні таблиці.

Суд звертає увагу на те, що акт перевірки не містить відповідних аналітичних таблиць в частині визначення доходів розмірі 13 448 959,73 грн.

В свою чергу, згідно руху коштів по рахунку НОМЕР_7 MKRTCHYAN VOLODYA в АТ «УКРСИББАНК» за період с 01.07.2017 по 31.12.2017, ФОП ОСОБА_1 перерахував суму в розмірі 10 650 500,41 грн.

Крім того, згідно руху коштів по рахунку НОМЕР_10 в АБ «Південний» за період з 01.07.2017 по 31.12.2017 ФОП ОСОБА_1 перерахував суму в розмірі 12006748,60 грн.

Як вбачається з наданих позивачем документів та таблиць № 24, 26 в другому півріччі 2017 року ФОП ОСОБА_1 за надані роботи, послуги, ТМЦ перерахував суму в розмірі 15486001,69 грн (5 828 497,13+ 9 657 504,40).

Як вбачається з матеріалів справи за договором купівлі - продажу № 07/17/04 від 31 липня 2017 року між ТОВ «МВП «Лізинг» та ФОП ОСОБА_1 придбаний каток HAMM HD 12К, Ід Н1396372 та видаткова накладна ТОВ «МВП Лізинг» № 66 від 01 серпня 2017 (т. 7 а.с. 134) на каток дорожній HAMM HD 12К на суму 259 016,67 грн, ПДВ 51 803,33 грн, всього 310820,00 грн.

Згідно руху коштів по рахунку НОМЕР_7 MKRTCHYAN VOLODYA в АТ «УКРСИББАНК» 01.08.2017 ФОП ОСОБА_1 перерахував на ТОВ "МВП ЛІЗИНГ" суму в розмірі 310920,00 грн, з призначенням платежу: «Оплата за каток HAMM HD 12К, Ід Н1396372, рік 2007, зг.рах. № 83 від 31.07.2017, у т.ч. ПДВ-51820,00 грн.

Шляхом співставлення даних виписок по банківським рахункам, видаткових накладних, актів приймання-передачі встановлено, що витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об`єкта витрат без амортизації основних засобів, становлять суму в розмірі 12 994 589,16 грн (13 448 959,73 - 259 016,67).

Згідно наданих до матеріалів справи документів, а саме книг обліку доходів та витрат, виписок по банківським рахункам, договорів, видаткових накладних, актів приймання-передачі встановлено, що ФОП ОСОБА_1 у II півріччі 2017 році до складу валових витрат було включено витрати на придбання катка дорожнього HAMM HD 12К на суму 259016,67 грн.

Враховуючи викладене, підтверджується недотримання ФОП ОСОБА_1 вимог п. 177.4 cт. 177 Податкового кодексу України, чим завищено витрати, безпосередньо пов`язані з отриманням доходів, шляхом включення до їх складу витрат на придбання катка дорожнього HAMMHD 12К на суму 259016,67 грн.

Згідно наказу № 2В від 30.08.2017 (т.1 а.с.88,) був встановлений строк корисного використання катка HAMM HD 12К, Ід НОМЕР_11 , рік 2007 в розмірі 60 місяців.

Як зазначено в акті перевірки, каток дорожній HAMM HD 12К зареєстровано на ОСОБА_1 22.03.2018 (свідоцтво про реєстрацію машини серії НОМЕР_12 245382 від 22.03.2018).

Таким чином, відповідно до наданих документів, враховуючи наказ та акти вводу в експлуатацій) право на нарахування амортизації по катку дорожньому HAMM HD 12К починається з квітня 2018 року.

Згідно виписки по рахунку 131 «Знос основних засобів» за 2017 рік (т.1 а.с.89), в якій відображено нарахування зносу в розмірі 74 426,90 грн, по катку дорожньому BOMAG BW 138 AD в розмірі 29 569,20 грн, по катку дорожньому AMMANN AV26-2 в розмірі 31 906,88 грн, катку дорожньому НАМІРІ HD 12К в розмірі 12 950,82 грн.

Однак, враховуючи у матеріалах справи докази, сума амортизації за II півріччя 2017 року по каткам дорожнім BOMAG BW AD-2 та AMMANN AV26-2 становить 45 531,24 грн (7 588,54*6 (з липня 2017 по грудень 2017).

Таким чином, витрати ФОП ОСОБА_1 за II півріччя 2017 року становлять суму 13040120,40 грн (12 994 589,16 + 45 531,24).

Різниця по витратам ФОП ОСОБА_1 за II півріччя 2017 між результатами дослідження та актом перевірки становить 45531,24 грн (сума амортизації по каткам дорожнім BOMAG BW AD-2 та AMMANN AV26-2).

На підставі п. 177.2 ст.177 розділу IV Податкового кодексу України оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий доход, тобто різниця між валовим доходом (виручкою у грошовій та натуральній формі) і документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов`язаними з одержанням доходів.

Таким чином, згідно наданих на дослідження документів фінансовий результат ФОП ОСОБА_1 за 2017 рік - збитки у розмірі 122 297,22 грн.

Таким чином, з урахуванням вище зазначеного, не підтверджуються висновки акту перевірки стосовно донарахування податку на доходи фізичних осіб за 2017 рік в розмірі 99641,84 грн.

Як вбачається з акту перевірки, ФОП ОСОБА_1 в порушення п. 177.4 cт. 177 ПК України завищено витрати, безпосередньо пов`язані з отриманням доходів за 2018 рік на 3918842,81 грн, також в порушення п. 177.4 cт. 177 Податкового кодексу України завищено витрати, безпосередньо пов`язані з отриманням доходів, шляхом включення до їх складу витрат на придбання основних засобів за 2018 рік на загальну суму 3304704 грн, завищені витрати щодо придбання у ТОВ "Нейтвел" товарів у вересні 2018 року в сумі 399 637,73 грн, завищені витрати щодо придбання у ТОВ "Тіай Інвест" товарів у серпні 2018 року в сумі 214500,0 грн.

Згідно матеріалів справи на рахунок, відкритий в АТ «УкрСиббанк» ФОП ОСОБА_1 за 2018 поступили кошти року в розмірі 9 970 209,36 грн.

При цьому сума, яка не відноситься до складу доходів, становить 510050,00 грн. Згідно наданих на дослідження документів на рахунок ФОП ОСОБА_1 , відкритий в АБ «Південний» за 2018 рік поступили кошти року сума в розмірі 4466235,96 грн. При цьому сума, яка не відноситься до складу доходів, становить 1 402237,15 грн.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, сума отриманих коштів за 2018 рік становить 12 524 158,17 грн (9970209,36 грн - 510 050,00 грн + 4 466 235,96 грн - 1402237,15 грн). Отже, сума валового доходу ФОП ОСОБА_1 за 2018 рік за наданими на дослідження документами становить 10561662,77 грн (12 524 158,17- 2 087 359,70 (ПДВ).

Суд звертає увагу на те, що акт перевірки не містить відповідних аналітичних таблиць в частині визначення доходів розмірі 10456089,00 грн.

Аналіз дебету руху коштів до рахунку НОМЕР_7 MKRTCHYAN VOLODYA в AT «УКРСИБДАНК» за період с 01.01.2018 по 31.12.2018 показує, що ФОП ОСОБА_1 перерахував суму в розмірі 10006179,96 грн.

Крім того, руху коштів по рахунку НОМЕР_10 в АБ «Південний» за період с 01.07.2018 по 31.12.2018 показує, що ФОП ОСОБА_1 перерахував суму в розмірі 4469943,69 грн.

Як витікає з таблиць № 31, 33 у 2018 році ФОП ОСОБА_1 за надані роботи, послуги, ТМЦ перерахував суму в розмірі 8 460 578, 59 грн (5 365 714,29 + 3 094 864,30).

До матеріалів справи, долучено видаткову накладну ТОВ "Науково-Виробничого центру Спецмонтаж» № 1 від 26.02.2018 (т.11 а.с.4) та акт приймання - передачі товару від 26.02.2018 (т.11 а.с.5) на поставку асфальтоукладчика Vogela Super 1300-2 Ergoplus 2010 року випуску на суму без ПДВ 2 833 333,34 грн.

Згідно акту перевірки асфальтоукладчик Vogela Super 1300-2 зареєстровано на ОСОБА_1 22.03.2018 (свідоцтво про реєстрацію машини серії НОМЕР_12 245383 від 22.03.2018).

Відповідно до договору купівлі - продажу № 010818 віл 01 серпня 2018 року, підписаного між ТОВ «НОВА ЛІЗИНГ» (Продавець) та ФОП ОСОБА_1 (Покупець) (т.10 а.с.3-8), продавець зобов`язується поставити та передати у власність покупця каток дорожній BOMAG BW138AD, заводський номер 101650171305 вартістю 565 644,85 грн, в тому числі ПДВ 94 274,15 грн. Пунктом 3.5 вказаного договору передбачено, що право власності на товар переходить до покупця в момент передачі товару та підписання акту приймання передачі товару.

Згідно акту приймання передачі до Договору купівлі - продажу № 010818 від 01.08.2018 ТОВ «НОВА ЛІЗИНГ» передало ФОП ОСОБА_1 каток дорожній BOMAG BW138AD, заводський номер 101650171305 вартістю 565 644,85 грн, в тому числі ПДВ 94 274,15 грн.

До матеріалів справи долучено видаткова накладна ТОВ «НОВА ЛІЗИНГ» №123 від 03.08.2018 (т.12 а.с. 37) на поставку катка дорожнього BOMAG BW138AD, заводський номер 101650171305 вартістю 565 644,85 грн, в тому числі ПДВ 94 274,15 грн.

З виписки по рахунку 131 «Знос основних засобів» за 2017 рік (т.1 а.с.92), вбачається нарахування зносу в розмірі 639 808,14 грн, в тому числі:

- по катку дорожньому BOMAG BW 138 AD в розмірі 47 860,32 грн,

- по катку дорожньому AMMANN AV26-2 в розмірі 47 860,32 грн,

- по катку дорожньому HAMM HD 12К в розмірі 51 803,28 грн,

- по катку дорожньому BOMAG BW138AD в розмірі 44 353,80 грн,

- по асфальтоукладчику Vogela Super 1300-2 в розмірі 472 222,20 грн.

Враховуючи матеріали справи, сума амортизації за 2018 року становить 586339,65 грн, в тому числі: по каткам дорожнім BOMAG BW AD-2 та AMMANN AV26-2 в розмірі 91062,48 грн (7 588,54*12), по катку дорожньому HAMM HD 12К в розмірі 38852,46 грн (4316,94*9 (з квітня по грудень)), по катку дорожньому BOMAG BW138AD в розмірі 31424,71 (471 370,71/60*4 (з вересня по грудень) = 31 424,71 грн), по асфальтоукладчику Vogela Super 1300-2 в розмірі 425 000,00 грн (свідоцтво про реєстрацію машини серії АС НОМЕР_13 245383 від 22.03.2018 (2 833 333,34/60*9 (з квітня по грудень) = 425000,00 грн).

Як вбачається з матеріалів справи ФОП ОСОБА_1 перерахував у 2018 році на ТОВ "НЕЙТВЕЛ" суму в розмірі 193 967,20 грн.

Відповідно до наданих суду документів ФОП ОСОБА_1 отримав від ТОВ "НЕЙТВЕЛ" щебінь та асфальтобетонну суміш на суму 1 670 960,004 грн з ПДВ.

Норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами - постачальниками, якщо цей платник (покупець) мав реальні витрати у зв`язку з придбанням товарів (послуг), призначених для використання у його господарській діяльності. Порушення певним постачальником товару (послуг) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (послуг) вимог закону щодо формування податкового кредиту. Платник податків (покупець товарів (послуг)) не повинен зазнавати негативних наслідків у вигляді позбавлення права на визначення скоригованого доходу з врахуванням витрат, понесених у зв`язку з його отриманням, та на податковий кредит за неправомірну діяльність його контрагента за умови, якщо судом не встановлено фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагента та злагодженість дій між ними».

Керуючись нормами чинного законодавства та враховуючи вищевикладене ФОП ОСОБА_1 мав право віднести до складу витрат суму в розмірі 161 639,33 грн (193967,20 - 32327,87 (ПДВ) = 161 639,33 грн.

Як витікає із наданих документів ФОП ОСОБА_1 перерахував у 2018 році на ТОВ "Тіай Інвест" суму в розмірі 543 000,00 грн.

Відповідно до наданих доказів ФОП ОСОБА_1 отримав від ТОВ "Тіай Інвест" щебінь на суму з ПДВ 257 400,00 грн, без ПДВ 214 500,00 грн.

Керуючись нормами чинного законодавства та враховуючи вищевикладене, ФОП ОСОБА_1 мав право віднести до складу витрат суму в розмірі 214500,00 грн придбання у ТОВ ТОВ "Тіай Інвест" товарів у серпні 2018 року.

Таким чином, витрати ФОП ОСОБА_1 за 2018 рік становлять суму 7486259,17 грн.

Згідно п.177.1 ст.177 ПК України доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Згідно п.п.164.1.3 п. 164.1 ст.164 ПК України загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу.

Відповідно до п. 167.1 ст. 167 ПК України, протягом 2018 року ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.6 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв`язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Чистий (оподатковуваний) дохід за 2018 рік становить 2950 39,31 грн, сума податку —531 097,08 грн. (2 950 539,31* 18%), нараховано податку з доходів фізичних осіб за 2018 рік згідно даних податкової декларації про майновий стан та доходи (з урахуванням уточнюючих податкових декларацій) - 24 948,15 грн (531 097,0 -24 948,15 = 506 148,93 грн).

Враховуючи вищевикладене, не підтверджуються висновки акту перевірки в частині донарахування податку на доходи фізичних осіб за 2018 рік - 705 391,71 грн.

Як вбачається з матеріалів справи податок на доходи з фізичних осіб за 2018рік становить 506148,93 грн.

Різниця між доказами, наявними у матеріалах справи, та актом перевірки по податку на доходи з фізичних осіб за 2018 рік становить -199 242,78 грн (705 391,71- 506 148,93), яка пояснюється різницею валових доходів - «-»19 290,52 грн та валових витрат на суму 1087613,83 грн («-»19 290,52 - 1 126 894,73 = «-» 1 087 61,83 ) 1 087 613,83х 18% = 199 242,78 грн).

Враховуючи вищевикладене, не підтверджуються висновки акту перевірки щодо донарахованого податку на доходи фізичних осіб за актом перевірки - 805 033,55 грн, в тому числі за 2017рік - 99 641,84 грн, за 2018 рік - 705 391,71 грн.

Отже, як підтверджується наданим доказами податок на доходи з фізичних осіб становить 549 790,07 грн, в тому числі: за 2017 рік 0,00 грн, за 2018 рік 506148,93 грн.

Вищевказане підтверджується висновком експерта за результатами судово - економічної експертизи № 2632/19-24/1861-1872/20-24 від 15.04.2020.

Щодо вимог про скасування податкового повідомлення-рішення про донарахування позивачу грошового зобов`язання по військовому збору в сумі, то суд вважає їх обґрунтованими в частині та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до п.п. 1.1 п.161 підрозділу 10 Податкового кодексу України, платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

Відповідно до п. 162.1 ст.162 Податкового кодексу України, 162.1, платниками податку є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.

Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є:

а) податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні;

б) платник податку - для іноземних доходів та доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов`язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету.

Об`єктом оподаткування збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв`язку з трудовими відносинами та за цивільно- правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри. Військовим збором оподатковуються доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних, компенсаційних або інших виплат і винагород, які нараховуються платнику у зв`язку із трудовими відносинами після 3 серпня 2014 року за будь-які періоди.

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Перевіркою встановлено заниження ФОП ОСОБА_1 суми чистого доходу від здійснення підприємницької діяльності за 2017 рік на 553 565,80 грн, за 2018 рік на 3918842,81 грн, що свідчить про порушення ФОП ОСОБА_1 п.п. 1.1 п.161 підрозділу 10 ПК України , а саме заниження суми військового збору, що підлягає сплаті до бюджету за результатами 2017 року на 8 303, 49 грн, за 2018 року на 58 782,64 грн.

Відповідно до п.п. 1.1 п.161 підрозділу 10 Податкового кодексу України, платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

Згідно п. 162.1 ст.162 Податкового кодексу України платниками податку є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.

Ставка збору складає 1,5 відсотки об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 пункту 161 підрозділу 10 Кодексу (підпункт 1.3 пункту 161 підрозділу 10 Кодексу).

При цьому, об`єктом оподаткування збором є, зокрема: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи та доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Відповідно до підпункту 164.1.3 пункту 164.1 статті 164 Кодексу загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 Кодексу.

Об`єктом оподаткування фізичної особи - підприємця є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов`язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця (пункт 177.2 статті 177 Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу.

Як вбачається з матеріалів справи ФОП ОСОБА_1 було нараховано (виплачено) доходу у вигляді заробітної плати за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 в загальному розмірі 299 684,11 грн, сума сплаченого військового збору становить - 4 495,26 грн.

ФОП ОСОБА_1 було задекларовано чистий доход від здійснення підприємницької діяльності: за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 в загальному розмірі 195353,90 грн, сума сплаченого військового збору становить - 2 930,31 грн, за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 в загальному розмірі 138 600,85 грн, сума сплаченого військового збору становить - 2 079,01 грн.

За наданими до справи документами вбачається, що результатом діяльності ФОП ОСОБА_1 за 2017 рік були збитки в розмірі 122 297,22 грн.

За результатами дослідження встановлено заниження ФОН ОСОБА_1 суми чистого доходу від здійснення підприємницької діяльності за 2018 рік на 2 950539,31 грн.

Таким чином, висновки акту перевірки стосовно заниження суму військового збору, що підлягає сплаті до бюджету за результатами 2017 року на 8 303,49 грн, за 2018 року на 58782, 64 грн є безпіставними.

Враховуючи викладене, підтверджуються висновки акту в частині заниження суму військового збору, що підлягає сплаті до бюджету за 2017 рік 0,00 грн, за 2018 рік - 44 258,09 грн.

При цьому за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 сума сплаченого військового збору становить — 2 930,31 грн.

Вищевказане підтверджується висновком експерта за результатами судово - економічної експертизи № 2632/19-24/1861-1872/20-24 від 15.04.2020.

Щодо вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення щодо збільшення податкового зобов`язання по податку на додану вартість у розмірі 321413,00 грн та щодо штрафної (фінансової) санкції на суму 80353,25 грн, суд зазначає наступне.

Як вже було встановлено судом, у періоді перебування позивача платником єдиного податку третьої групи, а саме з 01.01.2016 по 31.12.2016 ФОП ОСОБА_1 в недотримання абз. 3 п. 291.4 ст. 291 ПК України перевищено обсяг доходу 5000000,00 грн, обсяг виручки за даний період склав 7901408,38 грн.

Згідно абз 3 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 ПК України платники єдиного податку зобов`язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у таких випадках та в строки: у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку третьої групи - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення.

На підставі вищевикладеного ФОП ОСОБА_1 відповідно до п. 181.1 ст. 181 ПК України підлягає обов`язковій реєстрації платником податку на додану вартість в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з 11.01.2017.

Перевіркою було встановлено, що станом на 11.01.2017 ФОП ОСОБА_1 не внесений до реєстру платників податку на додану вартість так, як не подав до Чернігівської ОДПІ заяву про реєстрацію платником на додану вартість, чим порушив п. 183.2. ст.183 ПК України.

Якщо особа, яка підлягає обов`язковій реєстрації як платник ПДВ, не подала до контролюючого органу заяву, вона несе відповідальність за не нарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника ПДВ без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування податку (п. 183.10 ст. 183 розділу V Податкового кодексу України).

Тобто з 11 січня 2017 року ФОП ОСОБА_1 несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

У свою чергу, згідно з п. 185.1 ст. 185 ПК України об`єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митні території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах, товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу користування лізингоотримувачу/орендарю) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платник податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митне декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документ, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Згідно наданих на дослідження виписок банку база оподаткування за травень 2017 року становила 671 262,40 грн, за липень 2017 року 875 992,85 грн.

Податкові зобов`язання ФОП ОСОБА_1 за травень-червень 2017 року по ПДВ визначені на підставі виписок банку, наявних у матеріалах справи.

Щодо вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області від 01.04.2020 № 00004151305 на суму завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за серпень 2018 року, в розмірі 23586,00 грн, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку”.

Згідно п. 185.1 статті 185 Податкового кодексу об`єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України. Згідно п. 194.1 статті 194 Податкового кодексу операції, зазначені у статті 185 цього Кодексу, крім операцій, що не є об`єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті "а" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, яка є основною.

Відповідно до п. 198.2 cт. 198 ПК України, датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Відповідно до п. 198.3 cт. 198 ПК України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з:

- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п. 198.6 cт. 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до положень п.12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246), після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п. 201.1, 201.6 ст. 201 ПК України, платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити: а) порядковий номёр податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по - батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично діє від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з’ урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

Відповідно до наявних у матеріалах справи документів ФОП ОСОБА_1 отримав від ТОВ "НЕЙТВЕЛ"' щебінь та асфальтобетонну суміш на суму 1 670 960,004 грн з ПДВ.

Як втікає із наданих на дослідження документів, ТОВ «Нейтвел» на адресу ФОП ОСОБА_1 упродовж вересня 2018 року були виписані податкові накладні: № 1 від 03.09.18, № 49 від 19.09.18, № 50 від 24.09.18, № 51 від 27.09.18 на загальну суму 278 513,33 грн.

Вказані накладні оформлені відповідно до вимог норм чинного законодавства та містяться в матеріалах справи. Дані податкових накладних відображенні у повному обсязі в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується наданим на дослідження витягом.

Суму податку на додану вартість за виписаними ТОВ «Нейтвел» податковими накладними включені ФОП ОСОБА_1 до податкового кредиту протягом вересня 2018 року на суму 278 513,33 грн.

Як вбачається з матеріалів справи ФОП ОСОБА_1 перерахував у 2018 році на ТОВ "Тіай Інвест" суму в розмірі 543 000,00 грн отримав від ТОВ "Тіай Інвест" щебінь на суму з ПДВ 257 400,00 грн, без ПДВ 214 500,00 грн, ПДВ 42 900, 00 грн.

ТОВ «Тіай Інвест» на адресу ФОП ОСОБА_1 упродовж серпня 2018 року була виписана податкова накладна: № 33 від 22.08.18.

Вказані накладні оформлені відповідно до вимог норм чинного законодавства та містяться в матеріалах справи. Дані податкових накладних відображені у повному обсязі в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується матеріалами справи.

Суми податку на додану вартість за виписаними податковими накладними ТОВ «Тіай Інвест» включені ФОП ОСОБА_1 до податкового кредиту протягом серпня 2018 року в розмірі 42900,00 грн.

Таким чином, за наданих позивачем документів не підтверджуються висновки акту стосовно завищення ФОП ОСОБА_1 суми податкового кредиту на 42900 грн. за серпень 2018 року та на 278513 грн за вересень 2018 року.

Враховуючи викладене, завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за серпень 2018 року в розмірі 23586,00 грн не підтверджується.

Вищевказане, також підтверджується висновком експерта за результатами судово - економічної експертизи № 2632/19-24/1861-1872/20-24 від 15.04.2020.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області від 01.04.2020 № 00004151305 повністю.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про наявність підставі для часткового задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати частково податкове повідомлення – рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області від 01.04.2020 № 00004101305 на суму податкового зобов`язання по податку на доходи фізичних осіб у розмірі 298884,62 грн та щодо штрафної (фінансової) санкції на суму 74726,16 грн.

Визнати протиправним та скасувати частково податкове повідомлення – рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області від 01.04.2020 № 00004141305 щодо збільшення податкового зобов`язання по податку на додану вартість у розмірі 321413,00 грн та щодо штрафної (фінансової) санкції на суму 80353,25 грн.

Визнати протиправним та скасувати частково податкове повідомлення – рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області від 01.04.2020 № 00004111305 щодо податкового зобов`язання по військовому збору у розмірі 22828,04 грн та щодо штрафної (фінансової) санкції у сумі 5647,01 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області від 01.04.2020 № 00004151305 на суму завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за серпень 2018 року, в розмірі 23586,00 грн.

У задоволенні іншої частини вимог відмовити.

Стягнути на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області сплачений судовий збір у сумі 5605 (п`ять тисяч шістсот п`ять) грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Позивач: фізична особа - підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 43143966).

Повний текст рішення виготовлено 24 липня 2020 року.

Суддя Д.В. Лобан