
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/2597/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій,-
В С Т А Н О В И В:
25 травня 2020 року Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (далі також – позивач, ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі також – відповідач, ОСОБА_1 ), в якому просило:
- стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державного бюджету України (ЄДРПОУ 38019510 УК у м. Полтаві/м. Полтава/21081100, р/р UA698999980313050106000016002, код 21081100, адміністративні штрафи та санкції) штраф у розмірі 1700 грн;
- стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державного бюджету України (ЄДРПОУ 38019510 УК у м. Полтаві /м. Полтава/21081100, р/р UA698999980313050106000016002, код 21081100, адміністративні штрафи та санкції) штраф у розмірі 2040 грн.
В обґрунтування позовної заяви позивачем зазначено, що ФОП ОСОБА_1 порушено вимоги ч. 6 ст. 27 та ч. 5 ст. 8 Закону України "Про рекламу", у зв`язку з чим рішенням № 7 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 26 лютого 2020 року та рішенням № 13 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 12 березня 2020 року на ФОП ОСОБА_1 накладено штраф у сумі 1700 грн та 2040 грн відповідно, які станом на день звернення до суду відповідач не сплатив.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27 травня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
04.06.2020 від позивача надійшла заява, згідно якої ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області підтверджує, що ФОП ОСОБА_1 рішення ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області № 7 від 26 лютого 2020 року та рішення ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області № 13 від 12 березня 2020 року не оскаржував. Крім того, відповідачем штраф у сумі 3740 грн не сплачено, будь-яких підтверджуючих документів про сплату не надано /а.с. 58/.
Згідно з частиною 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Копія ухвали від 27 травня 2020 року про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі направлена відповідачу за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме вул. Курчатова, 18, гуртожиток, м. Полтава, Полтавська область, 36034. Однак, до суду повернувся конверт із відміткою поштового відділення: "за закінченням терміну зберігання" /а.с. 61-63/.
Згідно з частиною 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
З огляду на викладене, відповідач вважається належним чином повідомленим.
Дослідивши матеріали позовної заяви, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець ІНФОРМАЦІЯ_1 , номер запису 2 НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 /а.с. 64-65/.
15 січня 2020 року начальником відділу контролю за рекламою, дотримання антитютюнового законодавства та пробірного контролю Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Пановою О.Л. складено Протокол № 1 відносно реклами про розпродажу, яка розміщена на банері на огорожі поруч з магазином «Дешеві меблі» за адресою м. Полтава, вул. Героїв Пожежних, 2. Господарську діяльність в даному закладі здійснює ФОП ОСОБА_1 (юридична адреса: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 ) /а.с. 21-22/.
За змістом Протоколу № 1 встановлено недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами, а саме:
- реклама про розпродаж не містить відомостей про дату початку знижки цін на продукцію, розпродаж, чим порушено ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу» від 03.07.1996 № 270/96-ВР /а.с. 21/.
15 січня 2020 року начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Пікулем Г.І. на підставі Протоколу про порушення законодавства про рекламу № 1 від 15.01.2020 прийнято Рішення № 1 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу /а.с. 23/.
15 січня 2020 року начальником Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Пікулем Г.І. складено вимогу, якою ФОП ОСОБА_1 зобов`язано надати до управління оригінали та належним чином завірені копії свідоцтва про державну реєстрацію або витягу з ЄДРПОУ, макет замовлення та документальне підтвердження вартості виготовлення та розповсюдження реклами, а також надати письмові пояснення з приводу виявленого порушення. Розгляд справи про порушення вимог законодавства про рекламу призначено на 10:10 04 лютого 2020 року в приміщенні Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області. Крім того, повідомлено, що за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян /а.с. 24/.
На підтвердження направлення вимоги ФОП ОСОБА_1 позивачем надано фіскальні чеки ПАТ "Укрпошта" /а.с. 25/.
Згідно Протоколу № 5 від 04 лютого 2020 року у зв`язку з відсутністю інформації про вручення поштової кореспонденції чи відмову у її отриманні вирішено розгляд справи про порушення законодавства про рекламу перенести на 10:00 25.02.2020, про що направити повторне повідомлення ФОП ОСОБА_1 /а.с. 26/.
05 лютого 2020 року ФОП ОСОБА_1 повторно направлено вимогу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області /а.с. 27/ На підтвердження направлення вимоги ФОП ОСОБА_1 позивачем надано фіскальні чеки ПАТ "Укрпошта" /а.с. 28/.
25 лютого 2020 року на засіданні стосовно справи про порушення законодавства про рекламу уповноваженими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області прийнято Протокол № 13, відповідно до якого вирішено накласти штраф на ФОП ОСОБА_1 за неподання інформації щодо вартості виготовлення та розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними повноважень, відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» від 03.07.1996 № 270/96-ВР. ФОП ОСОБА_1 повторно направити вимогу про необхідність надання інформації щодо вартості виготовлення та розповсюдження реклами та повідомити про розгляд справи, яку призначити на 10:40 12.03.2020 /а.с. 30-31/.
Рішенням начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Пікуля Г.І. № 7 від 26 лютого 2020 року на підставі матеріалів справи та протоколу засідання від 25 лютого 2020 року № 13 встановлено порушення ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу», а саме: неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами органу державної влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ним передбачених Законом України «Про рекламу» повноважень та вирішено накласти на ФОП ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ) штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 1700,00 гривень /а.с. 32/.
26 лютого 2020 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області на адресу місця реєстрації ФОП ОСОБА_1 повторно направлено вимогу про надання інформації разом з рішенням про накладення штрафу, а також повідомлено про розгляд справи про порушення вимог законодавства про рекламу, що відбудеться 12 березня 2020 року о 10:40 в приміщенні Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області /а.с. 32/. На підтвердження направлення вимоги ФОП ОСОБА_1 позивачем надано фіскальні чеки ПАТ "Укрпошта" /а.с. 33/.
12 березня 2020 року на засіданні стосовно справи про порушення законодавства про рекламу уповноваженими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області прийнято Протокол № 20, згідно якого вирішено накласти штрафу на ФОП ОСОБА_1 за недотримання встановлених законодавством вимог щодо змісту реклами у сумі 2040,00 грн /а.с. 34-35/.
Рішенням начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Пікуля Г.І. № 13 від 12 березня 2020 року на підставі матеріалів справи та протоколу засідання від 12 березня 2020 року № 20 встановлено порушення ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу», а саме: реклама про розпродаж не має відомостей про дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж та вирішено накласти на ФОП ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_2 ) штраф у розмірі 120 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 2040 гривень
Рішення № 13 від 12.03.2020 про накладення штрафу за порушення законодавства направлено ФОП ОСОБА_1 , що підтверджується листом ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 17.03.2020 (Вих-01-27/05.3/1913) /а.с. 37/ та фіскальними чеками ПАТ "Укрпошта"/а.с. 38/.
У зв`язку з несплатою відповідачем вказаної заборгованості у добровільному порядку ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області звернулось із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, суд виходить з такого.
Засади рекламної діяльності в Україні визначає Закон України "Про рекламу" №270/96-ВР від 03 липня 1996 року, який регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами.
За приписами частини першої статті 26 Закону України "Про рекламу", контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень, зокрема, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
10 вересня 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" (далі - Постанова № 442), пунктом 1 якої передбачено, зокрема, утворити Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, реорганізувавши шляхом перетворення Державну ветеринарну та фітосанітарну службу і приєднавши до Служби, що утворюється, Державну інспекцію з питань захисту прав споживачів і Державну санітарно-епідеміологічну службу та поклавши на Службу, що утворюється, функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються (крім функцій з реалізації державної політики у сфері племінної справи у тваринництві, у сфері охорони прав на сорти рослин, у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження), у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), а також функції із здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів.
Згідно пункту 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 667, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, який в тому числі реалізує державну політику у галузі державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.
Відповідно до абзацу 3 підпункту 7 пункту 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, контроль за дотриманням вимог Законів України "Про рекламу" /а.с. 15/.
Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону України "Про рекламу" реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
Частиною другої статті 26 Закону України "Про рекламу" визначено, що на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Органи державної влади зобов`язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п`ять робочих днів до дати розгляду справи.
Згідно ч. 3 ст. 26 Закону України "Про рекламу" рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні державного органу під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення державного органу, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного державного органу та його посадових осіб до суду.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону України "Про рекламу", особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть: рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами, в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно (п. 1 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про рекламу»)
Частиною четвертою статті 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на: зокрема, рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдженої реклами.
За неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу»).
У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 300 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян приймається виключно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів (ч. 7, 8 ст. 27 Закону України «Про рекламу»).
Відповідно до абзацу 1 пункту 8 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 693 (далі – Порядок про накладення штрафів) накладати штрафи на рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами мають право Голова Держспоживінспекції, його заступники, начальники територіальних органів Держспоживінспекції та їх заступники. Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 300 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян приймається виключно уповноваженою посадовою особою Держспоживінспекції.
Відповідно до пунктів 9-12, 14, 18-19 Порядку про накладення штрафів підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.
Протокол про порушення законодавства про рекламу подається Держспоживінспекції або її територіальним органам за місцем вчинення порушення. Протокол розглядається у місячний строк.
За наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.
Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. До строку розгляду справи не зараховується час на отримання необхідних доказів і проведення експертизи.
Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.
За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
Рішення у справі може бути оскаржено в установленому порядку.
Сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Судом встановлено, що ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області при здійсненні контролю за дотриманням законодавства про рекламу прийнято два рішення про накладення на ФОП ОСОБА_1 штрафу у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за порушення ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» та у розмірі 120 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за порушення ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу». Рішеннями про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 26.02.2020 № 7 та від 12.03.2020 № 13, яким відповідачеві визначений штраф у розмірі 1700,00 грн та 2040,00 грн відповідно, були направлені на адресу відповідачу, що підтверджується фіскальними чеками ПАТ «Укрпошта».
Доказів оскарження рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 26.02.2020 № 7 та від 12.03.2020 № 13 до суду не надано.
Станом на момент розгляду справи доказів про сплату штрафних санкцій, визначених рішеннями від 26.02.2020 № 7 та від 12.03.2020 № 13, у матеріалах справи відсутні.
Суд звертає увагу, що вимогою заявленого позову є стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій за правопорушення законодавства про рекламу, у зв`язку з чим предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов`язує можливість стягнення штрафу в судовому порядку; встановлення факту його сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту; перевірка вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення штрафу на підставі та в порядку визначеному чинним законодавством.
При цьому питання правомірності нарахованих контролюючим органом грошових зобов`язань не охоплюється предметом даного позову, оскільки рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області № 7 від 26.02.2020 та № 13 від 12.03.2020 не є предметом позову у справі, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати його правовий аналіз.
Оскільки рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 26.02.2020 № 7 та від 12.03.2020 № 13 відповідачем у визначені у ньому строки не оскаржені, штраф у добровільному порядку не сплачено, факт вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 27 Закону України «Про рекламу», підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Позов Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020, ідентифікаційний код 40358617) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) про стягнення штрафних санкцій - задовольнити.
Стягнути із фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Державного бюджету України (ЄДРПОУ 38019510 УК у м. Полтаві/ м. Полтава/21081100, р/р UA698999980313050106000016002, код 21081100, адміністративні штрафи та санкції) штраф у розмірі 1700,00 грн (одна тисяча сімсот гривень 00 копійок).
Стягнути із фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Державного бюджету України ЄДРПОУ 38019510 УК у м. Полтаві/ м. Полтава/21081100, р/р UA698999980313050106000016002, код 21081100, адміністративні штрафи та санкції) штраф у розмірі 2040,00 грн (дві тисячі сорок гривень 00 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.Г.Ясиновський