
Справа № 420/3443/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження в місті Одесі справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Міжнародний аеропорт “Одеса” до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДПС № 0000655309 від 24.01.2020 року (форма “Н”).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перевіркою встановлено затримку терміну реєстрації в ЄРПН податкових накладних № 683, складеної 28.12.2018 року та № 631, складеної 28.01.2019 року на 6 і 5 календарних днів відповідно, однак контролюючим органом проігноровано положення діючого законодавства України щодо особливостей реєстрації податкових накладних отримувачами послуг, які постачаються нерезидентам на митній території України, а також по яким протягом визначеного терміну не надійшли квитанції про прийняття/неприйняття податкової накладної і не враховано фактичні обставини. У відповідності до вимог п. 208.2 ст. 208 ПК України ТОВ “Міжнародний аеропорт “Одеса”, як отримувачем послуг, що постачаються нерезидентами на митній території України, у встановлених діючим законодавством податкових періодах нарахувало ПДВ за основною ставкою податку на договірну (контрактну) вартість юридичних та телекомунікаційних послуг, отриманих відповідно від компаній нерезидентів INTECOR AG та SITA SC за укладеними зовнішньоекономічними договорами. Норми податкового законодавства встановлює обов`язок для платника податків-продавця товарів/послуг в установлені терміни скласти податкову накладу та надати покупцю за його вимогою. При цьому, норми залишають поза увагою випадки реєстрації податкових накладних самими покупцями товарів/послуг. Відповідно до вимог законодавства ТОВ “Міжнародний аеропорт “Одеса” як отримувач послуг у нерезидента на дату виникнення податкових зобов`язань склав в електронній формі податкову накладну № 683 від 28.12.18 та своєчасно здійснило дії з її реєстрації, проте вказана накладна зафіксована в статусі «очікується доставка» до ДФС з 15.01.2019 року по 21.01.2019 року. Таким чином, оскільки норма статті 120-1 ПК України не виписана з достатньою чіткістю повинна застосовуватися презумпція правомірності рішень платника податків, передбачена п. 4.1 та п. 56.21 ПК України.
Представником відповідача Офісу великих платників податків ДПС до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що виписка податкової накладної та реєстрація її в ЄРПН, у встановлений законодавством термін, є обов`язком платника податків. Чинним законодавством не передбачено жодних випадків, які б звільняли платника податків від обов`язку реєстрації у ЄРПН виданих податкових накладних, у встановлений законодавством термін. Для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), які у позивача відсутні. Квитанції № 1 засвідчують факт і час отримання податкових накладних, та свідчать про порушення платником податку встановленого терміну реєстрації податкових накладних № 684 від 18.12.2018, № 683 від 28.12.2018, № 631 від 28.01.2019. таким чином, на порушення п. 201.10 ст. 201 ПК позивачем зареєстровано в ЄРПН податкові накладні на суму ПДВ 399059,29 грн. з порушенням терміну реєстрації від 1 до 15 календарних днів.
Ухвалою суду від 25 травня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та повідомлено сторін, що розгляд справи по суті розпочнеться через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі та буде розглянута у строк не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 08.11.2011 року проведено державну реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю “Міжнародний аеропорт “Одеса” (код ЄДРПОУ 37947040)за № 1 556 102 0000 042807 (а.с. 10).
28 грудня 2019 року головним державним ревізором-інспектором відділу податкового супроводження підприємств транспорту і зв`язку Одеського управління Офісу великих платників податків ДПС Вронською О.Г., відповідно до пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 та у порядку ст.. 76 глави 8 розділу ІІ Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку даних системи електронного адміністрування податку на додатку вартість з питань дотримання товариством з обмеженою відповідальністю “Міжнародний аеропорт “Одеса” граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування кількісних і вартісних показників по податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що не підлягають наданню одержувачу (покупцю) та податкових накладних та/або розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підлягають наданню одержувачу (покупцю) – платнику податку на додану вартість за період реєстрації з 16.01.2019 по 20.02.2019 року, за результатом якої складно акт № 98/28-10-53-09/37947040/21 (а.с. 11-13, 84-88, 133-137).
Згідно акту перевірки № 98/28-10-53-09/37947040/21 від 28.12.2019 року під час проведення перевірки встановлено порушення розділу V ПК України, товариством з обмеженою відповідальністю “Міжнародний аеропорт “Одеса” несвоєчасно зареєстровано в ЄРПН податкові накладні на загальну суму ПДВ 399059,29 грн., в тому числі з порушенням терміну реєстрації від 1 до 15 календарних днів на суму ПДВ 399059,29 грн.
Товариством з обмеженою відповідальністю “Міжнародний аеропорт “Одеса” подано заперечення на акт перевірки № 98/28-10-53-09/37947040/21 від 28.12.2019 року, за результатом розгляду яких висновки акту перевірки залишено без змін (а.с. 36-47, 91-102).
24 січня 2019 року Офісом великих платників податків ДПС винесено податкове повідомлення-рішення № 0000655309, яким відповідно до п. 120-1.1 статті 120-1 ПК України до товариства з обмеженою відповідальністю “Міжнародний аеропорт “Одеса” застосовано штраф у розмірі 10 % на загальну суму 39905,93 грн. (а.с. 14, 89, 140)
Товариством з обмеженою відповідальністю “Міжнародний аеропорт “Одеса” подано скаргу на податкове повідомлення-рішення № 0000655309 від 24.01.2019 року, яку рішення від 06.04.2020 року залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін (а.с. 15-16, 48-54, 103-112).
Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно п. 75.1 ст. 75 ПКУ контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПКУ встановлено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Відповідно до ст. 76 ПКУ камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу. Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Згідно п. 208.2 ст. 208 ПК України отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, нараховує податок за основною ставкою податку на базу оподаткування, визначену згідно з пунктом 190.2 статті 190 цього Кодексу. При цьому отримувач послуг - платник податку у порядку, визначеному статтею 201 цього Кодексу, складає податкову накладну із зазначенням суми нарахованого ним податку, яка є підставою для віднесення сум податку до податкового кредиту у встановленому порядку. Така податкова накладна підлягає обов`язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Отже, приписами статті 208 ПК України на отримувача послуг покладено обов`язок скласти податкову накладну із зазначенням суми нарахованого ним податку, яка є підставою для віднесення сум податку до податкового кредиту у встановленому порядку, та зареєструвати таку податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних платником в порядку та строки, визначенні статтею 201 ПК України.
Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статтей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
Таким чином, штрафні санкції за порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування застосовуються контролюючими органами в порядку та розмірах, передбачених статтею 120-1 ПК України до особи, на яку покладено обов`язок щодо такої реєстрації.
При цьому, для звільнення від відповідальності необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 03 березня 2020 року по справі № 280/1039/19, від 11 лютого 2020 року по справі № 520/8489/19, від 10 грудня 2019 року по справі № 540/830/19, від 11 грудня 2018 року по справі № 807/68/18.
Згідно п. 8 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 року № 1307, зареєстрованого в Мінюсті України 26.01.2016р. за №137/28267, при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка "X" та зазначається тип причини: 01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 13 цього Порядку); 02 - Складена на постачання неплатнику податку; 03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку; 04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 05 - Складена у зв`язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку; 06 - Складена у зв`язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих; 07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України; 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов`язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності; 11 - Складена за щоденними підсумками операцій; 12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку); 13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності; 14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента; 15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання. В інших випадках у верхній лівій частині податкової накладної тип причини не зазначається (нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються).
Як вбачається з матеріалів справи, 28.12.2018 року ТОВ «Міжнародний аеропорт “Одеса” як отримувачем сформовано податкову накладну № 683 на загальну суму 2342664,76 грн., в тому числі ПДВ 390444,13 грн., яку зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних 21.01.2019 року (а.с. 113-114).
28.12.2018 року ТОВ «Міжнародний аеропорт “Одеса” як отримувачем сформовано податкову накладну № 631 на загальну суму 49576,74 грн., в тому числі ПДВ 8262,79 грн., яку зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних 20.02.2019 року (а.с. 115-116).
18.12.2018 року ТОВ «Міжнародний аеропорт “Одеса” як постачальником сформовано податкову накладну № 684 на загальну суму 2114,22 грн., в тому числі ПДВ 352,37 грн., яку зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних 16.01.2020 року (а.с. 117-118).
При цьому, на товариство з обмеженою відповідальністю “Міжнародний аеропорт “Одеса” за затримку реєстрації податкових накладних № 684 від 18.12.2018 року, № 683 від 28.12.2018 року та № 631 від 28.01.2019 року накладено штраф у розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, за порушення строку реєстрації до 15 календарних днів, на загальну суму 39905,93 грн. (а.с. 140-141).
При цьому, згідно податкових накладних № 683 від 28.12.2018 року, № 631 від 28.01.2019 року вказані накладні містить відмітку «Х» та позначені кодом « 14» (а.с. 113-116, 145-148).
Тобто, податкові накладні № 683 від 28.12.2018 року, № 631 від 28.01.2019 року є такими, що не надаються покупцю та складені отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента.
В той же час, податкові накладні № 683 від 28.12.2018 року, № 631 від 28.01.2019 року не містять відмітки « 08» чи «09», тобто вони не складені на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість та не складені на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість.
Крім того, податкова накладна № 684 від 18.12.2018 року, виписана товариством з обмеженою відповідальністю “Міжнародний аеропорт “Одеса”, як постачальником (продавцем) та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 26.01.2019 року, та не містить жодних відміток у верхній лівій частині (59-60, 143-144).
Таким чином, доводи позивача щодо того, що прострочення терміну реєстрації податкової накладної, яка не надається отримувачу, не може бути підставою для застосування штрафних санкцій за п. 120-1 ст. 120-1 ПК України, суд вважає необґрунтованими, оскільки визначені пунктом 120-1.1 статті 120 Податкового кодексу України виключення не підпадають під правовідносини, в межах яких ТОВ “Міжнародний аеропорт “Одеса” виписано податкові накладні з порушенням граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Крім того, суд вважає необґрунтованими доводи позивача щодо необхідності застосування презумпції правомірності рішень платника податку, відповідно до пп. 4.1 ст. 4, п. 56.21 ст. 56 ПК України, оскільки Податковий кодекс України не містить неоднозначного тлумачення прав і обов`язків платників податків щодо реєстрації податкових накладних в межах граничних строків, встановлених цим Кодексом, а так само і встановленої відповідальності за його невиконання (крім порушення строків реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).
В то же час, як вбачається з матеріалів справи, а саме витягу з програмного забезпечення «M.E.Doc», податкова накладна № 683 від 28.12.2018 року була підписана 15.01.2019 року. При цьому, в період з 15.01.2019 року по 21.01.2019 року податкова накладна № 683 від 28.12.2018 року перебувала в статусі «очікується доставка» (а.с. 17-19, 97).
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних.
Згідно п. 2, 3 Порядку № 1246 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Відповідно до п. 4, 5 Порядку № 1246 до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації. Податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно п. 11 Порядку № 1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Відповідно до п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно д пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно п. 13, 14, 15 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС. У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Таким чином, з аналізу вищевикладеного слідує, що строки, визначені для реєстрації податкових накладних, встановлені у календарних днях, при цьому право платника податку для реєстрації податкових накладних пов`язане виключно з операційним днем, який відповідно до Порядку № 1246 триває з 8-ї до 20-ї години. Разом з тим, податковий орган в будь-якому випадку зобов`язаний протягом операційного дня надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної. Разом з тим, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно витягу з програмного забезпечення «M.E.Doc», податкова накладна № 683 від 28.12.2018 року була підписана 15.01.2019 року. Після підпису та печатки податкова накладна № 683 від 28.12.2018 року знаходилась в статусі «очікується доставка», що свідчить про те, що податкова накладна відправлена та очікується доставка до податкового органу (а.с. 97).
Разом з тим, податковим органом не виконано обов`язку щодо надіслання протягом операційного дня однієї із квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин.
При цьому, квитанція про прийняття податкової накладної № 683 від 28.12.2018 року була надіслана лише 21.01.2019 року (а.с. 114).
Як вбачається з офіційного веб-сайту Державної фіскальної служби України, 15.01.2019 року було розміщено повідомлення про перевантаженням серверу, у зв`язку з чим обробка інформації здійснювалася із затримкою у часі (http://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/364075.html).
Також, на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України міститься повідомлення від 10.01.2019 року щодо того, що у зв`язку з проведенням обслуговування програмно-технічного комплексу АЦСК ІДД ДФС 16.01.2019 з 18 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв. доступ до електронних сервісів буде частково обмежено (https://acskidd.gov.ua/news-archive).
Таким чином, товариством з обмеженою відповідальністю “Міжнародний аеропорт “Одеса”, в межах граничного строку реєстрації податкових накладних, надіслано до реєстрації податкову накладну № 683 від 28.12.2018 року, проте затримка реєстрації вказаної податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини позивача, а тому висновок контролюючого органу про застосування штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації податкової накладної № 683 від 28.12.2018 року є неправомірним.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДПС № 0000655309 від 24.01.2020 року (форма “Н”), підлягає скасуванню в частині застосування штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної № 683 від 28.12.2018 року на суму 39044,41 грн.
Відповідно до до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДПС № 0000655309 від 24.01.2020 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 39044,41 грн. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 2102,00 грн., відповідно до меморіального ордеру № 15617 від 15.04.2020 року (а.с. 10).
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням приписів ч. 3 ст. 139 КАС України, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, з Офісу великих платників податків ДПС за рахунок його бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Міжнародний аеропорт “Одеса” слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2055, 76 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю “Міжнародний аеропорт “Одеса” (код ЄДРПОУ 37947040, адреса місцезнаходження: 65054, м. Одеса, вул. Центральний аеропорт, 2) до Офісу великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 39440996, адреса місцезнаходження: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-Г) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкового повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДПС № 0000655309 від 24.01.2020 року в частині застосування штрафних санкцій на суму 39044,41 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Офісу великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 39440996, адреса місцезнаходження: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-Г) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Міжнародний аеропорт “Одеса” (код ЄДРПОУ 37947040, адреса місцезнаходження: 65054, м. Одеса, вул. Центральний аеропорт, 2) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2055, 76 грн. (дві тисячі п`ятдесят п`ять гривень 76 копійок).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук
.