
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 липня 2020 р. справа № 400/771/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Євровнєшторг", вул. Айвазовського, 14,Миколаїв,54052 до відповідача:Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна,6,Миколаїв,54001 про:визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.01.2020 р. № 00000790505,ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Євровнєшторг» (далі-позивач) звернулось з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області (далі-відповідач), в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення №00000790505 від 22.01.2020 р. про збільшення суми грошового зобов`язання за платежем: орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 72592793,46 грн., з них за податковим зобов`язанням в сумі 58074234,77 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 14518558,69 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податковий орган дійшов помилкового висновку щодо невірного розрахунку позивачем орендної плати за землю, оскільки такий висновок був зроблений, у зв`язку із врахуванням під час визначення орендної плати за землю, витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18.07.2019 р. Тоді як, такий витяг суперечить витягу, який позивачем було отримано у 2012 році та навіть витягу який отримано позивачем 23.09.2019 р., при тому, що податковим кодексом встановлено обов`язок подання витягу при подані першої декларації, а надалі лише у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі, а у період з 2017 р. по 2019 р. нова нормативної грошової оцінки земель м. Миколаєва затверджена не була. Відтак, податковим органом не вірно проведено розрахунок суми з орендної плати з юридичних осіб позивача, що призвело до прийняття протиправного податкового повідомлення-рішення.
Ухвалою від 17.02.2020 р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засіданні та запропоновано відповідачу надати до суду відзив на позовну заяву.
Від відповідача надійшов до суду відзив, в якому він просив відмовити у задоволенні позову, оскільки розмір нормативно-грошової оцінки землі не є сталим і податковий орган розрахував орендну плату за землю на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, отриманого від Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, відтак розрахунок орендної плати за землю податковим органом проведено у відповідності з чинним законодавством, а спірне рішення є правомірним.
Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій надав додаткові обґрунтування та підтримав позовні вимоги.
Відповідач надав до суду заперечення на доводи позивача, зазначені у відповіді на відзив.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Період з 17.12.2019 р. по 21.12.2019 р. податковим органом проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача, за результатами якої складено акт перевірки №394/14-29-05-05/30533741 від 28.12.2019 р (далі-Акт).
Згідно висновків акта, податковим органом встановлено порушення позивачем п. 286.1 ст. 286, п. 288.4, п. 288.5 ст. 288, п.ю 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено суму орендної плати за землю в розмірі 58 074 234,77 грн., в тому числі в сумі 13 912 898,50 грн. за 2017 рік, в сумі 22 608 764,39 грн. за 2018 рік, в сумі 21 552 571,88 грн. за січень-жовтень 2019 р.
На підставі висновків акта перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №00000790505 від 22.01.2020 р. про збільшення суми грошового зобов`язання за платежем: орендна плата з юридичних осіб на загальну особу на загальну суму 72592793,46 грн., з них за податковим зобов`язанням в сумі 58074234,77 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 14518558,69 грн.
Позивач не погоджуючись із вищезазначеними податковими повідомленнями-рішеннями, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Суд надаючи правову оцінку обставинам та відносинам, що виникли між сторонами, виходить з наступного.
Згідно податкової звітності з орендної плати позивача за договором оренди землі від 09.12.2009 р. №7178 задекларовано грошові зобов`язання за 2017 рік в сумі 3 478 795,04 грн., за 2018 р. в сумі 3 478 844,88 грн., за 2019 р. в сумі 3 478 844,88 грн., у тому числі за січень жовтень 2019 р. в сумі 2 899 037,40 грн.
Розрахунок орендної плати за землю позивачем за період з 2017 2019 р. здійснено на підставі нормативної грошової, затвердженої рішенням Миколаївської міської ради №3/40 від 27.07.2011 р. (зі змінами від 09.06.2011 р., від 23.12.2011 р. та від 01.03.2012 р.) та з урахуванням витягу Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №337-02 від 26.01.2012 р., відповідно до якого нормативна грошова оцінка становить 61 121 371,85 грн. При цьому, коефіцієнт КФ 0,4.
Податковою розрахунок орендної плати землі за той же період здійснено на підставі витягів Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18.07.2019 р., відповідно до якого нормативна грошова оцінка землі складає станом на 2017 р. 579 721 016,68 грн. з КФ 2.00, а станом на 2018, 2019 р. складає 869 586 025,02 грн., з Кф 3.00.
Також, позивачем у 2019 році було отримано витяг витягу Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 23.09.2019 р., згідно якого нормативна грошова оцінка землі станом на 2019 р. складає 289 861 559,01 грн., Кф 1.00
Таким чином, спір між сторонами виник щодо розрахунку орендної плати землі на підставі витягів Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, отриманих в різний період станом на час подання позивачем декларацій, які мають розбіжності щодо Кф та суми нормативно грошової оцінки землі.
Згідно пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України (далі-ПК України), платники земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Відповідно до підпункту 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 ПК України об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Пунктом 286.1 статті 286 ПК України визначено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідні центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з підпунктом 14.142 пункту 14.1 статті 14 ПК України, дані державного земельного кадастру - це сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону.
Відповідно до підпункту 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 ПК України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Відповідно до пункту 289.1 статті 289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до ч. 3 ст.201 Земельного кодексу України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 року № 1378-ІV, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Статтею 18 Закону № 1378 визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».
Відповідно до ч.ч. 1. 2 ст. 20. ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" від 19.06.2003 року № 962-IV, за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політик) у сфері земельних відносин.
Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів затверджено Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 (діє з 01.01.2017 року) (далі за текстом - Порядок № 489)
Відповідно до пункту 1 розділу- III Порядку № 489 за результатами нормативні грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюється за заявою зацікавленої особи (додаток 8) і 1 витяг із технічної документації про нормативну оцінку земельної ділянки (додаток 9).
Відповідальність за правильність визначення показників (в тому числі і коефіцієнта функціонального використання - Кф) при формуванні Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та обчисленні нормативної грошової оцінки земельної ділянки на підставі них показників, покладається на орган, що його формує розрізі спірних відносин - Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області.
За таких обставин, користувач земельної ділянки лише використовує відомості про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, визначену у Витягу на момент складання податкової звітності та не може нести відповідальність за правильність її обчислення взагалі.
Крім того, зі змісту п.286.2 ст. 286 ПК України, лише при поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
При цьому, відповідно до пункту 271.2 ст. 2171 ПК України, рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Так, у період з 2017 р. по 2019 р. нормативна грошова оцінка у м. Миколаїв була чинна, що затверджена рішенням Миколаївської міської ради №3/40 від 27.01.2011 р. та не змінювалась до прийняття рішення Миколаївської міської ради №52/18 від 10.07.2019 р., яка набуває чинності з 01.01.2020 р.
Відтак, при розрахунку орендної плати за землю необхідно керуватися чинною на час розрахунку нормативно грошовою оцінкою земельної ділянки, а оскільки нормативна грошова оцінка у період з 2017 р. по 2019 р. не змінювалась, то за вказаний період позивач правомірно розрахував орендну плату землі з урахуванням нормативної грошової оцінки землі, затвердженої рішенням Миколаївської міської ради №3/40 від 27.01.2011 р. та витягу Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області №337-02 від 26.01.2012 р., яка становить 61 121 371,85 грн.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду №826/16900/13-а від 11.06.2019 р.
Отже, суд вважає, що у відповідача не було підстав для використання витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, складеними 18.07.2019 р. та розповсюджувати їх дію на правові відносини 2017 2019 років, а також позивач не зобов`язаний був отримувати новий витяг при розрахунку орендної плати за землю за період 2017 - 2019 р., у зв`язку із тим, що витяг, яким керувався позивач був актуальний до 2020 року, адже як зазначалось судом вище, Миколаївською міською радою було прийнято рішення, яким затверджено нову нормативно грошову оцінку 10.07.2019 р. (дія якого з 01.01.2020 р.), а податковий кодекс містить вимоги щодо подання витягу лише при поданні першої декларації та у разі нової нормативно грошової оцінки земельної ділянки.
Судом також, враховано, що у витягах витягу Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 2019 рік вбачаються розбіжності в нормативній оцінки землі, так у витягу від 18.07.2019 р. (отриманого відповідачем) складає 869 586 025,02 грн., а у витягу від 23.09.2019 р. (отриманого позивачем) складає 289 861 559,01 грн., при тому на протязі всього 2019 року чинним є одне і те ж рішення Миколаївської міської ради щодо затвердження нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів суду, що позивач допустив порушення норм податкового законодавства, тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення належить скасувати, а позов задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судовий збір позивачем сплачено в розмірі 21020 грн., що підтверджується квитанцією №258 від 12.02.2020 р. (а. с. 1), який підлягає присудженню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Євровнєшторг" (вул. Айвазовського, 14,Миколаїв,54052 ідентифікаційний код 30533741) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна,6,Миколаїв,54001 43144729) задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00000790505 від 22.01.2020 р. про збільшення суми грошового зобов`язання за платежем: орендна плата з юридичних осіб загальну суму 72592793,46 грн., з них за податковим зобов`язанням в сумі 58074234,77 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 14518558,69 грн.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна,6,Миколаїв,54001 ідентифікаційний код 43144729) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Євровнєшторг" (вул. Айвазовського, 14,Миколаїв,54052 ідентифікаційний код 30533741) судовий збір в розмірі 21020 грн.
4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич