
справа № 489/1994/20 провадження №2/489/1708/20
РІШЕННЯ
Іменем України
23 липня 2020 року м. Миколаїв
Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі головуючого судді Коваленка І.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) цивільну справу за позовною заявою Департаменту праці та соціального захисту Миколаївської міської ради про стягнення надміру виплачених державних коштів,
встановив:
У травні 2020 року представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з відповідача ОСОБА_1 кошти допомоги одинокої матері в сумі 7693,00 грн. та судовий збір.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач перебувала в управлінні соціальних виплат і компенсацій Інгульського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної допомоги одиноким матерям. На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан від 047.07.2018 та доданих до них відповідних документів ОСОБА_2 було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.07.2018 по 30.11.2018 в сумі 1944,00 грн. щомісячно, з 01.12.2018 по 31.12.2018 в сумі 2027,00 грн. В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що ОСОБА_1 надала недостовірну інформацію про заробітну плату, яку вона отримала від Управління у справах фізичної культури і спорту Миколаївської міської ради у розмірі 29472,49 грн., яку вона отримала за період, за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розміру вказаної допомоги за період з 01.08.2018 по 30.06.2018, в зв`язку з чим виникла переплата державних коштів по допомозі одиноким матерям за період з 01.07.2018 по 31.12.2018 в розмірі 11747,00 грн. ОСОБА_1 було повідомлено про утворення переплати державних коштів з зазначенням періоду, за який виникла переплата, розрахункового рахунку на який потрібно повернути кошти та періоду на добровільне виконання вимог. Кошти відповідачем частково було повернуто, станом на 31.03.2020 сума заборгованості складає 7693,00 грн., які і просить стягнути позивач з відповідача.
Ухвалою Ленінського районного суду міста Миколаєва від 07.05.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Про розгляд справи сторони повідомленні шляхом направлення ухвали про відкриття провадження у справі на вказані у позовній заяві адреси та шляхом опублікування оголошення на офіційному веб-сайті судової влади.
Клопотань від учасників справи про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін відповідно до частини п`ятої статті 279 ЦПК України не надходило.
У відповідності до частини тринадцятої статті 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Згідно вимог статті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Виходячи з вимог частини п`ятої статті 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення є дата його складання.
Дослідивши матеріали справи і оцінивши наявні в ній докази, суд приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулась до органу праці та соціального захисту населення із заявою 04.07.2018 про призначення державної допомоги одинокої матері.
Одночасно з поданою заявою ОСОБА_1 було подано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Рішеннями від 10.07.2018 відповідачу призначено державну допомогу одинокої матері з 01.07.2018 по 31.12.2018 у розмірі 1944,00 грн., з 01.12.2018 по 31.12.2018 у розмірі 2027,00 грн.
Згідно рішення про призначення допомоги сімям з дітьми від 30.01.2019 (перерахунок в межах терміну призначення) ОСОБА_3 за період з 01.07.2018 по 31.12.2018 не має права на допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів).
Згідно довідки про доходи У№правління у справах фізичної культури і спорту Миколаївської міської ради за № 9 від 14.02.2019, ОСОБА_1 за період з січня 2018 року по червень 2018 року нараховано заробітну плату в розмірі 23490,60 грн.
Відповідно до наданої позивачем довідки від 30.01.2019 переплата по виплаті ОСОБА_1 допомоги одиноким матерям за період липень 2018 року - грудень 2018 року складає 11747,00 грн.
12.02.2019 відповідачу було направлено повідомлення про переплату державної соціальної допомоги у розмірі 11747,00 грн. із зазначенням про необхідність переплати грошових коштів в строк до 20.06.2019.
Відповідачем частково було повернуто надмірно сплачені кошти та станом на 31.03.2020 розмір переплати становить 7693,00 грн.
Відповідно до пункту 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751, Відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно з пункту 34 вище вказаного Порядку допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно статті 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
У відповідності до пункту 46 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 1751 від 27.12.2001 року особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
Виплата вищевказаної допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
Згідно частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно) зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Разом з тим, відповідно до статті 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Враховуючи, що підстави для застосування положень статті 1215 ЦК України відсутні, оскільки як встановлено з матеріалів справи відповідач подала декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги з недостовірними даними, внаслідок чого безпідставно їй нараховано та виплачено кошти державної допомоги в розмірі 11747,00 грн., частину яких відповідач повернула в добровільному порядку, суд дійшов висновку про доведеність позовних вимог та їх задоволення в розмірі 7693,00 грн.
Сплачений позивачем судовий збір, відповідно до статті 141 ЦПК України підлягають стягненню на його користь з відповідача.
Керуючись статтями 4, 19, 141, 263-265, 280 ЦПК України, суд
вирішив:
Позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надміру виплачені грошові кошти в сумі 7693,00 (сім тисяч шістсот дев`яносто три грн.. 00 коп.) державної допомоги одиноким матерям.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради судовий збір в розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.) .
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Ленінський районний суд м. Миколаєва або безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складання повного тексту рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно пункту 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень ЦПК України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Відомості про учасників справи:
позивач: Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, ЄРДПОУ 03194499, місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. М.Морська, 19;
відповідач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Повний текст судового рішення складено 23.07.2020.
Суддя І.В.Коваленко