
КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 319/593/20
Провадження №2-о/319/48/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 липня 2020 року смт.Більмак
Куйбишевський районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді Солодовнікова Р.С.,
при секретарі судового засідання Поньки Т.А.,
за відсутністю осіб, що приймають участь у справі,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань Куйбишевського районного суду Запорізької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ,від імені і в інтересах якої діє адвокат Какулія Отарі Євгенович, заінтересовані особи: Луганський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту смерті -
ВСТАНОВИВ:
До Куйбишевського районного суду Запорізької області 21 липня 2020 року надійшла заява ОСОБА_1 (далі - заявник), від імені і в інтересах якої діє адвокат Какулія Отарі Євгенович (далі - представник заявника), заінтересована особа: Луганський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (далі - Луганський МВ ДРАЦС), для розгляду в порядку окремого провадження, в якій зазначено, що заявник ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Донецьк Донецької області внаслідок дихальної недостатності двостороння пневмонія, covid-19. Оскільки ОСОБА_2 помер на тимчасово окупованій території, у заявника відсутні належні медичні документи, передбачені законодавством України для реєстрації фактів смерті чоловіка. Представник заявника звернувся до Луганського МВ ДРАЦСіз заявою про отримання свідоцтва про смерть померлого, однак отримав відмову, оскільки надані документи видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Враховуючи викладене, заявник просить встановити факти смерті свого чоловіка ОСОБА_2 в судовому порядку з метою оформлення спадкових справ.
Заявник ОСОБА_1 і її представник - адвокат Какулія О.Є. у судове засідання не з`явилися, про розгляд справи повідомлялися належним чином, надали до суду заяву про розгляд справи без їх участі.
Представник Луганського МВ ДРАЦС, як заінтересованої особи, у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи без їх участі.
Суд дійшов висновку про те, що рішення у справі можливо постановити при проведенні судового засідання за відсутності учасників справи.
У відповідності до вимог частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК) фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось через неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них докази суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 256 ЦПК суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Законом передбачені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Так, відповідно до абз. 2 ч. 1 ст.317 ЦПК, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 252-VІІ та постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 254-VІІ місто Сніжне Донецької області визнане тимчасово окупованою територією.
З матеріалів справи випливає, що громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м.Сніжне Донецької області був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер у місті Донецьк Донецької області у віці 55 років, про що свідчить довідка про причину смерті № 371 від 26 червня 2019 року. Причиною смерті зазначена дихальна недостатність двостороння пневмонія, covid-19.
27 червня 2020 року Сніжнянським міським відділом запису актів громадянського стану було видане свідоцтво про смерть ОСОБА_2. № НОМЕР_1 .
Заявник є дружиною померлого ОСОБА_2 , родинний зв`язок їх підтверджується копією свідоцтва про шлюб НОМЕР_2 , виданим виконкомом Сєверної селищної ради мсіста Сніжне Донецької області 05 березня 2010 року.
Заявнику на підставі ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відмовлено у реєстрації смерті батьків, у зв`язку із пред`явленням документів не встановленої форми, виданими на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Місто Сніжне Донецької області відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція та на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р, розпорядження КМУ від 02.12.2014 року №1275-р).
Разом з тим, судом, при наданні оцінки поданих заявником документів, як доказу, приймається до уваги, що хоча такі документи не є юридично дійсними, але вони можуть підтверджувати, що певна установа, яка не діє у відповідності з українським законодавством, але de facto існує на окупованій території, зареєструвала факт смерті певної особи. Європейський суд з прав людини, наприклад, у справах «Лоізіду проти Туреччини», «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії», зазначає, що «Зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать». При цьому, за логікою вищезазначених рішень, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою)». Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у томі числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій територій.
Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.
За таких обставин, довідка про причину смерті № 371 від 26 червня 2020 року та свідоцтва про смерть від 07.06.2020, виданих органом, що непідконтрольний державній владі України, є недійсними і не створюють правових наслідків, проте підтверджують факт смерті особи.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті; державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Частиною першою статті 17 вищезазначеного Закону встановлено, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно з ч. 2 ст. 319 ЦПК рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Заявник позбавлена можливості у встановленому законом порядку здійснити реєстрацію факту смерті осіб, оскільки документи на підтвердження цих обставин видані на тимчасово окупованій території, що унеможливлює отримання заявником свідоцтв про смерть в органах державної реєстрації актів цивільного стану України.
Беручи до уваги встановлені у судовому засіданні обставини справи, досліджені докази, суд приходить до висновку про те, що заява про встановлення фактів смерті ОСОБА_2 знайшла своє обґрунтоване доведення в ході судового розгляду, у зв`язку з чим підлягає задоволенню.
Факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети. Як було встановлено під час розгляду справи, встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті особи і оформлення спадщини.
Згідно з ч.4 ст.317 ЦПК ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 259, 263-265, 317, 319 ЦПК, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 ,від імені і в інтересах якої діє адвокат Какулія Отарі Євгенович про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця м.Сніжне Донецької області, який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 і помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 55 років внаслідок дихальної недостатності двосторонній пневмонії, covid-19, місце смерті: Україна, Донецька область, м. Донецьк.
Рішення суду підлягає негайному виконанню та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через суд першої інстанції - Куйбишевський районний суд Запорізької області шляхом подання апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Представник заявника: ОСОБА_3 , адреса: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Луганський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), адреса: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Федоренка, 10, код ЄДРПОУ 41159356.
Суддя: Р.С.Солодовніков