
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/1807/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2020 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Василько А.В., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу № 380/1807/20 за
позовом Військової частини А1108, представник - Бохонюк Р.Р. до Головного управління ДПС у Львівській області, представник - Павліш О.Р.про визнання протиправними та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Військова частина А1108 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області № 0115435306 від 13.12.2019 року «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при формуванні Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації)
застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (Форма № Д4 (місячна)) за вересень 2018 року (надалі за текстом - Звіт) у таблиці № 4 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв`язку з вагітністю та
пологами» у рядку № 2.1 було допущено технічну помилку та помилково вказано недостовірні відомості про суму грошового забезпечення, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а саме замість суми 3498953,43 було помилково вказано суму 34989953,43, тобто помилково було добавлено цифру « 9» після цифр « 34989».
Допущена технічна помилка призвела до завищення показника за вересень 2018 року суми грошового забезпечення, на яку нараховується єдиний внесок, на 31491000,00 грн., що, в своє чергу, призвело до неправильного автоматичного розрахунку нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та його завищення на 6928020,00 грн. до 7697789,75 грн., замість правильного розміру 769769,75 грн.
На думку позивача, вказана технічна помилка не є правопорушенням у розумінні ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задоволити повністю.
Відповідач подав відзив в якому зазначив, що за результатами перевірки на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування» було винесено рішення № 0115435306 від 13.12.2019 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 1204213,11 грн. (20% з 01.01.2015) за період з 23.10.2018 року до 20.11.2018 року та нараховано пеню у розмірі 167289,93 грн. (0,1 % суми недоїмки).
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити в задоволенні позову повністю.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 16.03.2020 року відкрито загальне позовне провадження у адміністративній справі.
Судом встановлені наступні обставини:
У період з 17.01.2019 року по 23.01.2019 року Головним управлінням ДФС у Львівській області проводилась позапланова виїзна документальна перевірка з питань нарахування та сплати єдиного внеску військової частини А1108 за вересень 2018 року. За результатами якої було складено акт від 30.01.2019 року № 125/13-01-13-08/23956631.
13.12.2019 року Головним управлінням ДПС у Львівській області прийнято рішення № 0115435306 від 13.12.2019 року «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску», яким на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування» було застосовано до Військової частини А 1108 штрафні санкції у розмірі 1204213,11 грн. (20% з 01.01.2015) за період з 23.10.2018 року до 20.11.2018 року та нараховано пеню у розмірі 167289,93 грн. (0,1 % суми недоїмки)
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає спірне рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки у відповідача не було жодних законних підстав для його прийняття.
Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI (далі - Закон України №2464-VI), єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України №2464-VI, платник єдиного внеску зобов`язаний, серед іншого, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно ч. ч. 8, 11 ст. 9 Закону України №2464-VI, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
За правилами ч. 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України №2464-VI, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема :за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів, визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року №449 (далі - Інструкція №449).
Згідно п.1 розділу VII Інструкції №449, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Положеннями п.п. 2 п. 2 розділу VII Інструкції №449 визначено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону України №2464-VI до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.
Відповідно до п.7 розділу VII Інструкції №449, рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 2, 3, 5, 6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає посадова особа органу доходів і зборів. За результатами розгляду акта документальної перевірки рішення про нарахування пені та застосування штрафів приймається протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки - приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.
З аналізу викладених правових норм слідує висновок, що умовою для застосування до платника штрафних санкцій та нарахування пені є несвоєчасна сплата останнім єдиного внеску.
Судом з матеріалів справи встановлено, що позивачем при формуванні Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (Форма № Д4 (місячна)) за вересень 2018 року (надалі за текстом - Звіт) у таблиці № 4 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами» у рядку № 2.1 було допущено технічну помилку та помилково вказано недостовірні відомості про суму грошового забезпечення, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а саме замість суми 3 498 953,43 було помилково вказано суму 34 989 953,43, тобто помилково було добавлено цифру « 9» після цифр «34989».
Допущена технічна помилка призвела до завищення показника за вересень 2018 року суми грошового забезпечення, на яку нараховується єдиний внесок, на 31491000,00 грн., що, в своє чергу, призвело до неправильного автоматичного розрахунку нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та його завищення на 6928020,00 грн. до 7697789,75 грн., замість правильного розміру 769769,75 грн.
Вказана помилка виявлена посадовими особами військової частини А1108 після закінчення строку подання вищевказаного Звіту, що унеможливило повторне формування та подання Звіту у повному обсязі.
У листопаді 2018 року позивачем сформовано Звіт за жовтень 2018 року з відкоригованою сумою нарахованого за вересень 2018 року єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. У таблиці № 4 у рядку № 5 єдиний внесок у зв`язку з виправленням помилки, допущеної у попередніх періодах було зменшено на суму 6928020,00 грн.
У період з 17.01.2019 року по 23.01.2019 року представниками Головного управління ДФС у Львівській області проведена позапланова виїзна документальна перевірка з питань нарахування та сплати єдиного внеску військової частини А1108 за вересень 2018 року, за результатами якої було складено акт від 30.01.2019 року № 125/13-01-13-08/23956631.
Перевіркою встановлено завищення в рядку 2.1 таблиці 4 додатку 1 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 року № 435, за вересень 2018 року суми грошового забезпечення, на яку нараховується єдиний внесок, на 31491000,00 грн.
За результатами перевірки встановлено, що загальна сума єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами за вересень 2018 року мала б складати 770914,07 грн.
Судом враховуються також аргументи позивача, що доказами помилковості суми нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за військову частину А1108, яка була зазначена у Звіті за вересень 2018 року, є те, що фінансова потреба військової частини є значно меншою, та за попередні та наступні місяці нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, при мінімальній зміні спискової чисельності особового складу військової частини та розміру грошового забезпечення військовослужбовців, значно не змінювалося.
Позивачем платіжними дорученнями № 439 від 06.09.2018 року, № 449 від
19.09.2018 року, № 455 від 25.09.2018 року фактично сплачено в повному обсязі та в строк, передбачений законом, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за вересень 2018 року.
На думку суду технічна помилка, допущена у звіті, не є правопорушенням у розумінні ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», оскільки фактична сума грошового зобов`язання перерахована командуванням військової частини А1108 до бюджету у визначений Законом строк та у повному обсязі.
Технічна помилка при зазначенні суми грошового забезпечення за вересень 2018 року, що призвела до неправильного автоматичного розрахунку нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що в подальшому була виправлена позивачем, тому на думку суду не може слугувати підставою для застосування штрафних
санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Крім цього, відповідач не надав жодних належних та допустимих доказів правомірності спірного рішення з врахуванням технічної помилки та фактичного обов`язку позивача. З цих же підстав судом не враховуються заперечення відповідача.
Відповідно позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Військової частини А1108 (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Трускавецька, 64) до Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) про визнання протиправними та скасування рішення - задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області № 0115435306 від 13.12.2019 року «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (ЄДРПОУ 39462700, м. Львів, вул. Стрийська, 35) на користь Військової частини А1108 (ЄДРПОУ 43143039, м. Львів, вул. Стрийська, 35) 20573,00 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 -297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення складено у повному обсязі 20.07.2020 року.
Суддя Гавдик З.В.