
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
13 липня 2020 р. Справа № 120/1837/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Воробйової І.А.,
за участю:
секретаря судового засідання: Драло В.О.
представника позивача: Ременюка К.В.
представника відповідача: Чайки А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: Ободівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області
до: Головного управління ДПС у Вінницькій області
про: визнаннря протиправним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась Ободівська сільська рада Тростянецького району Вінницької області (далі - Ободівська сільрада Тростянецького району Вінницької області, сільрада, позивач) до Головного управління ДПС у Вінницькій області (далі - ГУ ДПС у Вінницькій області, контролюючий орган, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0002035705 від 17.02.2020 р.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що за результатами камеральної перевірки контролюючим органом виявлено порушення строків сплати єдиного внеску, внаслідок чого прийнято спірне рішення, яким нараховано штрафні санкції.
З таким рішенням позивач не погоджується і вказує, що ЄСВ сплачено своєчасно у відповідності до вимог чинного законодавства, а отже рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 04.05.2020 р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження та призначено до розгляду на 25.05.2020 р.
25.05.2020 р. надійшов відзив на позовну заяву (вх. №13308), в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову вказуючи, що за періоди серпень-грудень 2018 р., січень-вересень , грудень 2019 р. не своєчасно сплачувалось ЄСВ р, у зв`язку із чим, нараховано штрафні санкції.
Ухвалою від 25.05.2020 р. розгляд справи відкладено на 11.06.2020 р.
03.06.2020 р. надійшла відповідь на відзив аналогічна зі змістом позову.
11.06.2020 р. протокольною ухвалою відкладено розгляд справи на 30.06.2020 р.
30.06.2020 р. витребувано додаткові докази і відкладено розгляд справи на 13.07.2020 р.
В судовому засіданні позивач позов підтримав та просив задовольнити з підстав зазначених у ньому.
Представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити з підстав вказаних у відзиві.
Дослідивши докази, заслухавши думку учасників справи, суд встановив наступне.
17.02.2020 р. ГУ ДПС у Вінницькій області прийнято рішення №0002035705, яким застосовано до Ободівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області штраф в розмірі 87 879,1 грн. за несплату (неперерахування ) єдиного внеску та нараховано пеню в сумі 2 437, 06 грн.
Не погоджуючись із даним рішенням сільрада оскаржила його до ДПС України, за наслідком розгляду скарги прийнято рішення від 13.04.2020 р. №3705/5/99-00-08-05-01-05 про залишення без змін податкового повідомлення рішення №0002035705, а скарги - без розгляду.
Дані обставини та не погодження із спірним рішенням, стали підставою для звернення до суду.
Оцінюючи правомірність оскаржуваного рішення, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати врегульовані Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464-VI).
Відповідно до підпункту 2 частини першої статті 1 Закону №2464- VI (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Пунктом 1 частини першої статті 4 Закону №2464-VI визначено, що платниками єдиного внеску є роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону №2464-VI встановлено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частиною восьмою статті 9 Закону №2464-VI визначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Положеннями статті 25 Закону №2464-VI передбачено, що рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Із аналізу процитованих норм видно, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф та пеня.
Так, судом встановлено, що 27 липня 2018 року ГУ ДПС у Вінницькій області прийнято рішення №0028035102, яким застосовано до Ободівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області штраф в розмірі 28 253, 45 грн. за несплату (неперерахування ) єдиного внеску та нараховано пеню в сумі 829, 52 рн. Дане рішення не оскаржувалось.
При цьому, суд акцентує увагу на те, що пунктом 87.9 статті 87 ПК України визначено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов`язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені (п.131.2 ст.131 ПК України).
Отже, податковий орган зараховує кошти, які сплачує платник податків в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, тобто незалежно від призначення платежу визначеного у платіжному документі.
Як видно із картки обліку платника податків, в серпні 2018 р. перераховані сільрадою кошти з ЄСВ в першу чергу направлено на погашення штрафу, що виник на підставі рішення №0028035102., що, в свою чергу, спричинило утворення заборгованості по сплаті ЄСВ у вересні 2018 р.
Аналогічна ситуація склалась й у наступних періодах.
Так, при проведені своєчасних платежів по ЄСВ, кошти зараховувались в рахунок погашення боргу, що виник у попередніх переіодах в зв"язку з погашенням минулих боргів.
Таким чином чном склалась ситуація за якої позивачем допущено порушення строків сплати єдиного внеску за вказані періоди, що є підставою для застосування штрафу та нарахування пені.
За таких обставин, враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку, що факт порушення строків сплати єдиного внеску знайшов своє підтвердження, відповідно, спірне рішення прийняте за наявності на те правових підстав.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (статті 19 Конституції України)
За змістом статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вище наведене, на думку суду, підстави вважати, що відповідач діяв не в межах та не у спосіб визначений чинним законодавством.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності оскаржуваної бездіяльності та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб`єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову – судовий збір не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
в задоволенні позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Ободівська сільська рада Тростянецького району Вінницької області (вул. Ватутіна, 8, с.Ободівка, Тростянецький район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 04331107).
Відповідач:Головне управління ДПС у Вінницькій області ( вул. Хмельницьке шосе, буд 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 43142454).
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна