
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2020 року справа № 580/863/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Гайдаш В.А.,
за участю:
секретаря судового засідання – Баклаженко Н.В.,
представника позивача – Шимановського А.В. (за довіреністю),
представника відповідача – Слинька М.Г. (за довіреністю),
розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Черкасиінвестбуд» Черкаської міської ради до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось комунальне підприємство «Черкасиінвестбуд» Черкаської міської ради (вул. Б.Вишневецького, 47, м.Черкаси, 18001, далі – позивач) з позовом до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (вул. Б.Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18001, далі – відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача у внесенні змін до містобудівних умов і обмежень, затверджених наказом від 04.06.2018 №258 та виданих позивачу, в частині виключення п. 3 наказу від 04.06.2018 №258;
- зобов`язати відповідача розглянути питання про внесення змін до містобудівних умов і обмежень, затверджених наказом від 04.06.2018 №258 та виданих позивачу, в частині виключення п. 3 наказу від 04.06.2018 №258;
- зобов`язати відповідача внести зміни до містобудівних умов і обмежень, затверджених наказом від 04.06.2018 №258 та виданих позивачу і виключити п. 3 наказу від 04.06.2018 №258.
Ухвалою суду від 17.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що пунктом 3 наказу від 04.06.2018 №258 передбачено введення його в дію з моменту набрання чинності рішенням Черкаської міської ради про затвердження змін до Генерального плану міста Черкаси (актуалізації), за умови зміни функціонального призначення території, на якій розташована земельна ділянка по вул.О.Теліги, вул. Академіка Корольова у м. Черкаси, з території зелених насаджень загального користування на територію об`єктів транспортної інфраструктури. Враховуючи, що Черкаською міською радою з червня 2018 року по час звернення позивача із заявою до відповідача, не прийнято рішення про затвердження змін до Генерального плану міста Черкаси (актуалізації), відповідач протиправно відмовив внести зміни до п. 3 наказу від 04.06.2018 №258, як до невід`ємної частини містобудівних умов та обмежень, оскільки помилки (бездіяльність) Черкаської міської ради повинні покладатись саме на вказаний орган та не повинні виправлятись за рахунок осіб, яких вони стосуються. Крім того, наказ від 04.06.2018 №258 не носить нормативно-правового характеру, тому положення ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» не підлягають застосування у вказаних правовідносинах.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити з підстав, зазначених вище.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, надав до суду письмовий відзив на позов та зазначив, що позивач у позовній заяві просить внести зміни не до містобудівних умов та обмежень, як це визначено ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а до наказу від 04.06.2018 №258, що не відповідає чинному законодавству України. Крім того, у поданій заяві позивач просив відповідача виконати п. 3 наказу від 04.06.2018 №258, як такий, що суперечить рішенню Соснівського районного суду м. Черкаси від 19.02.2018 у справі №712/14630/17, однак до суду позивач звернувся з позовними вимогами про зобов`язання відповідача про внесення змін до містобудівних умов і обмежень, затверджених наказом від 04.06.2018 №258 та виданих позивачу, в частині виключення п. 3 наказу від 04.06.2018 №258. На підставі вищевикладеного відповідач вважає, що позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 19.02.2018 у справі №712/14630/17 зобов`язано Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради повторно розглянути питання щодо видачі Комунальному підприємству «Черкасиінвестбуд» Черкаської міської ради містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки площею 352 м. кв., яка є частиною забудови земельної ділянки площею 1071321 м. кв., посвідчену Державним актом на право постійного користування, розташованої в м. Черкаси, по вул. Віталія Вергая для будівництва автомобільного газозаправного пункту та прийняти відповідне рішення у відповідності до законодавства.
На підставі заяви позивача, рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 19.02.2018 у справі №712/14630/17, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 18.08.2014 №25711965, витягу з протоколу засідання архітектурно-містобудівної ради від 25.10.2017 №41-1, Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради прийнято наказ від 04.06.2018 №258, яким затверджено позивачу містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по вул.О.Теліги, вул. Академіка Корольова для будівництва автомобільного газозаправного пункту.
Відповідно до п. 3 вказаного наказу від 04.06.2018 №258, він набирає чинності з моменту набрання чинності рішенням Черкаської міської ради про затвердження змін до Генерального плану міста Черкаси (актуалізації), за умови зміни функціонального призначення території, на якій розташована земельна ділянка по вул. О. АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 . АДРЕСА_3 у АДРЕСА_4 , з території зелених насаджень загального користування на територію об`єктів транспортної інфраструктури.
14.02.2020 позивач звернуся до відповідача із заявою про внесення змін до містобудівних умов та обмежень, згідно якої просив виконати п. 3 наказу від 04.06.2018 №258, як такий, що суперечить рішенню Соснівського районного суду м. Черкаси від 19.02.2018 у справі №712/14630/17.
Листом відповідача від 26.02.2020 №01-20/12827 повідомлено позивача, що право на встановлення пізнішого строку введення свого рішення в дію надано нормами ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» (в системному зв`язку з положеннями ст. 8 Цивільного кодексу України), відповідно до яких акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що правові та організаційні основи містобудівної діяльності регулюються Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон №3038).
Нормами ч. 1 ст. 26 Закону №3038 передбачено, що забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва. При цьому право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації (ч. 4 ст. 26 Закону №3038).
Згідно ч. 2 ст. 29 Закону №3038 фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва, які є складовими вихідних даних.
Містобудівними умовами та обмеженнями забудови земельної ділянки в розумінні норм Закону №3038 є документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Із матеріалів справи судом встановлено, що на підставі заяви позивача, рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 19.02.2018 у справі №712/14630/17, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 18.08.2014 №25711965, витягу з протоколу засідання архітектурно-містобудівної ради від 25.10.2017 №41-1, Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради прийнято наказ від 04.06.2018 №258, яким затверджено позивачу містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки по вул. АДРЕСА_5 . АДРЕСА_1 , АДРЕСА_3 Корольова для будівництва автомобільного газозаправного пункту.
Положеннями ч. 1 ст. 16 Закону №3038-VІ визначено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Частиною 1 ст. 25 Закону №3038-VІ встановлено, що режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій.
Згідно зі ст. 18 Закону №3038-VІ план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації. Зонування території здійснюється з дотриманням вимоги щодо установлення для кожної зони дозволених і допустимих видів використання територій для містобудівних потреб, умов та обмежень щодо їх забудови.
Судом встановлено, що відповідачем у п. 3 вказаного наказу від 04.06.2018 №258 зазначено, що він набирає чинності з моменту набрання чинності рішенням Черкаської міської ради про затвердження змін до Генерального плану міста Черкаси (актуалізації), за умови зміни функціонального призначення території, на якій розташована земельна ділянка по вул. О.Теліги, вул.Академіка Корольова у м. Черкаси, з території зелених насаджень загального користування на територію об`єктів транспортної інфраструктури.
Із матеріалів справи вбачається, що 14.02.2020 позивач звернуся до відповідача із заявою про внесення змін до містобудівних умов та обмежень, згідно якої просив виконати п. 3 наказу від 04.06.2018 №258, як такий, що суперечить рішенню Соснівського районного суду м. Черкаси від 19.02.2018 у справі №712/14630/17.
Суд звертає увагу на правове регулювання внесення змін до містобудівних умов та обмежень у редакції Закону №3038-VI, чинній на час виникнення спірних правовідносин.
Так, відповідно до ч. 8 Закону №3038-VI (у редакції від 01.10.2019, що діяла до 01.06.2020) містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об`єкта незалежно від зміни замовника.
Внесення змін до містобудівних умов та обмежень може здійснювати орган, що їх надав, за заявою замовника, на виконання приписів головних інспекторів будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, або за рішенням суду.
Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що внесення змін до містобудівних умов та обмежень, за наявності для цього правових підстав, може здійснюватися, або на підставі заяв замовника про внесення змін, на виконання приписів головних інспекторів будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, або рішення суду.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивачем не надано відповідачу та до суду доказів наявності підстав для внесення змін до містобудівних умов та обмежень, встановлених чинним законодавством України на час звернення до відповідача із заявою про внесення таких змін, а саме приписів головних інспекторів будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, або рішення суду, а тому у відповідача відсутні були встановлені законодавством України повноваження щодо внесення змін до мостобудівних умов та обмежень.
Також суд звертає увагу, що ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачається внесення змін саме до містобудівних умов та обмежень, однак позивач у вказаній справі заявив позовні вимоги щодо внесення змін (виключення п. 3) до наказу від 04.06.2018 №258, що не відповідає містобудівному законодавству України.
Посилання позивача на те, що наказ від 04.06.2018 №258 не носить нормативно-правового характеру, тому положення ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» не підлягають застосування у вказаних правовідносинах – не приймається судом до уваги, оскільки позивачем не оскаржується наказ від 04.06.2018 №258, натомість предметом вказаного спору є лише внесення зміни до містобудівних умов і обмежень, затверджених наказом від 04.06.2018 №258 в частині виключення п. 3 наказу від 04.06.2018 №258.
У зв`язку із вищевикладеним суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається у вищевказаний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш
Рішення складено у повному обсязі 17.07.2020.