
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про витребування доказів та продовження процесуальних строків
15 липня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/2080/20
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Шляхтун М.М.,
позивача - ОСОБА_1
та
представників сторін:
від позивача - Костєв Ю.Ф. (ордер серія ЛГ № 005237 від 15.07.2020,
свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю
від 19.02.2003 № 749)
від відповідача - не прибув
розглянувши у підготовчому засіданні клопотання про витребування доказів та про продовження процесуальних строків у справі за позовом
ОСОБА_1
до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області
про визнання протиправним та скасування наказу від 25 лютого 2020 року № 61 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності»,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати як протиправний наказ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 25 лютого 2020 року № 61 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» в частині пункту 1, яким на полковника служби цивільного захисту начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області Тимченка Сергія Вадимовича накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани.
Ухвалою від 12 червня 2020 року про відкриття провадження у справі серед іншого: визначено справу розглядати в порядку загального позовного провадження; по справі призначено підготовче засідання на 15 липня 2020 року о 13 год. 15 хв.; зобов`язано відповідача протягом двадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів; зобов`язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області у строк до 12 липня 2020 року надати для приєднання до матеріалів справи у належним чином засвідчених копіях письмові докази (т. 2 арк. спр. 51-54).
У підготовче засідання представник відповідача не прибув, про дату, час і місце проведення підготовчого засідання повідомлений належним чином (т. 2 арк. спр. 57). Причини неявки у підготовче засідання не повідомив.
26 червня 2020 року за вхідним реєстраційним № 25350/2020 через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) від ОСОБА_1 надійшло клопотання про витребування доказів від 26 червня 2020 року б/н (т. 2 арк. спр. 59-61), яке в підготовчому засіданні позивачем та його представником підтримано повністю.
В клопотанні про витребування доказів від 26 червня 2020 року б/н позивач просить:
- зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області надати витребувані документи: наказ від 27 грудня 2019 року № 415-НО «Про проведення повторних позапланових перевірок», наказ від 16 грудня 2019 року № 406-НО, акт комісійного обстеження співробітниками Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 24 грудня 2019 року, посвідчення на проведення перевірки від 27 грудня 2019 року № 217, протокол ЛГ № 004232 від 19 грудня 2019 року на ОСОБА_2 , постанову ЛГ № 004232 від 20 грудня 2019 року на ОСОБА_2 ;
- зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області надавати позивачу як посадовій особі органу державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, начальнику відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області службову документацію та матеріали, які стосуються службової діяльності підрозділу, для виконання завдань та функцій для здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб на території міст Лисичанська, Новодружеська, Привілля.
В обґрунтування заявленого клопотання позивач зазначив, що на вказані документи є посилання у висновку службового розслідування від 18 лютого 2020 року, з яким позивач не ознайомлений. Рапорти позивача про надання вказаних документів залишаються Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області без задоволення, що доказує вжиття позивачем заходів та причини неможливості самостійного отримання цих документів. Ці документи та матеріали можуть посприяти в визначенні протиправних дій посадових осіб Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області при проведенні позапланових заходів на об`єктах міста Лисичанська, які вказані у службовому розслідуванні від 18 лютого 2020 року за фактом проведення перевірок з масовим перебуванням людей.
При вирішенні клопотання позивача про витребування доказів, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини четвертої статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Частинами першою, другою статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом (частина третя статті 77 КАС України).
Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду (частина шоста статті 80 КАС України).
Письмовими доказами відповідно до частини першої статті 94 КАС України є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Згідно з частинами другою, четвертою, п`ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Відповідно до вимог пунктів 5.26, 5.27 Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року № 55, відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії. Підпис відповідальної особи на документі засвідчують відбитком печатки організації. Згідно з пунктом 4.5 ДСТУ 4163-2003 у документах, що їх оформлюють на двох і більше сторінках, реквізити 26 - відбиток печатки, 27 - відмітка про засвідчення копії проставляють після тексту (21).
Згідно з частиною першою статті 179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Відповідно до частин першої, другої статті 173 КАС України підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі. Завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Згідно з пунктом 7 частини другої статті 180 КАС України у підготовчому засіданні суд з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом, чи причини їх неподання; пропонує учасникам справи надати суду додаткові докази або пояснення; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових та електронних доказів за їх місцезнаходженням; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання; вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше.
Відповідно до частини першої статті 183 КАС України у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті.
З метою встановлення наявності або відсутності обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги позивача, та інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, суд вважає за необхідне для з`ясування всіх обставин у справі витребувати від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області письмові докази: в належним чином засвідчених копіях наказ від 27 грудня 2019 року № 415-НО «Про проведення повторних позапланових перевірок», наказ від 16 грудня 2019 року № 406-НО, акт комісійного обстеження співробітниками Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 24 грудня 2019 року, посвідчення на проведення перевірки від 27 грудня 2019 року № 217, протокол ЛГ № 004232 від 19 грудня 2019 року на ОСОБА_2 , постанову ЛГ № 004232 від 20 грудня 2019 року на ОСОБА_2 .
Вимоги клопотання про витребування доказів в частині зобов`язання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області надавати позивачу як посадовій особі органу державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, начальнику відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області службову документацію та матеріали, які стосуються службової діяльності підрозділу, для виконання завдань та функцій для здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб на території міст Лисичанська, Новодружеська, Привілля, залишаються судом без задоволення, оскільки такі вимоги не відповідають завданню та меті застосування правового інституту витребування доказів та фактично полягають у покладенні на відповідача обов`язків по вчиненню певних дій, що є неприпустимим.
14 липня 2020 року за вхідним реєстраційним № 27939/2020 через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області надійшло клопотання від 13 липня 2020 року б/н, в якому відповідач просить продовжити строк для надання суду витребуваних документів, а також відзиву на позовну заяву (т. 2 арк. спр. 73).
В обґрунтування заявленого клопотання відповідач зазначив, що велика кількість співробітників, які мають фахові знання з питань державного нагляду та контролю, необхідні для підготовки мотивованого відзиву на позовну заяву, у зв`язку з карантином знаходяться у відпустках.
Також відповідач зазначив, що з 12 березня 2020 року в Україні запроваджено карантин через спалах у світі коронавірусної хвороби (COVID-19). Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» з 12 березня в Україні запроваджено карантин через спалах коронавірусу.
З посиланням на пункт 3 розділу VI КАС України, яким, зокрема, визначено, що строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідач просить продовжити процесуальні строки.
Позивач та його представник у підготовчому засіданні проти задоволення клопотання відповідача заперечували, пославшись на відсутність поважних причин для продовження процесуальних строків.
При вирішенні клопотання відповідача про продовження процесуальних строків, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Частиною третьою статті 79 КАС України визначено, що відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Згідно з частинами третьою, шостою статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Відповідно до частини п`ятої статті 162 КАС України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.
Частиною першою статті 175 КАС України регламентовано, що у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі, відповідач має право надіслати:
1) суду - відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову;
2) позивачу, іншим відповідачам, третім особам - копію відзиву та доданих до нього документів.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи (частина друга статті 175 КАС України).
Частиною другою статті 173 КАС України визначено, що завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Частиною другою статті 180 КАС України визначено перелік питань, які вирішуються у підготовчому засіданні.
Згідно з пунктом 3 розділу VI КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» установлено з 12 березня до 3 квітня 2020 року на усій території України карантин.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року № 239 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» карантин на усій території України запроваджено з 12 березня до 24 квітня 2020 року.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року № 291 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» карантин на усій території України запроваджено з 12 березня до 11 травня 2020 року.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 4 травня 2020 року № 343 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» карантин на усій території України запроваджено з 12 березня до 22 травня 2020 року.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів» установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 22 травня 2020 року до 22 червня 2020 року на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя (далі - регіони) із урахуванням епідемічної ситуації в регіоні карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 року № 500 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» внесено зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів», а саме цифри і слово «22 червня» замінено цифрами і словом «31 липня».
Таким чином карантин на території країни продовжено до 31 липня 2020 року.
Зважаючи на вищевказані положення КАС України, враховуючи, що строки подання відповідачем відзиву на позовну заяву та доказів, встановлені судом в ухвалі від 12 червня 2020 року, припадають на час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд, керуючись вимогами пункту 3 розділу VI КАС України, вважає за необхідне продовжити відповідачу строк на подання відзиву та доказів до 14 серпня 2020 року.
Керуючись статтями 9, 72, 77, 79, 80, 94, 162, 173, 175, 179, 180, 181, 183, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів задовольнити частково.
Витребувати від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області в належним чином засвідчених копіях наказ від 27 грудня 2019 року № 415-НО «Про проведення повторних позапланових перевірок», наказ від 16 грудня 2019 року № 406-НО, акт комісійного обстеження співробітниками Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 24 грудня 2019 року, посвідчення на проведення перевірки від 27 грудня 2019 року № 217, протокол ЛГ № 004232 від 19 грудня 2019 року на ОСОБА_2 , постанову ЛГ № 004232 від 20 грудня 2019 року на ОСОБА_2 , зобов`язавши Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області надати суду витребувані докази для приєднання до справи до 14 серпня 2020 року.
У задоволенні решти вимог клопотання про витребування доказів відмовити.
Клопотання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про продовження процесуальних строків по справі задовольнити.
Продовжити Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області строк на подання відзиву на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, та доказів, витребуваних ухвалою суду від 12 червня 2020 року, до 14 серпня 2020 року.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повний текст ухвали складено 17 липня 2020 року.
СуддяТ.І. Чернявська