Рішення № 90450235, 17.07.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2020
Номер справи
160/1865/20
Номер документу
90450235
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2020 року Справа № 160/1865/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турової О.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

17.02.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - Дніпропетровський ОТЦК та СП, відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДПРОУ: 08353525, адреса місцезнаходження: 49006, м. Дніпро, вул. Шмідта, 16) щодо відмови у складанні та наданні ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) оновленої довідки про розмір грошового забезпечення (станом на 05.03.2019 року) для перерахунку основного розміру пенсії з 01 квітня 2019 року, згідно форми, передбаченої Додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у попередній редакції) та у відповідності до правових норм статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року №414 «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу (тарифний розряд « 41», тарифний коефіцієнт «4,24»), окладу за військовим званням (тарифний коефіцієнт « 0,84»), надбавки за вислугу років (50%) посадового окладу, окладу за військове звання, розрахованих з урахуванням у якості вихідного показника прожиткового рівня для працездатних осіб у розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2019 р., шляхом множення на відповідні тарифні коефіцієнти згідно примітки 1 Додатку 1 та примітки Додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у середніх (відсоткових) розмірах, які виплачувались військовослужбовцям за відповідною посадою на час набуття позивачем права на перерахунок пенсії з 05.03.2019 року: надбавка за особливості проходження служби - 82% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років згідно п.п.1 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15% від посадового окладу згідно пп.6 п.6 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, п.2 «Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року №414; премії - 35% від посадового окладу згідно п.п.2. п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704;

- зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (код ЄДПРОУ: 08353525, адреса місцезнаходження: 49006, м. Дніпро, вул. Шмідта, 16) скласти та надати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) оновлену довідку про розмір грошового забезпечення (станом на 05.03.2019 року) для перерахунку основного розміру пенсії з 01 квітня 2019 року, згідно форми, передбаченої Додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у попередній редакції) та у відповідності до правових норм статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року №414 «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу (тарифний розряд « 41», тарифний коефіцієнт « 4,24»), окладу за військове звання (тарифний коефіцієнт «0,84»), надбавки за вислугу років (50%) посадового окладу, окладу за військове звання, розрахованих з урахуванням у якості вихідного показника прожиткового рівня для працездатних осіб у розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2019р., шляхом множення на відповідні тарифні коефіцієнти згідно примітки 1 Додатку 1 та примітки Додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у середніх (відсоткових) розмірах, які виплачувались військовослужбовцям за відповідною посадою на час набуття позивачем права на перерахунок пенсії з 05.03.2019 року: надбавка за особливості проходження служби - 82% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років згідно п.п.1 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15% від посадового окладу згідно пп. 6 п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, п.2 "Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року №414; премії - 35% від посадового окладу згідно п.п.2. п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). 01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704 (далі - Постанова КМУ №704), якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців, у зв`язку із чим Дніпропетровським ОТЦК та СП у березні 2018 року та у лютому 2019 року були підготовлені та направлені до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку його пенсії з 01.01.2018 року. Оскільки позивач не погодився з розміром сум складових грошового забезпечення, вказаних у цих довідках, зокрема, з визначенням його посадового окладу відповідно до тарифного розряду « 31», замість тарифного розряду « 41», внаслідок чого у довідці від 05 лютого 2019 року №ФД 104382 розмір посадового окладу вказаний 6060 грн., він звернувся до суду з позовом про оскарження таких дій відповідача. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.07.2019р. у справі №160/3827/19, яке набрало законної сили 08.10.2019р., зокрема, визнати протиправними дії Дніпропетровського ОТЦК та СП щодо встановлення в довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб», посадового окладу у розмірі 6060,00грн., згідно довідки від 05.02.2019р. №ФД 104382 та зобов`язано Дніпропетровський ОТЦК та СП виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із урахуванням посадового окладу в розмірі 7470,00грн., тарифний розряд за посадою – « 41», тарифний коефіцієнт - « 4,24» згідно з постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року та додатком № 24 наказу Міністерства оборони України № 90 від 01.03.2018 року. На виконання цього рішення суду відповідачем 28.10.2019р. видано оновлену довідку №ФД104832 про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку його пенсії. Водночас, як при підготовці первинних довідок від 05 лютого 2019 року №ФД 104382 та від 12 березня 2018 року №ФД 104832, так і при підготовці останньої оновленої довідки від 28.10.2019р. №ФД104832 на виконання рішення суду у справі №160/3827/19, відповідачем, на думку позивача, безпідставно визначено розміри окладів за посадою та військовим званням позивача із застосуванням саме показника «розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб», що складає на 01.01.2018р. 1762,00грн., без врахування вимог, передбачених додатками 1 та 14 Постанови КМУ №704, що є чинними та якими визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14, тобто, з урахуванням наведеного, відповідач повинен був застосовувати як вихідний показник для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням саме 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2019р., замість помилково застосованого ним розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Крім того, у зв`язку із набранням законної сили 05.03.2019р. судовим рішенням у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Порядок № 45), зокрема, щодо переліку видів грошового забезпечення, що обов`язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та, які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та під час проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки, відповідач повинен керуватись актами вищої юридичної сили, а саме: положеннями статей 43 та 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII, які визначають перелік таких видів грошового забезпечення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та, відповідно, зазначити у виданій ним довідці про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку його пенсії щомісячні додаткові види грошового забезпечення у середніх (відсоткових) розмірах, які виплачувались військовослужбовцям за відповідною посадою на час набуття позивачем права на перерахунок пенсії з 05.03.2019 року, а саме: надбавки за особливості проходження служби - 82% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років згідно п.п.1 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - 15% від посадового окладу згідно пп. 6 п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, п.2 «Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року №414; премії - 35% від посадового окладу згідно п.п.2. п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704. Звернення позивача до відповідача з вимогами надати до пенсійного органу оновлену довідку, із зазначенням у ній розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника « 50% розміру мінімальної заробітної плати», встановленого законом на 01.01.2019 року, та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти, а також із зазначенням у ній щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у середніх (відсоткових) розмірах, які виплачувались військовослужбовцям за відповідною посадою на час набуття позивачем права на перерахунок пенсії з 05.03.2019 року, залишені відповідачем без задоволення, тому позивач був вимушений звернутися до суду з цим позовом, оскільки така відмова Дніпропетровського ОТЦК та СП у підготовці та надані до ГУ ПФУ оновленої довідки є протиправною і такою, що порушує вимоги статей 3, 8, 9, 19, 22, 24, 46, 58, 124 Конституції України, пенсійне законодавство України, Закон України від 06.09.2012 №5207-VI «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» та гарантоване статтею 1 Першого протоколу Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право позивача мирно володіти своїм майном.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2020 року вказана позовна заява ОСОБА_1 залишена без руху та позивачеві надано строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду: належним чином завірених копій документів, що додані до позовної заяви, для суду та відповідача.

На виконання ухвали суду від 24.02.2020р. позивачем 11.03.2020р. усунуті недоліки позовної заяви.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 березня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі №160/1865/20 за вищевказаною позовною заявою ОСОБА_1 та призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами справи з 01.04.2020 року, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

10 квітня 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов відзив Дніпропетровського ОТЦК та СП на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає видачу Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки із зазначенням відомостей про розмір додаткових видів грошового забезпечення, крім передбачених Постановою № 103 та пунктом 5 Порядку № 45. Отже, Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не має повноважень щодо самостійного проведення нарахувань та видачі довідки з включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення. При цьому відповідач вказує на те, що скасування в судовому порядку пункту 1 Постанови №103 не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку пенсії, та не може слугувати підставою для надання до ГУ ПФУ нової довідки для проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019р., оскільки Уряд не приймав рішень про проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям в 2019 році. Право позивача на перерахунок пенсії виникло 01.03.2018р. у зв`язку із набранням цієї дати чинності постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704 (далі - Постанова КМУ №704), якою збільшено грошове забезпечення військовослужбовців, у зв`язку із чим Дніпропетровським ОТЦК та СП у березні 2018 року було підготовлено та направлено до відповідного територіального органу Пенсійного фонду відповідну довідку про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку його пенсії, із зазначенням в такій довідці всіх передбачених станом на той час Постановою КМУ №103 (в редакції чинній на час надання довідки) складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Надання інших довідок з іншими даними з тих самих підстав не передбачено. Отже, відповідач вважає, що він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому пред`явлені позовні вимоги до Дніпропетровського ОТЦК та СП є безпідставними, а отже не підлягають задоволенню.

13.04.2020р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивачем викладено доводи аналогічні висловленим у позовній заяві.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.04.2020р. провадження в адміністративній справі №160/1865/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Cуду у зразковій адміністративній справі №160/8324/19 (адміністративне провадження №Пз/9901/20/19).

02.07.2020р. до суду надійшло клопотання позивача про поновлення провадження у справі, що розглядається.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.07.2020р. клопотання ОСОБА_1 про поновлення провадження у справі задоволено, поновлено провадження у справі №160/1865/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії та продовжено розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частиною 4 статті 243 КАС України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 243, 250, 257, 258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з грудня 2004 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років (31 рік), призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» зі змінами (далі - Постанова КМУ №393) на підставі грошового атестату ЗС №339187, в розмірі 83% від суми грошового забезпечення, та складала 1923,25грн.

Так, згідно грошового атестату ЗС №339187 до складу грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу входили наступні основні та додаткові види грошового забезпечення: оклад за військовим званням - 135грн.; посадовий оклад - 182грн.; відсоткова надбавка за військову службу (у розмірі 40%) -126,80грн.; 100% надбавка - 443,80грн.; таємність (15%) - 27,30грн.; надбавка за безперервну службу (90%) - 823,41грн.; премія (33,3%) - 578,86 грн.; разом - 2317,17грн.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі -Постанова КМУ №1294) на підставі довідки Дніпропетровського ОВК від 27.06.2008р. №ФД 104832 з 01.01.2008 року позивачу проведено перерахунок пенсії, після якого його пенсія склала 3036,22 грн. і була розрахована із грошового забезпечення, складовими якого були: посадовий оклад -1436грн.; оклад за військове звання - 135грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 628,40грн.; робота з таємними виробами, носіями, документами 15% - 215,40грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50% - 1099,70грн.; премія 10% - 143,60грн.; всього 3658,10грн.

Основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31) у розмірі - 3036,22 грн.

В подальшому відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012р. «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ №355) на підставі довідок Дніпропетровського ОВК від 27.05.2012р. №ФД 104832 з 01 липня 2012 року, з 01 вересня 2012 року та з 01 січня 2013 року позивачу проведено перерахунки пенсії, із врахуванням грошового забезпечення, складовими якого незмінно були: посадовий оклад - 1436грн.; оклад за військове звання - 135грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 628,40грн.; надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 15% - 215,40грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50% - 1099,70грн.; премія 90% - 1292,40грн.

30.08.2017р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.

В березні 2018 року, на виконання Постанови КМУ №103 та відповідно до Постанови КМУ №704 відповідачем підготовлено і надано до Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 12 березня 2018 року №ФД-104832, відповідно до якої складовими грошового забезпечення для перерахунку пенсії визначено: посадовий оклад -7470,00грн.; оклад за військове звання - 1480грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 4475грн., а всього: 13425,00грн.

Відповідно до вищезазначеної довідки ГУ ПФУ в Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії позивача, після якого її розмір склав 9397,50грн., виходячи із загального розміру грошового забезпечення для призначення пенсії в сумі 13425,00грн. та 70-ти відсоткового обмеження її максимального розміру.

В подальшому, 05.02.2019р. відповідачем з власної ініціативи надано до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновлену довідку про грошове забезпечення позивача для перерахунку його пенсії від 05.02.2019 року №ФД-104832, в якій зменшено тарифний розряд за посадою позивача з « 41» (7470,00грн.) до « 31» (6060,00 грн.), а також вказано наступні складові грошового забезпечення: оклад за посадою - 6060,00грн.; оклад за спеціальним званням - 1480,00грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 3770,00грн. Всього грошового забезпечення - 11310,00грн.

На підставі вказаної довідки ГУ ПФУ в Дніпропетровській області проведено відповідний перерахунок пенсії позивача.

Не погодившись з такими діями відповідача, зокрема, щодо визначення його посадового окладу відповідно до тарифного розряду « 31», замість тарифного розряду « 41», внаслідок чого у довідці від 05 лютого 2019 року №ФД 104382 розмір посадового окладу вказаний 6060 грн., ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про оскарження таких дій відповідача.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.07.2019р. у справі №160/3827/19, яке набрало законної сили 08.10.2019р., зокрема, визнано протиправними дії Дніпропетровського ОТЦК та СП щодо встановлення в довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб», посадового окладу у розмірі 6060,00грн., згідно довідки від 05.02.2019р. №ФД 104382 та зобов`язано Дніпропетровський ОТЦК та СП виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із урахуванням посадового окладу в розмірі 7470,00грн., тарифний розряд за посадою – « 41», тарифний коефіцієнт - « 4,24» згідно з постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року та додатком № 24 наказу Міністерства оборони України № 90 від 01.03.2018 року.

На виконання цього рішення суду відповідачем 28.10.2019р. видано оновлену довідку №ФД104832 про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку його пенсії, в якій зазначено наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад -7470,00грн.; оклад за військове звання - 1480грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 4475грн., а всього: 13425,00грн.

На підставі довідки відповідача про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 28.10.2019р. №ФД104832 Головним управленням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01 грудня 2019 року здійснено перерахунок пенсії позивача (виходячи із 83% обмеження розміру пенсії) з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад -7470,00грн. (41 тр.); оклад за військове звання-1480,00грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 4475,00грн. Загальний розмір пенсії Позивача (із розрахунку 75% розміру підвищення - 5482,92грн.) склав 9318,40грн.

Таким чином, під час усіх вищезазначених перерахунків пенсії позивача з 01.01.2018 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області використовувало, як основну підставу, довідки, які були складені відповідачем на підставі правових норм Постанови КМУ №103 з урахуванням; лише трьох складових грошового забезпечення, а саме: окладу за посадою, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, де в якості розрахункового показника було застосовано прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 січня 2018 року, який був значно нижчим ніж показник у розмірі 50% мінімальної заробітної плати, визначених в Законі України «Про Держаний бюджет України на 2018 рік».

Водночас, 05.03.2019р. набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

У зв`язку із набранням 05.03.2019р. законної сили рішенням у справі №826/3858/18 позивач 18.11.2019р. звернувся до відповідача з заявою, в якій просив надати йому особисто довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року, з урахуванням таких додаткових видів грошового забезпечення як: надбавка за особливості проходження служби (за особливо важливі завдання) - у відсоткових розмірах від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п.п.1 п.5 Постанови КМУ №704); надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці) - у відсоткових розмірах від посадового окладу на підставі правових норм Постанови КМУ №414, піп. 6 п. 6 Постанови КМУ №704; премія - у відсоткових розмірах від посадового окладу, на підставі п.п.2 п.5 Постанови КМУ №704), для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії з 05.03.2019р.

Крім того, 17 січня 2020 року позивач знову звернувся до відповідача з заявою щодо уточнення розмірів посадового окладу і окладу за військовим званням, у зв`язку із незастосуванням під час їхніх розрахунків показника прожиткового рівня для працездатних осіб у розмірі 50% мінімальної заробітної плати станом на 01 січня календарного року, відповідно до примітки 1 Додатку 1 і примітки до Додатку 14 пункту 1 Постанови КМУ №704.

На підтвердження права на додаткові види грошового забезпечення позивач надав відповідачу витяг із наказу командира військової частини А1314 від 30.12.2003 року №536 «Про надання доступу до роботи з державною таємницею посадовим особам управління військової частини А1314 та підпорядкованих частин та виплату грошової компенсації за роботу з нею в 2004 році» (рік звільнення позивача з лав Збройних Сил України) та копії грошового атестату ЗС №339187; розрахунку на пенсію за вислугу років з 01.12.2004 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області; довідки Дніпропетровського ОВК про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 27.06.2008 року №ФД 104832; перерахунку пенсії з 01.01.2008 року від 11.07.2008 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області; довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.07.2012 року від 27.05.2012 року №ФД 104832 (остання довідка перед перерахунком з 01.01.2018 року), перерахунку пенсії з 01 липня 2012 року (останній перерахунок перед перерахунком з 01.01.2018 року); витяг з наказу начальника штабу - першого заступника командира військової частини А1314 (по стройовій частині) від 30.11.2004 року №272.

Відповідач листами від 02.12.2019р. №7/13943/4 та від 10.02.2020р. №7/10447/3 відмовив позивачеві у наданні оновленої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019р., посилаючись на те, що прийняття ним рішення щодо видачі довідки з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою № 704, виходить за межі повноважень Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оскільки після визнання протиправними та нечинними в судовому порядку у справі № 826/3858/18 пунктів 1 та 2 постанови КМУ №103, Уряд не виконав вимоги частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ та не вніс зміни у Порядок №45 щодо форми довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. При цьому у зв`язку із набуттям чинності рішенням Київського окружного адміністративного суду від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 про визнання протиправними та не чинними пунктів 1 та 2 Постанови КМУ №103 Кабінетом Міністрів України нове рішення щодо перерахунку пенсій особам звільненим з військової служби та іншим особам не прийнято. Водночас, від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не надійшли списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, тому підстави для складання та надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсутні. При цьому розрахунок основних видів грошового забезпечення позивача здійснено відповідно до п.4 Постанови КМУ №104 із застосуванням: посадового окладу - тарифного розряду за посадою « 41», тарифного коефіцієнту « 4,24» та прожиткового рівня для працездатних осіб станом на 01.01.2018 року у розмірі 1762грн.; окладу за військовим званням - тарифного коефіцієнту «4,24» та прожиткового рівня для працездатних осіб станом на 01.01.2018 року у розмірі 1762грн.

ОСОБА_1 , вважаючи протиправними дії відповідача щодо невиготовлення та ненадання до ГУ ПФУ оновленої довідки про його грошове забезпечення з урахування додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019р., із розрахунком розмірів посадового окладу і окладу за військовим званням, з застосуванням показника прожиткового рівня для працездатних осіб у розмірі 50% мінімальної заробітної плати станом на 01 січня календарного року, відповідно до примітки 1 Додатку 1 і примітки до Додатку 14 пункту 1 Постанови КМУ №704, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019р. основного розміру пенсії, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон № 2262-ХІІ.

Статтею 9 Закону №2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу,

надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019р. у справі №826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» затвердив Порядок №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови КМУ №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.

Проте, зміни внесені Постановою КМУ №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019р. – з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови КМУ №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацами другим, четвертим та п`ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014р. №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014р. у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019р. у справі №553/3619/16-а.

Як було зазначено вище, 30.08.2017р. Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, Постановою КМУ №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови №704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови №704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 Постанови КМУ №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019р. - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019р., в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Окрім цього, суд зазначає, що 04.09.2019р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою постановлено: «Установити, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року», тобто визначено відповідний порядок виплати перерахованих сум підвищених пенсій, однак, суд зазначає, що зазначена постанова Уряду не впливає на функціональний обов`язок відповідача по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ та не встановлює інших умов та порядку для такого перерахунку.

До того ж, суд звертає увагу на те, що Верховний Суд у постанові від 12.11.2019р., ухваленій у справі №826/3858/18, вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, оскільки системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону №2262-ХІІ свідчить про те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у зразковій справі №160/8324/19 (провадження №11-20заі20), якою залишено без змін рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у цій справі.

Так, у п.55 вказаного рішення зазначено, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких:

позивачами у них є особи, які отримують пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ;

відповідачем у них є один і той самий суб`єкт владних повноважень (орган, уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії);

спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку із відмовою уповноваженим органом підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії;

позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов`язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704.

Таким чином, справа, що розглядається, в цій частині відповідає ознакам типової справи, викладеним в постанові Великої Палати Верховного Суду від від 24 червня 2020 року у зразковій справі №160/8324/19 (провадження №11-20заі20), якою залишено без змін рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у цій справі, тому суд враховує правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у вищевказаному рішенні за результатами розгляду зразкової справи відповідно до вимог ч.3 ст.291 КАС України.

За наведених обставин, суд доходить висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019р. із обов`язковим зазначенням у ній відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019р. перерахунку основного розміру пенсії позивача є неправомірними.

Щодо доводів позивача відносно безпідставного визначення відповідачем розмірів окладів за посадою та військовим званням позивача із застосуванням саме показника «розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб», що складає на 01.01.2018р. 1762,00грн., без врахування вимог, передбачених додатками 1 та 14 Постанови КМУ №704, що є чинними та якими визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14, тобто, з урахуванням наведеного, відповідач повинен був застосовувати як вихідний показник для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням саме 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2019р., замість помилково застосованого ним розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, суд зазначає наступне.

Пунктом 4 Постанови №704 в редакції, чинній на момент прийняття постанови, визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

Проте, в лютому 2018 року постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови №704 викладено у новій редакції, а саме: « 4.Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Однак, згідно із Приміткою 1 Додатку 1 до вказаної Постанови КМУ №704, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт та відповідно до примітки до Додатку 14 також передбачено що, оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Отже, в обох випадках визначено, що розрахунки проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Згідно додатку 24 до наказу Міністра оборони України від 01.03.2018 року №90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» розміру посадового окладу позивача до 01.01.2018 року в сумі 1436 грн. відповідає тарифний розряд « 41».

Так, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.07.2019р. у справі №160/3827/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та Дніпропетровського ОТЦК та СП, третя особа – Департамент фінансів Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, яке набрало законної сили 08.10.2019р., встановлено наступні обставини.

Згідно з довідкою Дніпропетровського обласного військового комісаріату від 27.05.2012 року №ФД 104832, складеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» станом на 01.04.2012 року, посадовий оклад позивача складав 1436,00 грн.

Відповідно до Схеми співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, яка є Додатком 24 до Наказу №90 від 01.03.2018 року, посадовий оклад, встановлений (обчислений) до 01 березня 2018 року в розмірі 1420 - 1439,99 грн. відповідає тарифному розряду « 41», що встановлюються з 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704.

Як встановлено, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області та з 2008 року отримував пенсію розраховану виходячи із розміру посадового окладу 1436,00 грн.

З огляду на викладене, посадовий оклад ОСОБА_1 , встановлений до 01 березня 2018 року в розмірі 1436,00 грн., відповідає тарифному розряду « 41».

Відповідно до Додатку 1 постанови Кабінету Міністрів України № 704 тарифному розряду 41 відповідає тарифний коефіцієнт 4,24.

Аналізуючи викладене, суд дійшов висновку, що посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року необхідно розраховувати виходячи із співвідношення його посадового окладу встановленого до 01.03.2018 року, тобто 1436,00 грн. до відповідного тарифного розряду за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, що згідно додатку 24 до наказу № 90 від 01.03.2018 року відповідає тарифному розряду « 41» та розміру посадового окладу 7470 грн. (з урахуванням примітки 1 до Додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України № 704).

13.03.2018 року Директором Департаменту фінансів Міністерства оборони України затверджено Алгоритм урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби (на дату відрядження), під час оформлення та подання військовими комісаріатами органам Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 (далі - Алгоритм).

Пунктом 5 Алгоритму визначено, що якщо назва військової частини не відповідає назві схем (Додатки 1-22 до Наказу №90, Додаток 2 до вказівки 612), застосовується схема співвідношення встановлених до 01.03.2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (Додаток 24 до Наказу №90, Додаток 3 до вказівки 612).

Таким чином, Алгоритмом чітко визначено, що у разі, якщо назва військової частини не відповідає назвам, наявним у Додатках 1-22 до Наказу №90 від 01.03.2018 року, то застосовується схема співвідношення встановлених до 01.03.2018 року розмірів посадових окладів до тарифних розрядів, згідно з Додатком 24 до Наказу №90 від 01.03.2018 року.

В даному ж випадку, в період до 01.03.2018 року ОСОБА_1 отримував пенсію розраховану виходячи із розміру посадового окладу 1436,00 грн., при цьому, назва військової частини із якої був звільнений позивач не відповідає жодній із схем відображених у Додатках 1-22 до Наказу №90 від 01.03.2018 року.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що посадовий оклад позивача має бути визначений відповідно до тарифного розряду за посадою – « 41» та тарифного коефіцієнту – « 4,24» згідно з постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року та додатком № 24 наказу Міністерства оборони України №90 від 01.03.2018 року.

При цьому відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до п.1 Додатку 1 до Постанови КМУ №704 тарифному розряду « 41» відповідає тарифний коефіцієнт «4,24».

Згідно п.1 Додатку 14 до Постанови КМУ №704 військовому званню «полковник» відповідає тарифний коефіцієнт за військовим званням « 0,84».

За приписами п.п.8, 9 п.1 ст.40 Бюджетного кодексу України розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб та розмір мінімальної заробітної плати визначається в Законі про Державний бюджет на відповідний рік.

Відповідно до Закону України від 7 грудня 2017 року №2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік» мінімальна заробітна плата в 2018 році встановлена: у місячному розмірі з 1 січня - 3723 гривні, а прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб: з 1 січня 2018 року - 1762 грн.

Згідно Закону України від 23 листопада 2018 року №2629-VIII «Про державний бюджет України на 2019 рік» мінімальна заробітна плата в 2019 році встановлена: у місячному розмірі з 1 січня - 4173 гривні, а прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб: з 1 січня 2019 року -1921 гривня

Таким чином, під час обчислення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача у 2019 році для визначення розміру посадового окладу і окладу за військовий званням позивача відповідач застосував правову норму п.4 Постанови КМУ №704, в редакції змін, внесених постановою КМУ №103, яка не узгоджується з правовими нормами п.1 (разом з Додатками 1 і 14 та примітками до них) Постанови КМУ №704, де визначено, що якщо розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб нижчий ніж 50% мінімальної заробітної плати, до розрахунку посадового окладу і окладу за військовим званням береться показник прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 50% мінімальної заробітної плати.

50% мінімальної заробітної плати на 01.01.2018 року складав 1861,50грн., що є більшим ніж прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовано відповідачем у спірному випадку (1762,0грн.)

50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2019 року складав 2086,50грн. і підлягає застосуванню у даних правовідносинах, оскільки є більшим ніж прожитковий мінімум для працездатних осіб (1921,00грн.).

В обох випадках (розрахунок посадового окладу і окладу за військовим званням) у даних правовідносинах підлягав застосуванню показник прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 50% мінімальної заробітної плати.

Відтак, розмір посадового окладу позивача у 2019 році (станом на 05.03.2019 року) повинен складати: 4,24 х 2086,50грн. = 8846,76грн., тобто 8850,00грн. (з округленням); розмір окладу за військовим званням позивача у 2019 році (станом на 05.03.2019 року) повинен складати: 0,84 х 2086,50грн. = 1752,66грн., тобто 1750,00грн. (з округленням), а розмір надбавки за вислугу років є похідною від розмірів посадового окладу і окладу за військовим званням і складає (згідно Додатку 16 пункту 1 до Постанови КМУ №704) 50% від посадового окладу і окладу за військовим званням і має становити: (8850 +1750 )/2 = 5300грн.

Зважаючи на встановлені обставини, суд доходить висновку про протиправність дій Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, які були зазначені у довідці про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 та надані до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії позивача, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, а, отже, про задоволення позовних вимог у цій частині.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п`ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014р. зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява №33202/96, п. 120, ECHR 2000, «Онер`їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява №36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

У рішенні від 31.07.2003р. у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Враховуючи викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019р. для перерахунку основного розміру пенсії з 01 квітня 2019 року, із обов`язковим зазначенням в ній відомостей про розміри посадового окладу (тарифний розряд « 41», тарифний коефіцієнт « 4,24»), окладу за військовим званням (тарифний коефіцієнт « 0,84»), надбавки за вислугу років (50%) посадового окладу, окладу за військове звання, розрахованих з урахуванням у якості вихідного показника прожиткового рівня для працездатних осіб у розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2019 р., шляхом множення на відповідні тарифні коефіцієнти згідно примітки 1 Додатку 1 та примітки Додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у середніх (відсоткових) розмірах, які виплачувались військовослужбовцям за відповідною посадою на час набуття позивачем права на перерахунок пенсії з 05.03.2019 року, а саме: надбавка за особливості проходження служби - 82% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років згідно п.п.1 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15% від посадового окладу згідно пп.6 п.6 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, п.2 «Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року №414; премії - 35% від посадового окладу згідно п.п.2. п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, є неправомірними, а тому відповідача належить зобов`язати скласти та подати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням в ній відомостей про розміри посадового окладу (тарифний розряд « 41», тарифний коефіцієнт « 4,24»), окладу за військове звання (тарифний коефіцієнт « 0,84»), надбавки за вислугу років (50%) посадового окладу, окладу за військове звання, розрахованих з урахуванням у якості вихідного показника прожиткового рівня для працездатних осіб у розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2019р., шляхом множення на відповідні тарифні коефіцієнти згідно примітки 1 Додатку 1 та примітки Додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у середніх (відсоткових) розмірах, які виплачувались військовослужбовцям за відповідною посадою на час набуття позивачем права на перерахунок пенсії з 05.03.2019 року: надбавка за особливості проходження служби - 82% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років згідно п.п.1 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15% від посадового окладу згідно пп. 6 п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, п.2 "Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року №414; премії - 35% від посадового окладу згідно п.п.2. п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, для проведення з 01.04.2019р. (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на задоволення позовних вимог у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою у розмірі 840,80грн., підлягають відшкодуванню на користь останнього шляхом стягнення цієї суми коштів з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань відповідно до ч.1 ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08353525, місцезнаходження: вул. Шмідта, буд.16, м. Дніпро, 49006) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08353525, місцезнаходження: вул. Шмідта, буд.16, м. Дніпро, 49006) щодо відмови ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) у складанні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року згідно форми, передбаченої Додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідно до правових норм статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991р. №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням у ній відомостей про розміри посадового окладу (тарифний розряд « 41», тарифний коефіцієнт « 4,24»), окладу за військовим званням (тарифний коефіцієнт « 0,84»), надбавки за вислугу років (50%) посадового окладу, окладу за військове звання, розрахованих з урахуванням у якості вихідного показника прожиткового рівня для працездатних осіб у розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2019р., шляхом множення на відповідні тарифні коефіцієнти згідно примітки 1 Додатку 1 та примітки Додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у середніх (відсоткових) розмірах, які виплачувались військовослужбовцям за відповідною посадою на час набуття позивачем права на перерахунок пенсії з 05.03.2019 року, а саме: надбавки за особливості проходження служби - 82% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років згідно п.п.1 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - 15% від посадового окладу згідно з пп.6 п.6 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704, п.2 «Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року №414; премії - 35% від посадового окладу згідно п.п.2. п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

Зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08353525, місцезнаходження: вул. Шмідта, буд.16, м. Дніпро, 49006) скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) станом на 05.03.2019 року, згідно форми, передбаченої Додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991р. №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу (тарифний розряд « 41», тарифний коефіцієнт « 4,24»), окладу за військове звання (тарифний коефіцієнт « 0,84»), надбавки за вислугу років (50%) посадового окладу, окладу за військове звання, розрахованих з урахуванням у якості вихідного показника прожиткового рівня для працездатних осіб у розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2019р., шляхом множення на відповідні тарифні коефіцієнти згідно примітки 1 Додатку 1 та примітки Додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у середніх (відсоткових) розмірах, які виплачувались військовослужбовцям за відповідною посадою на час набуття позивачем права на перерахунок пенсії з 05.03.2019 року, а саме: надбавки за особливості проходження служби - 82% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років згідно з п.п.1 п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - 15% від посадового окладу згідно з пп.6 п.6 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704, п.2 «Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року №414; премії - 35% від посадового окладу згідно з п.п.2. п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Стягнути з Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08353525, місцезнаходження: вул. Шмідта, буд.16, м. Дніпро, 49006) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 840,80грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 17.07.2020 року.

Суддя О.М. Турова