Рішення № 90447731, 10.07.2020, Сумський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
10.07.2020
Номер справи
587/873/20
Номер документу
90447731
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 587/873/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2020 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., за участю секретаря судового засідання Токаревої В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області про визнання незаконним та скасування наказу,

В С Т А Н О В И В :

У травні 2020 року позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 06 червня 2018 року № 18-3859/16-18-СГ, посилаючись на те, що 16.10.2014 року він звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 14.10.2014 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області. Проте, листом йому було відмовлено. Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 04.10.2016, яка набрала законної сили, дану відмову було визнано протиправною та скасовано, та зобов`язано ГУ Держгеокадастру у Сумській області надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки у власність, на підставі чого був розроблений проект землеустрою, який висновком ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області не був погоджений, оскільки проект землеустрою не в повній мірі відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам. Крім того, з`ясувалось, що невдовзі після закріплення в натурі (на місцевості) межовими знаками земельної ділянки площею 1,4607 га, котра запроектована для відведення позивачу у власність та складення 23.05.2018 року за участю начальника структурного підрозділу ГУ Держгеокадастру у Сумській області відповідного Акту прийомки-передачі межових знаків на зберігання, останнє прийняло наказ від 06.06.2018, яким згідно Акту приймання- передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 06.06.2018 передало земельну ділянку площею 1,2797 га з кадастровим номером 5924788700:08:008:0222, котра є частиною запроектованої для відведення позивачу у власність земельної ділянки, до земель комунальної власності Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області. Посилаючись на ці обставини, позивач просив визнати незаконним та скасувати наказ ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 06 червня 2018 року № 18-3859/16-18-СГ в частині передачі в комунальну власність Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області земельної ділянки площею 1,2797 га, кадастровий номер 5924788700:08:008:0222, яка розташована за межами населених пунктів на території Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області.

Представник позивача ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, від нього надійшла заява з проханням слухати справу у їх відсутність, позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Сумській області для розгляду справи до суду не з`явився по невідомій суду причині, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. До суду надіслав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти позову, зазначаючи, що надання дозволу на розроблення проекту землеустрою не може вважатись порушенням прав позивача, оскільки він ще не набув права власності на земельну ділянку і отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає отримання позитивного рішення про передачу такої земельної ділянки особі. Ними правомірно було прийнято наказ від 06.06.2018 № 18-3859/16-18-СГ, відповідно до якого земельну ділянку площею 1,2797 га, кадастровий номер 5924788700:08:008:0222 передано у комунальну власність Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області. Просив у задоволенні позову відмовити (а.с.89,90).

Представник відповідача Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області в судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, хоча про час та місце розгляду був повідомлений належним чином. До суду направив відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 16.10.2014 року позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 14.10.2014 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.26).

Проте, листом від 12.09.2016 № 8-18-0.11-11002/2-16 Головне управління Держгеокадастру у Сумській області відмовило позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Зазначену відмову позивач оскаржив в судовому порядку і постановою Сумського окружного адміністративного суду від 04.10.2016 року у справі № 818/1176/16, яка набрала законної сили 25.10.2016, було визнано протиправною та скасовано відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки, викладену у листі від 12.09.2016 № 8-18-0.11-11002/2-16, а також зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки у власність (а.с.13-15).

У відповідності до ст. ст. 151, 118, 122, 123 Земельного кодексу України та на виконання постанови Сумського окружного адміністративного суду від 04.10.2016 року у справі № 818/1176/16, наказом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 10 березня 2017 року № 18-1809/16-17-СГ (є складовою проекту землеустрою) ОСОБА_1 був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність спірної земельної ділянки (а.с.27).

На підставі цього наказу та договору № 23-В про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 29.03.2017 року сертифікованим інженером-землевпорядником був розроблений відповідний проект землеустрою (а.с.16, 18-58).

23 травня 2018 року був складений Акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання, згідно якого земельна ділянка площею 1,4607 га, що відводиться за проектом землеустрою у власність ОСОБА_1 , закріплена в натурі (на місцевості) межовими знаками. Даний Акт підписаний начальником структурного підрозділу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області без будь-яких зауважень (а.с.43).

В пункті 2 наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 10 березня 2017 року № 18-1809/16-17-СГ «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою» встановлено, що розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає погодженню та затвердженню відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

У відповідності до наведених норм, проект землеустрою ОСОБА_1 було подано на погодження, проте висновком Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 01.06.2018 № 5427/82-18 було відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 вищевказаної земельної ділянки у власність з тих підстав, зокрема, що матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування не відповідають вимогам ст. 79-1 Земельного кодексу України (в частині щодо шляху формування земельної ділянки) та вимогам порядку ведення Державного земельного кадастру (в частині реалізації проектних рішень - внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру), а саме: земельна ділянка формується шляхом об`єднання із сформованої земельної ділянки кадастровий номер 5924788700:08:008:0222, площею 1,2797 га, та із земельної ділянки яка є несформована - (відсутні кадастрові плани земельних ділянок з яких створюється земельна ділянка в результаті об`єднання) (а.с.51).

З викопіювання з Публічної кадастрової карти України вбачається, що земельна ділянка площею 1,2797 га з кадастровим номером 5924788700:08:008:0222 є комунальною власністю Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.57), проте наказом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 10.03.2017 № 18-1809/16-17-СГ позивачу був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, а отже, та обставина, що на даний час частина запроектованої для відведення йому у власність земельної ділянки є комунальною власністю, фактично унеможливлює належне погодження проекту землеустрою ОСОБА_1 та подальше його затвердження Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області з передачею спірної земельної ділянки позивачу у власність для ведення особистого селянського господарства.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 06 червня 2018 року № 18-3859/16-18-СГ, тобто через 14 днів після закріплення в натурі (на місцевості) межовими знаками земельної ділянки та складення за участю начальника структурного підрозділу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області відповідного Акту прийомки-передачі межових знаків на зберігання, передано спірну земельну ділянку, яка запроектована для відведення у власність позивачу для ведення особистого селянського господарства, до земель комунальної власності Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області у складі земельної ділянки загальною площею 1619,5262 га (а.с.54).

У цей же день начальником Головного управління Держгеокадастру у Сумській області на в.о. голови Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області складений Акт приймання-передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення у комунальну власність, який є підставою для державної реєстрації права комунальної власності Нижньосироватської сільської ради на зазначені у додатку земельні ділянки (а.с.55).

Оспорюваний наказ не можна вважати законним, оскільки він суперечить діючому законодавству і порушує права позивача.

Відповідно до ст.ст. 13, 19 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до ч. 9 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів (ч. 13 ст. 123 ЗК України).

Таким чином, розроблений проект землеустрою підлягає погодженню та затвердженню відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування. У разі прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність одночасно вирішується питання про надання земельної ділянки у власність.

Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 19 червня 2018 року у справі 816/1920/17.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Рисовський проти України» (№ 29979/04) визнав низку порушень пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов`язаної із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб`єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу «доброго врядування».

Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах «Beyeler v. Italy» № 33202/96, «Oneryildiz v. Turkey» № 48939/99, «Moskal v. Poland» № 10373/05).

Отже, встановлені в справі обставини дають підстави стверджувати, що позивач відповідно до вимог закону отримав дозвіл на розроблення проекту землеустрою, на підставі Акту прийомки-передачі від 23 травня 2018 року межі земельної ділянки площею 1,4607 га з кадастровим номером 5924788700:08:008, що відводиться у власність ОСОБА_1 , пред`явлені та передані на зберігання землевласнику, закріплені в натурі (на місцевості) межовими знаками (а.с.43), замовив та розробив проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки і у відповідності з наведеними нормами права мав очікувати прийняття Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Натомість, всупереч положенням закону, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області видало наказ від 06 червня 2018 року № 18-3859/16-18-СГ, яким передало в комунальну власність Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області земельну ділянку площею 1,2797 га з кадастровим номером 5924788700:08:008:0222, яка розташована за межами населених пунктів на території Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області і до складу якої входить і спірна земельна ділянка.

Судом встановлено, що позивач вжив всіх залежних від нього і передбачених законом заходів щодо отримання у власність спірної земельної ділянки, проте з незалежних від позивача причин земельна ділянка не була передана у власність позивачу, а виданий наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 06 червня 2018 року № 18-3859/16-18-СГ в частині передачі в комунальну власність Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області земельної ділянки площею 1,2797 га з кадастровим номером 5924788700:08:008:0222, яка розташована за межами населених пунктів на території Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області, порушує права позивача, які підлягають судовому захисту.

Отже, встановлені фактичні обставини та наявність судового рішення, яке набрало законної сили, свідчать про добросовісний характер дій позивача при отриманні земельної ділянки у власність та підтверджують порушення прав ОСОБА_1 ГУ Держгеокадастру у Сумській області при наданні земельної ділянки у власність.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 76–82, 89, 141, 259, 263, 265 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 8, 13, 14, 19, 58 Конституції України, ст.ст. 5, 22, 33, 84, 117, 118, 186-1 Земельного Кодексу України, ст.ст. 3, 13, 319, 326 Цивільного кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 06 червня 2018 року № 18-3859/ 16-18-СГ в частині передачі в комунальну власність Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області земельної ділянки площею 1,2797 га - кадастровий номер 5924788700:08:008:0222, яка розташована за межами населених пунктів на території Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області на користь ОСОБА_1 по 420 гривень 40 копійок повернення судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду через Сумський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя О.А. Степаненко