
Справа № 583/2126/20
2/583/528/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2020 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого – судді Ярошенко Т.О.
з участю секретаря судового засідання Алєксєєнко І. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження в залі суду в місті Охтирка цивільну справу за позовом
Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації (зареєстроване місцезнаходження: вул. Київська, 1, м. Охтирка, Сумської області, код ЄДРПОУ 03197888) до ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про повернення коштів, надміру виплачених за призначеною субсидією, -
ВСТАНОВИВ:
Зміст позовних вимог.
15.06.2020 року Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про повернення коштів, надміру виплачених за призначеною субсидією, мотивуючи свої вимоги тим, що остання звернулася до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації із заявою про призначення житлової субсидії, датованою 28.11.2018 року, разом з якою подала декларацію. При цьому в бланку декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, зазначила склад сім`ї - чотири особи ОСОБА_2 , (співмешканець), ОСОБА_3 , (дочка), ОСОБА_4 , (дочка), ОСОБА_5 , (чоловік дочки). На підставі поданої заяви відповідачці було призначено субсидію на відшкодування витрат з оплати житлово-комунальних послуг з жовтня 2018 року по січень 2020 року. В результаті проведеної перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидії шляхом запиту до Державної прикордонної служби України 14.11.2019 року встановлено, що ОСОБА_5 , який є членом сім`ї ОСОБА_1 , перебував за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії,за якою звернулась ОСОБА_1 .
Таким чином, ОСОБА_1 отримала кошти субсидії в сумі 25 466,42 грн., на які не мала права та які необхідно повернути до державного бюджету. Відповідачці особисто неодноразово було роз`яснено наслідки порушення нею умов отримання житлової субсидії, а саме повернення надміру отриманих коштів до державного бюджету, незважаючи на це по даний час кошти відповідачкою не повернуті. Посилаючись на наведене, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації надмірно отримані кошти у вигляді житлової субсидії в розмірі 25 466,42 грн.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 16.06.2020 року відкрито провадження по справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 16.07.2020 року без виклику сторін. Крім цього, відповідачці визначено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
24.06.2020 року відповідачці ОСОБА_1 вручено копію ухвали про відкриття провадження в справі з копією позову та доданих до нього документів, про що в справі мається письмове повідомлення (а.с.27).
26.06.2020 року відповідачкою до Охтирського міськрайонного суду Сумської області подано заяву, в якій вона вказує, що 25.06.2020 року вона отримала ухвалу про відкриття провадження у справі разом з позовною заявою, оскільки в ухвалі про відкриття провадження зазначено строк подачі відзиву 29.06.2020 року, просить надати їй більше часу для подачі відзиву на позовну заяву та на отримання кваліфікаційної правової допомоги (а. с. 22).
Відповідачка не обґрунтувала поважність причин, з яких вона не надала у встановлений судом у відповідності до положень ст. 178 ЦПК України строк відзиву, не надала належних доказів про неможливість подачі відзиву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання документів станом на 16.07.2020 року. На думку суду, у такий спосіб відповідачка недобросовісно користується процесуальними правами та такі дії направлені на зволікання з розглядом вказаної справи, хоч відповідачка мала реальну можливість надати до суду відповідні докази чи письмові пояснення по суті справи, однак таким правом не скористалась та не обґрунтувала поважності причин їх неподання у визначений строк.
За таких обставин суд вважає можливим розгляд справи проводити за наявними матеріалами, підстав для продовження строку для подання відзиву відповідачкою суд не вбачає.
Проаналізувавши матеріали справи, враховуючи, що дана справа по суті є малозначною, характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають розгляду справи за правилами загального позовного провадження для повного та всебічного встановлення обставин справи, обґрунтованих заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження відповідачка суду не надала, законних підстав для переходу до розгляду справи за правилами загального позовного провадження суд не вбачає відповідно до положень ст.277, ст.279 ЦПК України.
Згідно із частиною першою статті 7 ЦПК України розгляд справ у судах проводиться усно і відкрито, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Такий випадок передбачено у частині тринадцятій статті 7 ЦПК України, згідно з якою розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Оскільки, Охтирським міськрайонним судом Сумської області не приймалось рішення про виклик учасників справи для надання пояснень у справі, то справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у ній матеріалами (у письмовому провадженні), а копія судового рішення у такому разі надсилається у порядку, передбаченому частиною п`ятою статті 272 ЦПК України.
З огляду на те, що згідно із частиною першою статті 8 ЦПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи, така інформація оприлюднюється на офіційному веб-порталі судової влади України.
Наведене положення відповідає практиці Європейського суду з прав людини і не може автоматично вважатися порушенням п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
В розумінні ч.6 ст.279 ЦПК України характер спірних правовідносин та предмет доказування у даній справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Оскільки, розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, тому, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Фактичні обставини справи, встановлені судом та мотиви суду.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації з заявою від 28.11.2018 року про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, газопостачання, централізованого постачання холодної води, електропостачання за адресою: АДРЕСА_1 \а.с.3\.
Як вбачається з вищевказаної заяви, ОСОБА_1 особисто зазначила, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг, що перевищує 50 тис. гривень), вона зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, що підтвердила своїм підписом.
Разом із заявою ОСОБА_1 також подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 28.11.2018 року, в якій зазначила склад сім`ї ОСОБА_1 , ОСОБА_3 (дочка), ОСОБА_4 (дочка), ОСОБА_2 (співмешканець), ОСОБА_5 (чоловік дочки), а також підтвердила, що усвідомлює, що в разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання і в такому разі зобов`язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії, що підтвердила власноручним підписом \а.с.4-5\.
Відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» та згідно поданої ОСОБА_1 заяви від 28.11.2018 року, з урахуванням всіх громадян, які зареєстровані на житловій площі за адресою : АДРЕСА_1 та їх доходів, ОСОБА_1 була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з листопада 2018 року по квітень 2019 року щомісячно в сумі 3271, 86 грн. \а.с. 9\.
В подальшому, 30.10.2019 року ОСОБА_1 подала до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, вказавши аналогічні дані про свій сімейний стан, \а.с.7-8\, на підставі якої ОСОБА_1 була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з листопада 2019 року по квітень 2020 року в сумі 149, 90 грн., з грудня 2019 року по квітень 2020 року в сумі 1626, 86 грн., з січня 2020 року по квітень 2020 року в сумі 1864, 72 грн. \а.с. 10,11,13\.
Відповідно до витягу з бази даних Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 14.11.2019 року № 01-16/03/2524 за наявною інформацією щодо перетинання державного кордону України в період з 01.01.2019 по 16.12.2019 ОСОБА_6 , 26.04.1981 року перетинав державний кордон 22.12.2018 – в`їзд пункт пропуску Устилуг; 16.01.2019 – виїзд пункт пропуску Устилуг; 16.02.2019 – в`їзд пункт пропуску Краківець; 28.03.2019 – виїзд пункт пропуску Ягодин; 25.05.2019 – в`їзд пункт пропуску Шегині; 31.07.2019 – виїзд пункт пропуску Устилуг; 04.10.2019 – в`їзд пункт пропуску Устилуг. \а.с.12\
За наслідками перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидії, головним державним соціальним інспектором управління соціального захисту населення Охтирської районної держаної адміністрації складено відповідний акт, відповідно до якого вбачається, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є членом сім`ї члена домогосподарства ОСОБА_1 , перебував за кордоном сукупно понад 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії, за якою звернулась ОСОБА_1 30.10.2019 року та 28.11.2018 року . \а.с. 14\.
Відповідно до перерахунку субсидії № 6469 заборгованість ОСОБА_1 за період з жовтня 2018 року по січень 2020 року складає 25466,42 грн. \а.с.15\
Відповідачка добровільно надмірно виплачені їй кошти у вигляді житлової субсидії не повернула.
Спірні правовідносини врегульовані Цивільним кодексом України та Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року N848 (далі Положення), яке визначає умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій.
Відповідно до пункту 24 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995року №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб -особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Абзацом 10 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 року передбачено, що житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому – четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадку, зазначеного в абзаці четвертому пункту 7 цього Положення). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном, що підтверджується відповідними документами. Згідно із пунктом 9 Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Відповідно до пункту 13 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Так, згідно пункту 1 Положення вбачається, що ним визначено умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до пункту 2 Положення право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Згідно пункту 3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
За п. 20 Положення (в редакції, чинній на час виявлення порушення) надання раніше призначеної субсидії припиняється якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг.
У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню, зокрема, безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; а також інше майно, якщо це встановлено законом.
Таким чином, оскільки дійсно ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є членом сім`ї ОСОБА_1 , та перебував за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду нарахування доходів для призначення житлової субсидії, що підтверджується довідкою Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, відповідачці безпідставно перераховані кошти в сумі 25 466,42 грн. за період з жовтня 2018 року по січень 2020 року.
Частиною 1 ст.2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно із практикою Європейського суду з прав людини за своєю природою змагальність судочинства засновується на диференціації процесуальних функцій і відповідно - правомочностей головних суб`єктів процесуальної діяльності цивільного судочинства - суду та сторін (позивача та відповідача). Диференціація процесуальних функцій об`єктивно призводить до того, що принцип змагальності відбиває властивості цивільного судочинства у площині лише прав та обов`язків сторін. Це дає можливість констатувати, що принцип змагальності у такому розумінні урівноважується з принципом диспозитивності та, що необхідно особливо підкреслити, - із принципом незалежності суду. Він знівельовує можливість суду втручатися у взаємовідносини сторін завдяки збору доказів самим судом. У процесі, побудованому за принципом змагальності, збір і підготовка усього фактичного матеріалу для вирішення спору між сторонами покладається законом на сторони. Суд тільки оцінює надані сторонам матеріали, але сам жодних фактичних матеріалів і доказів не збирає.
Відповідно до ст. ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст.76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Зі змісту наведених правових норм вбачається покладення процесуального обов`язку на кожну із сторін довести належними доказами наявність або відсутність тих обставин, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідачкою не надано жодних аргументів для спростування доводів позивача, тому суд приходить до висновку про доведеність позовних вимог.
Висновки суду.
Наведені вище обставини дають суду підстави дійти висновку, що ОСОБА_1 , будучи особою, якій призначено житлову субсидію, подала до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації недостовірні дані, що вплинуло на розмір отриманої нею житлової субсидії, на який вона не мала права.
Таким чином, аналізуючи приведені докази, даючи їм оцінку в їх сукупності, з урахуванням вищевказаних обставин, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінюю зібрані у справі докази в цілому, так і кожний доказ окремо, який міститься у справі, з урахуванням принципів розумності, пропорційності, виваженості, справедливості, вирішуючи справу в межах заявлених вимог, виходячи із необхідності дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручання у права відповідача з урахуванням наданих доказів, суд приходить до висновку, що маються законні підстави для стягнення з ОСОБА_1 на користь позивача надмірно отриманих коштів у вигляді житлової субсидії в розмірі 25466, 42 грн.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачки необхідно стягнути на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 2102 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 141, 263-265, 274, 275, 277-279 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації (зареєстроване місцезнаходження: вул. Київська, буд.1, м. Охтирка, Сумської області, код ЄДРПОУ 03197888) задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації, зареєстроване місцезнаходження: вул. Київська, буд.1, м. Охтирка, Сумської області, код ЄДРПОУ 03197888, надміру виплачені кошти у вигляді призначеної субсидії в розмірі 25 466,42 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації, зареєстроване місцезнаходження: вул. Київська, буд.1, м. Охтирка, Сумської області, код ЄДРПОУ 03197888, судовий збір в розмірі 2102 грн.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено 16.07. 2020 року.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду: Т.О.Ярошенко