
Справа № 415/127/20
Номер провадження 2/415/601/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2020 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі головуючого судді Луньової Д.Ю., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради (місцезнаходження: вул. Малиновського буд. № 22 а, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 11.01.2020 р. звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради (далі - Управління), ОСОБА_1 була призначена та виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та допомога на дітей одиноким матерям, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 року №2811-???. При зверненні 31.10.2018 до Управління за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідач в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги вказала не всі види доходів, тобто вказала недостовірні данні про сукупний дохід сім`ї, що вплинуло на визначення розміру призначеної відповідачу соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям з 01.10.2018 по 31.03.2019, а саме внаслідок таких дій відповідачки, сума надмірно сплаченої допомоги склала: 17100,00 грн. - як малозабезпеченим сім`ям та 12825,00 грн. на дітей одиноким матерям. Відповідач зобов`язалася відшкодувати надміру отриману суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 17100, 00 грн (сімнадцять тисяч сто) грн., шляхом внесення коштів на розрахунковий рахунок Управління та в період з серпня 2018 по листопад 2019 добровільно сплатила частину виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Станом на день звернення до суду залишок заборгованості складає: - малозабезпеченим сім`ям 15100,00 (п`ятнадцять тисяч сто) грн.; - на дітей одиноким матерям 5764,20 грн. (п`ять тисяч сімсот шістдесят чотири) грн. Добровільно відповідач не відшкодовує надмірно отримані кошти.
Ухвалою від 24.01.2020 провадження по справі було відкрито та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.40). Роз`яснено відповідачеві його право подати відзив на позов протягом 15 днів з дня отримання ухвали. Копії зазначеної ухвали були направлені сторонам, а відповідачеві разом із копією позову та додатки.
У встановлений судом строк відповідач ОСОБА_1 відзив на позов не подала, жодних пояснень, заяв чи клопотань від неї суду не надходило.
Ухвалою від 10.03.2020 вказану цивільну справу прийнято до провадження суддею Луньовою Д.Ю. та призначено судове засідання на 06.05.2020 без виклику сторін (а.с.43).
Від представника позивача через канцелярію суду 11.06.2020 р. надійшла заява, в якій просить проводити розгляд справ в спрощеному порядку за наявними в справі документами без участі представника управління праці та соціального захисту населення. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечують.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, була повідомлена належним чином про що свідчать рекомендовані повідомлення, які повернуті на адресу суду, з позначкою про вручення поштового відправлення (а.с.54, 59).
Ухвалою суду від 18.07.2019 провадження по справі було відкрито та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, роз`яснено відповідачеві його право подати відзив на позов протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали (а.с.16). Копії зазначеної ухвали були направлені сторонам (а.с.17,18).
Таким чином, враховуючи вжиття судом всіх передбачених законом заходів для сповіщення відповідача, на підставі ч. 11 ст. 128 ЦПК України, суд вважає відповідача належним чином повідомленим про відкриття провадження у справі.
У встановлений судом строк відповідач ОСОБА_1 відзив на позов не подала, жодних пояснень, заяв чи клопотань від неї до суду не надходило.
Частиною восьмою статті 178 ЦПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Аналогічне положення міститься і в ч. 2 ст. 191 ЦПК України.
Згідно з ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до ст. 7 ч. 13 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Враховуючи те, що судом були використані передбачені чинним законодавством способи для повідомлення відповідача про розгляд справи, та приймаючи до уваги той факт, що наявних у даній цивільній справі доказів достатньо для вирішення спору по суті, суд зі згоди представника позивача у відповідності до норм ст. 280 ЦПК України ухвалив здійснювати заочний розгляд справи.
Оскільки відповідно до положень ЦПК України розгляд вказаної справи здійснювався судом за відсутності учасників справи, тому у відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідженими судом письмовими доказами встановлено наступне.
Судом встановлено, що 31.10.2018 ОСОБА_1 звернулася до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям та в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги в розділі 2 вказала тільки державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, розмір допомоги на дітей одиноким матерям, розмір державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства, розмір стипендії сина ОСОБА_2 та особисто зазначила, що інших доходів родина з 01.04.2018 по 30.09.2018 не мала. Її повідомлено, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсації та пільг, зобов`язується повідомити органи праці та соціального захисту населення (а.с.13-17).
Рішенням від 17.11.2018 ОСОБА_1 призначено допомогу сім`ям з дітьми за період за період з 01.10.2018 по 31.03.2019 у розмірі 2431,01 грн. (а.с.18).
Рішенням від 21.11.2018 ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченим сім`ям за період 01.10.2018 по 31.03.2019 у розмірі 4259,34 грн. (а.с.19).
З довідки Пенсійного фонду України Форма ОК-5 від 07.05.2019, вбачається, що ОСОБА_1 приховано факт отримання доходу з липня 2018 по вересень 2018 (а.с.20-22).
Управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради прийнято рішення від 14.05.2019 №414110 про відшкодування та про утримання з ОСОБА_1 надміру виплаченої суми допомоги на дітей одиноким матерям з 01.10.2018 по 31.03.2019 у розмірі 12825,00 грн. (а.с.25-26).
З довідки від 14.05.2019 Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, що заборгованість з переплати ОСОБА_1 складає 12825,00 грн. (а.с.27).
Управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради прийнято рішення від 14.05.2019 №607134 про відшкодування з ОСОБА_1 надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.10.2018 по 31.03.2019 у розмірі 17100,00 грн. (а.с.28).
З довідки від 11.05.2019 Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, що заборгованість з переплати ОСОБА_1 складає 17100,00 грн. (а.с.29).
Управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради прийнято рішення від 19.06.2019 №414110 про утримання з ОСОБА_1 залишку надміру виплаченої суми допомоги за період з 01.10.2018 по 31.03.2019 на підставі заяви від заявника від 18.06.2019 р. № 7962 по 50 % щомісяця (а.с.35).
06.12.2019 р №11818 позивач звертався до відповідача з повідомленням про необхідність повернення надміру отриманих коштів у сумі 15100,00 грн. та 5764,20 грн. (а.с.36).
У відповідності до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, цією статтею; доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Як встановлено статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Зі змісту наведених правових норм вбачається покладення процесуального обов`язку на кожну із сторін довести належними доказами наявність або відсутність тих обставин, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦКУ заробітна плата і платежі, які прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми надані фізичній особі як засіб до існування підлягають поверненню набувачем, якщо при проведенні виплати мала місце недобросовісність з боку набувача.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. Малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до ст.18-3 Закону 2811-ХІІ та п.34 Порядку 1751 допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років, надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно статті 22 Закону № 2811-ХІІ, одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей.
За приписами п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були виплачені кошти, органи соціального захисту населення у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно вирішують питання про їх стягнення у содовому порядку.
За приписами п. 49 Порядку 1751, суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, суд покладає на відповідача судові витрати.
Керуючись статтями 4, 7, 10-13, 76-81, 89, 141, 206, 263-265, 274-279 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради (місцезнаходження: вул. Малиновського буд. № 22 а, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100, код ЄДРПОУ 24205528), для зарахування в дохід держбюджету, надміру перераховану суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 15100 (п`ятнадцять тисяч сто) грн. 00 коп. за наступними реквізитами:
Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради
Банк: ДКСУ м. Київ, МФО 820172
р/р НОМЕР_2
код ЕДРПОУ 24205528
переплата по ДСД малозабезпеченим сім`ям ТПКВКМБ 0813047
Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради (місцезнаходження: вул. Малиновського буд. № 22 а, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100, код ЄДРПОУ 24205528), для зарахування в дохід держбюджету, надміру перераховану суму допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 5764 (п`ять тисяч сімсот шістдесят чотири) грн. 20 коп. за наступними реквізитами:
Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради
Банк: ДКСУ м. Київ, МФО 820172
р/р НОМЕР_3
код ЕДРПОУ 24205528
переплата допомоги на дітей одиноким матерям ТПКВКМБ 0813045
Стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради судовий збір в сумі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) за такими реквізитами:
Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради
Банк: ДКСУ м. Київ, МФО 820172
р/р НОМЕР_4
код ЕДРПОУ 24205528
повернення судового збору ТПКВКМБ 0810160
Заочне рішення може бути переглянуте Лисичанським міським судом Луганської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд Луганської області протягом 30 днів з дня його проголошення. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення суду може бути оскаржене позивачем до Луганського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги через Лисичанський міський суд Луганської області.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Д.Ю. Луньова