ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
Господарський суд Чернігівської області
_____________
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 77-44-62
Іменем України
РІШЕННЯ
"02" лютого 2010р. Справа № 10/190/26
Позивач: Державна екологічна інспекція в Чернігівській області,
вул. Малясова, 12, м. Чернігів,14017
Відповідач: Седнівська селищна рада Чернігівського району Чернігівської області, вул. Лизогуба, 21, смт. Седнів, Чернігівський район, Чернігівська область,15522
Предмет спору: про відшкодування збитків 4475,66 грн.
Суддя І.Г.Мурашко
Представники сторін:
Від позивача: Іващенко Н.В., довіреність № 04-08/04 від 11.01.2010р, завідувач юридич. сектору
Від відповідача: Яценко Л.П., селищний голова, рішення від 16.12.08р.
Сторонами подані письмові клопотання про відмову від здійснення технічної фіксації судового процесу, які задоволені судом.
Державною екологічною інспекцією в Чернігівській області подано позов до Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про відшкодування збитків в сумі 4475,66грн. Позовні вимоги обґрунтовані здійснення відповідачем самовільного використання води, без наявності дозволу на спеціальне водокористування.
14.01.10р. відповідач в судовому засіданні надав письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що позовні вимоги визнає в повному обсязі та просить суд при винесенні рішення розстрочити його виконання рівними частками на 6 місяців.
В судовому засіданні представник позивача надав письмову згоду на розстрочення виконання рішення суду відповідачем , строком на 6місяців рівними частками, за підписом керівника позивача ( а.с.34).
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників сторін, з’ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, господарський суд встановив:
Державною екологічною інспекцією в Чернігівській області було проведено перевірку дотриманням відповідачем вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт дотримання вимог природоохоронного законодавства від 02 червня 2009 року №201/08(а.с. 6-7). Акт перевірки підписаний відповідачем без зауважень.
Як вбачається з акту перевірки, на балансі відповідача знаходяться 4 артезіанських свердловини, з яких відповідач за період з 02.06.06р. по 02.06.2009 року самовільно, без наявності дозволу на спеціальне водокористування, забрав 31150,73 куб. м. води ( за період з 02.06.06р. по 31.12.06р. –4074,21 куб. м., з 01.01.07р. по 31.12.07р. –6985,58 куб. м., з 01.01.08р. по 02.06.09р. -20090,84 куб. м.), що є порушенням п.9 ст. 44, ст. 49 Водного кодексу України. Зазначене підтверджується листом КП „Райсількомунгосп” № 110 від 16.06.09р. про кількість забраних підземних вод відповідачем по зазначених періодах (а.с.13) та визнається відповідачем.
На підставі акту перевірки від 02.06.09р. № 201/08 та у відповідності до п. 6 „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки від 18.05.1995 року № 37, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.06.1995 року за № 162/698, зі змінами, внесеними наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки №8 від 30.01.1996 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.02.1996 року за № 43/1068, - позивачем було розраховано відповідні збитки у розмірі 4475,00грн. (а.с.15).
З метою досудового врегулювання спору, відповідачу було направлено претензію № 04-03/2505 від 23.06.2009р. разом із розрахунком, про відшкодування збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, внаслідок самовільного водокористування відповідачем, які були отримані відповідачем 30.06.09р., що підтверджується зворотнім поштовим повідомленням за № 1401700888540. Проте, на момент розгляду справи, сума завданих збитків відповідачем не відшкодована.
Згідно п. 9 ст. 44 , ст. 49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється лише за наявності дозволу, у дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. Спеціальне водокористування є платним.
Відповідно до вимог п.6 ст.110 Водного кодексу України, особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування несуть відповідальність за порушення водного законодавства , статтею 111 цього кодексу встановлено, що притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства. Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Аналогічну норму містить ст..68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, якою встановлюється відповідальність за самовільне спеціальне використання природних ресурсів( п.»з»), при цьому, згідно ст. 69 цього закону, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Судом встановлено, що внаслідок самовільного, без наявності дозволу на спеціальне водокористування, забору 31150,73 куб. м. питної води з артезіанських свердловин, відповідачем нанесені збитки в сумі 4475,00грн., що підтверджується матеріалами справи та не спростовується відповідачем.
Позивач просить суд стягнути з відповідача 4475,00грн. збитків.
Відповідач позов визнає та просить суд розстрочити виконання рішення суду на 6 місяців рівними частками.
Відповідно до положень ст..83 Господарського процесуального кодексу України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення, за заявою сторони, господарський суд у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може розстрочити виконання рішення суду.
Розглянувши подане відповідачем клопотання про розстрочку виконання рішення суду, дослідивши зазначені в заяві обставини та подані докази, зважаючи на те, що відповідач є бюджетною установою, на балансі відповідача відсутні кошти для погашення заподіяних позивачу збитків в сумі 4475,66грн., враховуючи те, що позивач надав письмову згоду на розстрочення виконання рішення суду строком на 6місяців рівними частками, суд вважає за можливе розстрочити виконання рішення суду .
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягає стягненню в доход державного бюджету 102,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат з інформаційно–технічного забезпечення розгляду у судах.
Керуючись ст. 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” п. 9 ст. 44, ст.ст. 49, 110, 111 Водного кодексу України, ст.ст. 22, 33,34, 49, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
1. Стягнути з Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області ( вул. Лизогуба, 21, смт. Седнів, Чернігівський район, Чернігівська область,15522, р/р 31425000105526 ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, код ЄДРПОУ 04412550) в доход місцевого бюджету Седнівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 22826386, р/р 31512921700526 в ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, КБКД 24062100) 4475,66грн. збитків.
2. Розстрочити виконання рішення господарського суду Чернігівської області з наступними строками оплати відповідачем, а саме:
- до 02 березня 2010 року –745,95грн.;
- до 02 квітня 2010 року –745,94грн.;
- до 02 травня 2010 року –745,94 грн.;
- до 02 червня 2010 року –745,94 грн.;
- до 02 липня 2010 року –745,94 грн.;
- до 02 серпня 2010 року –745,95 грн.;
3. Стягнути з Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області ( вул. Лизогуба, 21, смт. Седнів, Чернігівський район, Чернігівська область,15522, р/р 31425000105526 ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, код ЄДРПОУ 04412550) в доход державного бюджету (Отримувач: Державний бюджет м. Чернігова, код 22825965, рахунок 31111095700002 в ГУДК в Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22090200) 102 грн. 00 коп. держмита.
4. Стягнути з Седнівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області ( вул. Лизогуба, 21, смт. Седнів, Чернігівський район, Чернігівська область,15522, р/р 31425000105526 ГУДКУ в Чернігівській області, МФО 853592, код ЄДРПОУ 04412550) в доход державного бюджету (Отримувач: Державний бюджет м. Чернігова, код 22825965, рахунок 31214259700002 в ГУДК в Чернігівській області, МФО 853592, код платежу 22050000) 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Мурашко І.Г.
03.02.10