Рішення № 90390366, 15.07.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2020
Номер справи
560/2030/20
Номер документу
90390366
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОТЦК ТА СП
  • 2) ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОБ"ЄДНАНИЙ МІСЬКИЙ ВІЙСЬКОВИЙ КОМІСАРІАТ
Державний герб України

Справа № 560/2030/20

РІШЕННЯ

іменем України

15 липня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного військового комісаріату , Хмельницького об`єднаного міського військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним дії Хмельницького обласного військового комісаріату щодо відмови у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та повернення документів з підстав, зазначених в листі Хмельницького об`єднаного міського військового комісаріату №811/5 від 22.10.2019;

- зобов`язати Хмельницький обласний військовий комісаріат та Хмельницький об`єднаний міський військовий комісаріат повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 25 жовтня 2019 року він отримав лист Хмельницького об`єднаного міського військового комісаріату, в якому зазначалося, що Хмельницьким обласним військовим комісаріатом повернуті його документи щодо призначення та виплати одноразової допомого у зв`язку з тим, що позивачем були отримані страхові виплати через НАСК "Оранта" в розмірі 1110,00 грн. та 1480,00 грн., а також зміна групи інвалідності відбулася понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності. Вважає, що така позиція відповідачів суперечить нормам чинного законодавства України та порушує права позивача у сфері соціального забезпечення.

Ухвалою суду від 07.05.2020 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Судом отримано відзив на позовну заяву Хмельницького об`єднаного міського військового комісаріату, в якому відповідач у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що вимога позивача щодо зобов`язання Хмельницького об`єднаного міського військового комісаріату повторно розглянути заяву щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги являється безпідставною, оскільки міський військовий комісаріат не наділений повноваженнями щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги. Таким органом є Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Також відзив на позовну заяву подав Хмельницький обласний військовий комісаріат, в якому просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що, перевіривши надані документи щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, прийнято рішення про повернення документів заявнику. Встановлено, що заявник не має права на одержання одноразової грошової допомоги, оскільки на час встановлення інвалідності в 1997 році не існувало правової норми щодо виплати одноразової грошової допомоги, а відповідно до Умов державного обов`язкового особистого страхування військовослужбовців і військовозобов`язаних, признаних на збори, і порядку виплат їм та членам їх сімей страхових сум, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 1992 р. №488, заявником отримано страхові виплати через НАСК "Оранта" в розмірі 1110,00 грн. та 1480,00 грн.

Також звертає увагу суду на те, що зміна групи інвалідності у заявника (позивача) відбулася понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності.

Крім цього, Хмельницький обласний військовий комісаріат у своїй діяльності не наділений повноваженнями, щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги. Єдиним органом, який наділений повноваженнями щодо прийняття рішення щодо виплати одноразової грошової допомоги являється Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, відповідно до змісту якої він заперечував проти аргументів відповідачів, викладених у відзивах на позовну заяву.

Суд зазначає, що відповідно до п. 2 ч. 1 статті 263 КАС України оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення та нарахування пенсійних виплат суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). При цьому, згідно із ч.3 ст.263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив. Як наслідок, суд розглядає подану позовну заяву з врахуванням лише позову та відзиву на позов.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Згідно витягу із акту огляду МСЕК до довідки серії МСЕ №221723 від 03.02.2011, проведено переогляд ОСОБА_1 та встановлено йому довічно ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при випробуванні ядерної зброї

ОСОБА_1 08.10.2019 звернувся до Хмельницького об`єднаного міського військового комісаріату із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з переоглядом, встановленням ІІ групи інвалідності, захворювання пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при випробуванні ядерної зброї.

Хмельницьким об`єднаним міським військовим комісаріатом листом від 08.10.2019 за №767/5 було направлено до Хмельницького обласного військового комісаріату документи щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги старшому прапорщику запасу ОСОБА_1 , який пройшов переогляд, змінено причину і встановлено другу групу інвалідності у 2011 році.

Листом від 17 жовтня 2019 року за №14/3439 Хмельницький обласний військовий комісаріат повернув на адресу Хмельницького об`єднаного міського військового комісаріату документи ОСОБА_1 . У листі вказано, що ОСОБА_1 , якого 19.09.1997 звільнено з військової служби, 11.09.1997 під час первинного огляду органами МСЕК визнано особою з інвалідністю III групи - травма, пов`язана з виконанням обов`язків військової служби (довідка МСЕК серія 2-18АЖ № 303749 від 11.09.1997), а 27.09.2000 під час повторного огляду органами МСЕК визнано особою з інвалідністю II групи внаслідок цієї ж причини (довідка МСЕК серія 2-18АД № 272368 від 27.09.2000).

В 1998 році НАСК "Оранта" проведено виплату ОСОБА_1 страхової суми в розмірі 1110 грн., а після чергового переогляду в 2000 було визнано особою з інвалідністю II групи та в 2005 році виплачено страхову суму в розмірі 1480,00 грн. за 70 % втрати працездатності.

В 2011 році під час чергового переогляду комісією МСЕК (довідка серія МСЕ НОМЕР_1 221723 від 03.02.2011) була змінена причина інвалідності, а група інвалідності та відсоток втрати працездатності не змінився.

Заявник не має права на одержання одноразової грошової допомоги, оскільки на час встановлення інвалідності в 1997 році не існувало правової норми щодо виплати одноразової грошової допомоги, а відповідно до Умов державного обов`язкового особистого страхування військовослужбовців і військовозобов`язаних, призваних на збори, і порядку виплат їм та членам їх сімей страхових сум, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 1992 р. №488 заявником отримано страхові виплати через НАСК "Оранта" в розмірі 1110,00 грн. та 1480,00 грн.

Також зазначається, що зміна групи інвалідності у заявника відбулася понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності. Згідно з абзацом другим пункту 4 статті 16-3 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", та пункту 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку із змінами, що відбулися не здійснюється.

Листом від 22.10.2019 за №811/5 Хмельницький об`єднаний міський військовий комісаріат повідомив позивача, що Хмельницьким обласним військовим комісаріатом повернуті документи щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 41 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" № 2232-XII встановлено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" .

Відповідно до частини 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, прийнятою відповідно до пункту 2 статті 16-2 та пункту 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975).

При цьому, пунктом 2 наведеної Постанови установлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги:

- допомога, що була призначена, виплачується відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 499 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 39, ст. 1298), Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, що сталися у 2006 році, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007 р. № 284 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 14, ст. 532), і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності співробітників кадрового складу розвідувальних органів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 р. № 1331 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 89, ст. 3255);

- допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Відповідно до пункту 3 Порядку №975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності.

Оскільки, порядок призначення та виплати такої грошової допомоги, на час встановлення позивачу другої групи інвалідності в 2011 році був врегульований постановою КМУ від 28 травня 2008 року №499, то суд зазначає про те, що вирішення питання про призначення та виплату позивачу грошової допомоги має здійснюватися в порядку, визначеному постановою КМУ від 28 травня 2008 року №499.

Приписами п.3 Порядку №499 визначено, що особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи в разі настання інвалідності, подають за місцем проходження служби (зборів) або до військомату (далі - уповноважений орган) такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом) чи настанням інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотка втрати працездатності та рішення відповідної військово-медичної установи щодо визнання поранення (контузії, травми або каліцтва); копію документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

Згідно з п. 7 Порядку № 499, керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку.

Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови. Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.

Вказаний алгоритм дій передбачено і в Порядку № 975.

Документи, подані позивачем, були йому повернуті на підставі листа Хмельницького обласного військового комісаріату з посиланням на відсутність законодавчих підстав для призначення одноразової грошової допомоги.

Проте суд звертає увагу, що прийняття рішення про призначення чи відмову у призначенні одноразової грошової допомоги покладено на розпорядника коштів - Міністерство оборони України, а тому дії військкомату про повернення таких документів позивачу є протиправними.

В подальшому саме Міноборони має надати оцінку правового статусу позивача, зокрема, щодо виду військової служби, строку настання інвалідності, наявності чи відсутності підстав для виплати одноразової грошової допомоги тощо.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 29 квітня 2020 року по справі №331/5193/17.

Також суд звертає увагу на те, що у постанові Верховного Суду від 15 січня 2020 року по справі №2а-148/12/2408 зазначено, що обов`язкове особисте державне страхування та одноразова грошова допомога є двома рівнозначними компенсаційними механізмами соціального захисту військовослужбовців, які спрямовані на забезпечення їх у разі травмування під час виконання обов`язків військової служби та в інших випадках встановлених законом, а тому у разі встановлення права військовослужбовця на отримання одноразової грошової допомоги у нього виникає право на отримання відповідної допомоги, яка виплачується йому з урахуванням виплаченої раніше суми обов`язкового особистого державного страхування.

При цьому суд враховує, що згідно п.4.7 розділу IV "Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей", затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.

Отже, документи на одержання одноразової грошової допомоги оформляє та подає до Департаменту фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісаріат.

З врахуванням вище наведеного суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, та визнання протиправними дій Хмельницького обласного військового комісаріату щодо повернення листом від 17.10.2019 за №14/3439 документів ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги.

Як наслідок, також наявні підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання Хмельницького обласного військового комісаріату повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.10.2019 про виплату одноразової грошової допомоги, з урахуванням висновків суду у цій справі.

Водночас, позовні вимоги про визнання протиправними дій Хмельницького обласного військового комісаріату щодо відмови у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню, оскільки обласний військовий комісаріат не є уповноваженим органом щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги.

Також слід відмовити у задоволенні позовних вимог до Хмельницького ОМВК, оскільки, як передбачено законодавством, документи на одержання одноразової грошової допомоги оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України саме обласний військовий комісаріат. Хмельницький ОМВК лише повідомив позивача про дії, які були вчинені Хмельницьким обласним військовим комісаріатом.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Хмельницького обласного військового комісаріату щодо повернення листом від 17.10.2019 за №14/3439 документів ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги.

Зобов`язати Хмельницький обласний військовий комісаріат повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.10.2019 про виплату одноразової грошової допомоги, з урахуванням висновків суду у цій справі.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 15 липня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідачі:Хмельницький обласний військовий комісаріат (вул. Героїв Майдану, 64, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 08202826) Хмельницький об`єднаний міський військовий комісаріат (вул. Проскурівська, 35, м.Хмельницький, 29001 , код ЄДРПОУ - 09526028)

Головуючий суддя Д.А. Божук