Рішення № 90389593, 07.07.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2020
Номер справи
1.380.2019.002871
Номер документу
90389593
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.002871

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Грень Н.М.,

за участю:

секретаря судового засідання Редкевич О.Р.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Цимбора Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов`язання виплачувати пенсію у належному розмірі, -

в с т а н о в и в :

07.06.2019 на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій позивач з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить: зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплачувати пенсію за вислугу років ОСОБА_1 з 27 липня 2017 року з урахуванням до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії сум, нарахованих йому при призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі грошового атестату ГУНП від15.12.2015 № 1231, довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС від 14.12.2015 № 2832 та довідки ГУНП від 14.12.2015 № 2833 (посадовий оклад - 3600 грн, оклад за спеціальне звання - 2200 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% - 2610 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 4612, 31 грн) та суми вже врахованої на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2018 року у справі № 461/6426/17 (середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 916, 62 грн), а всього - виходячи із загальної суми грошового забезпечення для обчислення пенсії 13938,93 грн, та виплатити суму пенсії з 27.07.2017.

Ухвалою суду від 07.08.2019 закрито провадження у адміністративній справі на підставі п.1 ч.1 ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з тим, що справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.10.2019 апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено. Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 07.08.2019 про закриття провадження в адміністративній справі №1.380.2019.002871 скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 закрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов`язання виплачувати пенсію у належному розмірі.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2020 Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено, ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 про закриття провадження у справі №1.380.2019.002871 скасовано та направлено справу для продовження розгляду до Львівського окружного адміністративного суду.

Вказана справа надійшла до Львівського окружного адміністративного суду 16.02.2020.

Ухвалою судді від 18.03.2020 прийнято до провадження адміністративну справу №1.380.2019.002871 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов`язання виплачувати пенсію у належному розмірі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 08.12.2015 відповідачем призначено пенсію ОСОБА_2 в силу вимог частини третьої статті 43 Закону № 2262, при цьому загальна сума грошового забезпечення для її обчислення становила 13022,31 грн (у т.ч. сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці згідно основних довідок - 4612,31 грн.), а основний розмір пенсії (67% від загальної суми грошового забезпечення для її обчислення) відповідно становив 8724,95 грн, що підтверджується копією протоколу ГУ ПФУ від 08.12.2015 та не заперечується відповідачем.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2018 у справі №461/6426/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов`язання вчинити дії, яка набрала законної сили, зобов`язано Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області здійснити перерахунок і виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній станом на момент призначення пенсії позивачу), з урахуванням сум премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, згідно із поданою довідкою про грошове забезпечення № 268/68 від 03.05.2017, якою передбачені складові види грошового забезпечення для призначення пенсії, починаючи з 27.07.2017, з урахуванням фактично виплачених сум, із здійсненням індексації пенсії за цей період та без зміни базового місяця для нарахування індексації пенсії.

Однак, при перерахунку пенсії з 27.07.2017 на виконання вищевказаної постанови, відповідачем виключено з додаткових видів грошового забезпечення позивача за 24 місяці ті види і суми грошового забезпечення, що були встановлені при призначенні пенсії в силу вимог ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", внаслідок чого зменшено суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням - з 4612,31 грн до 916,62 грн, суму грошового забезпечення для обчислення пенсії - з 13022,31 грн до 9326,62 грн та основний розмір пенсії - з 8724,95 грн до 6248,84 грн. Не погоджуючись з таким діями відповідача, у жовтні 2018 року позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.12.2018 у справі № 1340/5004/18 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення перерахунку пенсії, оформленого у вигляді електронного документа про перерахунок пенсії від 28.03.2018, в частині зменшення ОСОБА_1 нарахованих йому при призначенні пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці з 4612,31 грн до 916,62 грн, суми грошового забезпечення для обчислення пенсії - з 13022,31 грн до 9326,62 грн та основного розміру пенсії - з 8724,95 грн до 6248,84 грн.

Позивач вказує, що усі види і суми грошового забезпечення, які відповідач повинен враховувати при обчисленні розміру моєї пенсії відповідно до статті 43 Закону №2262 та постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2018 в справі №461/6426/17, мають відповідне обґрунтування та підтверджені належними, допустимими і достатніми письмовими доказами, копії яких містяться в матеріалах справи, а саме:

- посадовий оклад 3600 грн, оклад за спеціальне звання 2200 грн та процентна надбавка за вислугу років 45% 2610 грн - вказані у грошовому атестаті від 15.12.2015 №1231;

- загальна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці підряд перед звільненням - у довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС від 14.12.2015 №2832 (23797,80 грн., 3224 грн., 82603,85 грн.) та у довідці ГУНП від 14.12.2015 №2833 1069,75 грн, визначається шляхом додавання трьох сум з довідки №2832 (23797,80 грн., 3224 грн., 82603,85 грн.) до суми з довідки №2833 (1069,75 грн.) та дорівнює 110695,40 грн.;

- загальна сума одноразових додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці підряд перед звільненням 21998,99 грн - вказана у довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС від 03.05.2017 №268/68;

- середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 4612,31 грн (визначається шляхом ділення загальної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення 110695,40 грн на 24 місяці), загальна сума грошового забезпечення для обчислення пенсії при її призначенні 13022,31 грн. (визначається шляхом додавання сум з грошового атестату (3600 грн, 2200грн, 2610 грн) до середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 4612,31 грн), основний розмір пенсії при її призначенні 8724,95 грн (визначається у розмірі 67% від загальної суми грошового забезпечення 13022,31 грн.) - прямо указані у протоколі ГУ ПФУ про призначення мені пенсії від 08.12.2015;

- середньомісячна сума одноразових додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 916,62 грн (визначається шляхом ділення загальної суми одноразових додаткових видів грошового забезпечення 21998,99 грн на 24 місяці) - вказана у протоколі ГУ ПФУ про перерахунок на виконання рішення суду моєї пенсії від 28.03.2018;

- загальна сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 13938,93 грн визначається шляхом додавання вищевказаної загальної суми грошового забезпечення при призначенні пенсії за законом 13022,31 грн до вищевказаної середньомісячної суми одноразових додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці при перерахунку пенсії на виконання рішення суду 916,62 грн.

Позивач зазначив, що усі перелічені довідки є чинними і мають враховуватись для визначення розміру його пенсії, оскільки жодних інших довідок для призначення або перерахунку пенсії до відповідача не надходило, а ті що є недійсними не визнавались і уповноваженим органом не відкликались.

Позивач вказує, що дії відповідача, котрі рішенням суду від 05.12.2018 у справі № 1340/5004/18 визнані протиправними, порушують його майнове право, тому таке підлягає судовому захисту шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплачувати позивачу пенсію у належному розмірі.

Відповідач позов не визнав, долучив до матеріалів справи відзив на позовну заяву в якому вказав, що ОСОБА_1 вже звертався до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою від 26.10.2018, в якій просив суд: зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплачувати з 27.07.2017 року пенсію за вислугу років, виходячи з розрахунку 67 відсотків грошового забезпечення для обчислення пенсії, з урахуванням сум згідно поданої довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області від 03.05.2017 року № 268/68 відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2018 в справі № 461/6426/17, без виключення зі складу грошового забезпечення, з якого обчислена його пенсія, сум, зазначених у грошовому атестаті від 15.12.2015 № 1231, довідці Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області від 14.12.2015 № 2832, довідці ГУНП у Львівській області від 14.12.2015 № 2833, та здійснити йому виплату недоотриманої суми пенсії за період з 27.07.2017 одним платежем, з урахуванням раніше проведених виплат.

На думку відповідача заявлена позивачем вимога в позовній заяві від 07.06.2019, вже розглянута Львівським окружним адміністративним судом при прийнятті рішення від 05.12.2018 у справі № 1340/5004/18.

Так, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.12.2018 у справі № 1340/5004/18, яке набрало законної сили 11.03.2019, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задоволено частково, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення перерахунку пенсії, оформленого у вигляді електронного документа про перерахунок пенсії від 28.03.2018, в частині зменшення ОСОБА_1 нарахованих йому при призначенні пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці з 4612,31 грн до 916,62 грн, суми грошового забезпечення для обчислення пенсії - з 13022,31 грн до 9326,62 грн та основного розміру пенсії - з 8724,95 грн до 6248,84 грн У задоволенні позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області вчинити дії - відмовлено.

Разом з тим, як підставу для звернення до суду з позовом від 07.06.2019 позивач зазначає рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.12.2018 у справі №1340/5004/18, яким було визнано лише протиправними дії Головного управління щодо проведеного перерахунку, відповідно в частині зобов`язання Головного управління вчинити дії судом було відмовлено.

Таким чином, звертаючись з новим позовом від 07.06.2019 позивач хоче забезпечити виконання судового рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.12.2018 у справі № 1340/5004/18, що відповідно являє собою порушення норм Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, відповідач зазначає, що позивачем обрано невірний спосіб захисту порушеного на його думку права, оскільки, подання нового позову щодо виконання окремого судового рішення у іншій справі, яке набрало законної сили, суперечить нормам Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, просив у задоволенні такого відмовити повністю.

Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Позивач з 08.12.2015 є пенсіонером МВС України по лінії Національної поліції, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, що підтверджується довідкою Головного управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області від 11.02.2016 №710 та пенсійним посвідченням ААІ №473203.

Відповідно до протоколу Головного управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області за пенсійною справою позивача №1313013643 від 08.12.2015, обчислення пенсії при її призначенні було здійснено з наступних видів та сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3600,00 грн, оклад за військове (спеціальне) звання - 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% - 2610,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. премія 15,9% - 4612,31 грн, загальна сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 13022,31 грн. Основний розмір пенсії: 67% грошового забезпечення - 8724,95 грн. Підстава призначення пенсії - Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

У квітні 2017 року позивачу стало відомо, що до складу грошового забезпечення, з якого відповідачем обчислено розмір його пенсії, Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України у Львівській області не було включено всіх видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням, через що позивач звернувся до Ліквідаційної комісії.

У травні 2017 року Ліквідаційною комісією позивачу видано довідку від 03.05.2017 №268/68 про нараховані одноразові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням, а саме: дві матеріальні допомоги на оздоровлення, дві матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань та дві одноразові премії, всього на суму 21998,99 грн.

27.07.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку призначеної пенсії з урахуванням вищевказаної довідки Ліквідаційної комісії, однак відповідачем було відмовлено.

У зв`язку із цим, позивач подав відповідний адміністративний позов до Галицького районного суду м.Львова. Постановою Галицького районного суду м.Львова від 30.10.2017 в справі №461/6426/17 позов задоволено в повному обсязі; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплачувати з 27.07.2016 пенсію за вислугу років ОСОБА_1 із включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислена його пенсія, фактично отриманих ним сум премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 21 998 грн 99 коп, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, згідно довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області від 03.05.2017 №268/68, а також здійснити йому виплату недоотриманої за минулий час з 27.07.2016 суми пенсії; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нараховувати та виплачувати з 01.01.2016 індексацію пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, а також здійснити виплату недоотриманої з 01.06.2017 суми індексації.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2018 в справі №461/6426/17 скасовано постанову Галицького районного суду м.Львова від 30.10.2017 в справі №461/6426/17 і прийнято нову; позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов`язання вчинити дії за період із 01.06.2016 по 14 березня 2017 включно - залишено без розгляду; решта позовних вимог - задоволено частково; зобов`язано Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній станом на момент призначення пенсії позивачу), з урахуванням сум премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, згідно із поданою довідкою про грошове забезпечення №268/68 від 03.05.2017 року, якою передбачені складові види грошового забезпечення для призначення пенсії, починаючи з 27.07.2017 року, з урахуванням фактично виплачених сум, із здійсненням індексації пенсії за цей період та без зміни базового місяця для нарахування індексації пенсії. У задоволенні решта позовних вимог - відмовлено.

Надалі, з 27.07.2018 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з наступних видів та сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3600,00 грн, оклад за військове (спеціальне) звання - 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% - 2610,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. премія 0% - 916,62 грн. Загальна сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 9326,62 грн. Основний розмір пенсії: 67% грошового забезпечення - 6248,84 грн, доплата до попереднього розміру пенсії - 2476,11 грн, підсумок пенсії (з надбавками) - 8724,95 грн. Підстава перерахунку пенсії - рішення суду.

Позивачем з порівняння видів та сум грошового забезпечення, котрі були враховані відповідачем при призначені пенсії позивачу, з тими видами та сумами, котрі використані Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області під час її перерахунку, зясовано, що відповідач не врахував складових грошового забезпечення, які раніше вже були враховані при призначенні пенсії згідно довідок Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області від 14.12.2015 року №2832 та ГУНП у Львівській області від 14.12.2015 №2833. Внаслідок цього безпідставно зменшено суму додаткових видів грошового забезпечення позивача за 24 місяці з 4612,31 грн до 916,62 грн, що потягнуло за собою зменшення суми грошового забезпечення для обчислення пенсії з 13022,31 грн до 9326,62 грн та зменшення основного розміру пенсії з 8724,95 грн до 6248,84 грн. У зв`язку із цим, позивач звернувся за захистом порушеного права до суду.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.12.2018 позов задоволено частково, а саме визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення перерахунку пенсії, оформленого у вигляді електронного документа про перерахунок пенсії від 28.03.2018, в частині зменшення ОСОБА_1 нарахованих йому при призначенні пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці з 4612,31 грн до 916,62 грн, суми грошового забезпечення для обчислення пенсії - з 13022,31 грн до 9326,62 грн та основного розміру пенсії - з 8724,95 грн до 6248,84 грн. У задоволенні позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області вчинити дії - відмовлено.

Позивач вважаючи, що з 27.07.2017 і по даний час ГУ ПФУ протиправно здійснює виплату пенсії у меншому розмірі, ніж це передбачено Законом № 2262 та про що йдеться у відповідних судових рішеннях, чим звужує право на законодавчо встановлений розмір пенсії та порушує майнове право, звернувся із цим позовом до суду.

При вирішенні спору суд керувався наступним.

Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно ч.2 цією ст.9 цього Закону, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.12.2018 в справі №1340/5004/18 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо проведення перерахунку пенсії, оформленого у вигляді електронного документа про перерахунок пенсії від 28.03.2018, в частині зменшення нарахованих мені при призначенні пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці з 4612,31 грн до 916,62 грн, суми грошового забезпечення для обчислення пенсії з 13022,31 грн до 9326,62 грн та основного розміру пенсії з 8724,95 грн до 6248,84 грн.

Вказаним рішенням встановлено, що : - при перерахунку пенсії відповідач безпідставно виключив з додаткових видів грошового забезпечення позивача за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням види і суми грошового забезпечення, що були встановлені при її призначенні довідками Ліквідаційної комісії від 14.12.2015 №2832 та ГУНП від 14.12.2015 №2833. Як наслідок, зменшено суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням - з 4612,31 грн до 916,62 грн, суму грошового забезпечення для обчислення пенсії - з 13022,31 грн до 9326,62 грн та основний розмір пенсії - з 8724,95 грн до 6248,84 грн висновки відповідача про здійснення позивачу перерахунку пенсії з урахуванням довідки (Ліквідаційної комісії ГУМВС №268/68 від 03.05.2017) є безпідставними, оскільки це суперечить постанові Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2018 у справі №876/11871/17 (справа №461/6426/17), відповідно до якої зобов`язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити такий перерахунок не з урахуванням довідки, а відповідно до ст.43 Закону №2262 з урахуванням при цьому конкретних сум згідно із поданою довідкою для призначення пенсії, що утворює абсолютно інший зміст речення;

- вищезгадане рішення суду не містить зобов`язань для відповідача не враховувати при перерахунку пенсії позивача тих складових та сум грошового забезпечення, які відповідно до ст.43 Закону №2262 вже були враховані ГУ ПФУ у Львівській області при призначенні позивачу пенсії;

- у довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 03.05.2017 №268/68 встановлено тільки одноразові додаткові види грошового забезпечення позивача. В той же час, обов`язок урахування цих одноразових видів грошового забезпечення при перерахунку пенсії позивача покладений на відповідача власне на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2018 у справі №876/11871/17 (461/6426/17), а не в силу приписів ст.43 Закону №2262;

- відповідач мав би враховувати не тільки суми одноразових видів грошового забезпечення згідно вищевказаної довідки, але й суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення позивача, які вже були враховані ним відповідно до ст.43 Закону №2262 при призначенні пенсії згідно довідок Ліквідаційної комісії від 14.12.2015 №2832 та ГУНП від 14.12.2015 №2833;

- довідка Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 03.05.2017 №268/68 містить тільки частину складових грошового забезпечення позивача, які повинні бути враховані відповідачем при перерахунку пенсії на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду, а решта таких складових міститься у довідках Ліквідаційної комісії від 14.12.2015 №2832 та ГУНП від 14.12.2015 №2833, котрі протиправно були виключені ГУ ПФУ у Львівській області зі складу грошового забезпечення позивача при проведенні перерахунку.

Суд зазначає, що згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Так, право на пенсію включається в поняття «майно» в розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції. Концепція «майна» в розумінні статті 1 Першого протоколу до

Конвенції має автономне значення, тобто не обмежується власністю на матеріальні речі та не залежить від формальної класифікації у внутрішньому праві: певні інші права та інтереси, що становлять активи, також можуть вважатися «правом власності», а відтак і «майном». Отже, при з`ясуванні змісту поняття «майно» недостатньо керуватися національним законодавством держав-учасниць Конвенції.

Аналізуючи практику розгляду ЄСПЛ справ щодо порушення права володіння майном, можемо зробити висновок, що поняття «майно», як і «власність», має досить широке тлумачення й охоплює цілу низку економічних інтересів (активів) - як матеріальних, так і нематеріальних та включає в себе право на пенсію та соціальні виплати.

Зокрема право на виплати зі сфери соціального забезпечення було вперше включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції у рішенні в справі «Міллер проти Австрії» (Christian Muller v/ Austria, заява № 5849/72, с.25), де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином.

Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» (Gaygusuz v. Austria, заява № 17371/90, пункт 39), згідно якого якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

За правовою позицією Суду у справі «Хонякіна проти Грузії» (Khoniakina v.Georgia, заява № 17767/08, пункт 72), право на соціальні виплати є майновим правом, передбаченим статтею 1 Першого протоколу Конвенції, і зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.

Концепція «майна» у розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції має автономне значення, тобто не обмежується власністю на матеріальні речі та не залежить від формальної класифікації у внутрішньому праві: певні інші права та інтереси, що становлять активи, також можуть вважатися «правом власності», а відтак і «майном» (справи «Броньовські проти Польщі» (Broniowski v. Poland, заява № 31443/96, пункт 98), «Сук проти України» (заява № 10972/05, пункт 22)).

Аналогічна позиція Суду щодо віднесення соціальних виплат до категорії майна викладена в його рішенні у справі «Будченко проти України» (заява № 38677/06, пункт 36).

Отже, право на пенсію в Україні підпадає під сферу дії статті 1 Першого протоколу Конвенції, оскільки за чинним законодавством України особа має обґрунтоване право на отримання виплат в рамках системи пенсійного забезпечення в Україні та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити в отриманні пенсії доти, доки право на пенсію передбачено чинним законодавством України.

Однак юридична природа соціальних виплат, в тому числі пенсій, розглядається ЄСПЛ не лише з позицій права власності, але й пов`язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід`ємними елементами принципу правової держави та верховенства права.

Так, у рішенні в справі «Суханов та Ільченко проти України» (заяви № 68385/10 та 71378/10, пункт 35) Суд зазначив, якщо суть вимоги особи пов`язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для

такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є чинний Закон, який передбачає таке право, або є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.

Відповідно до пунктів 21, 24 рішення у справі «Федоренко проти України» (заява № 25921/02) Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути «існуючим майном» або «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи «законними сподіваннями» отримання права власності. Аналогічна правова позиція сформульована Європейським судом з прав людини в рішенні у справі «Стреч проти Сполучного Королівства» (Зігеісй - Єпіїесі Кіщуіот, заява № 44277/98, пункт 32).

У межах вироблених Європейським судом з прав людини підходів до тлумачення поняття «майно», а саме в контексті статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, це поняття охоплює як «наявне майно», так і активи включаючи право вимоги, з посиланням на які заявник може стверджувати, що він має принаймні законні очікування стосовно ефективного здійснення свого «права власності». Суд робить висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та формує позицію для інтерпретації вимоги як такої, що вона може вважатися «активом»: вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат (пенсійних, заробітної плати, винагороди, допомоги) на момент дії цієї норми є «активом», на який може розраховувати громадянин як на свою власність (пункт 74 рішення у справі «Фон Мальтцан та інші проти Німеччини» (Уоп Маїіхап апсі ОЙіегз V. Оегтапу, заяви № 71916/01, № 71917/01 та № 10260/02)).

Тобто коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, вона має виплачуватися на основі чітких і об`єктивних критеріїв і якщо людина очевидно підходить під ці критерії - це породжує у такої людини виправдане очікування в розумінні статті 1 Першого протоколу.

Отже, є підстави стверджувати про наявність «законних сподівань» у особи при виплаті пенсії, оскільки останні підпадають під дію статті 1 Першого протоколу, при умові наявного «чіткого і недвозначного» закону, який гарантує право на отримання пенсії у визначеному розмірі та у встановлені строки.

Таким чином зменшення відповідачем основної суми пенсії, що визнано протиправним що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.12.2018 у справі №1340/5004/18, порушує принцип захисту «законних очікувань» і принцип правової визначеності та становить невиправдане втручання в майнове право позивача, передбачене статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яке згідно усталеної практики ЄСПЛ підлягає безумовному судовому захисту.

Щодо визначення дати для виплати пенсії у повному розмірі, суд зазначає, що зобов`язання відповідача здійснювати виплату пенсії у повному розмірі саме з 27.07.2017 прямо випливає з імперативного обов`язку перерахувати і виплачувати пенсію саме з цієї дати, встановленого для нього постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2018 в справі № 461/6426/17, а також з протиправності його дій щодо зменшення при такому перерахунку складових пенсії ОСОБА_1 , встановленої рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05.12.2018 в справі № 1340/5004/18.

Щодо вимоги виплачувати пенсію за минулий час, суд зазначає, з огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься у рішеннях від 15.10.2013 № 8-рп/2013 і № 9-рп/2013, а також на підставі аналізу положення статті 51 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком.

Отже, право на виплату пенсії в належному розмірі з урахуванням усіх її складових саме з 27.07.2017 не може бути обмежено будь яким строком.

Щодо визначення сум, обов`язкових для врахування відповідачем, суд зазначає, що згідно грошового атестата від 15.12.2015 №1231 посадовий оклад ОСОБА_2 становить 3600 грн, оклад за спеціальне звання 2200 грн та процентна надбавка за вислугу років 45% 2610 грн.

Загальна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці підряд перед звільненням - у довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС від 14.12.2015 №2832 (23797,80 грн., 3224 грн, 82603,85 грн) та у довідці ГУНП від 14.12.2015 №2833 1069,75 грн, визначається шляхом додавання трьох сум з довідки №2832 (23797,80 грн., 3224 грн., 82603,85 грн.) до суми з довідки №2833 (1069,75 грн.) та дорівнює 110695,40 грн.;

Загальна сума одноразових додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці підряд перед звільненням 21998,99 грн. - вказана у довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС від 03.05.2017 №268/68.

Середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 4612,31 грн (визначається шляхом ділення загальної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення 110695,40 грн на 24 місяці), загальна сума грошового забезпечення для обчислення пенсії при її призначенні 13022,31 грн. (визначається шляхом додавання сум з грошового атестату (3600 грн., 2200грн., 2610 грн.) до середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 4612,31 грн.), основний розмір пенсії при її призначенні 8724,95 грн. (визначається у розмірі 67% від загальної суми грошового забезпечення 13022,31 грн.) вказані у протоколі ГУ ПФУ про призначення пенсії від 08.12.2015.

Середньомісячна сума одноразових додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 916,62 грн (визначається шляхом ділення загальної суми одноразових додаткових видів грошового забезпечення 21998,99 грн. грн. на 24 місяці) - вказана у протоколі ГУ ПФУ про перерахунок на виконання рішення суду пенсії ОСОБА_1 від 28.03.2018.

Загальна сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 13938,93 грн визначається шляхом додавання вищевказаної загальної суми грошового забезпечення при призначенні пенсії за законом 13022,31 грн до вищевказаної середньомісячної суми одноразових додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці при перерахунку пенсії на виконання рішення суду 916,62 грн.

Судом встановлено, що наведені довідки є чинними і мають враховуватись для визначення розміру моєї пенсії, оскільки жодних інших довідок для призначення або перерахунку пенсії до відповідача не надходило, а ті що є недійсними не визнавались і уповноваженим органом не відкликались.

Суд зазначає, що середньомісячні суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, як щомісячних (4612,31 грн.), так і одноразових (916,62 грн.) обчислені самим же відповідачем, що підтверджується відповідними його протоколами про призначення та перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Таким чином, зазначена позивачем загальна сума грошового забезпечення для обчислення пенсії (13938,93 грн.) арифметично розрахована шляхом додавання суми основних (посадовий оклад - 3600 грн., оклад за спеціальне звання - 2200 грн., процентна надбавка за вислугу років 45% - 2610 грн) і додаткових щомісячних (середньомісячна сума за 24 місяці - 4612,31 грн.) видів грошового забезпечення, нарахованої ОСОБА_1 відповідачем при призначенні пенсії в силу статті 43 Закону №2262 на підставі грошового атестата №1231 та основних довідок №2832, №2833, до суми додаткових одноразових видів грошового забезпечення (середньомісячна сума за 24 місяці - 916,62 грн.), вже врахованої відповідачем при перерахунку пенсії згідно постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2018 у справі №461/6426/17 на підставі додаткової довідки №268/68.

Суд зазначає, що такий механізм розрахунку ґрунтується на приписах ч.3 ст.43 Закону №2262, п.7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 (в редакції, чинній на час призначення мені пенсії), в свою чергу наведені при розрахунку суми містяться у відповідних документах (грошовому атестаті, довідках про грошове забезпечення, протоколах про призначення та перерахунок пенсії) та не заперечуються відповідачем.

Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, оскільки мають здійснювати її обчислення виключно на підставі наданих їм відповідними органами або особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у цих довідках.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі досліджених доказів та встановлених на їх підставі обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Щодо судового збору в сумі 768,40 сплаченого позивачем за подання позовної заяви до Львівського окружного адміністративного суду, то відповідно до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такий належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Щодо судового збору за подання апеляційної скарги в сумі 3842,00 грн, суд зазначає, що якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він, відповідно, змінює розподіл судових витрат.

В свою чергу, за правилами частини першої статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.

У даному випадку суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги не змінював судове рішення, а ухвалив рішення, яким направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції, у зв`язку з чим у суду апеляційної інстанції не виникало підстав для вирішення питань, пов`язаних з перерозподілом судових витрат. Відтак, такий розподіл має здійснюватись за результатами нового судового розгляду справи.

З урахуваннам вказаного сума сплаченого позивачем судового збору за подання апеляційний скарг до суду апеляційної інстанції в сумі 3842,00 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 241-246, 250, 251, 255, 295, КАС України, суд -

в и р і ш и в :

позов задовольнити повністю.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплачувати пенсію за вислугу років ОСОБА_1 з 27.07.2017 з урахуванням до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії сум, нарахованих йому при призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі грошового атестату ГУНП від 15.12.2015 № 1231, довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС від 14.12.2015 № 2832 та довідки ГУНП від 14.12.2015 № 2833 (посадовий оклад - 3600 грн, оклад за спеціальне звання - 2200 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% - 2610 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 4612, 31 грн) та суми вже врахованої при перерахунку пенсії відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2018 у справі № 461/6426/17 на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС від03.05.2017 №268/68 (середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 916,62 грн), а всього - виходячи із загальної суми грошового забезпечення для обчислення пенсії 13938,93 грн, та виплатити недоотриману з 27.07.2017 суму пенсії.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місце знаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 судовий збір в сумі 4610 (чотири тисячі шістсот десять) грн. 40 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Згідно з пунктом 3 Розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені для апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя Грень Н.М.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 13.07.2020.