Ухвала суду № 90389336, 15.07.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2020
Номер справи
809/3330/14
Номер документу
90389336
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

"15" липня 2020 р. справа № 809/3330/14

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Главача І.А.,

за участю секретаря судового засідання – Мельник О.Я.,

представника заявника (позивача) – Федорців О.О.,

представника КП «Івано-Франківськводоекотехпром» - Кузя А.П.,

представника Івано-Франківської міської ради – Медицької С.В.,

представника третьої особи на стороні позивача – Управління державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську – не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 30.06.2020 за №1782/20 про поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання та заміну сторони у виконавчому листі в адміністративній справі №809/3330/14 за позовом Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області, третя особа на стороні позивача - Управління державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області до Комунального підприємства "Івано-Франківськводоекотехпром", Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області про стягнення простроченої заборгованості та пені, -

В С Т А Н О В И В:

У провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа за позовом Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області, третя особа на стороні позивача - Управління державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області до Комунального підприємства "Івано-Франківськводоекотехпром", Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області про стягнення простроченої заборгованості у сумі 6 621 755 ,71 грн. та пені у сумі 123 452,65 грн.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.12.2014, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2016 та постановою Верховного Суду від 19.12.2019, позов задоволено повністю.

На виконання вказаної постанови Івано-Франківським окружним адміністративним судом 23.06.2016 та 20.01.2020 видано три виконавчі листи.

30.06.2020 від Головного управління ДПС в Івано-Франківській області надійшла заява про поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання та заміну сторони у виконавчому листі. Заява обґрунтована тим, що на даний час проведена реорганізація стягувача - ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ Міндоходів у Івано-Франківській області, його правонаступником є Головне управління ДПС в Івано-Франківській області, а строк для пред`явлення виконавчих документів до виконання у справі пропущено з поважних причин.

Представник заявника (позивача) в судовому засіданні подану заяву підтримала повністю.

Представник КП «Івано-Франківськводоекотехпром» (боржник) щодо задоволення даної заяви заперечив. Зазначив, що жодних причин пропущення строку пред`явлення виконавчих документів до виконання подана заява не містить. Подав суду письмове заперечення.

Представник Івано-Франківської міської ради (боржник) щодо задоволення даної заяви заперечила. На адресу суду подала письмове заперечення, в якому зазначає, що стягувач з часу набрання законної сили судовим рішенням не вчиняв жодних дій для реалізації свого права на отримання виконавчого документа та не наводить жодних доказів існування причин і перешкод в його отриманні, неможливості пред`явлення до виконання.

Представник третьої особи на стороні позивача – Управління державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську в судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, хоча про дату, час і місце розгляду заяви повідомлявся належним чином, у відповідності до вимог ч.11 ст.126, ч.1 ст.127 КАС України вважається належним чином повідомленим.

Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені не перешкоджає судовому розгляду.

Розглянувши матеріали справи, подану заяву, судом встановлено наступне.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.12.2014, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.06.2016 та постановою Верховного Суду від 19.12.2019, позов задоволено повністю.

Стягнуто з Комунального підприємства "Івано-Франківськводоекотехпром" в дохід державного бюджету 6 621 755 (шість мільйонів шістсот двадцять одна тисяча сімсот п"ятдесят п"ять) грн. 71 коп. простроченої заборгованості, з яких:

- 6 284 401 (шість мільйонів двісті вісімдесят чотити тисячі чотириста одна) грн. 49 коп. основного боргу на рахунок 31137402002009, код бюджетної класифікації доходів 03511630, одержувач - Державна казначейська служба України, код ЄДРПОУ - 37567646, банк отримувача - Державна казначейська служба України, м. Київ, код банку - 820172;

- 337 354 (триста тридцять сім тисяч триста п"ятдесят чотири) грн. 22 коп. нарахованої пені на рахунок 31114105701028, код бюджетної класифікації доходів 21081000, одержувач - Державна казначейська служба України, код ЄДРПОУ - 37567646, банк отримувача - Державна казначейська служба України, м. Київ, код банку - 820172. "

Також стягнуто з Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області в дохід державного бюджету пеню у сумі 123 452,65 грн. (рахунок 31114105701028, код бюджетної класифікації доходів 21081000, одержувач - Державна казначейська служба України, код ЄДРПОУ - 37567646, банк отримувача - Державна казначейська служба України, м. Київ, код банку - 820172).

На виконання вказаного судового рішення, Івано-Франківським окружним адміністративним судом 23.06.2016 видано два виконавчі листи, зокрема про стягнення з Комунального підприємства "Івано-Франківськводоекотехпром" в дохід державного бюджету 6 621 755 (шість мільйонів шістсот двадцять одна тисяча сімсот п"ятдесят п"ять) грн. 71 коп. простроченої заборгованості, з яких:

- 6 284 401 (шість мільйонів двісті вісімдесят чотити тисячі чотириста одна) грн. 49 коп. основного боргу на рахунок 31137402002009, код бюджетної класифікації доходів 03511630, одержувач - Державна казначейська служба України, код ЄДРПОУ - 37567646, банк отримувача - Державна казначейська служба України, м. Київ, код банку - 820172;

- 337 354 (триста тридцять сім тисяч триста п"ятдесят чотири) грн. 22 коп. нарахованої пені на рахунок 31114105701028, код бюджетної класифікації доходів 21081000, одержувач - Державна казначейська служба України, код ЄДРПОУ - 37567646, банк отримувача - Державна казначейська служба України, м. Київ, код банку - 820172. "

20.01.2020 Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано один виконавчий лист за №809/3330/14 про стягнення з Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області в дохід державного бюджету пеню у сумі 123 452,65 грн. (рахунок 31114105701028, код бюджетної класифікації доходів 21081000, одержувач - Державна казначейська служба України, код ЄДРПОУ - 37567646, банк отримувача - Державна казначейська служба України, м. Київ, код банку - 820172).

Стосовно заяви про заміну сторони у виконавчому листі, суд зазначає наступне.

У відповідності до частин 1, 5 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. У разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження державний виконавець за заявою сторони, а також заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника всі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони яку правонаступник замінив.

Згідно статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Судом встановлено, що в процесі реорганізації податкового органу, постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 296 реорганізовано деякі територіальні органи ДФС шляхом їх приєднання як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів служби, зокрема Державну податкову інспекцію у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області. Відповідно всі функції та повноваження Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС перейшли до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.

В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 реорганізовано Державну фіскальну службу шляхом утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України. Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 визначено, що Державна податкова служба України є правонаступником прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності. Абзацом шостим пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 визначено, що Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

В свою чергу, наказом Державної податкової служби України від 12.07.2019 № 14 затверджено Положення про Головне управління ДПС в Івано-Франківській області, згідно якого Головне управління ДПС в Івано-Франківській області є правонаступником усіх прав та обов`язків Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, 31.07.2019 проведено державну реєстрацію Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 43142559).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р "Питання Державної податкової служби" функції і повноваження Державної фіскальної служби, що припиняється - покладено на Державну податкову службу України.

30.08.2019 на офіційному веб-сайті Головного управління ДПС в Івано-Франківській області за електронною адресою: https://if.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/390462.html, розміщено повідомлення про те, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 682-р "Питання Державної податкової служби" та згідно з наказом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 29 серпня 2019 року № 7 Головне управління ДПС в Івано-Франківській області розпочало виконання функцій і повноважень Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, що припиняє свою діяльність. З цього дня Державна податкова служба в Івано-Франківській області реалізовує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що у справі, в порядку процесуального правонаступництва слід замінити стягувача у виданих 23.06.2016 та 20.01.2020 Івано-Франківським окружним адміністративним судом виконавчих листах, а саме - Державну податкову інспекцію у м. Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області на Головне управління ДПС в Івано-Франківській області, а заяву від 30.06.2020 в цій частині задовольнити.

Вирішуючи питання про поновлення строку пред`явлення виконавчих листів до виконання, суд виходить з такого.

Стаття 129-1 Конституції України та стаття 14 КАС України встановлюють, що судові рішення, зокрема, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до частини 1 статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Згідно положень частини 1 статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Частиною шостою цієї статті визначено, що стягувач, який пропустив строк пред`явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання.

Відповідно до частини 1 статті 376 КАС України, стягувачам, які пропустили строк для пред`явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.

Розглядаючи питання про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчих листів до виконання, суд повинен перевірити, чи справді пропущено строк пред`явлення виконавчого листа до виконання, а якщо є підстави так вважати, то чи були поважні причини для цього.

На думку суду, поважними можна вважати причини, які не залежали від волі стягувача.

Розглянувши обставини, викладені у заяві про заміну стягувача у виконавчому листі та поновлення пропущеного строку для пред`явлення до виконання у справі, суд вважає їх поважними та такими, що об`єктивно перешкоджали своєчасному пред`явленню виконавчих листів до виконання.

Судом враховано, що оскільки з моменту набрання законної сили судовим рішеннями у справі відповідачами не було вчинено визначених законом дій щодо виконання судового рішення, а саме сплати заборгованості, яку було стягнуто в дохід державного бюджету, і стягувачем наведено поважні причини пропуску строку пред`явлення виконавчого листа до виконання, оскільки стягувач звертався за отриманням виконавчого листа, зокрема із заявою від 03.03.2017, на яку виконавчий лист отримав тільки 23.01.2020 з огляду на перебування справи на розгляді вищої судової інстанції, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви в частині поновлення строку на пред`явлення виконавчих листів до виконання.

На підставі викладеного, заява в цій частині також підлягає до задоволення.

При цьому, суд зазначає, що викладені представниками Івано-Франківської міської ради та КП «Івано-Франківськводоекотехпром» в письмових запереченнях на заяву від 30.06.2020 доводи не є такими, що спростовують прийняті судом висновки за результатом розгляду цієї заяви.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 14, 243, 248, 370, 376, 379, п.3 розділу "Прикінцеві положення" КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

1.Заяву про заміну сторони (стягувача) у виконавчих листах №809/3330/14, виданих Івано-Франківським окружним адміністративним судом 23.06.2016 та 20.01.2020 - задовольнити.

Замінити у виконавчих листах №809/3330/14, виданих Івано-Франківським окружним адміністративним судом 23.06.2016 та 20.01.2020 сторону (стягувача) Державну податкову інспекцію у м. Івано-Франківську Головне управління Міндоходів в Івано-Франківській області на Головне управління ДПС в Івано-Франківській області.

2.Поновити строк пред`явлення виконавчих листів у справі №809/3330/14, виданих Івано-Франківським окружним адміністративним судом 23.06.2016 та 20.01.2020, до виконання з моменту набрання даною ухвалою законної сили.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку в частині задоволення заяви від 30.06.2020 про заміну сторони у виконавчих листах.

Відповідно до статей 256, 295, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Згідно пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України, строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Ухвала в частині поновлення строку пред`явлення виконавчих листів до виконання оскарженню не підлягає.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя /підпис/ Главач І.А.