
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" липня 2020 р. справа № 300/1299/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кафарського В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Івано-Франківський обласний військовий комісаріат, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Івано-Франківський обласний військовий комісаріат (далі - третя особа), про визнання протиправною бездіяльності відповідача в не проведенні перерахунку пенсійного забезпечення, виходячи з 30-тарифного розряду як особі, яка перебувала на посаді командира 745 окремого батальйону аеродромно-технічного забезпечення - заступника командира полку, а також зобов`язання відповідача провести позивачу з 01.01.2018 перерахунку пенсійного забезпечення та в подальшому виплачувати пенсійне забезпечення як військовослужбовцю Збройних Сил України, виходячи з 30-тарифного розряду як особі, яка перебувала на посаді командира 745 окремого батальйону аеродромно-технічного забезпечення - заступника командира полку.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач неправомірно відмовив у перерахунку пенсії, оскільки остання з 01.01.2018 після її перерахунку виплачувалася, виходячи з 25 тарифного розряду. При цьому, посада позивача перед звільненням була зі статусом заступника командира полку і передбачала нарахування пенсійного забезпечення виходячи з 30 тарифного розряду. Позивач відмічає, що відповідачу долучав листа заступника начальника фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України полковника В. Михайлюка від 17.04.2020, в якому констатовано факт помилкового нарахування йому пенсійного забезпечення та щодо скерування до відповідача оновленої довідки про розмір мого грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.06.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
02.07.2020 на адресу суду від третьої особи на адресу суду надійшли пояснення, в яких представник Івано-Франківського обласного військового комісаріату зазначив, що третьою особою супровідним листом №12/162 від 05.02.2020 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача за посадою 745 окремого батальйону аеродромно-технічного забезпечення (гвинтокрилого полку) - заступника командира полку по тилу 14 повітряної армії (в/ч А15559) ОСОБА_1 (30 розряд), при цьому супровідним листом №12/556 від 14.04.2020 повідомлено позивача про те, що довідка про грошове забезпечення ОСОБА_1 передана до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для перерахунку пенсії з 01.03.2018.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 07.07.2020, відповідно до якого Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області заперечило щодо заявлених позовних вимог (а.с. 28-33). Згідно змісту відзиву від 06.07.2020 за №0900-08027/11797 представник відповідача зазначила, що підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом. Відповідно до виданої 09.03.2018 Івано-Франківським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, грошове забезпечення позивача складається з посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. На виконання зазначеної довідки Головним управлінням Пенсійного фонду в області 19.03.2018 проведено позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018. Розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою становив 9 945,00 грн., з них: посадовий оклад - 5 220,00 грн.; оклад за військовим званням - 1 410,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 3 315,00 грн. Також представник відповідача вказала, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До функцій органів Пенсійного фонду належить виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом. З урахуванням наведеного, представник відповідача просить суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази і відзив, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
12.05.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення з 01.01.2018 перерахунку пенсії у зв`язку із нарахуванням пенсійного забезпечення не за 30 тарифним розрядом, а за 25 розрядом (а.с. 5).
Відповідач листом від 14.05.2020 за №1161-1199/Б-03/8-0900/20 повідомив позивача про відсутність законних підстав та відповідних повноважень для проведення перерахунку пенсії, а також вказав, що пенсія позивачу перерахована і виплачується з урахуванням чинного законодавства (а.с. 6).
Вважаючи такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправним, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за №2262-XII. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 9 Закону №2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно приписів статті 43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин 1, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Суд звертає увагу, що згідно частин 1, 3 статті 51 Закону №2011-XII, при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
При цьому, суд вказує, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Згідно пункту 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ, уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, серед іншого, відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
Суд встановив, що позивач звільнений зі служби з посади - заступник командира полку (усіх найменувань, у тому числі з подвійним найменуванням посади).
Після прийняття 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України постанови №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704, позивачу здійснено перерахунок пенсії за посадою «командир 745 окремого батальйону аеродромно-технічного забезпечення - заступник командира полку» із врахуванням, в тому числі посадового окладу - 5 220,00 грн., тобто при розрахунку взято до уваги 25 тарифний розряд (а.с. 58).
При цьому, згідно пункту 3 додатку 11 до Наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 за №90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України», заступнику командира полку (усіх найменувань, у тому числі з подвійним найменуванням посади) присвоєно 30 тарифний розряд.
З урахуванням положень даного наказу, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також тарифного коефіцієнту, посадовий оклад заступника командира полку (30 тарифний розряд) складає 5 920,00 грн.
Вказане підтверджується і листом заступника начальника фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України полковника В. Михайлюка від 17.04.2020 (а.с. 7).
Таким чином, виявивши помилку при визначенні посадового окладу позивача, третьою особою правомірно виготовлено нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача за посадою 745 окремого батальйону аеродромно-технічного забезпечення (гвинтокрилого полку) - заступника командира полку по тилу 14 повітряної армії (в/ч А15559) ОСОБА_1 (30 розряд) (а.с. 21), яку супровідним листом №12/162 від 05.02.2020 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
При цьому, суд звертає увагу на правильність доводів відповідача про те, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До функцій органів Пенсійного фонду належить виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом.
Так, уповноважений орган - Івано-Франківський обласний військовий комісаріат видав нову довідку, яку направив до відповідача, який в свою чергу, згідно положень статей 43 та 63 Закону №2011-XII та Порядку №3-1 мав здійснити перерахунок пенсії позивачу.
Посилання ж відповідача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не заслуговують на увагу, оскільки в даному випадку між позивачем та відповідачем виникли правовідносини щодо помилкового зазначення на час перерахунку з 01.01.2018 третьою особою посадового окладу (що не є виною позивача), внаслідок чого була видана нова довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 і направлена до пенсійного органу для перерахунку пенсії позивача.
Щодо вимоги позивача про виплату перерахованої пенсії в подальшому, суд зазначає, що судом захищається саме порушене право, а тому рішення не може прийматися на майбутнє.
Аналогічна правова позиція висвітлена у постанові Верховного суду від 08.07.2020 по справі №348/812/17 та постанові від 01.11.2018 по справі №348/1178/17.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статей 1 та 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Так, згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія A, №303-A, пункт 29).
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).
Частинами 1-2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими, а позов таким що підлягає до часткового задоволення.
Згідно частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Однак, позивачем при зверненні до суду з даним позовом судовий збір не сплачувався, оскільки останній звільнений від його сплати згідно пункту 8 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
А тому, враховуючи зазначене, підстави для стягнення судових витрат відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Івано-Франківський обласний військовий комісаріат (вул. Довженка, 21, м. Івано-Франківськ, 76026, код ЄДРПОУ 07742609), про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) щодо не проведення перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ), виходячи з 30-тарифного розряду як особі, яка перебувала на посаді командира 745 окремого батальйону аеродромно-технічного забезпечення - заступник командира полку.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) провести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з 01.01.2018 перерахунок пенсійного забезпечення як військовослужбовцю Збройних Сил України, виходячи з 30-тарифного розряду як особі, яка перебувала на посаді командира 745 окремого батальйону аеродромно-технічного забезпечення - заступник командира полку.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Кафарський В.В.