
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2020 р. Справа№200/4652/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Голошивця І.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії.
Позов вмотивовано тим, що позивач має трьох дітей - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . В лютому 2019 року позивач звернулася до Управління соціального захисту населення з заявою про виплату соціальних виплат, як матері одиночки на трьох дітей. Допомога була призначена на ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . У зв`язку із тим, що на ОСОБА_4 не була надана довідка внутрішньо переміщеної особи, допомога відповідачем на зазначену особу не призначена. Вважаючи такі дії відповідача незаконним з урахуванням інтересів дитини, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідачем до суду наданий відзив на позовну заяву, обґрунтований тим, що на дитину ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 допомогу на дітей одиноким матерям не призначено, так як відсутня довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Кожен громадянин, який досяг чотирнадцятирічного віку зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Вимоги позивача про стягнення на користь ОСОБА_4 щодо призначення держаної допомоги на дітей одиноким матерям є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
Ухвалою суду від 12.05.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Ухвалою суду від 12.06.2020 відкладено розгляд по адміністративній справі до 09.07.2020.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1 , (РНОКПП: НОМЕР_1 ), зареєстрована у АДРЕСА_1 , про що свідчить копія паспорта серії НОМЕР_2 .
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 18.07.2005 виконкомом Нижньокринської селищної ради Совєтського района м. Макіївки Донецької області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 сина, ОСОБА_4 .
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого 07.12.2009 виконкомом Нижньокринської селищної ради Совєтського района м. Макіївки Донецької області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 .
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 06.05.2011 виконкомом Нижньокринської селищної ради Совєтського района м. Макіївки Донецької області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 .
17.02.2020 позивач звернулася до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги для призначення допомоги на дітей одиноким матерям.
Відповідно до рішення Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 27.03.2020 про призначення допомоги сім`ям з дітьми, ОСОБА_1 була призначена допомога одиноким матерям на ОСОБА_2 та на ОСОБА_3 . Допомога на ОСОБА_4 призначена не була.
Відповідно до наявного в матеріалах справи листа Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 13.04.2020 на звернення ОСОБА_1 щодо доручення її дитини ОСОБА_4 до складу родини для отримання допомоги на дітей одиноким матерям, позивача повідомлено про те, що при зверненні до Упраління соціального захисту населення, не була надана на ОСОБА_4 довідка внутрішньо переміщеної особи. Також повідомлено про те, що неповнолітня особа для отримання довідки внутрішньо переміщеної особи надає паспорт громадянина України. Тому для отримання зазначеної довідки необхідно отримати паспорт громадянина України. З огляду на зазначене, долучення дитини - ОСОБА_4 до складу родини неможливе, так як це не передбачено діючим законодавством.
Позивач оскаржує вищевказане рішення відповідача як таке, що порушує вимоги діючого законодавства.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Суть спірних правовідносин полягає у правомірності відмови відповідачем в наданні державної допомоги при народженні дитини, що регулюється нормами Конституції України, Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 та іншими нормативними документами, що регулюють спірні правовідносини.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров`я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов`язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.
Згідно статті 8 Закону України "Про охорону дитинства", кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги встановлює Закон України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (далі Закон № 2811-XII).
Даний Закон спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Так, згідно з ч. 1 ст. 1 Закону № 2811-XII, громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених Законом та іншими законами України.
Механізм призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульований Порядком призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2018 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (далі - Порядок № 365).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 365, цей Порядок визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Пунктом 4 Порядку № 365 передбачено, що соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
Згідно пункту 5 вказаного порядку, для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред`являється оригінал такої довідки.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 було запропоновано надати довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на її сина - ОСОБА_4 , на що позивач надала пояснення представнику уповноваженого органу, що її син не отримав зазначену довідку у зв`язку із відсутністю паспорта громадянина України.
Механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи врегульований Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 (далі - Порядок № 509).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 509, для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається до уповноваженого органу особисто.
Згідно з ч. 2 ст. 6 Сімейного кодексу України, малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
Згідно з пунктом 4 № 509, під час подання заяви про взяття на облік заявник пред`являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України.
Суд зазначає, що відповідно до ст.13 зазначеного Закону, свідоцтво про народження дитини не віднесено до документів, що посвідчують таку особу.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України.
Тобто, отримання паспорта громадянина України після досягнення чотирнадцятирічного віку є обов`язком кожного громадянина.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_4 на момент подання 17.02.2020 ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення заяви про допомогу на дітей одиноким матерям, досяг чотирнадцятирічного віку, тобто був забов`язаний отримати паспорт громадянина України.
Суд зазначає, що відповідач не заперечує право ОСОБА_1 на отримання допомоги на свого сина, Управління соціального захисту населення відповідно до діючого законодавства тільки потрібно було отримати відповідні документи (довідку внутрішньо переміщеної особи) на призначення такої допомоги.
Таким чином, враховуючи зазначене, суд не вбачає протиправних дій відповідача при відмові ОСОБА_1 на призначення допомоги на її сина - ОСОБА_4 .
З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 241-246, 250-251, 255, 257-263, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Громова, 14, ЄДРПОУ: 03197428) про зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 09 липня 2020 року.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.О. Голошивець