Рішення № 9036714, 29.01.2010, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
29.01.2010
Номер справи
12/237-09-5563
Номер документу
9036714
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"29" січня 2010 р.Справа № 12/237-09-5563 Позивач: акціонерне товариство закритого типу "Виробниче об`єднання "Облпаливо"

Відповідачі:          1) Арцизька міська рада Одеської області

2) приватне підприємство "Стройоптресурси 2007"

про визнання недійсним рішення

Суддя Цісельський О.В.

за участю представників сторін:

від позивача: Бадюл О.Ф. –довіреність від 12.01.2010 р.

від відповідача 1: не з’явився

від відповідача 2: не з’явився

В судовому засіданні 23.11.2009 р. оголошувалась перерва до 02.12.2009 р. відповідно до ст.77 Господарського процесуального кодексу України.

СУТЬ СПОРУ: Позивач –акціонерне товариство закритого типу "Виробниче об’єднання "Облпаливо" (далі -АТЗТ" Виробниче об’єднання "Облпаливо"), звернувся з позовом до відповідача Арцизької міської ради Одеської області (Далі –Відповідач) про визнання недійсним рішення тендерного комітету Арцизької міської ради Одеської області про акцепт тендерної пропозиції приватне підприємство "Стройоптресурси 2007" (далі - ПП "Стройоптресурси 2007") за результатами торгів із закупівлі вугілля, що проводились Арцизькою міською радою Одеської області 12.10.2009 р.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 02.12.2009 р. до участі у справі в якості відповідача було залучено приватне підприємство "Стройоптресурси 2007".

Позивач –акціонерне товариство закритого типу «Виробниче об’єднання «Облпаливо», позовну заяву підтримує, на своїх вимогах наполягає.

Відповідач –Арцизька міська рада Одеської області проти позовних вимог заперечує з підстав, викладених у наданому суду відзиві на позов від 30.11.2009 р.

Відповідач –ПП "Стройоптресурси 2007 був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, а саме, за його юридичною адресою, підтвердженою даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 22.01.2010 р. наданими суду позивачем, а також поштовими повідомленнями, але у судове засідання не з’явився, про поважність причин відсутності не повідомив, відзиву на позов не надав.

Справа розглядається в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази у їх сукупності, суд встановив наступне:

12.10.2009р. тендерним комітетом Арцизької міської ради було здійснено розкриття тендерних пропозицій учасників відкритих торгів із закупівлі вугілля марки - АТЗТ „ВО „Облпаливо", ПП "Стройоптресурси 2007" та СПД Стасій О.С.

За результатами розкриття тендерних пропозицій було складено протокол № б/н від 12.10.2009 р. про розкриття тендерних пропозицій при здійсненні процедур закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти.

23.10.2009 р. Позивач отримав від Відповідача повідомлення вих. № 1330/7 19.10.2009 р. про те, що рішенням тендерного комітету Арцизької міської ради акцептована тендерна пропозиція ПП "Стройоптресурси 2007" за результатами торгів із закупівлі вугілля.

Позивач вважає, що зазначені торги відбулися з численними порушеннями діючого законодавства України, яке визначає механізм здійснення закупівлі товарів, робіт та послуг за державні кошти, на підставі наступного.

Згідно протоколу розкриття тендерних пропозицій № б/н від 12.10.2009р. вартість тендерної пропозиції Позивача складає 263610 грн. Вартість тендерної пропозиції ПП "Стройоптресурси 2007" складає також 263610 грн. та вартість тендерної пропозиції СПД Стасія О.С. складає 269670 грн.

Як вбачається із протоколу розкриття тендерна пропозиція АТЗТ „ВО „Облпаливо" була відхилена, тому що в тендерній пропозиції була відсутня довідка про наявність складів на території м. Арциз.

Стосовно цієї вимоги позивач зазначає наступне: згідно п. 7.1. тендерної документації Замовника в ціну товару повинна входити доставка до дитячих садків, тому ця вимога про наявність складу на території м. Арциз є некоректною. До того ж Позивачем було надано в складі тендерної пропозиції витяг про реєстрацію права власності на паливний склад на території Арцизького району.

Так безпосередньо на самому розкритті тендерних пропозицій, на звернення представником АТЗТ „ВО „Облпаливо", стосовно наявності в учасників документів, передбачених тендерною документацією, члени тендерного комітету жодних відповідей не давали. Також не була зачитана та внесена протоколу розкриття Інформація, щодо умов розрахунків та строків поставки товару, так як вони входять до критеріїв оцінки так, як згідно тендерної документації ціна складає 70 балів із 100 можливих, інші 30 балів - це строк поставки та умови розрахунків.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, проаналізувавши норми чинного законодавства суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково з наступних підстав:

Відповідно до п. 8 положення «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 року № 921, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 листопада 2008 року № 1017, закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється за такими принципами: відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівлі, об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, тощо.

Протягом 2009 року тендерним комітетом Арцизької міської ради було тричі проведено відкритті торги із закупівлі вугілля, де АТЗТ «ВО «Облпаливо»надавало найбільш економічно вигідні пропозиції. Але із-за небажання тендерного комітету обирати переможця торги відміняли без всяких на те підстав, або відхилялась пропозиція АТЗТ «ВО «Облпаливо»по надуманим причинам, які не відповідають дійсності. Так під керівництвом Мокана А.О. 21.07.2009р. було здійснено розкриття тендерних пропозицій учасників відкритих торгів із закупівлі вугілля марок АМ та ДГ - АТЗТ „ВО „Облпаливо", ПП Романовська М.А. та СПД Стасія О.С. На розкритті тендерних пропозицій тендерним комітетом було встановлено, що, АТЗТ «ВО «Облпаливо», ПП Романовської М.А. та СПД Стасій О.С. надані всі необхідні документи, передбачені тендерною документацією, які оформлені правильно, що зафіксовано в протоколі розкриття тендерних пропозицій № б/н від 21.07.2009р. Але Тендерним комітетом Арцизької міської ради Одеської області було прийнято рішення про відміну торгів, у зв'язку з тим, що у всіх тендерних пропозиціях були відсутні документи на марку вугілля ДГ. Але як зазначено в протоколі розкриття тендерних пропозицій були надані всі необхідні документи, передбачені Тендерною документацією, в тому числі і документи на марку вугілля ДГ, тобто підстав для їх відхилення не було.

02.09.2009 р. Арцизькою міською радою були в друге були проведені торги із закупівлі вугілля учасників відкритих торгів із закупівлі вугілля марок АМ та ДГ - АТЗТ „ВО „Облпаливо", ТОВ «Украгрокомп». В протоколі розкриття тендерних пропозицій зазначено, що в пропозиції АТЗТ «ВО «Облпаливо», яка була найбільш економічно вигідною, відсутній дилерський договір на постачання вугілля марки АМ. Також в протоколі було зазначено, що детальна калькуляція вартості вугілля була зроблена не правильно, але ніякої форми, як мала вона виглядати в тендерній документації не було відображено. Крім того загальна вартість тендерної пропозиції АТЗТ «ВО «Облпаливо», як і в перший раз, була набагато нижча ніж у конкурента. Так вартість тендерної пропозиції ТОВ «Украгрокомп»складала 263 436 грн. з ПДВ, а вартість тендерної пропозиції АТЗТ «ВО «Облпаливо»-227 100 грн. з ПДВ.

12.10.2009р. під керівництвом Лазар Л.І. було втретє здійснено розкриття тендерних пропозицій учасників відкритих торгів із закупівлі вугілля марки АМ - АТЗТ „ВО „Облпаливо", ПП "Стройоптресурси 2007" та СПД Стасія О.С, за результатами яких було складено протокол розкриття тендерних пропозицій № б/н від 12.10.2009р. Тендерна пропозиція Позивача була відхилена тому, що була відсутня довідка про наявність складів на території м. Арциз. Але згідно тендерної документації в ціну товару повинна входити доставка до дитячих садків, тому ця вимога про наявність складу є безпідставною та необгрунтованою. Крім того ж Позивачем було надано в складі тендерної пропозиції витяг про реєстрацію права власності на паливний склад на території Арцизького району.

Пунктом 6 положення «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»встановлено, що закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється виключно у безпосередніх виробників товарів, виконавців робіт і надавачів послуг або їх офіційних представників (дилерів, агентів, дистриб'юторів тощо).

Згідно п. 61 положення «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», замовник відхиляє тендерну пропозицію у разі коли: учасник не відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим у тендерній документації; тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.

Як свідчать матеріали справи, тендерна пропозиція АТЗТ " Виробниче об’єднання "Облпаливо" відповідає вимогам Положення «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»та тендерної документації та тендерної документації замовника торгів

З урахуванням викладених обставин, суд дійшов висновку, що замовник торгів (відповідач-1) повинен був прийняти тендерну пропозицію АТЗТ" Виробниче об’єднання "Облпаливо", а відтак рішення відповідача-1 про акцепт тендерної пропозиції ПП "Стройоптресурси 2007" прийнято всупереч вимог положення «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти».

Рішення тендерного комітету Арцизької міської ради Одеської області про акцепт тендерної пропозиції ПП "Стройоптресурси 2007" є нормативно-правовим актом індивідуальної дії, що спрямований на регулювання суспільних відносин в сфері проведення процедури закупівлі товарів за державні кошти, має обов'язковий характер для суб'єктів –учасників процедури закупівлі, породжує права і обов’язки у зазначеного кола осіб. Відповідно до Роз’яснення Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів” від 26.01.2000р. № 02-5/35, нормативно-правовий акт, що відповідає зазначеним ознакам, визнається недійсним у випадку його невідповідності вимогам чинного законодавства. Окрім цього, обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Відповідно до п.1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Відповідно до п.1 ст. 207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Зазначене положення цілком кореспондується із п. 3 ст. 215 Цивільного кодексу України, відповідно до якого, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

За таких обставин, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги цілком обґрунтовані, відповідають фактичним обставинам справи та вимогам чинного законодавства, у зв’язку з чим підлягають задоволенню в повному обсязі.

          Згідно статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті державного мита на суму 85 грн. та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу на суму 236 грн. - покласти на Відповідачів

Керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним рішення тендерного комітету Арцизької міської ради Одеської області (68400, Одеська область, м. Арциз, вул. 28 Червня, 95 А, код ЄДРПОУ 04057037) про акцепт тендерної пропозиції приватного підприємства "Стройоптресурси 2007" (Луганська область, м. Алчевськ, вул. Гмирі, 22а/62, код ЄДРПОУ 35038279) за результатами торгів із закупівлі вугілля, що проводились Арцизькою міською радою Одеської області 12.10.2009 р.

3. Стягнути з Арцизької міської ради Одеської області (68400, Одеська область, м. Арциз, вул. 28 Червня, 95 А, код ЄДРПОУ 04057037) на користь АТЗТ „ВО „Облпаливо” (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 70/1, код ЄДРПОУ 30514975) 42 (сорок дві) грн. 50 коп. –державного мита; 118 (сто вісімнадцять) грн. –витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4. Стягнути з приватного підприємства "Стройоптресурси 2007" (Луганська область, м. Алчевськ, вул. Гмирі, 22а/62, код ЄДРПОУ 35038279) на користь АТЗТ „ВО „Облпаливо” (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 70/1, код ЄДРПОУ 30514975) 42 (сорок дві) грн. 50 коп. –державного мита; 118 (сто вісімнадцять) грн. –витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.

Наказ видати в порядку, передбаченому ст.116 ГПК України.

Рішення підписане 02.02.2010 р.

Суддя