Рішення № 90363445, 13.07.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2020
Номер справи
280/2974/20
Номер документу
90363445
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

13 липня 2020 року Справа № 280/2974/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач ), в якій позивач просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії (пенсії померлого годувальника ОСОБА_2 ) позивачу з 85 % до 70 % сум грошового забезпечення; зобов`язати відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії позивачу виходячи з відсоткового значення розміру пенсії (пенсії померлого годувальника ОСОБА_2 ) 85 % сум грошового забезпечення, здійснивши такий перерахунок та виплату з 01.01.2016 з урахуванням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17.04.2019 по справі № 280/523/19, а також виплатити недоплачену частину пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що згідно висновку про призначення пенсії за вислугу років від 15.03.2001 по пенсійній справі № 86/12892, ОСОБА_2 (померлий годувальник) було призначено пенсію у вигляді 85 % грошового забезпечення, а саме в розмірі 558,68 грн. Згідно матеріалів зазначеної пенсійної справи, протягом періоду виплати пенсії ОСОБА_2 (померлий годувальник), відбувалося підвищення вказаного розміру пенсії у гривневому виразі, проте базове значення пенсії у вигляді 85 % грошового забезпечення залишалося. У зв`язку зі смертю 03.05.2014 ОСОБА_2 , постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2015 по справі № 334/11743/14-а позивачу, його дружині - ОСОБА_1 , було призначено пенсію в розмірі 50 % пенсії померлого годувальника ОСОБА_2 . Таким чином, вказує, фактично її пенсія складає 50 % від 85 % грошового забезпечення померлого годувальника, з урахуванням усіх доплат, яку відповідач до недавнього часу їй сплачував. Позивач зазначає, що відповідач на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції)» від 30.03.2018 протиправно обрахував їй пенсію в розмірі 30 % від грошового забезпечення. Оскільки такий розрахунок відповідача був протиправним, Запорізьким окружним адміністративним судом 17.04.2019 по справі № 280/523/19 було постановлене відповідне рішення. Дане рішення залишене в силі постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 15.07.2019 по справі № 280/523/19, яка подальшому оскарженню не підлягає. З метою примусового виконання вказаного судового рішення позивач звернулася до органів державної виконавчої служби. На виконання свого зобов`язання відповідач надав відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Запорізькій області лист від 02.10.2019 № 16837/07 з додатками про начебто виконання свого обов`язку. Вказує, що згідно вказаних документів, на виконання рішення суду відповідач обрахував їй пенсію не у вигляді 50 % від 85 % від суми в розмірі 9 655,35 грн., що мало б дорівнювати 4 103,52 грн., а у вигляді 50 % від 70 % від суми в розмірі 9 655,35 грн., що дорівнює 3 379,37 грн. Тобто, відповідач замість 85 % грошового забезпечення, які були із самого початку призначені ОСОБА_2 , під час перерахунку пенсії згідно судового рішення, протиправно застосував відсоткову ставку в розмірі 70 %. У зв`язку з таким порушенням законодавства під час виконання судового рішення, окремою ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 21.11.2019 по справі № 280/523/19 відповідача зобов`язано вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню позивача прав та законних інтересів. Дана ухвала набрала сили негайно після її проголошення. Тим не менше відповідач не виконав вимоги цієї окремої ухвали. У зв`язку з цим державним виконавцем на відповідача було накладено штраф. Тому, відповідач з січня 2020 року призначив позивачу і фактично виплатив за січень та лютий 2020 року пенсію в розмірі 4 103,52 грн., тобто 50 % від 85 % грошового забезпечення померлого годувальника. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 15.01.2020 було скасовано окрему ухвалу, тому відповідач з березня 2020 року знову почав позивачу платити пенсію в розмірі 3 379,37 грн., тобто 50 % від 70 % грошового забезпечення померлого годувальника. Позивач, вважаючи дії відповідача по зменшенню відсотку грошового забезпечення, від якого обраховується та сплачується її пенсія протиправними, звернулась із даним позовом до суду.

Ухвалою суду від 12.05.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 11.06.2020. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

26.05.2020 від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№24384), в якому просить відмовити позивачу у задоволені позовних вимог та зазначає, що вирішити питання встановлення відсотку грошового забезпечення померлого годувальника, в тому числі і в судовому порядку, є протиправним. Право на пенсійне забезпечення належить громадянам України, тобто живим особам. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає можливість здійснення нарахування та перерахунку пенсії лише пенсіонерові. Після смерті особа знімається з пенсійного обліку та перестає бути пенсіонером. Отже, на даний час є протиправним вирішення питання зміни відсоткового розміру грошового забезпечення померлого годувальника. Дії відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії Позивачу в розмірі 50 % пенсії померлого годувальника ОСОБА_2 є такими, що повністю відповідають вимогам рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17.04.2019. Вимога щодо перерахунку відсоткового розміру пенсії померлого годувальника є такою, що суперечить чинному законодавству.

02.06.2020 за вх. № 25650 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач підтримує свою позицію викладену у позовній заяві та просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Згідно ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України,письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами умежах строку, встановленого ст. 258 КАС України.

Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, що рішенням Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 13.10.2014 р. в справі № 334/8782/14-ц встановлено знаходження непрацездатної ОСОБА_1 на утриманні чоловіка ОСОБА_2 , який отримував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та помер 03.05.2014 р.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2015 р. в справі № 334/11743/14-а визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в призначенні пенсії у зв`язку з втратою годувальника відповідно до заяви від 14.11.2014 р., зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 з 14.11.2014 р. пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 50% пенсії померлого годувальника.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2015 р. в справі № 334/11743/14-а роз`яснено постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2015 р. в цій справі та зазначено, що ГУ ПФУ в Запорізькій області зобов`язано призначити ОСОБА_1 з 14.11.2014 р. пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 50% пенсії померлого годувальника - 5923,48 грн.

ОСОБА_1 звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльність щодо здійснення перерахунку та виплати 50% пенсії померлого годувальника ОСОБА_2 з 01.01.2016 р. відповідно до пунктів 3, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області від 30.03.2018 р., виданої відносно ОСОБА_2 , зобов`язання здійснити перерахунок і виплату 50% пенсії померлого годувальника ОСОБА_2 з 01.01.2016 р. відповідно до пунктів 3, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області від 30.03.2018 р., виданої відносно ОСОБА_2 , з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, та виплатити недоплачену частини пенсії.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17.04.2019 р. позов задоволено, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 50% пенсії померлого годувальника ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року відповідно до пунктів 3 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області "Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції)" від 30.03.2018 (виданої відносно ОСОБА_2 ); зобов`язано ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 50% пенсії померлого годувальника ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року відповідно до пунктів 3 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області "Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції)" від 30.03.2018 р. (виданої відносно ОСОБА_2 ) з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 15.07.2019 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17.04.2019 р. в справі № 280/523/19 залишено без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17.04.2019 р. без змін.

Також, з матеріалів справи судом встановлено, що 21.11.2019 Запорізьким окружним адміністративним судом за заявою позивача в справі № 280/523/19 була постановлена окрема ухвала, якою встановлене неналежне виконання боржником (Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області) судового рішення.

З бази даних "Діловодство спеціалізованого суду" судом встановлено, що постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 15.01.2020 окрема ухвала Запорізького окружного адміністративного суду від 21.11.2019 в справі № 280/523/19 скасована.

Як встановлено судом, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17.04.2019 р. в справі № 280/523/19 співробітниками відповідача 25.07.2019 був здійснений перерахунок пенсії позивача, в якому визначений розмір грошового забезпечення померлого годувальника в сумі 9655,35 грн., розмір пенсії померлого годувальника визначений в сумі 6758,75 грн. (виходячи з 70% від 9655,35 грн. - грошового забезпечення померлого годувальника).

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ).

27.02.2001 чоловіку позивача була призначена пенсія за вислугу років, згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 03.05.2014 чоловік позивача помер. Пенсія чоловіком позивача була призначена у розмірі 85% грошового забезпечення (вислуга років 30) (висновок про призначення пенсії за вислугу років від 15.03.2001 по пенсійній справі №86/12892).

Отже, померлий годувальник отримував пенсію у розмірі 85% від грошового забезпечення.

За приписами ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, яка була чинною станом на дату призначення чоловіку позивача пенсії - лютий 2001 року, визначала що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

Поточною редакцією ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Разом з тим, перерахунок призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій визначений статтею 63 цього Закону, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Згідно з пунктами 2 та 3 названого Порядку № 45 (у редакції, чинній на момент незаконного перерахунку моєї пенсії), Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 названого Порядку № 45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 1 постанови).

Також цією постановою, зокрема, в певних розмірах установлена схема окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів поліцейських, а також інші види грошового забезпечення.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Пунктом 3 даної постанови було визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом № 2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як убачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Годувальнику позивача пенсія була призначена у березні 2001 року, її розмір складав 85 % від грошового забезпечення. Відповідно до частини другої статті 13 указаного Закону в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії був обмежений 85% відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії позивача є протиправним, оскільки, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, а також з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 по справі №240/5401/18.

З наведених вище підстав суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо визначення розміру пенсії годувальника на рівні 70% відповідних сум грошового забезпечення, замість 85% відповідних сум грошового забезпечення, а відтак і сума пенсії позивача була розрахована із порушенням приписів ст. 58 Конституції України та ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» оскільки чинне законодавство України не передбачає права органу Пенсійного фонду зменшувати відсоткове співвідношення до складових грошового забезпечення (окладу) вже призначеної пенсії.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовано ст.139 КАС України.

Враховуючи те, що відповідно до ухвали від 12 травня 2020 року позивача звільнено від сплати судового збору, питання щодо відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача не вирішувалося.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії (пенсії померлого годувальника ОСОБА_2 ) ОСОБА_1 з 85 % до 70 % сум грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії (пенсії померлого годувальника ОСОБА_2 ) 85 % сум грошового забезпечення, з урахуванням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17.04.2019 по справі № 280/523/19, а також виплатити недоплачену частину пенсії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

З урахуванням пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165,169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 13.07.2020.

Суддя А.В. Сіпака