
241/904/13-а
2-а/241/1/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(повний текст)
09.07.2020 року смт. Мангуш
Першотравневий районний суд Донецької області
у складі:
головуючого судді Демочко Д.О.
при секретарі Орчелоті І.С.
за участю
прокурора Джансиза Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Мангуш адміністративний позов Прокурора Першотравневого району Донецької області до Ялтинської селищної ради Першотравневого району Донецької області про визнання протиправними та скасування рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Першотравневого району Донецької області С.В.Завалько звернувся до суду із адміністративним позовом до Ялтинської селищної ради Першотравневого району Донецької області про визнання протиправними та скасування рішень, який було уточнено. Відповідно до останніх уточнень позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Ялтинської селищної ради № 21/39 від 30.06.2004 року «Про надання згоди на розробку проекту відведення земельної ділянки під будівництво елінгу для зберігання плавзасобів в с.Юр`ївка в оренду», площею 0,0228 га, ОСОБА_1 під будівництво елінгу для зберігання плавзасобів із земель комунальної власності в АДРЕСА_1 та визнати протиправним та скасувати рішення Ялтинської селищної ради Першотравневого району Донецької області № 22/23 від 19.08.2004 року «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки під будівництво елінгу для зберігання плавзасобів в с. Юр`ївка в оренду», площею 0,0228 га, ОСОБА_1 під будівництво елінгу для зберігання плавзасобів в АДРЕСА_1 , в оренду, строком на 49 років.
В обґрунтування адміністративного позову зазначає, що 30.06.2004 року рішенням
Ялтинської селищної ради № 21/39 надано згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки площею 0,0228 га ОСОБА_1 під будівництво елінгу для зберігання плавзасобів із земель комунальної власності в АДРЕСА_1 Ялтинської селищної ради № 22/23 від 19.08.2004 року затверджено проект відведення земельної ділянки площею 0,0228 га у АДРЕСА_1 , громадянину ОСОБА_1 для будівництва елінгу для зберігання плавзасобів. Земельну ділянку надано в оренду для будівництва строком на 49 років. 12.06.2013 року прокуратурою Першотравневого району внесене подання щодо скасування рішень Ялтинської селищної ради № 21/39 від 19.08.2004 року «Про надання згоди на розробку проекту відведення земельної ділянки», площею 0,0228 га гр. ОСОБА_1 під будівництво елінгу для зберігання плавзасобів із земель комунальної власності в АДРЕСА_1 , та № 22/23 від 19.08.2004 року затверджено проект відведення земельної ділянки площею 0,0228 га АДРЕСА_1 , громадянину ОСОБА_1 для будівництва елінгу для зберігання плавзасобів в оренду строком на 49 років. 01.07.2013 року до прокуратури Першотравневого району надійшов лист Ялтинської сільради до якого додано рішення № 6/37-4 від 13.06.2013р. яким в задоволенні подання прокурора відмовлено. Позивач вважає вищевказані рішення Ялтинської селищної ради № 21/39 від 19.08.2004 року та № 22/23 від 19.08.2004 року незаконними, оскільки вони не відповідають вимогам законодавства, діючого на той період часу.
Відповідачем будо подано до суду заперечення на адміністративний позов, відповідно до яких останній зазначає, що посилання Прокурора на порушення вимог ч.1 п.г). ст.61 ЗК України (який діяв на той час) не може братись до уваги, бо у вказаній статті йдеться мова про прибережні захисні смуги уздовж річок, навколо водойм та на островах, а про прибережні захисні смуги уздовж морів та морських заливів написано у ст. 62 ЗК України.
Таким чином, для визначення земельної ділянки як прибережної захисної смуги є необхідним розроблення окремого проекту землеустрою, узгодження його з відповідними органами та наступне затвердження його рішенням органу місцевого самоврядування. Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою по визначенню цих смуг. На момент прийняття вищезазначеного рішення про затвердження звіту, Ялтинською селищною радою не розроблявся та не затверджувався проект землеустрою щодо встановлення меж прибережних захисних смуг. Також, зазначає, що в матеріалах справи відсутні будь-які рішення компетентних органів відносно виділення земельної ділянки під прибережну захисну смугу, що зумовлює безпідставність твердження Прокурора відносно наявності останньої в складі земельної ділянки. Також зазначає, що відповідно до ст. 38 ЗК України, ст. 4 ВК України землі, зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм належать до земель водного фонду та що на момент вчинення спірного рішення в складі земельної ділянки апріорі було можливим розташування прибережної захисної смуги та пляжу, оскільки не відповідає цільовому призначенню земельної ділянки. На момент прийняття вищезазначеного рішення про затвердження звіту, Ялтинською селищною радою не розроблявся та не затверджувався проект землеустрою щодо встановлення меж водоохоронної зони в с. Юр`ївка. Також, зазначають, що відповідно до умов ст. 186 ЗК України та ст. 9 ЗУ «Про державну експертизу землевпорядної документації» є вичерпний перелік щодо обов`язкової державної експертизи, виходячи з цього проект землеустрою по відведенню земельної ділянки під будівництво елінгу для зберігання плавзасобів (категорія земель житлової та громадської забудови) не підлягають обов`язковій державній експертизі. На підставі вищевикладеного просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
20 листопада 2013 року постановою Першотравневого районного суду Донецької області у задоволенні позовних вимог відмовлено.
15 січня 2014 року постановою Донецького апеляційного адміністративного суду постанову Першотравневого районного суду Донецької області від 20 листопада 2013 року скасовано та прийнято нову, якою позов задоволено повністю.
20 вересня 2017 року ухвалою Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу Ялтинської селищної ради - задоволено частково, постанову Першотравневого районного суду Донецької області від 20 листопада 2013 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2014 року у справі № 241/904/13-а скасовано, справу № 241/904/13-а направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.10.2017 року головуючим суддею у суді першої інстанції обрано суддю Демочко Д.О. (т. 1 а.с. 257).
Ухвалою Першотравневого районного суду Донецької області від 31.10.2017 року справу прийнято до провадження судді Демочко Д.О. та призначено підготовчий розгляд справи.
Ухвалою Першотравневого районного суду Донецької області від 19.03.2019 року було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою Першотравневого районного суду Донецької області від 09.07.2020 року було виключено ОСОБА_1 з числа учасників справи в зв`язку із смертю останнього.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги, викладені в уточненій позовній заяві підтримав в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні поясненням у позові.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час, дату та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутність.
Суд, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши наявні у справі докази, прийшов до наступного висновку.
Рішенням Ялтинської селищної ради Першотравневого району Донецької області № 21/39 від 30.06.2004 року «Про надання згоди на розробку проекту відведення земельної ділянки під будівництво елінгу для зберігання плавзасобів в с. Юр`ївка в оренду» було вирішено надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту відводу земельної ділянки під забудову елінгу для зберігання плавзасобів в АДРЕСА_1 , площею 0,0228 га в оренду з земель комунальної власності ради (т. 1 а.с. 11).
Рішенням Ялтинської селищної ради Першотравневого району Донецької області № 22/23 від 19.08.2004 року «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки під будівництво елінгу для зберігання плавзасобів в с. Юр`ївка в оренду» було вирішено затвердити ОСОБА_1 проект відводу земельної ділянки площею 0,0228 га під забудову елінгу для зберігання плавзасобів в АДРЕСА_1 , в оренду строком на 49 років та передати останньому земельну ділянку площею 0,0228 га під забудову елінгу для зберігання плавзасобів в АДРЕСА_1 , в оренду строком на 49 років (т.1 а.с. 12).
Відповідно до довідки № 972, виданої Ялтинською селищною радою 20 листопада 2013 року, станом на 20.11.2013 року проект землеустрою щодо відведення прибережної захисної смуги на території Ялтинської селищної ради в межах населених пунктів не складався та не затверджувався ( т. 1 а.с. 98).
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, згідно з планом відведення земельної ділянки, що надається в оренду ОСОБА_2 під елінг для зберігання плавзасобів в с.Юр`ївка, Першотравневого району, вищевказана земельна ділянка фактично знаходиться в сто метровій водоохоронній смузі.
Прокуратурою Першотравневого району було проведено перевірку додержання вимог земельного законодавства в Ялтинський селищній раді при виділенні земельних ділянок на узбережжі Азовського моря.
Так, 12.06.2013 року Прокуратурою Першотравневого району Донецької області голові Ялтинської селищної ради Черниці Д.В. було винесено подання «Про усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяли» № 1258-13 вих., згідно якого вимагалось, крім всього, скасувати рішення Ялтинської селищної ради № 21/39 від 30.06.2004 року «Про надання згоди на розробку проекту відведення земельної ділянки під будівництво елінгу для зберігання плавзасобів в с. Юр`ївка в оренду ОСОБА_1 » та рішення Ялтинської селищної ради № 22/23 від 19.08.2004 року «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки під будівництво елінгу для зберігання плавзасобів в с. Юр`ївка в оренду ОСОБА_1 », прийняти заходи щодо усунення виявлених порушень Земельного та Водного кодексів України, причин та умов, що їм сприяли (т. 1 а.с. 7).
01.07.2013 року Прокуратурою Першотравневого району Донецької області було отримано лист Ялтинської селищної ради Першотравневого району Донецької області № 491 від 21.06.2013 року за вхідним номером 687вх-15 з доданим до нього витягом з рішення Ялтинської селищної ради від 13.06.2013 року № 6/37-4 «Про відхилення подання прокурора Першотравневого району», згідно якого Ялтинською селищною радою вирішено відхилити подання прокурора Першотравневого району з вимогами про відміну рішень сесії Ялтинської селищної ради від 28.08.2008 р. № 5/25-37, від 16.10.2009 р. № 5/40-12, від 30.06.2004 р. № 21/39, № 21/40, від 19.08.2004 р. № 22/22, № 22/23 ( т. 1 а.с. 9-10).
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 3 КАС України, порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України, передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 80 Земельного кодексу України (у редакції, яка була чинною на час виникнення правовідносин), установлено, що суб`єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, на землі комунальної власності.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України (у редакції, яка була чинною на час виникнення правовідносин) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч. 4 ст. 3 ЗУ «Про планування та забудову територій» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань забудови та іншого використання територій,
вибору, вилучення (викупу) і надання земельних ділянок для містобудівних потреб приймаються в межах, визначених законом відповідно до містобудівної документації за погодженням з спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури.
Згідно норми п. 34 ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
За змістом статті 50 Земельного кодексу України, до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.
До земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об`єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об`єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об`єктів стаціонарної рекреації (стаття 51 Земельного кодексу України).
Згідно приписів статті 52 Земельного кодексу України, землі рекреаційного призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель. Порядок використання земель рекреаційного призначення визначається законом.
Статтею 58 Земельного кодексу України встановлено, що до земель водного фонду належать землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об`єктами, болотами, а також островами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів.
За змістом частин 1, 4 статті 59 Земельного кодексу України, землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 61 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.
Відповідно до ст. 62 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), у прибережних захисних смугах уздовж морів, морських заток і лиманів та на островах у внутрішніх морських водах забороняється: а) влаштування полігонів побутових та промислових відходів і накопичувачів стічних вод; б) влаштування вигребів для накопичення господарсько-побутових стічних вод об`ємом понад 1 кубічний метр на добу; в) влаштування полів фільтрації та створення інших споруд для приймання і знезаражування рідких відходів; г) застосування сильнодіючих пестицидів.
Як встановлено ч.ч. 1, 3 статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
У силу положень статті 125 Земельного кодексу України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Згідно з ч. 1 ст. 35 ЗУ «Про охорону земель» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних
ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України.
Частиною 1 ст. 88 Водного кодексу України (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), передбачено, що з метою охорони поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо
озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
Згідно ч. 5 ст. 88 Водного кодексу України (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), уздовж морів та навколо морських заток і лиманів виділяється
прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води.
Відповідно до ст. 90 Водного кодексу України (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), прибережна захисна смуга уздовж морів, морських заток і лиманів входить у зону санітарної охорони моря і може використовуватися лише для будівництва санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів, з обов`язковим централізованим водопостачанням і каналізацією.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 60 Земельного кодексу, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, розмір та межі прибережної захисної смуги уздовж морів та
навколо морських заток і лиманів встановлюються за проектами землеустрою, а в межах населених пунктів - з урахуванням містобудівної документації.
Згідно ч. 3 ст. 4 ЗУ «Про планування та забудову територій», в редакції на час виникнення спірних правовідносин, рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань забудови та іншого використання територій, вибору, вилучення (викупу) і надання земельних ділянок для містобудівних потреб приймаються в межах, визначених законом відповідно до містобудівної документації за погодженням з спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури.
Таким чином, Ялтинська селищна рада не мала жодних законних підстав для надання земельної ділянки ОСОБА_1 в оренду для будівництва елінгу в прибережній захисній смузі уздовж Азовського моря та винесення оскаржуваних рішень, а посилання відповідача про відсутність містобудівної документації не береться судом до уваги з причин безпідставності.
Відповідно до п. 10 ч. 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, установлено, що зміни до цього Кодексу вводяться в дію з урахуванням таких особливостей: справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Враховуючи зазначені вище норми матеріального права, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог прокурора Першотравневого району Донецької області до Ялтинської селищної ради Першотравневого району Донецької області.
Керуючись ст. ст. 5, 6, 10, 19, 90, 241-246, 286 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Прокурора Першотравневого району Донецької області до Ялтинської селищної ради Першотравневого району Донецької області, третя особа: ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування рішень – задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Ялтинської селищної ради Першотравневого району Донецької області № 21/39 від 30.06.2004 року «Про надання згоди на розробку проекту відведення земельної ділянки під будівництво елінгу для зберігання плавзасобів в с. Юр`ївка в оренду», площею 0,0228 га, ОСОБА_1 під будівництво елінгу для зберігання плавзасобів із земель комунальної власності в АДРЕСА_1 .
Визнати протиправним та скасувати рішення Ялтинської селищної ради Першотравневого району Донецької області № 22/23 від 19.08.2004 року «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки під будівництво елінгу для зберігання плавзасобів в с. Юр`ївка в оренду», площею 0,0228 га, ОСОБА_1 під будівництво елінгу для зберігання плавзасобів в АДРЕСА_1 , в оренду, строком на 49 років.
Повний текст рішення виготовлено 13.07.2020 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду через Першотравневий районний суд Донецької області протягом 30 днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Суддя Д.О. Демочко