
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
10 липня 2020 року м. Черкаси справа № 925/879/20
Господарський суд Черкаської області у складі судді Спаських Н.М., розглянувши матеріали заяви Фермерського Господарства "Агрофермгосп-2" (Черкаська область, Канівський район, с. Мельники) про забезпечення позову до подання позовної заяви,
ВСТАНОВИВ:
Господарським судом Черкаської області 08.07.2020 зареєстровано заяву ФГ "Агрофермгосп-2" (ідентифікаційний код 30960547) про забезпечення позову до подання позовної заяви, якою заявник просить суд:
1. Заборонити Степанецькій сільській раді Об`єднаної територіальної громади Черкаської області, (місцезнаходження: 19031, Черкаська обл., Канівський район, село Степанці, вулиця Лісна, будинок 4, ідентифікаційний код 35777400) приймати рішення, вчиняти дії, спрямовані на: розпорядження земельною ділянкою, поділ земельної ділянки, передачу у власність, користування чи інше речове право, в тому числі надавати дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи користування, затвердження технічної документації із землеустрою, зміни цільового призначення земельної ділянки, зміни меж, внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7122085700:01:001:0327 площею 49,000 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства (Степанецька сільська рада за межами населеного пункту), адреса Черкаська обл., Канівський р-н, с/рада Павлівська, до набрання законної сили рішенням суду по справі.
2. Заборонити державним кадастровим реєстраторам Головного управління Держгеокадарстру у Черкаській області та його структурним підрозділам вносити до Державного земельного кадастру будь-які відомості, зміни, щодо земельних ділянок кадастрові номери:
кадастровий номер 7122085700:01:001:0441;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0442;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0443;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0444;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0445;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0446;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0447;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0448;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0449;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0450;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0451;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0452;
кадастровий номер 7122085700:02:001:0722;
кадастровий номер 7122085700:02:001:0723;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0453;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0454;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0455;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0456;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0457;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0457;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0459;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0460;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0461;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0462;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0463;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0464;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0432;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0433;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0434;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0435;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0436;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0437;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0438;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0439;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0440,
що сформовані в результаті поділу, земельної ділянки кадастровий номер 7122085700:01:001:0327 площею 49,000 га, до набрання законної сили рішенням суду по справі.
3. Заборонити державним реєстраторам прав на нерухоме майно та органам державної реєстрації прав (в тому числі Міністерству юстиції України та його структурним підрозділам та територіальним органам, виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, акредитованим суб`єктам, нотаріусам, іншим особам та органам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень") вчиняти будь-які реєстраційні дії, в тому числі, але не обмежуючись, щодо державної реєстрації речових прав та їх обтяжень на нерухоме майно, скасування державної реєстрації речових прав та їх обтяжень на нерухоме майно, відкриття та/або закриття розділів в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а також вносити до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записи про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень, записи про скасування державної реєстрації речових прав та їх обтяжень, зміни до таких записів щодо наступного нерухомого майна - земельної ділянки кадастровий номер 7122085700:01:001:0327, площею 49,00 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, яка розташована за адресою Черкаська область, Канівський район, с/рада Павлівська до набрання законної сили рішенням суду по справі.
У відповідності до ст.136,138,140 ГПК України господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Заява про забезпечення позову подається, зокрема, до подання позовної заяви - за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом для відповідного позову, або до суду за місцезнаходженням предмета спору - якщо суд, до підсудності якого відноситься справа, визначити неможливо. Заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи.
Згідно ч. 13 ст. 8 ГПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
За правилами чинного ГПК України справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, де вирішується питання про захист майнового права, за відповідності складу сторін спору за правилами ГПК підвідомчі господарським судам.
Позивач має намір заявити позов у немайновому спорі за місцем знаходженням відповідачів та земельних ділянок через Господарський суд Черкаської області до Степанецької сільської ради ОТГ Черкаської області та до ГУ Держгеокадастру у Черкаській області. Предметом позову будуть позовні вимоги ФГ "АГРОФЕРМГОСП-2" про визнання недійсними рішень сесії щодо припинення права постійного користування земельною ділянкою кадастровий номер 7122085700:01:001:0327, щодо поділу земельної ділянки та про зобов`язання відновити кадастровий номер та запис у Поземельній книзі.
За загальним правилом рішення у суду у немайновому спорі не потребує його примусового виконання, а отже не потребує забезпечення позову.
Однак за змістом ч. 2 ст. 136 ГПК України забезпечення позову допускається також якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
На думку суду, до таких випадків відносяться і ситуації, коли захист порушеного права в повній мірі не відбудеться лише за рахунок вирішення одного спору, бо спірна ситуація потребує подання наступних позовів, а тому і негайного вжиття заходів забезпечення при первісному зверненні до суду.
Згідно частини п.2,4) ч.1 статті 137 ГПК України позов забезпечується, зокрема, забороною відповідачу та іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору.
Заявник вважає, що даний позов потребує забезпечення, оскільки органами влади та місцевого самоврядування вчиняються дії шляхом прийняття рішень, що спрямовані на поділ земельної ділянки, якою користується заявник з часу створення ФГ та на передачу її частинами фізичним особам на іншому правовому титулі, з іншим цільовим призначенням, що в свою чергу в подальшому матиме наслідком для Фермерського господарства "Агрофермгосп-2" необхідність захищати своє порушене право шляхом подання інших позовів до нових власників земельних ділянок.
У вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками цього судового процесу.
Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного виду забезпечення позову. Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується господарським судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється господарським судом, також з урахуванням співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, з майновими наслідками заборони відповідачу вчиняти певні дії.
Згідно пункту 1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №16 «Про деякі питання практики застосування заходів до забезпечення позову» особа, яка подала заяву про забезпечення позову, повинна обґрунтувати причини звернення із заявою про забезпечення позову.
З цією метою та з урахуванням загальних вимог, передбачених статтею 74 ГПК, обов`язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного заходу до забезпечення позову.
Згідно пункту 3 постанови Пленуму ВГСУ від 26.12.2011р. №16 достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного виду забезпечення позову.
У вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням:
розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову;
забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу;
наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову;
імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів;
запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
У відповідності до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду у справі № 910/9066/19 від 25.03.2020 оскільки позовні вимоги мають немайновий характер, то судове рішення у разі задоволення позову не вимагатиме примусового виконання. Тому в цьому випадку має застосовуватися та досліджуватися така підстава вжиття заходів забезпечення позову як достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду. При цьому в таких немайнових спорах має досліджуватися, чи не призведе невжиття заявленого заходу забезпечення позову до порушення вимоги щодо справедливого та ефективного захисту порушених прав, зокрема, чи зможе позивач їх захистити в межах одного цього судового провадження за його позовом без нових звернень до суду.
Наведена правова позиція також викладена у постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 16.08.2018 по справі № 910/1040/18.
Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував на тому, що пункт 1 статті 6 Конвенції забезпечує всім "право на суд", яке охоплює право на виконання остаточного рішення, ухваленого будь-яким судом. ЄСПЛ в контексті права на виконання остаточного рішення зауважує, що метою заходу забезпечення є підтримання status quo, поки суд не визначиться щодо виправданості цього заходу. Крім того, тимчасовий захід спрямований на те, щоб протягом судового розгляду щодо суті спору суд залишався в змозі розглянути позов заявника за звичайною процедурою. ЄСПЛ також звернув увагу на те, що тимчасові забезпечувальні заходи мають на меті забезпечити протягом розгляду продовження існування стану, який є предметом спору (§§ 60, 61 рішення від 13.01.2011 у справі "Кюблер проти Німеччини" (Kьbler v. Germany), заява № 32715/06).
Отже, заходи забезпечення позову, без застосування яких існує ризик такої зміни обставин, внаслідок якої подальше ухвалення остаточного рішення суду на користь позивача вже не призведе до захисту прав або інтересів позивача, по який він звертався до суду, слід розглядати як такі, що охоплені "правом на суд".
Суд вважає, що заява ФГ "Агрофермгосп-2" про забезпечення позову до подання позовної заяви є обґрунтованою щодо припущень заявника про те, що невжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони органам влади та місцевого самоврядування і реєстраторам вчиняти будь-які розпорядчі та реєстраційні дії щодо земельної ділянки заявника та її поділу і передачі іншим особам, може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів Позивача, захисту яких він прагне. Обрані способи забезпечення позову є адекватними суті порушеного права, яке захищає заявник. Заходи забезпечення позову та предмет майбутнього позову є співмірними та спрямовані виключно на збереження існуючого майнового та правового становища заявника до розгляду спору по суті.
При цьому суд виходить з таких обставин, які підтверджуються поданими заявником доказами:
Заявник вказує, що з моменту державної реєстрації (квітень 2000 року) і по даний час в користуванні ФГ «АГРОФЕРМГОСП-2» перебуває земельна ділянка кадастровий номер 7122085700:01:001:0327 площею 49,000 га, надана для ведення фермерського господарства ОСОБА_1 Юрію ОСОБА_2 , який і заснував ФГ "АГРОФЕРМГОСП-2". ФГ "АГРОФЕРМГОСП-2" діє як господарство і як юридична особа на даний час.
Земельна ділянка була надана в постійне користування для ведення фермерського господарства ОСОБА_1 Ю.В. за Державним актом серія ЧР 7-109, який потім помер.
Заявник посилається на норми чинного законодавства про створення фермерських господарств та на практику Верховного Суду, зокрема на постанову від 07.08.2019 року у справі № 529/1160/17 з висновком про те, що фактичним користувачем земельної ділянки, що надавалася для створення та ведення фермерського господарства є саме Фермерське господарство.
Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим Постановою КМУ від 17.10.2012 № 1051 передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором у разі поділу, чи об`єднання земельних ділянок. Також і відомості про земельну ділянку вносяться до ДЗК державним кадастровим реєстратором.
У випадку внесення змін до ДЗК щодо спірних земельних ділянок за результатами її поділу чи об`єднання, передачі іншим особам в ході розгляду судової справи, у заявника-позивача виникнуть перешкоди із подальшим користуванням земельною ділянкою, якщо правомірність його позовних вимог буде доведена.
Також заявник вказує на ту обставину, що на даний час спірні земельні ділянки є обробленими та засіяними ФГ "Агрофермгосп-2" сільськогосподарськими культурами, а тому передача у користування цих земельних ділянок із незібраним врожаєм стороннім особам завдасть майнових збитків Фермерському господарству.
За змістом п4) ч. 5 ст. 137 ГПК України не є порушенням здійснення заборони суду в порядку забезпечення позову органам державної влади на вчинення конкретних дій, що прямо стосуються предмету спору.
Види заходів забезпечення позову заявником обрано у відповідності до предмету спору за майбутнім позовом та кола осіб, які вчиняють дії на порушення прав позивача.
Зміст і форма заяви про забезпечення позову відповідає вимогам ст. 139 ГПК України.
Заявник надав докази, що 20.09.2019 Степанецькою сільською радою ОТГ Черкаської області на сесії приймається Рішення № 22-62 "Про припинення права постійного користування земельною ділянкою", яким у зв`язку зі смертю ОСОБА_3 (голови фермерського господарства) припинено право постійного користування земельною ділянкою (01.02 Для ведення фермерського господарства), площею 49.00 га кадастровий номер 7122085700:01:001:0327.
Цим же рішенням визнано державний акт на право постійного користування землею серія ЧР-7-109 зареєстрований за № 65 таким, що втратив чинність.
Заявник 15.10.2019 Степанецькій сільській раді направив повідомлення вх. № 320 , що ФГ "АГРОФЕРМГОСП-2" оброблено земельну ділянку (засіяно), а збір урожаю припадає на серпень 2020 року.
Також заявник вказує, що органу місцевого самоврядування та ГУ Держгеокадастру було достеменно відомо, що користування спірною земельною ділянкою продовжує здійснювати ФГ "АГРОФЕРМГОСП-2", про що заявник листами інформував Степанецьку сільську раду.
В червні 2020 року, ФГ "АГРОФЕРМГОСП-2" також стала відома інформація, що відносно спірної земельної ділянки органом місцевого самоврядування було прийнято Рішення від 24.03.2020 року № 26-43 "Про погодження виконавчому комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області технічних документацій із землеустрою", яким погоджено виконавчому комітетові Степанецької сільської ради технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки (Степанецька сільська рада, за межами населеного пункту) площею 49.000 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0327 на тридцять п`ять земельних ділянок, а саме: 33 земельні ділянки площею 1.4712 га кожна, 1 земельна ділянка площею 0,2004 га та 1 земельна ділянка площею 0,2500 га.
Крім того, позивач на офіційному сайті Степанецької сільської ради ознайомився з проектами оприлюднених рішень Рішень:
№ 27-2/VIII "Про затвердження виконавчому комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 49.0000 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0327", яким мають намір - затвердити виконавчому комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки (Степанецька сільська рада, за межами населеного пункту) площею 49.0000 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0327, на тридцять п`ять земельних ділянок, а саме:
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0441;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0442;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0443;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0444;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0445;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0446;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0447;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0448;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0449;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0450;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0451;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0452;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0422;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0423;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0453;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0454;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0455;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0456;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0457;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0458;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0459;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0460;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0461;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0462;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0463;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0464;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0432;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0433;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0434;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0435;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0436;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0437;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0438;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0439;
земельну ділянку площею 1,4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0440.
Також Виконавчому комітету, відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" слід здійснити державну реєстрацію права комунальної власності на утворені внаслідок поділу земельні ділянки.
- № 27-3/УШ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у приватну власність (Павлівський старостинський округ)", яким надати дозвіл: ОСОБА_4 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0444 у приватну власність; ОСОБА_5 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0449 у приватну власність; ОСОБА_6 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:02:001:0722 у приватну власність; ОСОБА_7 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0461 у приватну власність; ОСОБА_8 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0462 у приватну власність; ОСОБА_9 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0437 у приватну власність; ОСОБА_10 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0436 у приватну власність; ОСОБА_11 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0435 у приватну власність; ОСОБА_12 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0438 у приватну власність; ОСОБА_13 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0464 у приватну власність; ОСОБА_14 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0447 у приватну власність; ОСОБА_15 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0434 у приватну власність; ОСОБА_16 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0441 у приватну власність; ОСОБА_17 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0455 у приватну власність; ОСОБА_18 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0446 у приватну власність; ОСОБА_19 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0458 у приватну власність; ОСОБА_20 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0442 у приватну власність; ОСОБА_21 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0453 у приватну власність; ОСОБА_22 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0445 у приватну власність; ОСОБА_23 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0450 у приватну власність; ОСОБА_24 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0456 у приватну власність; ОСОБА_25 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0460 у приватну власність; ОСОБА_26 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0448 у приватну власність; ОСОБА_27 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0452 у приватну власність; ОСОБА_28 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:02:001:0723 у приватну власність; ОСОБА_29 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0454 у приватну власність; ОСОБА_30 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зміною цільового призначення на 01.03 для ведення особистого селянського господарства) площею 1.4712 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0457 у приватну власність.
У відповідності до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Заявник вказує на такі встановлені в судових рішеннях обставини щодо користування спірною земельною ділянкою саме з боку ФГ "Агрофермгосп-2" (код 30960547):
Канівським міськрайонним судом Черкаської області 14.05.2020 прийнято рішення у справі № 697/23/20 за позовом ОСОБА_31 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання неправомірною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, в якому, судом встановлено що земельна ділянка загальною площею 49,0 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0327, яка розташована за межами населених пунктів Степанецької сільської ради Канівського району Черкаської області (Павлівський старостинський округ) перебуває у користуванні в ФГ "Агрофермгосп-2" (код 30960547), що підтверджується податковою декларацією з плати за землю за 2019 рік та квитанціями про сплату земельного податку за жовтень та листопад 2019 року".
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 27.05.2020 року по справі № 580/42/20 за позовом ОСОБА_31 до старшого державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, ГУ Держгеокадастру у Черкаські області про визнання незаконними дій та скасування припису, судом також встановлено, що земельна ділянка загальною площею 49,0 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0327, яка розташована за межами населених пунктів Степанецької сільської ради Канівського району Черкаської області (Павлівський старостинський округ) перебуває у користуванні іншого господарства - ФГ «Агрофермгосп-2» (код 30960547), що підтверджується податковою декларацією з плати за землю за 2019 рік та квитанціями про сплату земельного податку за жовтень та листопад 2019 року.
Заявником подано Інформацію з Державних реєстрів речових прав на нерухоме майно, прав власності про те, що 31.10.2018 року земельна ділянка загальною площею 49,0 га, кадастровий номер 7122085700:01:001:0327 для ведення фермерського господарства в межах с. ради Павлівська Черкаської області Канівського району зареєстрована на праві комунальної власності за Степанецькою сільською радою ОТГ Черкаської області.
Враховуючи наведені обставини суд погоджується із доводами заявника про те, що якщо заходи забезпечення позову не будуть вжиті, дії органу місцевого самоврядування та кадастрових реєстраторів призведуть до того, що буде затверджено нову технічну документацію на сформовані земельні ділянки після поділу ділянки із кадастровим номером 7122085700:01:001:0327, буде здійснена державна реєстрація права власності на земельні ділянки за фізичними особами зі зміненим цільовим призначенням земельних ділянок, а це значно утруднить заявникові захист свого порушеного права, оскільки неможливо буде захистити його права тільки в одному судовому процесі, а потрібно буде подавати ряд позовів в т.ч. до фізичних осіб, яким планує орган місцевого самоврядування передати земельні ділянки у власність.
Заявник просить суд вжити заходів забезпечення позову, які спрямовані виключно на збереження існуючого становища його земельної ділянки до розгляду спору по суті, що є виправданим.
У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 139 ГПК України заявник повідомив у заяві про відсутність пропозицій щодо зустрічного забезпечення.
Судом встановлено, що майбутній позов буде подано у спорі, що є немайновим. З наданих матеріалів суд не вбачає доказів, які ймовірні збитки можуть бути завдані визначеним заявником майбутнім відповідачам через вжиття заходів забезпечення позову.
Враховуючи це суд роз`яснює, що зацікавлені особи мають право звернутися до суду із клопотанням про вжиття зустрічного забезпечення в порядку ст. 141 ГПК України і визначитися із його розміром.
За правилами чинного ГПК України невирішення питання заходів зустрічного забезпечення не є підставою для відмови у задоволенні заяви про забезпечення позову.
На підставі викладеного заява ФГ "Агрофермгосп-2" про забезпечення позову до подання позовної заяви підлягає до задоволення враховуючи, зокрема, обставини взаємовідносин учасників спору, важливість майбутнього предмету спору для заявника, вчинені Степанецькою сільською радою ОТГ Черкаської області дій, спрямованих на набуття у власність ділянки заявника, поділ та передачу іншим особам земельної ділянки, якою користувалося ФГ "Агрофермгосп-2" та складність відновлення його прав у випадку невжиття заходів забезпечення позову.
Керуючись ст. ст. 136-140, 234 ГПК України, господарський суд -
УХВАЛИВ:
Заяву Фермерського Господарства "Агрофермгосп-2" (ідентифікаційний код 30960547, Черкаська область, Канівський район, с. Мельники) від 08.07.2020 про забезпечення позову до подання позовної заяви – задовольнити повністю.
1. Заборонити Степанецькій сільській раді Об`єднаної територіальної громади Черкаської області, (місцезнаходження: 19031, Черкаська обл., Канівський район, село Степанці, вулиця Лісна, будинок 4, ідентифікаційний код 35777400) приймати рішення, вчиняти дії, спрямовані на: розпорядження земельною ділянкою, поділ земельної ділянки, передачу у власність, користування чи інше речове право, в тому числі надавати дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи користування, затвердження технічної документації із землеустрою, зміни цільового призначення земельної ділянки, зміни меж, внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7122085700:01:001:0327 площею 49,000 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства (Степанецька сільська рада за межами населеного пункту), адреса Черкаська обл., Канівський р-н, с/рада Павлівська, до набрання законної сили рішенням суду по справі.
2. Заборонити державним кадастровим реєстраторам Головного управління Держгеокадарстру у Черкаській області та його структурним підрозділам вносити до Державного земельного кадастру будь-які відомості, зміни, щодо земельних ділянок:
кадастровий номер 7122085700:01:001:0441;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0442;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0443;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0444;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0445;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0446;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0447;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0448;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0449;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0450;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0451;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0452;
кадастровий номер 7122085700:02:001:0722;
кадастровий номер 7122085700:02:001:0723;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0453;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0454;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0455;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0456;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0457;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0457;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0459;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0460;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0461;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0462;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0463;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0464;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0432;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0433;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0434;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0435;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0436;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0437;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0438;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0439;
кадастровий номер 7122085700:01:001:0440,
що сформовані в результаті поділу, земельної ділянки кадастровий номер 7122085700:01:001:0327 площею 49,000 га (Черкаська область, Канівський район, с/рада Павлівська), до набрання законної сили рішенням суду по справі.
3. Заборонити державним реєстраторам прав на нерухоме майно та органам державної реєстрації прав (в тому числі Міністерству юстиції України та його структурним підрозділам та територіальним органам, виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, акредитованим суб`єктам, нотаріусам, іншим особам та органам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень") вчиняти будь-які реєстраційні дії, в тому числі, але не обмежуючись, щодо державної реєстрації речових прав та їх обтяжень на нерухоме майно, скасування державної реєстрації речових прав та їх обтяжень на нерухоме майно, відкриття та/або закриття розділів в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а також вносити до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записи про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень, записи про скасування державної реєстрації речових прав та їх обтяжень, зміни до таких записів щодо наступного нерухомого майна - земельної ділянки кадастровий номер 7122085700:01:001:0327, площею 49,00 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, яка розташована за адресою Черкаська область, Канівський район, с/рада Павлівська до набрання законної сили рішенням суду по справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання 10 липня 2020.
Ухвалу про забезпечення позову може бути оскаржено в установленому порядку до Північного апеляційного господарського суду протягом 10 днів.
Суддя Н.М. Спаських