
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 липня 2020 року м. Київ № 826/16146/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі до Приватного підприємства "Ея`Сан" про стягнення податкового боргу,
установив:
01.10.2018 Головним управлінням Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі) засобами поштового зв`язку на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва направлено позовну заяву до Приватного підприємства "Ея`Сан" (ПП "Ея`Сан") про стягнення коштів з рахунків відповідача у банках, що обслуговують такого платника, та за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу по орендній платі з юридичних осіб на суму 56764,57 грн.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що за відповідачем обліковується борг по орендній платі за землю з юридичних осіб внаслідок несплати товариством узгодженої суми податкового зобов`язання, внаслідок чого позивач вимушений стягувати наявний борг в судовому порядку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.10.2018 відкрито провадження у справі і призначено її до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Копію ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.10.2018 надіслано в тому числі на адресу ПП "Ея`Сан", відомості про яку містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак поштове відправлення із вказаною ухвалою повернулося на адресу суду не врученим адресату.
Суд на підставі статей 124, 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) вважає, що вжив належних заходів для повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та можливість подання відзиву на позовну заяву. При цьому, відповідач відзиву на позовну заяву не подав.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.05.2020 позивача замінено правонаступником.
Отже, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.
ПП "Ея`Сан" перебуває на обліку Херсонської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області (неосновне місце обліку).
За результатами здійснення фінансово-господарської діяльності у боржника ПП "Ея`Сан" станом на момент звернення до суду обліковувався податковий борг на загальну суму 56764,57 грн по орендній платі з юридичних осіб, який виник у відповідача за рахунок несплати узгоджених грошових зобов`язань, згідно податкових декларацій з плати за землю (орендної плати) за період з листопада 2016 року по серпень 2017 року, а також на підставі податкового повідомлення-рішення від 20.03.2017 №0000761200 на суму 4374,70 грн.
В подальшому, на підставі рішення керівника контролюючого органу про прощення (списання/визнання погашеною безнадійної заборгованості) відповідачу частково списано суму податкового боргу на суму 7545,28 грн.
Враховуючи наявність у ПП "Ея`Сан" податкового боргу по орендній платі за землю з юридичних осіб у загальному розмірі 42101,08 грн, Головне управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі) просить суд стягнути податковий борг за рахунок коштів на рахунках платника податків у банках, що обслуговують такого платника, та за рахунок готівки.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-17 (ПК України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин).
Відповідно до пункту 6.1 статті 6 ПК України податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Згідно з пунктами 15.1-15.2 статті 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України визначено, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом, та законами з питань митної справи.
Грошове зобов`язання платника податків відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14 статті 14 ПК України - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове зобов`язання згідно 14.1.156 пункту 14 статті 14 ПК України - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Згідно з положеннями підпункту 14.1.157 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов`язок платника податків сплатити суму грошового зобов`язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Так, статтею 31 ПК України встановлено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов`язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Згідно з приписами статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
В силу положень пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками податку за землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Об`єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності (ст. 270 ПК України).
Пунктом 286.2 статті 286 ПК України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій.
На підставі вищевказаних норм відповідач подавав податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016-2017 роки. У вказаних податкових деклараціях за листопад 2016 рік самостійно ПП "Ея`Сан" визначило податкове зобов`язання з орендної плати за землю на суму 3 559,09 грн - строк сплати 30.12.2016; за грудень 2016 року на суму 3 559,12 грн - строк сплати 30.01.2017; на 2017 рік від 08.02.2017 №1700006519 по строку сплати: за січень на суму 3 772,64 грн - строк сплати 02.03.2017; за лютий на суму 3 772,64 грн - строк сплати 30.03.2017; за березень на суму 3 772,64 грн - строк сплати 30.04.2017; за квітень на суму 3 772,64 грн - строк сплати 30.05.2017; за травень на суму 3 772,64 грн - строк сплати 30.06.2017; за червень на суму 3 772,64 грн - строк сплати 30.07.2017; за липень на суму 3 772,64 грн - строк сплати 30.08.2017; за серпень на суму 3 772,64 грн - строк сплати 30.09.2017.
У пункті 54.1 статті 54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов`язання самостійно визначене платником податків.
Таким чином, самостійно визначене податкове зобов`язання відповідача з орендної плати за землю з юридичних осіб, зазначене ним в податкових деклараціях за 2016-2017 роки, є узгодженим з дня подання таких декларацій.
Платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (пункт 57.1 статті 57 ПК України).
За приписами пункту 287.3 статті 287 ПК України податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Однак, відповідачем у встановлений строк суму узгодженого податкового зобов`язання не сплачено, внаслідок чого утворилася заборгованість з орендної плати за землю з юридичних осіб за 2016-2017 роки.
Окрім того, відповідачем не були сплачені штрафні санкції відповідно до податкового повідомлення-рішення від 20.03.2017 №0000761200.
Відповідно до пункту 54.5 статті 54 ПК України якщо сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Так, пунктом 58.3 статті 58 ПК України встановлено, що податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
В матеріалах справи міститься копія поштового конверта з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яким на адресу відповідача направлено податкове повідомлення-рішення від 20.03.2017 №0000761200. Однак, конверт повернувся до контролюючого органу без вручення адресату з відміткою "за закінченням встановленого строку зберігання".
Доказів оскарження податкового повідомлення-рішення від 20.03.2017 №0000761200 матеріали справи не містять, а відтак дане податкове зобов`язання відповідача є узгодженим.
У відповідності до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Так, з метою погашення податкового боргу, відповідно до статті 59 ПК України, 10.12.2012 контролюючим органом сформовано та направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу ПП "Ея`Сан" податкову вимогу про сплату податкового боргу в сумі 1906,39 грн.
Разом з цим, відповідачем не вжито заходів щодо погашення вказаного податкового боргу в добровільному порядку, а сума податкового боргу збільшилася.
Як визначено пунктом 95.1 статті 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно пункту 95.2 статті 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Пунктом 95.3 статті 95 ПК України обумовлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п. 95.4 ст. 95 ПК України).
Так, з інтегрованої картки ПП "Ея`Сан" по орендній платі з юридичних осіб вбачається наявність у платника податків податкового боргу, з урахуванням часткового списання податкового боргу, у сумі 42101,08 грн, який самостійно він не сплачує.
Таким чином, наявні підстави для задоволення позову та стягнення податкового боргу з відповідача по орендній платі з юридичних осіб у сумі 42101,08 грн. В решті суми податкового боргу вимоги позивача є необґрунтованими.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають, оскільки суб`єкт владних повноважень, який є позивачем у справі, не поніс витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246 КАС України,
вирішив:
Адміністративний позов Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі до Приватного підприємства "Ея`Сан" про стягнення податкового боргу, - задовольнити частково.
Стягнути з Приватного підприємства "Ея`Сан" кошти з рахунків у банках, що його обслуговують, та за рахунок готівки податковий борг з орендної плати з юридичних осіб у сумі 42101,08 грн (сорок дві тисячі сто одна гривня 08 копійок) (код платежу 18010600) до місцевого бюджету, отримувач: УК у Скадовському р-ні/м. Скадовськ/18010600, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37888409, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - UA508999980334149812000021268.
В задоволенні решти вимог, - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням пункту 3 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач - Головне управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (місцезнаходження юридичної особи: проспект Ушакова, будинок 75, місто Херсон, 73003; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 43143201).
Відповідач - Приватне підприємство "Ея`Сан" (місцезнаходження юридичної особи: вулиця Олеся Гончара, будинок 32-Б, офіс 12, місто Київ, 01034, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 33405935).
Суддя О.М. Чудак