Рішення № 9029465, 09.12.2009, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
09.12.2009
Номер справи
11/166-09-4465
Номер документу
9029465
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"09" грудня 2009 р.Справа № 11/166-09-4465 За позовом: Відкритого акціонерного товариства "Пресмаш";

До відповідача: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача - Міністерство промислової політики України .

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача - Фонд державного майна України.

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача -

Приватне акціонерне товариство "Одеська будівельна фірма "Будпресмаш"

За участю Прокуратури Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області.

про визнання незаконним та скасування наказу.

Суддя Власова С.Г.

Представники:

Від позивача: Бурдинюк С.Л. (за довіреністю);

Від відповідача: не з'явився;

Від третьої особи (Міністерство промислової політики України):не з'явився;

Від третьої особи (Фонд державного майна України): не з'явився;

Від третьої особи (ПАТ "ОБФ "Будпресмаш"): Рахманов Є.В. (за довіреністю);;Від прокуратури: Доброжан Н.І. (посвідченням);

СУТЬ СПОРУ: 10.09.2009 р. за вх. № 6936 ВАТ "Пресмаш" звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області про визнання незаконним та скасування наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області № 331 від 24.04.2009 р.

Ухвалою суду від 12.10.2009 р. до участі у справі було залучено в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача - Міністерство промислової політики України та Фонд державного майна України.

Ухвалою суду від 26.10.2009 р. до участі у справі було залучено в якості третьої особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача - Приватне акціонерне товариство "Одеська будівельна фірма "Будпресмаш" (65098, м. Одеса, вул. Брестська, 16).

Ухвалою від 02.12.2009 р. до участі у справі було допущено Прокуратуру Малиновського району м. Одеси для представництва інтересів держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області.

Позивач на позовних вимогах наполягає, 28.09.2009 р. за вх. № 24955 надав письмове правове обґрунтування позовних вимог.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, 18.11.2009 р. за вх. № 29921 надав відзив на позовну заяву.

13.11.2009 р. за вх. № 29356 третя особа - ПАТ "ОБФ "Будпресмаш" надав відзив на позовну заяву.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача - Фонд державного майна України 23.11.2009 р. за вх. № 30247 третя особа Фонд державного майна України надав пояснення у справі.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача - Міністерство промислової політики України в судові засідання представників не направило, пояснень та витребуваних судом доказів не надано.

Представник Прокуратури Малиновського району м. Одеси , пояснень по суті спору та витребуваних судом доказів не надав.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив наступне:

Позивач зазначає, що 28.04,09 року на адресу ВАТ «Пресмаш»надійшов супровідний лист Регіонального відділення Фонду державного майна по Одеській області (надалі - «РВ ФДМУ») від 27.04.09 року №11-03-02773, яким надіслано на адресу ВАТ «Пресмаш»наказ №331 від 24.04.09 року «Щодо виконання припису в.о. прокурора Одеській області «Про усунення порушень Постанови Верховної Ради України «Про тимчасове положення про Фонд державного майна України»Згідно п.1. наведеного наказу , начальника відділу управління державним майном Кислиця Ю.М., начальника відділу оцінки майна Гіжица І.В. було зобов'язано терміново забезпечити взяття на облік державного майна - об'єкт незавершеного будівництва «Цех з виробництва товарів народного споживання», яке було у 1995 році виведено при приватизації на позабалансовий рахунок Одеської будівельної фірми «Стройпрессмаш». При цьому згідно п.2 наказу від 24.04.09 року №331 посадовим особам РВ ФДМУ було доручено протягом місяця надати пропозиції по прийняттю управлінського рішення щодо майна, яке зазначено у п.1 наведеного наказу.

ВАТ «Пресмаш»не погоджується з діями відповідача, вважає ,що вони суперечить законодавству України, безпосередньо стосуються майнових прав та обов'язків ВАТ «Пресмаш», протиправно керують та впливають на поведінку позивача відносно прав та обов'язків позивача як вільного суб'єкта права, що має право власності на майно та здійснює законну фінансово-господарську діяльність.

Крім того Позивач наполягає на тому ,що приймаючи наведений наказ по одному із об'єктів нерухомості, що у процесі корпоратизації увійшов до статутного капіталу Товариства, на який ВАТ «Пресмаш»має право власності, відповідач оспорює право власності на усі об'єкти нерухомості, які під час корпоратизації увійшли до статутного капіталу ВАТ «Пресмаш».

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає ,що згідно рішення виконкому Одеської міської ради народних депутатів від 03.11.88р. за №445 Одеському виробничому об’єднанню „Пресмаш”було відведено у безстрокове користування земельну ділянку площею 0,39 га (п.3 рішення) під забудову господарським засобом цеху товарів народного використання (далі - «ТНС») у відповідності до затвердженого проекту (п.4.2. рішення)

30.12.1994 року за наказом Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України від №1826 шляхом корпоратизації Одеського заводу пресів-автоматів згідно з Указом Президента України від 15 червня 1993 року за № 210/93 "Про корпоратизацію підприємств" було створено Відкрите акціонерне товариство "Пресмаш".

За результатами роботи комісії по корпоратизації до складу якої увійшли представники Позивача, Фонду державного майна України, банківської установи - Іллічівський АК ПІБ, Одеської облдержадміністрації та відділу управління №5 , 23.12.1994 р. було складено та підписано Акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу в якому встановлено оціночну вартість майна, що передається до статутного фонду Позивача. Зазначений Акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу було затверджено Першим заступником Міністра машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України М.М. Портним 26.12.1994 р.

Позивач зазначає, що за результатами роботи комісії був затверджений та зареєстрований Статут ВАТ "Пресмаш".

Продаж державного пакету акцій було здійснено центральним апаратом Фонду державного майна України і приватизацію державного пакету акцій було повністю завершено у 2007 році.

Згідно діючого Статуту ВАТ "Пресмаш", що був затверджений після продажу державного пакету акцій ВАТ "Пресмаш", статутний капітал підприємства складає 627 493,75 грн. (п.5.1. Статуту).

Також позивач стверджує, що відповідно до стр. 17 Акту оцінки, розмір уставного фонду ВАТскладає 627 493,75 тис.крб., що на думку Позивача відповідає розміру статутного капіталу ВАТ, та у "характеристиці ВАТ "Пресмаш", яка була офіційно надрукована Фондом державного майна України у Відомостях приватизації №20 (461) від 30.05.2007 р., у Інформаційному повідомленні Фонду державного майна України про проведення конкурсу з продажу пакета акцій ВАТ "Пресмаш" з використуванням відкритості пропонування ціни за принципом аукціону, розмір статутного капіталу ВАТ "Пресмаш" також склав 627 493,75 грн.

Позивач зазначив, що 03.08.2009 р. ним було отримано відповідь Мінпромполітики України (лист №10/4-1011 від 29.07.2009 р.), яким Міністерство зазначило, що спальний корпус бази відпочинку в с. Грибівка, цех складання ТНВ із складськими приміщеннями, інженерні мережі з насосною та резервуарами були передані при корпоратизації до статутного капіталу ВАТ "Пресмаш" та є його приватною власністю.

Позивач вважає, що Відповідач своїми діями фактично оспорює право приватної власності ВАТ "Пресмаш" на об'єкти нерухомого майна, що увійшли до уставного фонду Позивача, та просить суд визнати незаконним та скасувати наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області за № 331 від 24.04.2009 р.

Позивач на позовних вимогах наполягає, 28.09.2009 р. за вх. № 24955 надав письмове правове обґрунтування позовних вимог.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, у відзиві на позов зазначає, що не погоджується з позовними вимогами виходячи з того, що продаж державного пакету акцій здійснював Фонд державного майна України, а Відповідач не приймав участі у приватизації ВАТ "Пресмаш", а тому не володіє будь-якою інформацією стосовного того, чи увійшли до статутного фонду ВАТ "Пресмаш" об'єкти незавершеного будівництва на загальну суму 24562,00 грн. Прокуратурою Одеської області була проведена перевірка за зверненням голови правління ЗАТ "Одеська будівельна фірма "Будпресмаш", щодо визнання права власності на об'єкти незавершеного будівництва. У ході проведеної перевірки було встановлено, що у 1995 році регіональним відділенням ФДМУ по Одеській області здійснено приватизацію будівельної фірми "Будпресмаш" шляхом викупу цілісного майнового комплексу. Під час приватизації об'єкти незавершеного будівництва було виведено на позабалансовий рахунок. Враховуючи зазначене до регіонального відділення надійшов припис в.о. прокурора Одеської області від 14.04.2009 р. за №7/1-430-08 яким, вимагалося негайно усунути виявлені порушення законодавства, для чого вжити заходів щодо належного обліку державного майна (об'єкти незавершеного будівництва на загальну суму 24562,00 грн.), які у 1995 році було виведено на позабалансовий рахунок ЗАТ "Одеська будівельна фірма "Будпресмаш". На виконання припису в. о. прокурора Одеської області РВ ФДМУ по Одеській області прийняло наказ від 24.04.2009 р. за № 331, яким взято на облік державне майна - об'єкти незавершеного будівництва, у тому числі "Цех з виробництва товарів народного споживання".

З урахуванням зазначеного Відповідач просить відмовити ВАТ "Пресмаш" в задоволені позовних вимог повністю.

13.11.2009 р. за вх. № 29356 третя особа - ПАТ "ОБФ "Будпресмаш" надало пояснення у справі та зазначило, що відповідно до аудиторських висновків про балансову вартість об'єктів незавершеного будівництва ЗАТ "ОБФ "Будпресмаш" від 28.06.1995 р., 22.01.2007 р. та 22.04.2009 р., Цех ТНС зі складськими приміщеннями знаходиться на позабалансовому рахунку Закритого акціонерного товариства "Одеська будівельна фірма "Будпресмаш". У 2009 році ЗАТ "Одеська будівельна фірма "Будпресмаш" було перейменоване в Приватне акціонерне товариство "Одеська будівельна фірма "Будпресмаш".

Враховуючи, що за даними бухгалтерського обліку спірне майно, зазначене в наказі знаходиться на позабалансовому рахунку ПАТ «ОБФ «Будпресмаш», третя особа вважає, що після винесення судом рішення у справі, з метою додержання вимог Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" необхідна наявність документа, який буде підтверджувати здійснення господарської операції, а саме передачу об'єкта нерухомості з балансу ПАТ "ОБФ "Будпресмаш" на баланс особи, на користь якої буде винесене рішення суду.

Третя особа Фонд державного майна України 23.11.2009 р. надав пояснення по суті спору в яких зазначає, що ВАТ "Пресмаш" засновано відповідно до рішення Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України від 05.04.1994 р. № 515 шляхом перетворення в процесі корпоратизації Одеського виробничого об'єднання "Пресмаш" згідно з Указом Президента України "Про корпоратизацію державних підприємств" від 15.06.1993 № 210/93.

Також (ФДМУ) зазначає, що згідно до Указу Президента України "Про Положення про Міністерство промислової політики України" від 01.12.1997 р. за № 1321/97 Міністерство промислової політики України є правонаступником Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України. Наказом Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України від 25.01.1995 р. за № 85 акції ВАТ "Пресмаш" було передано Фонду державного майна України, у відповідності до Порядку передачі акцій засновниками відкритих акціонерних товариств державним органам приватизації, затвердженого спільним наказом Міністерства фінансів України та Фонду державного майна України від 09.08.1993 р. № 56/342.

Згідно із Наказом Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України від 25.01.1995 р. № 85 про передачу акцій ВАТ державному органу приватизації був переданий й відповідний пакет документів, про що свідчить Акт прийому-передачі проектів документів засновником ВАТ "Пресмаш" державному органу приватизації, який зберігається в архівній справі Фонду державного майна України. Проте, Акт інвентаризації, що був складений під час корпоратизації Одеського виробничого об'єднання "Пресмаш", міністерством надано не було.

Відповідно до пункту 9 Акту оцінки цілісного майнового комплексу до статутного капіталу товариства включена вартість незавершеного будівництва на суму 1841288 тис.крб, в тому числі вартість будівель, які перебували на балансі Одеського виробничого об'єднання "Пресмаш", становить 1181954 тис. крб. Об'єкти незавершеного будівництва не увійшли до Переліку об'єктів, залишкова вартість яких не включена до статутного капіталу товариства.

Крім того ФДМУ зазначає, що матеріали з корпоратизації Одеського виробничого об'єднання "Пресмаш" були передані Мінмашпромом до Фонду державного майна України згідно з Актом прийому передачі проектів документів засновником ВАТ "Пресмаш" від 20.01.1995 р., не містять розшифровки об'єктів незавершеного будівництва, тому підтвердити або спростувати перебування на балансі підприємства будь-якого об'єкту незавершеного будівництва на дату оцінки вартості майна немає можливості.

Прокуратурою Малиновського району м. Одеси , пояснень по суті спору та витребуваних судом доказів того, що цех збирання продукції товарів народного споживання, не значиться на балансі ВАТ „Пресмаш” та не включений до статутного фонду цього підприємства не надано ,також суду не були надані матеріали перевірки яка була проведена за зверненням голови правління ЗАТ "Одеська будівельна фірма "Будпресмаш", щодо визнання права власності на об'єкти незавершеного будівництва.

Досліджуючи матеріали справи, аналізуючи норми чинного законодавства, що стосується суті спору, суд дійшов наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що Відкрите акціонерне товариство „Пресмаш” засновано відповідно до рішення Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України за № 51 від 05 квітня 1994 року шляхом перетворення державного підприємства Одеського заводу пресів-автоматів у відкрите акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України "Про корпоратизацію підприємств" від 15 червня 1993 року за № 210/93.

Корпоратизацією є перетворення державних підприємств, закритих акціонерних товариств, більш як 75 відсотків статутного фонду яких перебуває у державній власності, а також виробничих і науково-виробничих об'єднань, правовий статус яких раніше не був приведений у відповідність з чинним законодавством, у відкриті акціонерні товариства. Корпоратизації підлягають підприємства, балансова вартість основних фондів яких за станом на 1 січня 1993 року становила не менш як 20 млн. Карбованців ( ст.1 Указу Президента України "Про корпоратизацію підприємств" від 15 червня 1993 року за № 210/93).

Пунктом 1 Положення про порядок корпоратизації підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.1993 р. за № 508, визначено порядок корпоратизації державних підприємств, закритих акціонерних товариств, більш як 75 відсотків статутного фонду яких перебуває у державній власності, а також виробничих і науково-виробничих об'єднань, правовий статус яких раніше не був приведений у відповідність з чинним законодавством.

В ході розгляду справи судом встановлено ,що у відповідності до п. 2. зазначеного Положення , наказом Мінмашпрому України від 25.11.94 р. №15-00 було створено комісію з корпоратизації, до якої увійшли представники Позивача, Фонду державного майна України, банківської установи, Одеської облдержадміністрації та відділу управління №5.

Відповідно до пунктів 9-11 Положення, комісія з корпоратизації несе відповідальність за правильність підготовки документів і достовірність даних, що використовується нею. Комісія готує і подає засновнику у двомісячний термін з дня затвердження її складу акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу підприємства, що підлягає корпоратизації, та проект статуту відкритого акціонерного товариства, розроблений відповідно до Закону України "Про господарські товариства", з урахуванням вимог, передбачених Указом Президента України "Про корпоратизацію підприємств". Засновник у тижневий термін розглядає і затверджує акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу підприємства, що підлягає корпоратизації, і в десятиденний термін приймає рішення про створення відкритого акціонерного товариства та затверджує його статут.

В ході проведеної роботи, комісією по корпоратизації підприємства. було підготовлено акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу, що вбачається з протоколу засідання комісії від 23.12.1994 р, який було затверджено Першим заступником Міністра машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України М.М. Портним 26.12.1994 р.

Згідно діючого Статуту ВАТ "Пресмаш", що був затверджений після продажу державного пакету акцій ВАТ "Пресмаш", статутний капітал підприємства складає 627 493,75 грн.

Зі строки 17 Акту оцінки також вбачається, що розмір уставного фонду Позивача складає 627 493,75 тис. крб. Також у характеристиці ВАТ "Пресмаш", яка була надрукована ФДМУ у Відомостях приватизації №20 (461) від 30.05.2007 р., у Інформаційному повідомленні ФДМУ про проведення конкурсу з продажу пакета акцій ВАТ "Пресмаш" з використанням відкритості пропонування ціни за принципом аукціону, розмір статутного капіталу ВАТ "Пресмаш" також складав 627 493,75 грн.

Продаж державного пакету акцій здійснено центральним апаратом Фонду державного майна України і приватизацію державного пакету акцій було повністю завершено у 2007 році, що підтверджується листом ТОВ "Одеська реєстраційна компанія" за № 9/4133 від 16.06.2009 р. корпоратизації

На день звернення Позивача до суду частка державного майна, у статутному капіталі товариства відсутня.

          Згідно «Початкового Балансу»Одеського заводу Пресів-автоматів на 01 грудня 1994р. в вартість майна, що враховується на балансі на початок корпоратизації, включені незавершені капітальні вкладення (стр.030 Балансу) вартістю 3 533 139 тис.крб. Згідно Довідки - розшифровки к стр.030 «Початкового Балансу»в цю суму включені авансові платежі на будівництво в розмірі 2 677 413 тис.крб. та капітальні вкладення в розмірі 855 726 тис.крб.           Відповідно до «Розшифровки розрахунків по виданим авансам на будівництво фірмі «Будпресмаш»» станом на 01.12.1994р. за підписами голови та членів інвентаризаційної комісії в загальну вартість 2 677 413 047,91 крб. виданих авансів на будівництво війшли також аванси по наступнім об'єктам: -          по цеху збірки ТНС та складським приміщенням в сумі 54 055 200, 00 крб ; -          інженерні мережі 614 кв. с насосною і резервуарами в сумі 47 968 800,00 крб; -          спальній корпус бази відпочинку в с. Грибовка в сумі 63 100, 00 крб. Згідно Інвентаризаційної відомості вкладень з розрахунком відновлюваної вартості в загальну суму незавершених капітальних вкладень 1 841 288 тис. крб. ввійшли також наступні об'єкти: ТНС з урахування відновлювальної вартості в сумі 1 614 тис. крб, та «Насосна»вартістю 18 598 тис.крб.

          Оціночна вартість майна Товариства при корпоратизації була визначена Актом оцінки цілісного майнового комплексу від 26.12.1994 р.

Згідно Акту до майна Товариства ввійшли незавершені капітальні вкладення (п.8 Акту) у розмірі 2 677 413 тис.крб., та відновлювана вартість незавершеного будівництва з врахуванням усереднених індексів цін (п.9 Акта) в розміри 1 841 288 тис. крб.

Як зазначає в поясненнях Третя особа Фонд державного майна України, до статутного капіталу товариства була включена вартість незавершеного будівництва на суму 1841288 тис.крб, в тому числі вартість будівель, які перебували на балансі Одеського виробничого об'єднання "Пресмаш", становить 1181954 тис. крб. Об'єкти незавершеного будівництва не увійшли до Переліку об'єктів, залишкова вартість яких не включена до статутного капіталу товариства.

На підставі Акту оцінки було сформовано Статутний фонд Товариства у розмірі 627493,75 тис.крб.

          На підставі Акту оцінки було складено Баланс Одеського заводу Пресів-автоматів, що є вступним балансом ВАТ «Пресмаш» на 01 грудня 1994 р. Вартість незавершених капітальних вкладень, відображених у стр. 030 гр.4 «Балансу АТ», склала 4 518 701 тис.крб. , що включає: аванси видані на будівництво в розмірі 2 667 413 тис.крб. та відновлювану вартість незавершеного будівництва з врахуванням усереднених індексів цін в розміри 1 841 288 тис. крб. З огляду на викладене вбачається, що у момент створення відкритого акціонерного товариства «Пресмаш»на базі Одеського заводу пресів, цех з виробництва ТНС був врахований на балансі ВАТ «Пресмаш», що підтверджується Актом оцінки вартості майнового комплексу від 26.12.1994р. та довідками - розшифровками статей балансу станом на 01.12.1994р. Пунктом 15 Положення про порядок корпоратизації підприємств, встановлено, що з моменту державної реєстрації відкритого акціонерного товариства активи і пасиви підприємства, структурного підрозділу (одиниці) переходять до відкритого акціонерного товариства. Акціонерне товариство стає правонаступником прав і обов'язків корпоратизованого підприємства. З наданих Позивачем відомостям аналітичного обліку капітальних вкладень за період з 01.12.94 р. по 30.09.09 р. вбачається ,що зазначені об'єкти незавершеного будівництва, дійсно зараховані до аналітичних відомостей об'єктів незавершеного капітального будівництва та авансам виданим на будівництво, включені до підсумків залишків відповідних сальдових відомостей та відповідних рахунків в головних книгах в усіх періодах з 01.12.94 р. по 30.09.09 р. Залишки відповідних рахунків головних книг по обліку незавершеного капітального будівництва відображені у строчці 020 Балансів за рік 2007; рік 2008; за 1 півріччя 2009 р. Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Згідно ст. 15 Цивільного Кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Статтею 16 Цивільного Кодексу України встановлено, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Як зазначив Відповідач у відзиві на позов він не володіє будь-якою інформацією стосовного того, чи увійшов до статутного фонду ВАТ "Пресмаш" об'єкт незавершеного будівництва «Цех з виробництва товарів народного споживання», так як продаж державного пакету акцій здійснював Фонд державного майна України, а Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області не приймало участі у приватизації ВАТ "Пресмаш". Підставою прийняття наказу від 24.04.2009 р. за № 331, яким взято на облік державне майна - об'єкти незавершеного будівництва, у тому числі "Цех з виробництва товарів народного споживання" Відповідач вказує припис в.о. прокурора Одеської області від 14.04.2009 р. за №7/1-430-08 яким, вимагалося негайно усунути порушення законодавства, для чого вжити заходів щодо належного обліку державного майна (об'єкти незавершеного будівництва на загальну суму 24562,00 грн.), які у 1995 році було виведено на позабалансовий рахунок ЗАТ "Одеська будівельна фірма "Будпресмаш".

Органи, що уповноважені управляти майном відкритих акціонерних товариств, що створені відповідно до Указу Президента України "Про корпоратизацію підприємств" від 15 червня 1993 року за № 210/93 на базі загальнодержавної власності, з боку держави є: центральні органи державної виконавчої влади, інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи та обласні державні адміністрації.

З матеріалів справи вбачається , що органом, уповноваженим управляти спірним майном є Міністерство машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України (правонаступник Міністерство промислової політики України) яким, шляхом корпоратизації Одеського заводу пресів-автоматів згідно з Указом Президента України було створено Відкрите акціонерне товариство "Пресмаш".

Як зазначає третя особа Фонд державного майна України в поясненнях від 23.11.2009 р., згідно з Указом Президента України „Про порядок підготовки до продажу акцій відкритих акціонерних товариств які створені шляхом корпоратизації” Фонд лише здійснював продаж акцій ВАТ „Пресмаш” і не приймав участі у самій корпоратизації Одеського заводу пресів-автоматів.

З викладеного вбачається ,що Відповідач не мав підстав виносити будь які накази стосовно розпорядження майном, що було предметом корпоратизації Одеського заводу пресів-автоматів згідно наказу Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України від №1826 за Указом Президента України від 15 червня 1993 року за № 210/93 "Про корпоратизацію підприємств" .

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 41 Конституції України встановлено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.

Підставою для визначення акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/ або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт, а також порушення у зв’язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства- позивача.

З огляду на те ,що Наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області №331 від 24.04.2009 р. "Щодо виконання припису в.о. прокурора Одеській області "Про усунення порушень Постанови Верховної Ради України "Про тимчасове положення про Фонд державного майна України" не відповідає вимогам чинного законодавства та визначеній законом компетенції Відповідача , а також порушує права та охоронювані законом інтереси Відкритого акціонерного товариства "Пресмаш” від підлягає скасуванню як незаконний .

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, як обґрунтовані та підтвердженими належними доказами та наявними матеріалами справи.

Витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу віднести за рахунок Відповідача, згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2. Скасувати Наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області №331 від 24.04.2009 р. "Щодо виконання припису в.о. прокурора Одеській області "Про усунення порушень Постанови Верховної Ради України "Про тимчасове положення про Фонд державного майна України".

3. Стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області (65125, м. Одеса вул. Велика Арнаутська, 15, код 20984091) на користь Відкритого акціонерного товариства "Пресмаш" (65098, м. Одеса, вул. Стовпова, 28, код 05749085, п/р 26007110013978 у АКБ "Фінбанк", МФО 328685) державне мито у розмірі 85,00 грн. та витрати на ІТЗ судового процесу в сумі 236,00 грн.

Рішення суду набуває законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

Рішення підписано в порядку ст. 85 ГПК України 21.12.2009 р.

Суддя                                                             Власова С.Г.