Рішення № 90283852, 09.07.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2020
Номер справи
240/6762/20
Номер документу
90283852
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2020 року м. Житомир справа № 240/6762/20

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом (а.с.29-41), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, викладене у листі від 18.03.2020 №0600-0305-8/7975, про відмову ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії по втраті годувальника;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії по втраті годувальника відповідно до п.20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VIII від 14.10.2014 (зі змінами), виходячи з розрахунку 60% від розміру місячної заробітної плати, яка зазначена у довідці прокуратури Житомирської області від №18-297вих.-20 від 02.03.2020, без обмежень максимального розміру з 01 січня 2020 року та провести виплати з урахуванням фактично сплаченого.

В обґрунтування позову зазначає, що відповідач неправомірно не провів перерахунку неповнолітній дитині пенсії по втраті годувальника на підставі та у порядку, визначеному у п. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", внаслідок чого відбулось втручання у її майнові права у розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Ухвалою від 10.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що право на перерахунок пенсії згідно ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VIII у позивача виникло саме з 13.12.2019; перерахунок пенсії працівникам прокуратури повинен бути проведений з 01.01.2020 виходячи із довідки заробітної плати працюючих прокурорів за грудень 2019 року.

Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.18), отримує пенсію по втраті годувальника, відповідно до п. 19 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що не заперечується учасниками справи.

Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України та відновлено дію вказаної частини в попередній редакції і воно втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

ОСОБА_3 Т ОСОБА_4 звернулась до відповідача в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 із заявою про перерахунок пенсії, до якої додала довідку Прокуратури Житомирської області від 02.03.2020 № 18-297вих.-20 (а.с. 22) про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_2 .

Листом від 18.03.2020 №0600-0305-8/7975 (а.с.15) Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1 про відмову у перерахунку пенсії, зазначивши, що постановою Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 №1155, яка набрала чинності з 01.01.2020 затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур; при цьому, пунктом 7 Постанови №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру"; підстав для врахування заробітної плати, виданої ОСОБА_2 за померлого годувальника ОСОБА_5 станом на 05.03.2020 року, яка визначена в довідці про заробітну плату від 02.03.2020 № 18-297 вих-20 Прокуратурою Житомирської області для проведення перерахунку пенсії по втраті годувальника років відповідно до Закону немає.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 19 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім`ї, 70 відсотків - на двох і більше членів сім`ї. До непрацездатних членів сім`ї померлого прокурора або слідчого належать особи, зазначені у статті 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення по справі №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 є втрата чинності із 13.12.2019 норм частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону № 76-VIII від 28.12.2014, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Конституційний Суд України в пункті 3 вказаного рішення по справі №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 установив такий порядок виконання ухваленого Рішення:

- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

«20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

В своєму рішенні Конституційний Суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Частина 20 статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.

Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Отже, Закон України "Про прокуратуру" з 13.12.2019 не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Посилання на постанову Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 №1155, якою в п. 7 зазначено щодо перерахунку пенсії, є неправомірним та суперечить прийнятому Конституційним Судом України рішенню. Слід зауважити, що на даний час оплата праці прокурорів прокуратур області на підставі вказаної постанови не здійснюється.

Суд зазначає, що відсутність спеціального механізму проведення перерахунку пенсії працівникам прокуратури не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує статтю 22 Конституції України.

Суд вважає, що в такому разі застосуванню підлягають положення Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", які встановлюють загальний порядок перерахунку пенсій.

Підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури (в тому числі по втраті годувальника - працівника прокуратури) є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Таким чином, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 та ухваленням Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, право на перерахунок призначених працівникам прокуратури пенсії, а відповідно і особам, які отримують пенсію на підставі ч. 19 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", виникло з 13.12.2019.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім`ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії.

Аналізуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що ОСОБА_2 має право на перерахунок пенсії по втраті годувальника з 01.01.2020.

Суд звертає увагу, що довідка прокуратури Житомирської області від №18-297вих.-20 від 02.03.2020 видана у відповідності до вимог чинного законодавства, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, після прийняття Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, тобто виникнення обставин, що спричинили зміну розміру пенсії.

Щодо твердження відповідача, що перерахунок пенсії працівникам прокуратури повинен бути проведений з 01.01.2020 виходячи із довідки заробітної плати працюючих прокурорів за грудень 2019 року, то ним не надано ніяких доказів, що зазначений в довідці прокуратури Житомирської області від №18-297вих.-20 від 02.03.2020 розмір заробітної плати не відповідає розміру заробітної плати працюючих прокурорів за грудень 2019 року.

Таким чином, відмова відповідача, оформлена листом від 18.03.2020 № 0600-0305-8/7975, в перерахунку ОСОБА_2 пенсії по втраті годувальника на підставі довідки прокуратури Житомирської області від 02.03.2020 №18-297вих.-20 є протиправною, а тому Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області слід зобов`язати здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії по втраті годувальника на підставі довідки прокуратури Житомирської області від №18-297вих.-20 від 02.03.2020 без обмежень максимального розміру з 01.01.2020 та провести виплати з урахуванням раніше сплачених коштів.

Беручи до уваги задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь законного представника позивача належить стягнути понесені ним судові витрати, що складаються з судового збору в сумі 840,80 грн. (а.с.14), за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341) задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, оформлену листом від 18.03.2020 № 0600-0305-8/7975, в перерахунку ОСОБА_2 пенсії по втраті годувальника на підставі довідки прокуратури Житомирської області від 02.03.2020 №18-297вих.-20.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії по втраті годувальника на підставі довідки прокуратури Житомирської області від 02.03.2020 №18-297вих.-20 без обмежень максимального розміру з 01.01.2020 та провести виплати з урахуванням раніше сплачених коштів.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в сумі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням п. 3 Розділу VI КАС України.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк