Рішення № 9027870, 25.03.2010, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
25.03.2010
Номер справи
30/44
Номер документу
9027870
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 30/4425.03.10 За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "А -Мар" до 1) Управління з питань комунальної майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у місті Києві ради

2) Шевченківської районної у місті Києві ради

прозобов’язання вчинити дії

За зустрічним позовомШевченківської районної у м. Києві ради

До

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "А -Мар"

Управління з питань комунальної майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у місті Києві ради

провизнання права комунальної власності Суддя Ващенко Т.М.

Представники сторін:

від позивача

за первісним позовом Московченко А.В. –директор, наказ № 1 від 04.07.2006

від відповідачів

за первісним позовом

від третьої особи1) Марусиченко В.В. – представник за дов. № 6/1-161-001/58 від 10.06.2009

2) Синівська О.В. –представник за дов. №№№ 2670 від 03.12.2007

Марусиченко В.В. –представник за дов. № 6/1-161-001/58 від 10.06.2009 ОБСТАВИНИ СПРАВИ: До Господарського суду міста Києва звернулося з позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "А-Мар" до Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у місті Києві ради про зобов’язання останнього вчинити дії по приватизації нерухомого майна шляхом укладення договору купівлі –продажу нежилого приміщення, загальною площею 188,65 кв.м. в будинку № 74Б по вул. Тургенівській, що в Шевченківському районі міста Києва між позивачем та відповідачем за ціною у 975886,00 грн. без урахування ПДВ, згідно висновку № 10860 від 27.11.2009.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.01.2010 порушено провадження у справі № 30/44, на підставі ст. 27 Господарського процесуального кодексу України залучено до участі в розгляді справи третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача –Шевченківську районну раду; розгляд справи призначено на 165.02.2010.

В судовому засідання 16.02.2010 на підставі п. 3 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України оголошено перерву до 11.03.2010.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.02.2010 на підставі ст. 69 Господарського процесуального кодексу України продовжено строк вирішення спору у справі № 30/44.

11.03.2010 представником позивача через відділ діловодства Господарського суду міста Києва на підставі ст. 22 Господарського процесуального кодексу України було подано заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої Товариство з обмеженою відповідальністю "А-Мар" просить суд зобов’язати Шевченківську районну в м. Києві раду та Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної в м. Києві ради вчинити дії по приватизації нерухомого майна шляхом укладення Договору купівлі-продажу нежилого приміщення, загальною площею 188,65 кв. м в будинку № 74 Б по вул. Тургенівській, що в Шевченківському районі м. Києва між Управлінням з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної в м. Києві ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «А-Мар»за ціною у 975886,00 грн. без урахування ПДВ, згідно Висновку № 10860 від 27.11.2009.

Позивач обґрунтовує свою заяву тим, що для реалізації ним свого права на приватизацію нерухомого майна, шляхом викупу та укладення договору купівлі-продажу необхідний чітко визначений пакет документів, який встановлено Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, відповідно до якого, реєстрація договору купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється на підставі документа, який посвідчує право власності на нього, а таким документом може бути свідоцтво про право власності чи рішення суду чи будь-який інший документ визначений цим положенням.

Крім того, позивач посилається на те, що належний правовстановлюючий документ про те, що саме територіальна громада Шевченківського району є власником нежитлового приміщення площею 188,65 кв. м. в будинку № 74 б по вул. Тургенівській у Шевченківської районної у м. Києві ради відсутній, у зв'язку з чим Товариство з обмеженою відповідальністю «А-Мар»позбавлене можливості реалізувати своє право на приватизацію.

В судовому засіданні 11.03.2010 представником позивача заявлено усне клопотання про залучення до участі в розгляді справи в якості іншого відповідача Шевченківську районну в м. Києві раду, яке судом було задоволено.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.03.2010 розгляд справи відкладено на 25.03.2010 та залучено до участі у справі в якості відповідача -2 Шевченківську районну у місті Києві раду.

25.03.2010 представником відповідача -2 через відділ діловодства Господарського суду міста Києва на підставі ст. 60 Господарського процесуального кодексу України, в межах справи № 30/44 було подано зустрічну позовну заяву до Товариства з обмеженою відповідальністю "А-Мар" про визнання права комунальної власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва в особі Шевченківської районної у м. Києві ради на нежитлове приміщення цокольного поверху з № 2 по № 18 (групи приміщень № 28) (в літ. Б), загальною площею 189,2 кв.м., які знаходяться в будинку 74 літера "Б" по вул. Тургенівській в місті Києві.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.03.2010 прийнято зустрічну позовну заяву Шевченківської районної у м. Києві ради до сумісного розгляду разом з первісним позовом у справі № 30/44 та залучено до участі у справі Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача за зустрічним позовом.

Зустрічний позов мотивований тим, що відповідно до рішення Київради від 27.12.2001 №208/1642 "Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва", а також рішення Шевченківської районної у місті Києві ради від 18.06.2002 №40 "Про формування комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва" спірне приміщення є комунальною власністю Шевченківського району м. Києва.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

По зустрічному позову.

Згідно ст. 392 Цивільного кодекс України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно зі ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб’єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Статтею 6 Закону України "Про столицю України –місто-герой Київ" визначено, що місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста, як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради та їх виконавчі органи.

Шевченківська районна у місті Києві рада є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади Шевченківського району м.Києва, і виступає суб‘єктом права власності комунального майна, що перебуває у власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва.

Відповідно до положень ст. 143 Конституції України та ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежилі приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров‘я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону, як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою та іншими суб’єктами права власності в порядку, встановленому законом.

Згідно з ч. 2 ст. 11 Закону України "Про столицю України –місто герой Київ" Київська міська рада може передавати районним у містах радам у власність або в управління об’єкти комунальної власності міста Києва в порядку, передбаченому законами України.

Судом встановлено, що Київська міська рада своїм рішенням від 27.12.2001 № 208/1642 "Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва" (додаток 11) передала житловий будинок № 74-Б по вул. Тургенівській до комунальної власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва.

Рішенням від 18.06.2002 №40 "Про формування комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва" Шевченківська районна у місті Києві рада прийняла зазначений вище будинок до комунальної власності Шевченківського району міста Києва (п. 1038 таблиці 7 додатку 1 до рішення).

Жодних інших рішень, які б визначали правовий статус вказаних будинків, органами місцевого самоврядування не приймалося.

За таких обставин, власником спірного нежилого приміщення, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Тургенівська, 74-Б, є територіальна громада Шевченківського району м. Києва в особі Шевченківської районної у місті Києві ради, яка є суб’єктом права комунальної власності і має право на власний розсуд володіти, користуватись та розпоряджатись зазначеним приміщенням, у зв’язку з чим вимоги зустрічного позову визнаються судом обґрунтованими.

По первісному позову.

Згідно з п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання про прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна, затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності належать до виключної компетенції міської ради, що вирішуються на її пленарних засіданнях.

В залежності від об'єкта, приватизаційний процес регулюється нормами Закону України "Про приватизацію державного майна" та Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)". Під дію Закону України "Про приватизацію державного майна" підпадає, зокрема, продаж цілісних майнових комплексів підприємств, а під дію Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" - продаж окремого індивідуально визначеного майна.

Приватизація об'єктів малої приватизації згідно з положеннями ст. 3 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" здійснюється шляхом викупу; продажу на аукціоні, за конкурсом.

Згідно зі ст. 4 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" продавцями об'єктів малої приватизації, що перебувають у комунальній власності, є органи приватизації, створені місцевими Радами.

Рішенням Шевченківської районної у м. Києві ради від 25.11.2003 №263 "Про реорганізацію Фонду приватизації комунального майна Шевченківського району у м. Києві" реорганізовано з 01.12.2003 Фонд приватизації комунального майна Шевченківського району у м. Києві в Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва зі статусом юридичної особи, яке є виконавчим органом Шевченківської районної у м. Києві ради та правонаступником КП УЖГ Шевченківського району в частині орендних відносин.

Положенням про Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва, затвердженим вищевказаним рішенням, передбачено, що Управління, серед іншого, виконує продаж об’єктів приватизації, в т.ч. на аукціоні та за конкурсом; здійснює повноваження власника щодо майна, яке приватизується відповідно до прийнятих рішень; через комісії по приватизації формує цінову політику з питань приватизації, здійснює оцінку комунального майна та укладає договори на проведення робіт по експертній оцінці об’єктів комунальної власності району, що підлягає приватизації (п. 3.1.17, п. 3.1. 18, п. 3.1.26).

31.01.2008 Шевченківською районною у місті Києві радою прийнято рішення №394 "Про приватизацію об'єктів комунальної власності Шевченківського району м. Києва", яким затверджено перелік об’єктів комунальної власності Шевченківського району м. Києва, що підлягають приватизації шляхом викупу.

Відповідно до п. 78 цього переліку нежитлове приміщення за адресою: м. Київ, вул. Тургенівська, 74 Б загальною площею 188,65 кв. м., яке перебувало в оренді у позивача за договором оренди від 11.12.2007 № 591, підлягає приватизації шляхом викупу Товариством з обмеженою відповідальністю "А-Мар".

Відповідно до п. 4 рішення від 02.10.2008 № 500 "Про приватизацію об'єктів комунальної власності Шевченківського району м. Києва" у разі виникнення розбіжностей між площами з різницею не більше 20 кв. м., зазначеними в додатках до цього рішення, та площами, зазначеними у технічній документації, виготовленій БТІ, остаточною вважається площа, зазначена в документах БТІ.

Згідно з технічним паспортом, виготовленим Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна, станом на 11.03.2010, площа нежилого приміщення цокольного поверху літ. "Б" по частині групи приміщень № 28 по вул. Тургенівській, 74, літера "Б" складає 189,2 кв.м.

Таким чином, остаточна площа об’єкта приватизації становить 189,2 кв. м.

Отже, позивач у встановленому законодавством порядку одержав право на викуп спірного нежилого приміщення, розташованого по вул. Тургенівські          й, 74 літ. "Б" в місті Києві площею 189,2 кв.м.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства здійснюється його підготовка до приватизації. Строк підготовки не повинен перевищувати двох місяців з дня прийняття рішення про включення його до відповідного переліку об’єктів приватизації.

Підготовка об’єкту до продажу включає в себе визначення ціни продажу об’єкта, підготовку та опублікування інформації про об’єкту у відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації; проведення у разі необхідності реорганізації або ліквідації державного підприємства, замовлення у разі потреби екологічного аудиту.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" ціна продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, визначається шляхом проведення незалежної оцінки.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", Положення про Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради, затвердженого рішенням ради від 25.11.2003 №263, продавцем об’єктів малої приватизації, що належать на праві власності територіальній громаді Шевченківського району м. Києва, є Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради.

У даному випадку, підготовка об’єкту до приватизації мала бути здійсненна протягом двох місяців з дня винесення рішення Шевченківською районною у місті Києві радою № 394 від 31.01.2008, тобто до 31.03.2009.

Однак, на момент розгляду спору підготовка об’єкта приватизації до продажу з урахуванням рішення Шевченківської районної у місті ради № 394 не проведена, зокрема, не здійснено оцінки об’єкта з метою визначення ціни його продажу, договору купівлі-продажу об’єкта приватизації не укладено. Судом не приймаються в якості доказів здійснення оцінки об’єкта, наданий позивачем за первісним позовом, висновок № 10860, оскільки останній не відповідає вимогам наказу Фонду державного майна України від 25.11.2003 № 2100 "Про затвердження положення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності" та нормам Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств".

Частиною 1 ст. 648 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов’язкового для сторін (сторони) договору має відповідати цьому акту.

Частина 1 ст. 649 Цивільного кодексу України визначає, що розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках встановлених законом, вирішуються судом.

Згідно ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов’язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Частиною 1 ст. 23 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" встановлено, що право власності на державне майно підтверджується договором купівлі-продажу, який укладається між покупцем та уповноваженим представником відповідного органу приватизації, а також актом приймання-передачі зазначеного майна. Договір купівлі-продажу державного майна підлягає нотаріальному посвідченню та у випадках, передбачених законом, державній реєстрації.

Примірний договір купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна, у тому числі будівлі (споруди, приміщення), що підлягає продажу шляхом викупу, затверджено Наказом Фонду державного майна України № 2411 від 22.08.2005.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Оскільки відповідачем-2 прийнято рішення щодо приватизації спірного об'єкта шляхом його викупу позивачем та уповноважено відповідача-1 здійснити оцінку даного майна, а також укласти договори купівлі-продажу щодо нього, суд погоджується з твердженням позивача про неправомірність відмови відповідача-1 в укладенні договору купівлі-продажу об’єкта приватизації. Бездіяльність відповідача-1 порушує права позивача як покупця об’єкта приватизації.

Однак, суд дійшов висновку про необхідність задоволення первісного позову частково з огляду на те, що відповідач-2 виконав дії, покладені на нього законом, а саме: 31.01.2008 прийняв рішення про приватизацію об'єктів комунальної власності Шевченківського району м. Києва, відповідно до якого приміщення за адресою: м. Київ, вул. Тургенівська, 74 літера Б, загальною площею 188,65 кв.м підлягає приватизації шляхом викупу Товариством з обмеженою відповідальністю "А-Мар", а органом, який уповноважений укладати договори купівлі-продажу майна, що перебуває у комунальній власності, є відповідач-1.

Таким чином, відповідачем-2 не порушено права та охоронювані законом інтереси щодо приватизації майна, яке перебуває у комунальній власності, а отже, відсутні підстави для зобов’язання відповідача-2 проводити приватизацію.

Враховуючи вищевикладене, первісний позов підлягає задоволенню частково, по відношенню до відповідача-1, а зустрічний позов - задоволенню повністю.

Враховуючи положення ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати за первісним позовом у розмірі 85 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача-1, а судові витрати за зустрічним позовом у розмірі 425,00 грн. –державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача за зустрічним позовом. Державне мито в розмірі 36,01 грн. підлягає стягненню з відповідача за зустрічним позовом в доход Державного бюджету відповідно до ст. 46 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-87 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Первісний позов задовольнити частково.

2. Зобов’язати Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради (01030, м. Київ, б-р Шевченка, 26/4, ідентифікаційний код 21532540) вчинити дії по приватизації нерухомого майна шляхом укладання договору купівлі –продажу нежилого приміщення, загальною площею 188,65 кв.м. в будинку № 74 Б по вул. Тургенівській, що в Шевченківському районі міста Києва з Товариством з обмеженою відповідальністю "А-Мар" (02094, м. Київ, вул. Магнітогорська, 1-1, код 34290310).

3. В іншій частині первісного позову відмовити.

4. Зустрічний позов задовольнити повністю.

5. Визнати право комунальної власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва в особі Шевченківської районної у місті Києві ради (01030, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 24, ідентифікаційний код 26077632) на нежитлове приміщення цокольного поверху з № 2 по № 18 (групи приміщень № 28 (в літ. Б), загальною площею 189,2 кв.м., які знаходяться в будинку 74 літера "Б" по вулиці Тургенівській в місті Києві.

6. Стягнути з Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради (01030, м. Київ, б-р Шевченка, 26/4, ідентифікаційний код 21532540) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "А-Мар" (02094, м. Київ, вул. Магнітогорська, 1-1, код 34290310) державне мито у розмірі 85,00 грн. та 236,00 грн. –витрат на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу.

7. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "А-Мар" (02094, м. Київ, вул. Магнітогорська, 1-1, код 34290310) на користь Шевченківської районної у місті Києві ради (01030, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 24, ідентифікаційний код 26077632) 425,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат по сплаті інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.

8. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "А-Мар" (02094, м. Київ, вул. Магнітогорська, 1-1, код 34290310) в доход Державного бюджету України 36,01 грн. державного мита.

9. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржене в порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.

Суддя Т.М. Ващенко

Дата підписання

рішення 26.03.10.