Рішення № 90270119, 06.07.2020, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
06.07.2020
Номер справи
569/21811/19
Номер документу
90270119
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 569/21811/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2020 року

Рiвненський мiський суд Рівненської області в особi головуючої судді - Панас О.В., при секретарі судового засідання - Корнійчук А.В.

pозглянувши у вiдкpитому судовому засiданнi в мiстi Рiвне в спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Рівненської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Головне управління ДФС у Рівненській області про стягнення заборгованості по орендній платі відповідно до умов договору оренди землі , -

в с т а н о в и в:

В провадженні Рівненського міського суду знаходиться цивільна справа за позовом Рівненської міської ради до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Головне управління ДФС у Рівненській області про стягнення заборгованості по орендній платі відповідно до умов договору оренди землі.

Просили стягнути з ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , на користь Рівненської міської ради (код ЄДРПОУ 34847334 ) заборгованість за оренду земельної ділянки в розмірі 152 774 (сто п`ятдесят дві тисячі сімсот сімдесят чотири) грн. 04 коп. та судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2291 ( дві тисячі двісті дев`яносто одна) грн. 61 коп.

В обгрунтування позову покликаються на те, що між відповідачем та Рівненською міською радою було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 1 171 м.кв. , яка знаходиться в АДРЕСА_1 , для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (для peконструкції розчинобетонного вузла під авто гаражне господарство). Договір оренди земельної ділянки укладено 18.08.2005 року, який зареєстрований в Рівненській регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 20 вересня 2005 року № 040558300271. Договір оренди укладено строком на 10 років. В свою чергу, після закінчення строку дії основного Договору між Рівненської радою та Відповідачем укладено Додатковий договір про поновлення договору оренди земельної ділянки від 14 квітня 2016 року, який зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди від 02.11.2018 року номер запису про право інше речове право: 28790189. Згідно умов договору від 18.08.2005 року за № 040558300271, за земельну ділянку. загальною площею 1171 (одна тисяча сто сімдесят один квадратний метр), нормативна грошова оцінка станом на 14 липня 2005 року становила 461 304,20 грн. Пунктом 9 Договору визначено, що за оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі розмір в рік складає згідно розрахунку розміру орендної плати 03-20/85 станом на 14.07.2005 року 4613,04 грн. Станом на 01.01.2007 року Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі розмір в рік складає згідно розрахунку розміру орендної плати 4181,18 грн. Станом на 01.01.2007 року Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі розмір в рік складає згідно розрахунку розміру орендної плати 4181,18 грн. Станом на 01.01.2008 року Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі розмір в рік складає згідно розрахунку розміру орендної плати 12894,75 грн. В свою чергу, з 01 квітня 2014 року, внесено зміни до Податкового кодексу України щодо розміру орендної плати за земельні ділянки. Відповідно до пункту 288.5.1. ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки. Згідно статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих межах населених пунктів проводиться незалежно від їх цільового призначення - не раніше ніж один раз на 5-7 років. Рішенням Рівненської міської ради від 04.07.2013 року №3122 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Рівного та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 1 січня 2014 року. Нормативна грошова оцінка земель міста Рівного підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства. Платниками орендної плати за земельні ділянки при поданні податкових декларацій до органів державної податкової служби м. Рівного застосовувати починаючи з 1 січня 2014 року, нормативну грошову оцінку земель міста Рівного, яка затверджена цим рішенням, без внесення змін до договорів оренди землі (п.6 рішення Рівненської міської ради від 04.07.2013 року №3122). Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Листом Рівненського управління Головного управління ДФС у Рівненській області від 15.10.2019 року № 653/9/17-00-50-05 повідомлено позивача про наявність податкового боргу по орендній платі за землю. Доказів погашення заборгованості громадянином ОСОБА_1 не надано. Станом на 15.10.2019 року в інтегрованій картці платника за ОСОБА_1 , обліковується податковий борг по орендній платі за землю в сумі 152 774 грн. 04 коп. Ухвалою суду від 11.12.2019 р. у справі відкрите спрощене позовне провадження призначено розгляд справ з викликом сторін. Представник позивача РМР Українець М.В. в судове засідання не з`явився. Подав до суду клопотання, в якому просив розглядати справу за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, не заперечує проти ухвалення заочного рішення по справі. Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився повторно, відзив на позов не подав, про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином рекомендованою кореспонденцією, крім того його виклик в судове засідання на 05.05.2020 року здійснювався через розміщення оголошення на офіційному сайті Судової влади України (http://court.gov.ua/) від 17.03.2020 року. Представник третьої особи ГУ ДФС у Рівненській області Удовиченко О.Ю. в судове засідання не з`явилася, згідно поданої до суду заяви просила розглянути справу без участі представника третьої особи , не заперечує проти ухвалення заочного рішення по справі. За таких обставин, в зв`язку із неявкою в судове засідання належним чином повідомленого відповідача , з письмової згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи відповідно до ст.ст.280-282 ЦПК України. Дослідивши письмові матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступного.

Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі» передбачений порядок передачі земельних ділянок в оренду фізичним та юридичним особам.

Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ст.93 Земельного кодексу України, ст.1 Закону України «Про оренду землі»).

Підпункт 34 ч.І ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає виключну компетенцію міських рад у вирішенні відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Дана норма закону є одним із засобів забезпечення провідної ролі міських рад як органів міського самоврядування, які покликані представляти відповідні територіальні громади та здійснювати від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування. Виключна компетенція місцевих рад означає, що ніякі інші органи чи посадові особи не мають права приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції рад. Відповідно до Земельного кодексу України і Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення питань щодо передачі земель комунальної власності у власність чи користування, оренду громадянам та юридичним особам є виключним правом міської ради, як суб`єкта права власності на землю. Статтею 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Як встановлено судом, між ОСОБА_1 та Рівненською міською радою було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 1171 м.кв. , яка знаходиться в АДРЕСА_1 , для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (для peконструкції розчинобетонного вузла під авто гаражне господарство). Договір оренди земельної ділянки укладено 18.08.2005 року, який зареєстрований в Рівненській регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 20 вересня 2005 року № 040558300271. Договір оренди укладено строком на 10 років. В свою чергу, після закінчення строку дії основного Договору між Рівненської радою та Відповідачем укладено Додатковий договір про поновлення договору оренди земельної ділянки від 14 квітня 2016 року, який зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди від 02.11.2018 року номер запису про право інше речове право: 28790189. Згідно умов договору від 18.08.2005 року за № 040558300271, за земельну ділянку. загальною площею 1171 (одна тисяча сто сімдесят один квадратний метр), нормативна грошова оцінка станом на 14 липня 2005 року становила 461 304,20 грн. Пунктом 9 Договору визначено, що за оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі розмір в рік складає згідно розрахунку розміру орендної плати 03-20/85 станом на 14.07.2005 року 4613,04 грн. Станом на 01.01.2007 року Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі розмір в рік складає згідно розрахунку розміру орендної плати 4181,18 грн. Станом на 01.01.2007 року Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі розмір в рік складає згідно розрахунку розміру орендної плати 4181,18 грн. Станом на 01.01.2008 року Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі розмір в рік складає згідно розрахунку розміру орендної плати 12894,75 грн. В свою чергу, з 01 квітня 2014 року, внесено зміни до Податкового кодексу України щодо розміру орендної плати за земельні ділянки. Відповідно до пункту 288.5.1. ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки. Згідно статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих межах населених пунктів проводиться незалежно від їх цільового призначення - не раніше ніж один раз на 5-7 років. Рішенням Рівненської міської ради від 04.07.2013 року №3122 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Рівного та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 1 січня 2014 року. Нормативна грошова оцінка земель міста Рівного підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства. Платниками орендної плати за земельні ділянки при поданні податкових декларацій до органів державної податкової служби м. Рівного застосовувати починаючи з 1 січня 2014 року, нормативну грошову оцінку земель міста Рівного, яка затверджена цим рішенням, без внесення змін до договорів оренди землі (п.6 рішення Рівненської міської ради від 04.07.2013 року №3122). Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Листом Рівненського управління Головного управління ДФС у Рівненській області від 15.10.2019 року № 653/9/17-00-50-05 повідомлено позивача про наявність податкового боргу по орендній платі за землю. Доказів погашення заборгованості громадянином ОСОБА_1 не надано. Станом на 15.10.2019 року в інтегрованій картці платника за ОСОБА_1 , обліковується податковий борг по орендній платі за землю в сумі 152 774 грн. 04 коп. З інформації з Єдиного державного реєстру відомостей про фізичну особу-підприємця від 06.07.20І0 року слідує, що Дата та номер запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 07.02.2006 номер запису 26080060002001020, стан суб`єкта - припинено. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Згідно зі статтею 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, платником орендної плати є орендар земельної ділянки суб`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. При цьому згідно з положеннями 288.4 Податкового кодексу України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Неналежне внесення орендної плати орендарями за землю може спричинити завдання певних збитків у сфері фінансування суспільних верств населення. За приписом статті 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати. Статтею 286 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. У відповідності до приписів статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату. За приписом статі 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідно до вимог статті 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. У відповідності до статті 530 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватись в установлений законом або договором строк. В силу правил статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання. Статтею 60 Цивільного процесуального кодексу України, передбачено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Докази виконання відповідачем в повному обсязі прийнятих на себе зобов`язань за договором оренди в матеріалах справи відсутні, а тому позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості по сплаті орендної плати в сумі 152 774,04 грн. підлягають задоволенню. Відповідно до ст. 141 ЦПК підлягають до стягнення з відповідача на користь позивача понесені судові витрати - судовий збір в сумі 2291,61 грн. На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 263-268, 273, 280-282, 284, 354, 355, п.3 Р.ХІІ "Прикінцеві положення" ЦПК України, суд, -

вирішив: Позовну заяву Рівненської міської ради - задовольнити. Стягнути з ОСОБА_1 на користь Рівненської міської ради заборгованість за оренду земельної ділянки в розмірі 152 774 (сто п`ятдесят дві тисячі сімсот сімдесят чотири) грн. 04 коп. та судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2291 ( дві тисячі двісті дев`яносто одна) грн. 61 коп. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення безпосередньо до Рівненського апеляційного суду або через Рівненський міський суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Заочне рішення може бути переглянуте судом , що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Позивач: Рівненська міська рада , місцезнаходження: 33028, м.Рівне, вул. Соборна, 12-А, код ЄДРПОУ 34847334. Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання : АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 . Третя особа: Головне управління ДФС у Рівненській області, місцезнаходження: м.Рівне, вул. Відінська, 12, код ЄДРПОУ 39394217. Повне рішення виготовлене - 08.07.2020 року.

Суддя: О.В.Панас