Рішення № 9026421, 10.02.2010, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
10.02.2010
Номер справи
37/7
Номер документу
9026421
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 37/710.02.10 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮРИДИЧНІ ОФІСИ»

До: Київської міської ради (відповідач 1)

Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної

адміністрації (відповідач 2)

Про визнання договору укладеним та визнання права користування

Суддя Гавриловська І.О.

У судових засіданнях брали участь представники сторін:

Від позивача:Барсученко І.В.

Від відповідача 1: Дудник Л.В., Ткаченко А.Т.

Від відповідача 2 : Кузьменкова Ю.М.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд Господарського суду м. Києва передані позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮРИДИЧНІ ОФІСИ»до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації про визнання права Товариства з обмеженою відповідальністю „ЮРИДИЧНІ ОФІСИ” на оренду земельної ділянки на вул. Михайла Котельникова, 25 (літ.Б) в Святошинському районі м. Києва; визнання укладеним договору оренди земельної ділянки на вул. Михайла Котельникова, 25 (літ.Б) в Святошинському районі м. Києва між Товариством з обмеженою відповідальністю „ЮРИДИЧНІ ОФІСИ” та Київською міською радою в редакції, яка підписана Товариством з обмеженою відповідальністю „ЮРИДИЧНІ ОФІСИ” та відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі” та Типового договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220 та про передання даної земельної ділянки на умовах, викладених у запропонованому договорі, з моменту набрання чинності судового рішення; зобовязання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невідємною частиною, між Орендодавцем Київською міською радою та орендарем Товариством з обмеженою відповідальністю „ЮРИДИЧНІ ОФІСИ”, у встановленому порядку.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що згідно з договором купівлі-продажу від 10.04.2008 року Товариство з обмеженою відповідальністю “ЮРИДИЧНІ ОФІСИ” придбало у Товариства з обмеженою відповідальністю „Юридичні радники” нежилий будинок, який знаходиться на вул. Михайла Котельникова, 25 (літ.Б) в Святошинському районі м. Києва. Після цього ТОВ „ЮРИДИЧНІ ОФІСИ” звернулось з листом до Київради про укладення договору оренди земельної ділянки на вул. Михайла Котельникова, 25 (літ.Б) в Святошинському районі м. Києва та надіслало підписані з свого боку два примірники договору, який відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі”, у звязку із переходом права власності на нерухоме майно. Однак, Київрада не розглянула питання підписання надісланого договору оренди та не надала зауважень до договору в строки встановлені законом, що стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 14.01.2010 р. було порушено провадження у даній справі № 37/7 та призначено її розгляд на 01.02.2010 року, зобовязано сторін надати певні документи.

Представник позивача у судовому засіданні 01.12.2010 р. позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, надав суду пояснення по суті спору, на виконання вимог ухвали від 14.01.2010 р. надав витребувані судом документи.

Представник Київської міської ради повідомив, що позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню, а також надав суду відзив на позовну заяву, у якому просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити. Заперечуючи проти позову, зазначив, що позивачем не направлялася на адресу відповідача пропозиція укласти договір оренди та проект договору.

Представник Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації у судове засідання не зявився, про причини неявки суду не повідомив, відзиву на позов не надав, хоча був належним чином обізнаний про призначене судове засідання.

Приймаючи до уваги незявлення представника відповідача - Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації у судове засідання, суд ухвалою від 01.02.2010 р. розгляд справи № 37/7 відклав.

У судовому засіданні 10.02.2010 р. представник Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації проти позову заперечив, посилаючись на те, що ним не було отримано від Київської міської ради підписаного примірника договору оренди з позивачем.

Розглянувши подані матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до договору купівлі-продажу від 10.04.2008 року Товариство з обмеженою відповідальністю “ЮРИДИЧНІ ОФІСИ” придбало у Товариства з обмеженою відповідальністю „Юридичні радники” нежилий будинок, який знаходиться на вул. Михайла Котельникова, 25 (літ.Б) в Святошинському районі м. Києва.

На підставі зазначеного договору купівлі-продажу, згідно з реєстраційним посвідченням Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна №003024 від 16.04.2008 року, нежилий будинок, який знаходиться на вул.Михайла Котельникова, 25 (літ.Б) в Святошинському районі м.Києва, зареєстрований на праві власності за Товариством з обмеженою відповідальністю “ЮРИДИЧНІ ОФІСИ”.

Відповідно до ст. 377 Цивільного кодексу України та ст. 120 Земельного кодексу України, до особи, яка придбала будинок, будівлю або споруду, переходить право власності (право користування) на земельну ділянку.

Згідно з частиною 1 абз.5 статті 123 Земельного кодексу України надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Частиною другою статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

На виконання зазначених вимог законодавства Товариство з обмеженою відповідальністю “ЮРИДИЧНІ ОФІСИ” звернулось до Київської міської ради з листом № 01.10.2009 р. № 40/1-09 про укладання договору оренди земельної ділянки на вул. Михайла Котельникова, 25 (літ.Б) в Святошинському районі м. Києва та надіслало підписані зі свого боку два примірники договору, який відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі”, у звязку із переходом права власності на нерухоме майно.

За дорученням заступника Київського міського голови-секретаря Київради від 02.10.2009 №37872 Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) своїм листом від 26.10.2009 №05-532/30021 повідомило про те, що на сьогоднішній день рішення Київради про передачу ТОВ „ЮРИДИЧНІ ОФІСИ” в оренду земельної ділянки на вул. Михайла Котельникова, 25 (літ.Б) в Святошинському районі м. Києва не приймалось і вказаний договір буде зареєстрований після прийняття Київрадою відповідного рішення.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Так, стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Згідно зі ст. 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин, зокрема, належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.

Регламент розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затверджений Рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 р. 457/1867 (далі Регламент), встановлює, що зацікавлена особа, яка має намір одержати земельну ділянку в оренду або у постійне користування, повинна звернутися з відповідним клопотанням (заявою) до Київради.

Стаття 123 Земельного кодексу України встановлює, що державна адміністрація або сільська, селищна, міська ради у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки в користування. В цій же статті зазначено, що надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "ЮРИДИЧНІ ОФІСИ" було вчинено передбачені законом дії, спрямовані на оформлення в оренду земельної ділянки для експлуатації та обслуговування існуючої нежитлової будівлі за адресою: вул. Михайла Котельникова, 25 (літ.Б) в Святошинському районі м. Києва.

Зокрема, Господарським судом міста Києва встановлено, що 10.07.2009 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮРИДИЧНІ ОФІСИ»звернулося до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з листом від 09.07.2009 р. про реєстрацію ТОВ «ЮРИДИЧНІ ОФІСИ»у автоматизованій системі ПК «Кадастр»як користувача земельної ділянки (кадастровий номер 75:225:120) за адресою: м. Київ, вул. М. Котельникова, 25.

На замовлення позивача Закритим акціонерним товариством «Інститут землевпорядних технологій»у вересні 2009 року були виконані геодезичні вишукувальні роботи по визначенню меж земельної ділянки, розташованої за адресою: вул. Михайла Котельникова, 25 літ. Б у Святошинському районі м. Києві.

До Головного управління земельних ресурсів у м. Києві було подано погоджений з начальником відділу землевпорядкування Святошинського району міста Києва проект Внесення змін до технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористування земельної ділянки 75:225:12, розташованої за адресою: вул. Михайла Котельникова, 25 літ. Б у Святошинському районі м. Києві.

Згідно з пояснювальною запискою начальника відділу реєстрації земельно-кадастрової інформації, зміна землекористувача ділянки з кадастровим кодом 75:225:120 здійснюється за дорученням Головного управлінням земельних ресурсів м. Києва від 10.07.2009 на підставі листа Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮРИДИЧНІ ОФІСИ», вх. № 31026 від 10.07.2009 та супроводжуючих документів.

Крім цього, позивачем було отримано план земельної ділянки № 75:225:120, черговий кадастровий план та акт визначення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, відповідно до яких площа земельної ділянки становить 1178,76 кв.м.

09.10.2009 р. Товариство з обмеженою відповідальністю “ЮРИДИЧНІ ОФІСИ” звернулось до Київської міської ради з листом № 01.10.2009 р. № 40/1-09 про укладання договору оренди земельної ділянки на вул. Михайла Котельникова, 25 (літ.Б) в Святошинському районі м. Києва та надіслало підписані зі свого боку два примірники договору, який відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі”, у звязку із переходом права власності на нерухоме майно.

Статтею 181 Господарського кодексу України визначений загальний порядок укладання господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.

Частиною другою статті 181 Господарського кодексу України проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся листом до Київської міської ради з пропозицією укласти договір оренди земельної ділянки та надіслав підписаний зі свого боку договір у двох примірниках, який відповідає вимогам Закону України "Про оренду землі".

Матеріали справи свідчать про те, що проект договору оренди земельної ділянки, надісланий позивачем відповідачу-1, відповідає вимогам Закону України "Про оренду землі" та Типовій формі договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220.

Відповідно до положень п. 34 ч. 1 ст. 26, ч. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Київська міська рада на протязі одного місяця не прийняла відповідного рішення, тобто вбачається бездіяльність Київської міської ради, що призвела до порушення прав позивача на оформлення права користування земельною ділянкою. Крім того, протягом встановленого строку з боку Київської міської ради не надано жодних зауважень до договору оренди земельної ділянки.

Частиною 11 статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.

Враховуючи те, що одна із сторін ухиляється від укладання договору, інша сторона, чиє право на оформлення землі порушується, може звернутись до суду та просити суд визнати право користування на землю.

Отже, недотримання радою вимог земельного законодавства та зволікання з укладенням відповідного договору (бездіяльність) є підставою для захисту порушеного права в судовому порядку.

Зазначена правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України від 07.12.2009 р. № 35/546-27/99.

Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 р. № 182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.

Також, відповідно до рішення Київради від 29 травня 2003 року № 433/593 "Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві" Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту "з" статті 9 та пункту "є" статті 184 Земельного кодексу України.

Право оренди земельної ділянки, відповідно до ч.5 ст. 126 Земельного кодексу України посвідчується договором оренди землі.

Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України "Про оренду землі" укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.

Згідно ст. 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди набирає чинності після його державної реєстрації.

Таким чином, судом встановлено, що Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) не забезпечило оформлення договору оренди земельної ділянки та не здійснило його державну реєстрацію.

Посилання представника Київської міської ради на те, що відповідачем не отримувалася пропозиція позивача укласти договір оренди земельної ділянки, спростовується матеріалами справи, зокрема, листом Головного управління земельних ресурсів від 26.10.09 р. № 05-532/30021, в якому зазначено, що за дорученням заступника міського голови-секретаря Київради від 02.10.2009 р. № 37872 розглянуто лист товариства з обмеженою відповідальністю «ЮРИДИЧНІ ОФІСИ»від 01.10.2009 № 40/1-09 щодо укладення договору оренди земельної ділянки.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “ЮРИДИЧНІ ОФІСИ” є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити повністю.

2. Визнати право Товариства з обмеженою відповідальністю „ЮРИДИЧНІ ОФІСИ” (Чоколівський бульвар, 19, м. Київ, 03186, код ЄДРПОУ 34297625) на оренду земельної ділянки на вул. Михайла Котельникова, 25 (літ.Б) в Святошинському районі м. Києва.

3. Визнати укладеним договір оренди земельної ділянки на вул. Михайла Котельникова, 25 (літ.Б) в Святошинському районі м. Києва між Товариством з обмеженою відповідальністю „ЮРИДИЧНІ ОФІСИ” та Київською міською радою, який підписаний Товариством з обмеженою відповідальністю „ЮРИДИЧНІ ОФІСИ” та відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі” та Типового договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220 та передати дану земельну ділянку на умовах, викладених у нижчезазначеному договорі, з моменту набрання чинності судового рішення:

ДОГОВІР

оренди земельної ділянки

Київська міська рада (м. Київ, вул. Хрещатик, 36) далі у тексті „Орендодавець”, в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” з однієї сторони, та Товариство з обмеженою відповідальністю „ЮРИДИЧНІ ОФІСИ” 03186, м. Київ, бульв.Чоколівський,19, зареєстроване Соломянською районною у місті Києві державною адміністрацією 06.04.2006 року за №1073107 0005 009254) далі у тексті„Орендар”, в особі директора Єльника Павла Григоровича, що діє на підставі Статуту, - з другої сторони, уклали договір оренди земельної ділянки (далі у тексті Договір) про нижченаведене:

1. Предмет Договору

1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку (далі обєкт оренди або земельна ділянка), визначену цим Договором.

2. Обєкт оренди

2.1. Обєктом оренди відповідно до цього Договору є Земельна ділянка з наступними характеристиками:

- місце розташування вул. Михайла Котельникова, 25 (літ.Б) в Святошинському районі м. Києва;

- розмір 1115 кв. м.;

- цільове призначення для експлуатації та обслуговування існуючої нежитлової будівлі;

- кадастровий номер 8000000000:75:225:0120.

2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки - згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

2.3. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.

3. Строк дії Договору

3.1. Договір укладено на 5 (пять) років.

4. Орендна плата

4.1. Визначена цим Договором орендна плата за Земельну ділянку становить платіж, який Орендар самостійно розраховує та вносить Орендодавцеві за користування Земельною ділянкою у грошовій формі.

4.2. Річна орендна плата за Земельну ділянку встановлюється у розмірі 3 (три) відсотки від її нормативної грошової оцінки.

4.3. Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього Договору.

4.4. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.

4.5. Орендна плата вноситься Орендарем за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33217812700009, КЕКД 13050200 у ГУ ДКУ у м.Києві, МФО 820019. Отримувач: УДК у Святошинському р-ні м. Києва, ідентифікаційний код 26077945.

4.6. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього Договору. Орендар зобовязується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати.

4.7. Розмір орендної плати може переглядатись у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше, ніж один раз у рік.

4.8. За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 120 (ста двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.

4.9. Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування земельної ділянки.

5. Умови використання та обмеження (обтяження) щодо

використання земельної ділянки

5.1. Умови збереження стану обєкта оренди:

- на Земельній ділянці не дозволяється діяльність, не повязана з цільовим призначенням Земельної ділянки. Зміна цільового призначення Земельної ділянки можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту відведення Земельної ділянки у звязку зі зміною цільового призначення Земельної ділянки та внесення відповідних змін до Договору. Роботи по розробці проекту відведення сплачує Орендар;

5.2. Обмеження та сервітути щодо Земельної ділянки на день підписання цього Договору відсутні.

6. Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду

6.1. Земельна ділянка є переданою з моменту державної реєстрації цього Договору.

6.2. Право на оренду Земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього Договору.

7. Умови повернення земельної ділянки

7.1. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

8. Права та обовязки Сторін

8.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:

- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з цим Договором;

- дотримання місцевих правил забудови;

- своєчасного внесення орендної плати;

- дострокового розірвання цього Договору;

- відшкодування понесених збитків, в тому числі не отриманих доходів, відповідно до чинного законодавства у разі розірвання цього Договору.

8.2. Орендодавець зобовязаний:

- повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати земельну ділянку третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продається;

- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися земельною ділянкою;

- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього Договору.

8.3. Орендар має право:

- самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;

- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди;

- у разі розірвання цього Договору, за погодженням сторін, має право вимагати відшкодування нанесених збитків відповідно до чинного законодавства;

- після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, при умові належного виконання обовязків відповідно до умов цього Договору, Орендар має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору;

- переважне право на купівлю Земельної ділянки у разі її продажу.

8.4. Орендар зобовязаний:

- приступати до використання земельної ділянки в строк, встановлений цим Договором, та після підписання цього Договору та державної реєстрації Договору;

- використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;

- своєчасно вносити орендну плату;

- забезпечити вільний доступ до земельної ділянки представнику контролюючих органів;

- повернути Земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення дії цього Договору;

- у строки, встановлені чинним законодавством, звітувати перед податковими органами району за місцем розташування Земельної ділянки про сплату орендної плати;

- забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, розміщених у межах земельної ділянки;

- питання пайової участі вирішити відповідно до рішення Київради від 06.03.2009 №124/1179 „Про бюджет міста Києва на 2009 рік”;

-у пятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування земельної ділянки.

8.5. Сторони також мають інші права і несуть інші обовязки, визначені законодавством України.

9. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.

10. Страхування об'єкта оренди

Сторони домовилися про те, що Орендар має право застрахувати об'єкт оренди.

11. Зміна умов договору та припинення і поновлення Договору

11.1. Всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням Орендодавця на зміни та/або доповнення до цього Договору, є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.

11.2. Витрати, повязані з внесенням зміни та/або доповнення до цього Договору, сплачує Орендар.

11.3.Договір оренди припиняється в разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- викупу Земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження Земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України;

- поєднання в одній особі власника Земельної ділянки та орендаря;

- ліквідації юридичної особи орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

11.4. Припинення Договору шляхом розірвання.

Договір може бути розірваний:

- за взаємною згодою сторін;

- за рішенням суду, в порядку, встановленому законом;

- в односторонньому порядку за ініціативою Орендодавця, із звільненням Орендодавця від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України, в разі коли Орендар використовує земельну ділянку способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично не сплачує орендну плату (протягом півроку), здійснення без згоди Орендодавця передачі або відчуження права користування земельною ділянкою третім особам;

11.5. Договір може бути достроково розірваний у разі невиконання або неналежного виконання Орендарем обовязків, визначених у пунктах 8.4 та 5.1 цього Договору.

11.6. Розірвання цього Договору не потребує укладення додаткової угоди. Договір вважається розірваним з моменту прийняття Орендодавцем відповідного рішення, якщо інше не встановлено рішенням.

11.7. Поновлення Договору:

- Після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, Орендар, за умови належного виконання своїх обовязків, має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 3 (три) місяці до закінчення строку дії Договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

- У разі поновлення Договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.

11.8. У разі припинення або розірвання цього Договору Орендар зобовязаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку, на умовах, визначених цим Договором. У разі невиконання Орендарем обовязку щодо умов повернення Орендодавцеві земельної ділянки Орендар зобовязаний відшкодувати Орендодавцеві завдані збитки.

11.9.Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

12. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору та вирішення спорів

12.1. У разі невиконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та законодавством.

12.2. У разі невиконання орендарем умов цього Договору та обовязків, передбачених законодавством України, Договір може бути достроково розірваний.

12.3. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

12.4. Усі спори, що пов'язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України, при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього Договору.

13. Суборенда земельної ділянки

13.1. Орендар має право передати земельну ділянку або її частину у суборенду виключно за письмовою згодою Орендодавця.

13.2. Орендодавець надає свою згоду чи заперечення щодо передачі земельної ділянки або її частини у суборенду шляхом прийняття в установленому законодавством порядку відповідного рішення.

13.3. Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами даного Договору і не суперечити йому.

14. Прикінцеві положення

14.1. Цей Договір складений у двох примірниках. Один примірник для зберігання у Орендаря, один для Орендодавця (знаходиться на зберіганні у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

14.2. Невідємною частиною цього Договору є:

- план земельної ділянки;

- кадастровий план земельної ділянки;

- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

- акт приймання-передачі земельної ділянки;

Орендодавець Київська міська рада

Орендар ТОВ „ЮРИДИЧНІ ОФІСИ”

4. Зобовязати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невідємною частиною, між Орендодавцем Київською міською радою та орендарем Товариством з обмеженою відповідальністю „ЮРИДИЧНІ ОФІСИ”, у встановленому порядку.

5. Дане рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття і може бути оскаржене в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

СуддяГавриловська І.О.