Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.03.10 Справа № 11/56/10
Господарський суд Запорізької області у складі:
головуючий –суддя Гончаренко С.А.,
при секретарі судового засідання –Вака В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Запорізька обласна державна адміністрація (пр. Леніна, буд. 164, м.Запоріжжя, 69107)
до відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю “Автомобільний ринок” (вул. Оріхівське шосе, 36, м. Запоріжжя, 69050)
у присутності представників:
позивача: Міняйло О.С. –дов. № 08-41/0001 від 04.01.2010р.;
відповідача: Зосенко Л.О. –дов. № 20-09 від 08.12.2009р.
про: зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Запорізької обласної державної адміністрації про зобов’язання товариства з обмеженою відповідальністю “Автомобільний ринок” надати на погодження Запорізькій обласній державній адміністрації матеріали щодо розрахунку собівартості надання в оренду торгових приміщень (площ).
29.01.2010р. порушено провадження у справі, призначені дата і час судового засідання. З метою витребування додаткових доказів та для надання можливості сторонам нормативно та документально обґрунтувати свої доводи і заперечення в судовому засіданні оголошувались перерви.
Позивач наполягає на вимогах, викладених в позовній заяві, зокрема повідомив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 року № 278 (в редакції від 29.07.09 № 868) “Про заходи стабілізації цін за надання послуг та оренду торгових приміщень (площ) у торговельних об’єктах, на ринках з продажу продовольчих та не продовольчих товарів в умовах фінансово - економічної кризи” Міністерство економіки України та Державний комітет з питань регуляторної політики та підприємства спільним наказом від 30.06.2009р. № 638/109 затвердили Порядок розрахунку цін на послуги та оренду торгових приміщень (площ) та їх обслуговування на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009р. № 868 (якою внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 278 від 05.03.2009р.) “Деякі питання організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків”, затверджений типовий договір оренди торговельного місця.
Як зазначає позивач, на виконання наданих постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. № 278 повноважень, головою Запорізької облдержадміністрації було видано розпорядження від 20.10.2009р. № 351 “Про встановлення нормативу рентабельності за надання в оренду торгових приміщень (площ) у торговельних об’єктах, на ринках з продажу продовольчих та не продовольчих товарів, яке зареєстровано в Головному управлінні юстиції у Запорізькій області 26.10.2009р. № 61/1397.
Згідно пункту 2 зазначеного розпорядження було рекомендовано суб’єктам господарської діяльності, що мають право на користування чи розпорядження земельною ділянкою, на якій розташований ринок, організують та/або забезпечують створення належних умов для провадження господарської діяльності підприємцями, протягом п’яти робочих днів з дня набрання чинності даного розпорядження, надати матеріали щодо розрахунку собівартості надання в оренду торгових приміщень (площ) на погодження до Запорізької облдержадміністрації, якщо ринки розташовані на території міст обласного значення.
На час звернення з позовною заявою відповідач вимоги обласної державної адміністрації не виконав, чим порушує вищезазначені нормативно правові акти з питань здійснення підприємницької діяльності і позбавляє позивача належним чином виконувати надані повноваження.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, при цьому посилається на відсутність орендних відносин між ТОВ “Автомобільний ринок та підприємцями, які здійснюють торгівлю на території ринку, зокрема зазначає, що торгівля здійснюється підприємцями з кіосків, які є їх приватною власністю і на балансі ТОВ “Автомобільний ринок” не знаходяться. Виходячи з того, що відповідач не здає в оренду торгових місць (площ), суборенда земельних ділянок не передбачена договором на постійне користування земельною ділянкою, вважає що дія нормативно-правових актів, зазначених у позові на нього не розповсюджується. Просить у позові відмовити.
В судовому засіданні позивач спростував твердження відповідача про відсутність орендних відносин між ТОВ “Автомобільний ринок та підприємцями, які здійснюють торгівлю на території ринку, надав копії договорів суборенди укладених ПП Сапегіним С.М. з ПП Литвиненко І.В. та ПП Добіжа Ю.А. з ПП Міщенко Ф.А. Стверджує, що договір суборенди є похідним від договору оренди, і це свідчить про наявність у відповідача орендних відносин. Додатково зауважив, що відповідно до ст. 6 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов’язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами. А відповідно до ч. 6 ст. 36 цього закону керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності зобов’язані в десятиденний термін надавати на вимогу місцевої державної адміністрації необхідну інформацію у межах, визначених законом. Ухилення відповідачем від надання на погодження Запорізькій обласній державній адміністрації матеріалів щодо розрахунку собівартості надання в оренду торгових приміщень (площ) перешкоджає здійсненню позивачем власних владних повноважень.
Відповідач в судовому засіданні, яке відбулось 26.03.2010р. проти додаткових доводів позивача заперечив, зокрема зазначив що звернення Запорізької обласної державної адміністрації до суду з даним позовом є втручанням в процес організації господарських відносин на стадії переддоговірної процедури між ТОВ “Автомобільний ринок” та приватними підприємцями, в якій ще не відбулись розбіжності. Крім цього, зазначає що учасниками орендних відносин можуть бути лише суб’єкти господарювання, яким позивач не є в силу Закону, і на представництво інтересів підприємців в процесі визначення ціни оренди позивача також ніхто не уповноважував.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши додатково надані сторонами докази та заслухавши представників, встановив наступні обставини.
Відповідно до ст. 1 та частини 1 ст. 4 Закону України “Про ціни та ціноутворення” 05.03.2009р. Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 278 “Про заходи стабілізації цін за надання послуг та оренду торгових приміщень (площ) у торговельних об’єктах, на ринках з продажу продовольчих та не продовольчих товарів в умовах фінансово - економічної кризи”, згідно п. 1 якої обласні державні адміністрації були уповноважені регулювати (встановлювати) граничні розміри плати за послуги, що надаються у торговельних об’єктах, на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів, граничні рівні цін, нормативи рентабельності (у розмірі не вище 20 відсотків) за надання в оренду торгових приміщень (площ), торговельно-технологічного та/або холодильного устаткування у торговельних об’єктах, на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів.
На виконання зазначеної постанови Міністерство економіки України та Державний комітет з питань регуляторної політики та підприємства спільним наказом від 30.06.2009р. № 638/109 затвердили Порядок розрахунку цін на послуги та оренду торгових приміщень (площ) та їх обслуговування на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів. Пунктами 6-8 цього Порядку було визначено, що прибуток за надання в оренду торгового приміщення (площі) розраховується як добуток собівартості надання в оренду торгового приміщення (площі) та рентабельності, при цьому було встановлено, що нормативи рентабельності встановлюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, а також було встановлено обов'язок суб'єктів господарювання, які надають в оренду торгові приміщення (площі) здійснювати підтвердження собівартості надання в оренду торгових приміщень (площ) через погодження з відповідними місцевими державними адміністраціями з урахуванням рекомендацій відповідних галузевих рад підприємців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2009р. № 868 (якою внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 278 від 05.03.2009р.) “Деякі питання організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків”, затверджений типовий договір оренди торговельного місця.
На виконання наданих постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. № 278 повноважень, головою Запорізької облдержадміністрації було видано розпорядження від 20.10.2009р. № 351 “Про встановлення нормативу рентабельності за надання в оренду торгових приміщень (площ) у торговельних об’єктах, на ринках з продажу продовольчих та не продовольчих товарів, яке зареєстровано в Головному управлінні юстиції у Запорізькій області 26.10.2009р. № 61/1397.
Згідно пункту 2 зазначеного розпорядження було рекомендовано суб’єктам господарської діяльності, що мають право на користування чи розпорядження земельною ділянкою, на якій розташований ринок, організують та/або забезпечують створення належних умов для провадження господарської діяльності підприємцями, протягом п’яти робочих днів з дня набрання чинності даного розпорядження, надати матеріали щодо розрахунку собівартості надання в оренду торгових приміщень (площ) на погодження до Запорізької облдержадміністрації, якщо ринки розташовані на території міст обласного значення.
Зазначене розпорядження набрало чинності 29.10.2009р., з моменту його офіційного оприлюднення.
На адресу відповідача направлялись листи (№ 08-21/3215 від 17.11.2009р. та № 08-22/3301 від 24.11.2009р.), в яких вимагалося виконати прийняті нормативно-правові акти та надати до облдержадміністрації розрахунок собівартості торговельних місць на ринку для погодження.
На час прийняття рішення по справі вимоги Запорізької обласної державної адміністрації ТОВ “Автомобільний ринок” не виконало.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов’язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а відповідно до ст. 4 ЦК України, постанови Кабінету Міністрів та нормативно-правові акти з питань цивільних правовідносин, видані органами влади, є актами цивільного законодавства. Таким чином, на підставі вище перелічених нормативно-правових актів, а саме: Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. № 278, наказу Міністерства економіки України та Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 30.06.2009р. № 638/109, розпорядження голови облдержадміністрації від 20.10.2009р. № 351 “Про встановлення нормативу рентабельності за надання в оренду торгових приміщень (площ), та устаткування на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів” у ТОВ “Автомобільний ринок” виникли цивільні зобов’язання.
Відповідно до ст. 6 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов’язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами. А відповідно до ч. 6 ст. 36 цього закону керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності зобов’язані в десятиденний термін надавати на вимогу місцевої державної адміністрації необхідну інформацію у межах, визначених законом.
Відповідно до ст. 193 ГК України, ст. 526 ЦК України, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договорів, а за відсутності конкретних вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Виходячи з зазначеного, розпорядження голови Запорізької облдержадміністрації від 20.10.2009 № 351 “Про встановлення нормативу рентабельності за надання в оренду торгових приміщень (площ), та устаткування на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів” є обов’язковим для всіх суб’єктів господарювання на території Запорізької області, в тому числі і для відповідача.
Не виконання ТОВ “Автомобільний ринок” вимог Запорізької обласної державної адміністрації про надання на погодження матеріалів щодо розрахунку собівартості надання в оренду торгових приміщень (площ) перешкоджає здійсненню позивачем власних владних повноважень, а тому позовні вимоги заявлені обґрунтовано, засновані на законі, підтверджені зібраними у справі доказами і підлягають задоволенню.
Твердження відповідача про те, що зазначене розпорядження його не стосується в силу відсутності орендних відносин з підприємцями, які здійснюють торгівлю на території ринку спростовуються наданими позивачем копіями договорів суборенди відповідно до пп. 1.2 яких Орендарі передають в суборенду торгівельні місця на авторинку, які, в свою чергу, знаходяться в їх користуванні на підставі договорів оренди.
Також, той факт що відповідачем укладаються договори оренди торгівельних місць на авторинку підтверджує і висновок Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області № 01-09/3491 від 12.11.2009р., в якому вказано, що ТОВ “Автомобільний ринок” в своїй діяльності надає в оренду торгівельні місця, і на нього поширюється дія постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. № 278 “Про заходи щодо стабілізації цін за надання послуг та оренду торгових приміщень (площ) у торговельних об’єктах, на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів в умовах фінансово-економічної кризи”.
Заперечення відповідача щодо втручання позивача в процес організації господарських відносин на стадії переддоговірної процедури між ТОВ “Автомобільний ринок” та приватними підприємцями судом до уваги не приймається, оскільки Запорізька обласна адміністрація діє не від імені приватних підприємців, а від імені державного органу, в межах наданих повноважень, та у спосіб, визначений у законодавчому порядку.
Судові витрати відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, слід віднести на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Автомобільний ринок” (вул. Оріхівське шосе, 36, м. Запоріжжя, 69050, ЄДРПОУ 32269203) надати на погодження Запорізькій обласній державній адміністрації (пр. Леніна буд. 164, м. Запоріжжя, 69107, ЄДРПОУ 00022504) матеріали щодо розрахунку собівартості надання в оренду торгових приміщень (площ).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Автомобільний ринок” (вул. Оріхівське шосе, 36, м. Запоріжжя, 69050, ЄДРПОУ 32269203) на користь Запорізької обласної державної адміністрації (пр. Леніна буд. 164, м.Запоріжжя, 69107, ЄДРПОУ 00022504) 85 грн. державного мита і 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя С.А.Гончаренко
В судовому засіданні 26.03.2010р. за згодою представників оголошені вступна та резолютивна частини рішення. Повний текст рішення складений та підписаний 31.03.2010р.