Рішення № 90259682, 08.07.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2020
Номер справи
580/1701/20
Номер документу
90259682
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2020 року справа № 580/1701/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

встановив:

15 травня 2020 року до суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, в якій просить:

1) визнати дії Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради щодо відмови в нарахуванні та виплаті пільг на послугу з вивезення великогабаритних та ремонтних відходів неправомірними;

2) зобов`язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради розрахувати та забезпечити виплату позивачу суми пільг на вивезення великогабаритних та ремонтних відходів, починаючи з 01 серпня 2019 року і по теперішній час, виходячи з нормативу 50% від встановленого тарифу;

3) визнати дії Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради щодо ненадання позивачу інформації про розрахунок розміру пільг на оплату кожного виду житлово - комунальних послуг (опалення, водопостачання тощо) за жовтень, листопад, грудень 2019 року та січень-лютий 2020 року неправомірними;

4) зобов`язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради надати позивачу повну інформацію про розрахунок розміру пільг на оплату кожного виду житлово- комунальних послуг (опалення, водопостачання тощо) за жовтень, листопад, грудень 2019 року та січень-лютий 2020 року.

Позовні вимоги мотивує тим, що 03.03.2020 він звернувся до відповідача з інформаційним запитом, в якому просив повідомити про причини ненарахуваня йому відповідних сум пільг за вивезення великогабаритного сміття ТОВ «Управлінська компанія «Нова якість» Благоустрій» у серпні, вересні 2019 року, а також про причини ненарахування відповідних сум пільг за вивезення великогабаритного сміття відповідачем у жовтні, листопаді, грудні 2019 року та січні, лютому 2020 року. Також в інформаційному запиті позивач просив відповідача надіслати йому відомості про розрахунок пільг на оплату кожного виду (опалення, водопостачання і т. д.) житлово-комунальних послуг за жовтень, листопад, грудень 2019 року та січень, лютий 2020 року, але затребувана інформація відповідачем надана не була.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав, надіслав у встановлений судом строк відзив на позов, в якому зазначив, що згідно з листом роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 27.08.2019 № 1278/01/111-19/207 надання пільг на послугу з вивезення великогабаритних та ремонтних відходів можливе у складі послуги на вивіз побутового сміття (побутових відходів) у разі затвердження її в тарифі відповідної послуги відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 № 1010 та у межах соціального нормативу, встановленого Постановою. Враховуючи викладене вище, Департамент не може здійснювати відшкодування пільг на послугу з вивезення великогабаритних та ремонтних відходів.

02.07.2020 позивачем подано відповідь на відзив, в якому просить позов задовольнити в повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - ЄДАРП), за статусом «ветеран військової служби» та користується пільгами в розмірі 50 - відсотків у межах норм споживання.

03.03.2020 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціальної політики із інформаційним запитом, в якому просив повідомити таке:

1) відомості про причини ненарахування відповідних сум за вивезення, так званого, великогабаритного сміття ТОВ «Управлінська компанія «Нова якість» Благоустрій» у серпні, вересні поточного року, а також про ненарахування відповідних сум пільг за вивезення того ж, так званого великогабаритного сміття Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради у жовтні, листопаді, грудні 2019 року та січні, лютому 2020 року;

2) відомості про розрахунок пільг на оплату кожного виду (опалення, водопостачання т.д. і т.п.) житлово-комунальних послуг за жовтень, листопад, грудень 2019 року та січень, лютий 2020 року.

Департамент соціальної політики Черкаської міської ради листом від 11.03.2020 №25/28-5/01-27 розглянув інформаційний запит позивача від 03.03.2020, в якому зазначив, що згідно з листом роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 27.08.2019 № 1278/01/111-19/207 надання пільг на послугу з вивезення великогабаритних та ремонтних відходів можливе у складі послуги на вивіз побутового сміття (побутових відходів) у разі затвердження її в тарифі відповідної послуги відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 № 1010 та у межах соціального нормативу, встановленого Постановою. Враховуючи викладене вище, Департамент не може здійснювати відшкодування пільг на послугу з вивезення великогабаритних та ремонтних відходів. Крім того, зазначив, що сума пільги ОСОБА_1 на оплату житлово-комунальних послуг, яка розрахована в межах норм споживання становить: за жовтень 2019 року - 737,09 грн., листопад 2019 року - 1185,45 грн., грудень 2019 року-1143,21грн., січень 2020 років - 1149,88 грн., лютий 2020 року -929,41

Не погоджуючись з даною відповіддю відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Закон України “Про звернення громадян”, регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення. (ч. 1 ст. 1 Закону України “Про звернення громадян”)

Під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб. (ст. 3 Закону України “Про звернення громадян”).

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про звернення громадян» звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).

Звернення може бути усним чи письмовим.

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення).

У зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв`язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

Згідно з нормами ст. 15 Закону України “Про звернення громадян”, органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.

Приписами ст. 18 Закону України “Про звернення громадян”, встановлено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, серед іншого, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Відповідно до положень ст. 19 Закону України “Про звернення громадян”, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги.

Так, згідно ст. 20 Закону України “Про звернення громадян”, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

Слід зазначити, що звернення громадян до відповідного органу мають бути викладені максимально чітко та зрозуміло з метою їх належного та всебічного розгляду. Зрозуміле та чітке викладення вимог сприяє всебічній оцінці, викладених у зверненні фактів, та наданні максимально чіткої відповіді на поставлені питання.

Звернення позивача від 03.03.2020 зареєстровано в день надходження.

Проте суд зазначає, що відповідач не надав повної відповіді на інформаційний запит позивача, а саме відомості про розрахунок пільг на оплату кожного виду (опалення, водопостачання т.д. і т.п.) житлово-комунальних послуг за жовтень, листопад, грудень 2019 року та січень, лютий 2020 року.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги №3 та №4 підлягають до задоволення, а саме визнати дії Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради щодо ненадання ОСОБА_1 інформації про розрахунок розміру пільг на оплату кожного виду житлово - комунальних послуг (опалення, водопостачання тощо) за жовтень, листопад, грудень 2019 року та січень-лютий 2020 року неправомірними та зобов`язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради надати ОСОБА_1 повну інформацію про розрахунок розміру пільг на оплату кожного виду житлово- комунальних послуг (опалення, водопостачання тощо) за жовтень, листопад, грудень 2019 року та січень-лютий 2020 року.

Щодо позовних вимог №1 та №2, суд зазначає таке.

Відповідно до п. 55 ч. 1 ст. 26 Закону України № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» до компетенції сільських, селищних, міських рад належить визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Рішенням Черкаської міської ради від 19.08.2014 № 2-61 послугу з вивезення побутових відходів було визначено, як окрему послугу, право на яку виборюється на конкурсних засадах.

Частиною 8 ст. 35-1 Закону України «Про відходи» визначено, що великогабаритні та ремонтні відходи у складі побутових відходів мають збиратися окремо від інших видів побутових відходів.

26.02.2019 рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради №216 було оголошено конкурс на визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 № 1173 «Питання надання послуг з вивезення побутових відходів». За результатами проведення конкурсу рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 17.04.2019 № 414 визначено переможця конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території м. Черкаси, яким стало ТОВ «Сантехбудконструкція».

ТОВ «Управлінська компанія «Нова якість «Благоустрій»» є правонаступником ТОВ «Сантехбудконструкції», яка надає послугу з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території міста Черкаси згідно з рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 17.04.2019 № 414.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово - комунального обслуговування» з метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу соціальної справедливості під час надання пільг, відповідно до статей 5 і 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» Кабінет Міністрів України постановив установити громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, соціальну норму для користування послугами з поводження з твердими, великогабаритними, ремонтними відходами - 0,4167 куб. метра на одну особу на місяць; рідкими відходами - 0,76 куб. метра на одну особу на місяць.

Згідно з листом роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 27.08.2019 № 1278/01/111-19/207 надання пільг на послугу з вивезення великогабаритних та ремонтних відходів можливе у складі послуги на вивіз побутового сміття (побутових відходів) у разі затвердження її в тарифі відповідної послуги відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 № 1010 та у межах соціального нормативу, встановленого Постановою.

Таким чином, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог №1 та №2.

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних причин.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, які підлягають до часткового задоволення.

Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору, тому розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради щодо ненадання ОСОБА_1 інформації про розрахунок розміру пільг на оплату кожного виду житлово - комунальних послуг (опалення, водопостачання тощо) за жовтень, листопад, грудень 2019 року та січень-лютий 2020 року неправомірними.

Зобов`язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради (18005, м. Черкаси, бул. Шевченка, 307, код ЄДРПОУ 37853109) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) повну інформацію про розрахунок розміру пільг на оплату кожного виду житлово- комунальних послуг (опалення, водопостачання тощо) за жовтень, листопад, грудень 2019 року та січень-лютий 2020 року.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення у повному обсязі складене 08.07.2020.

Суддя В.П. Тимошенко