
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
30 червня 2020 року м. Рівне №460/908/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Н.В. Друзенко за участю секретаря судового засідання А.А. Головатчик та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник Лавренчук Т.В., Вознюк З.О., відповідача: представник Колесник І.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнестандарт" доМіністерства інфраструктури України про визнання протиправним та скасування наказу, -
В С Т А Н О В И В:
Ухвалою судді Рівненського окружного адміністративного суду Комшелюк Т.О. від 07.02.2020 №ЗД/460/2/20 задоволено заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівнестандарт» про забезпечення позову до подання позову; зупинено дію наказу Міністерства інфраструктури України №41 від 05.02.2020 «Про анулювання призначення товариства з обмеженою відповідальністю «Рівнестандарт» органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання» - до набрання законної сили рішенням суду у справі за позовом ТОВ «Рівнестандарт» про його скасування.
17.02.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю «Рівнестандарт» звернулося до суду з позовом до Міністерства інфраструктури України про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства інфраструктури України №41 від 05.02.2020 «Про анулювання призначення товариства з обмеженою відповідальністю «Рівнестандарт» органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання" з моменту його прийняття.
Ухвалою від 18.02.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №460/908/20; розгляд справи вирішено провести за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 05.03.2020.
В підготовчому засіданні 05.03.2020 оголошено перерву до 19.03.2020.
Ухвалою від 06.03.2020 задоволено клопотання сторони відповідача про проведення засідання за його участю в режимі відеоконференції.
Ухвалою від 19.03.2020 суд продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів та відклав підготовче засідання на 23.04.2020 у зв`язку з тим, що визнав причини неприбуття сторони відповідача в підготовче засідання поважними.
Ухвалою від 23.04.2020 відмовлено повністю Міністерству інфраструктури України в клопотанні про зупинення провадження у справі №460/908/20 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №460/549/20.
Також ухвалою від 23.04.2020 підготовче засідання в справі відкладено до 21.05.2020 на підставі пункту 3 частини другої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України. Забезпечено участь Міністерства інфраструктури України у такому підготовчому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою від 21.05.2020 закрито підготовче провадження у справі; розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 30.06.2020.
Ухвалою від 09.06.2020 відмовлено повністю Міністерству інфраструктури України в клопотанні про зупинення провадження у справі №460/908/20 на час дії карантину.
В судовому засіданні 30.06.2020 проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Згідно з позовною заявою та поясненнями представника позивача в судовому засіданні, позовні вимоги ґрунтуються на тому, що згідно пункту 13 Порядку призначення, відмови у призначенні та анулювання призначення органу із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №419 від 01.07.2016 Мінінфраструктури приймає рішення про анулювання призначення органу із сертифікації колісних транспортних засобів з наявності будь-якої із підстав, вказаних у цій нормі. Однією із таких підстав є повідомлення національним органом України з акредитації про скасування атестата про акредитацію органу із сертифікації колісних транспортних засобів. Як вбачається з протоколу №39 засідання Комісії Міністерства інфраструктури України, 31.01.2020 цією комісією здійснювався розгляд питання анулювання призначення органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, нових та таких, що були в користуванні, партій, частин та обладнання ТОВ «Рівнестандарт» на підставі повідомлення Національного агентства з акредитації України №1-6/2-0261 від 22.01.2020. При цьому в протоколі зафіксовано, що Рівненським окружним адміністративним судом 23.01.2020 у справі №ЗД/46/1/20 винесено ухвалу, якою зупинено дію рішень Національного агентства з акредитації України від 21.01.2020 про скасування з 23.01.2020 дії атестата про акредитацію ООВ №10271 та атестата про акредитацію ООВ №201277 ТОВ «Рівнестандарт» - до набрання рішенням суду у такій справі законної сили. Зазначена ухвала була розміщена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, її копія надана позивачем для відповідача разом з офіційним повідомленням, а інформація про наявність судового рішення, яким зупинено дію рішень НААУ була розміщена на офіційному сайті Національного агентства з акредитації України. Не зважаючи на вказані обставини, а також на те, що зазначена ухвала підлягає негайному виконанню, вона була проігнорована відповідачем, внаслідок чого Міністерством інфраструктури України безпідставно і протиправно прийнято наказ №41 від 05.02.2020 «Про анулювання призначення товариства з обмеженою відповідальністю «Рівнестандарт» органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання». Доказуючи упередженість відповідача сторона позивача також покликалася на те, що у протоколі №39 від 31.01.2020, на підставі якого прийнято оспорюваний наказ, в якості одного із аргументів, які начебто вказують на необхідність прийняття відповідного рішення зазначено про те, що Мінінфраструктури «...вже приймало рішення про анулювання призначення органу із сертифікації колісних транспортних засобів ТОВ «Рівнестандарт» ...однак на виконання судового рішення Мінінфраструктури зупинило дію наказу від 23.11.2017 №403 «Про анулювання призначення ТОВ «Рівнестандарт» органом з сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій, частин та обладнання». В той же час, Міністерству інфраструктури України та Комісії було достеменно відомо про те, що дія вказаного наказу №403 від 23.11.2017 не просто зупинена, а цей наказ було визнано протиправним та скасовано рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 19.12.2017, яке залишене без змін постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2018 та постановою Верховного Суду від 06.06.2018 у справі №817/1853/17. За сукупністю наведеного ТОВ «Рівнестандарт» стверджувало, що наказ №41 від 05.02.2020 є протиправним і таким, що прийнятий необґрунтовано та упереджено та просило його скасувати в судовому порядку з моменту прийняття.
Згідно з відзивом на позов та поясненнями представника в судовому засіданні сторона відповідача позов не визнала. Суть заперечень зводиться до того, що 30.01.2020 до Міністерства інфраструктури надійшов лист Національного агентства з акредитації України №1-6/2-0261 від 22.01.2020 про надсилання рішення про скасування дії атестата про акредитацію ТОВ «Рівнестандарт» з 23.01.2020 (атестат акредитації №10271, дійсний до 30.06.2024), а відповідно до підпункту 2 пункту 13 Порядку призначення, відмови у призначенні та анулювання призначення органу із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №419 від 01.07.2016, Мінінфраструктури приймає рішення про анулювання призначення органу із сертифікації колісних транспортних засобів на підставі повідомлення національним органом України з акредитації про скасування атестата про акредитацію органу із сертифікації колісних транспортних засобів. 31.01.2020 Комісія вирішила рекомендувати Мінінфраструктури прийняти рішення про анулювання призначення органу із сертифікації колісних транспортних засобів ТОВ «Рівнестандарт», а 05.02.2020 Мінінфраструктури з урахуванням протоколу засідання Комісії, видало наказ №41 «Про анулювання призначення ТОВ «Рівнестандарт» органом із сертифікації колісних транспортних засобів, партій і частин та обладнання». Доказуючи правомірність прийнятого наказу відповідач покликався на те, що правова конструкція підпункту 2 пункту 13 Порядку закріплює імперативний припис щодо обов`язку Мінінфраструктури прийняти рішення про анулювання на підставі повідомлення національним органом України з акредитації про скасування атестата про акредитацію органу із сертифікації колісних транспортних засобів з визначених у вказаній правовій нормі підстав, і прийняття інших видів рішень не передбачено. Доводи сторони позивача про те, що прийняттю оспорюваного наказу перешкоджала ухвала Рівненського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 у справі №ЗД/460/1/20, відповідач заперечував тим, що примірник судової ухвали від 23.01.2020 про забезпечення позову у справі №ЗД/460/1/20 Рівненським окружним адміністративним судом до Мінінфраструктури не надсилався, а надіслана позивачем копія не була посвідчена належним чином, а відтак за відсутності належного інформування Мінінфраструктури про зупинення означеного рішення Національного агентства з акредитації України, відповідач не мав правових підстав для урахування такої обставини під час прийняття власних управлінських рішень. За сукупністю наведеного сторона відповідача просила в позові відмовити повністю.
Дослідженими у справі доказами судом встановлено наступне.
Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом діяльності ТОВ «Рівнестандарт» є КВЕД 71.20. «Технічні випробування та дослідження», до якого включено діяльність у сфері сертифікації індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання (а.с.49-52 том 1).
Атестатом про акредитацію, що зареєстрований у Реєстрі 01.07.2019 за №1О271 і дійсний до 30.06.2024 (дата первинної акредитації 01.07.2014), Національне агентство з акредитації України засвідчило компетентність органу з сертифікації – ТОВ «Рівнестандарт» відповідно до вимог ДСТУ EN ISO/IEC 17065:2014 (ISO/IEC 17065:2012) в сфері: автомобільні бензини, дизельне, суднове та котельне палива; нафтопродукти; машини та устаткування; електричне та електронне обладнання; будівельні матеріали, вироби та конструкції; колісні транспортні засоби категорії M, N, O, L, нові частини та обладнання, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, складники і системи транспортних засобів; сільськогосподарські та лісогосподарські трактори, їх причепи і змінні причіпні машини, системи, складові частини та окремі технічні вузли; техніка сільськогосподарська (а.с.39 том 1).
Атестатом про акредитацію, що зареєстрований у Реєстрі 08.11.2019 за №201277 і чинний до 07.11.2024 (дата первинної акредитації 13.11.2014), Національне агентство з акредитації України засвідчило компетентність органу з сертифікації – ТОВ «Рівнестандарт» відповідно до вимог ДСТУ ISO/IEC 17025:2017 (ISO/IEC 17025:2017) у сфері з випробування колісних транспортних засобів категорій M, N, O, L та сільськогосподарської техніки; нафтопродуктів; будівельних виробів; комбінованих машин для роботи з деревиною та матеріалами з подібними фізичними характеристиками (а.с.40-41 том 1).
22.01.2020 супровідним №1-6/2-0261 Національне агентство з акредитації України довело до відома Міністерства інфраструктури України, що згідно що згідно: акта оцінки на місці від 29.11.2019; службових записок керівника групи аудиту Бурковського В.В. від 02.12.2019, №1497 та №0046 від 14.01.2019; протоколу засідання комісії з питань, пов`язаних з діяльністю ООВ №256 від 20.01.2020; на підставі діючих нормативно-правових актів у сфері акредитації, а саме: частини 7 статті 11 Закону України «Про акредитацію органів з оцінки відповідності»; пункту 7.11.1 стандарту ДСТУ ISO/1EC 17011:2017 (ISO/IEC 17011:2017, IDT) «Оцінка відповідності. Вимоги до органів з акредитації, що акредитують органи з оцінки відповідності»; пунктів 7.4.4 та 7.6.1 стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17065:2014 «Оцінка відповідності. Вимоги до органів з сертифікації продукції, процесів та послуг», та керуючись: пунктом 3.2 методики М-08.00.20 «Тимчасове зупинення або скасування дії атестата про акредитацію ООВ або тимчасове зупинення частини мого сфери акредитації», пунктом 6 Загального документу НААУ «Перелік грубих порушень з боку акредитованого органу з оцінки відповідності»; пунктом 8.5 «Настанови з управління»; пунктами 2.1, 3.1 Генеральної угоди від 01 липня 2019 року, НААУ прийняло Рішення від 21.01.2020 щодо скасування дії атестата про акредитацію з 23.01.2020 Органу з сертифікації ТОВ «Рівнестандарт» (атестат акредитації №1О271, дійсний до 30.06.2024) та надіслало копію такого рішення (а.с.138-140 том 1).
Також 22.01.2020 супровідним №1-6/2-0262 Національне агентство з акредитації України довело до відома Міністерства інфраструктури України, що враховуючи: Пропозицію №2 комісії з питань, пов`язаних з діяльністю ООВ, Протокол №256 від 20.01.2020, на підставі діючих нормативно-правових актів у сфері акредитації, а саме: частини 7 статті 11 Закону України «Про акредитацію органів з оцінки відповідності»; пункту 7.11.1 ДСТУ ISO/IEC 17011:2017 «Оцінювання відповідності. Загальні вимоги до органів акредитації, що акредитують органи оцінювання відповідності»; Загального документу НААУ «Перелік грубих порушень з боку акредитованого органу з оцінки відповідності» (ЗД 08.00.35), та керуючись: пунктом 8.5 «Настанови з управління»; пунктом 3.2 «Тимчасове зупинення або скасування дії атестата про акредитацію ООВ або тимчасове зупинення частини його сфери акредитації», НААУ прийняло Рішення від 21.01.2020 щодо скасування дії атестата про акредитацію з 23 січня 2020 року Випробувальної лабораторії ТОВ «Рівнестандарт» (атестат про акредитацію ООВ №201277, дійсний до 07.11.2024) та надіслало копію такого рішення (а.с.134-137 том 1).
24.01.2020 в доповнення до листів №1-6/2-0261 та №1-6/2-0262 від 22.01.2020 НААУ листом №1-5/3-0295 проінформувало Міністерство інфраструктури України, що на підставі звернень Генеральної прокуратури України №21/3-5931-17 від 26.06.2019 та Національної поліції України у Львівській області №11/05/16/04-2019 від 30.08.2019 про можливі порушення з боку ТОВ «Рівнестандарт» під час проведення сертифікації колісних транспортних засобів, в період з 27 по 29 листопада 2019 року проведено позапланову оцінку, в ході якої підтверджено порушення з боку ТОВ «Рівнестандарт» процедури оцінки відповідності колісних транспортних засобів (а.с.121-122 том 1).
Рішення НААУ від 21.01.2020 були надіслані ТОВ «Рівнестандарт» засобами електронного зв`язку супровідними листами від 21.01.2020 №2-2/2-0253 та №2-1/2-0255 і на 23.01.2020 інформація щодо зазначених рішень була розміщена на сайті Національного агентства з акредитації України у відповідному розділі (https://naau.org.ua/prvzupvneni-skasovani-oov-u-2016-rotsi/).
23.01.2020 ТОВ «Рівнестандарт» до подання позовної заяви звернулося до суду із заявою про забезпечення позову, за змістом якої просило суд: зупинити дію рішень Національного агентства з акредитації України про скасування атестата про акредитацію ООВ, яким скасовано атестат про акредитацію ООВ №10271, дійсний до 30.06.2024, з 23 січня 2020 року, та про скасування атестата про акредитацію ООВ, яким скасовано атестат про акредитацію ООВ №201277, дійсний до 07.11.2024 року, з 23 січня 2020 року, - до набуття рішенням суду у справі за позовом ТОВ «Рівнестандарт» про їх скасування законної сили; зобов`язати Національне агентство з акредитації України негайно розмістити інформацію на власному веб-сайті в розділі "Призупинені та скасовані атестати про акредитацію ООВ у 2016-2020 роках" (https://naau.org.ua/pryzupvneni-skasovani-oov-u-2016-rotsi/) інформацію про зупинення дії рішень Національного агентства з акредитації України про скасування атестата про акредитацію ООВ, яким скасовано атестат про акредитацію ООВ №10271, дійсний до 30.06.2024, з 23 січня 2020 року, та про скасування атестата про акредитацію ООВ, яким скасовано атестат про акредитацію ООВ №201277, дійсний до 07.11.2024, з 2 січня 2020 року, - до набуття рішенням суду у справі за позовом ТОВ «Рівнестандарт» про їх скасування законної сили; зобов`язати Національне агентство з акредитації України негайно повідомити всі зацікавлені міністерства і відомства, які були ним повідомлені про рішення Національного агентства з акредитації України про скасування атестата про акредитацію ООВ, яким скасовано атестат про акредитацію ООВ №10271, дійсний до 30.06.2024, з 23 січня 2020 року, та про скасування атестата про акредитацію ООВ, яким скасовано атестат про акредитацію ООВ №201277, дійсний до 07.11.2024, з 23 січня 2020 року, про те, що дія таких рішень зупинена до набуття рішенням суду у справі за позовом ТОВ «Рівнестандарт» про їх скасування законної сили.
Ухвалою судді Рівненського окружного адміністративного суду Дудар О.М. від 23.01.2020 №ЗД/460/1/20 заяву ТОВ «Рівнестандарт» про забезпечення позову задоволено частково; зупинено дію рішень Національного агентства з акредитації України від 21 січня 2020 року про скасування з 23 січня 2020 року атестата про акредитацію Випробувальної лабораторії ТОВ «Рівнестандарт» №201277, дійсного до 07.11.2024 та атестата про акредитацію Органу з сертифікації ТОВ «Рівнестандарт» №1О271, дійсного до 30.06.2024 - до набрання законної сили рішенням суду у справі за позовом ТОВ «Рівнестандарт» про скасування зазначених рішень; у задоволенні заяви про забезпечення позову в іншій частині – відмовлено (а.с.20-24 том 1).
За даними Єдиного державного реєстру судових рішень ухвала з питань забезпечення позову №ЗД/460/1/20 від 23.01.2020 надіслана судом в реєстр: 24.01.2020, зареєстрована - 25.01.2020 і оприлюднена - 27.01.2020 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/87122048).
А за даними КП ДСС, 31.01.2020 ТОВ «Рівнестандарт» звернулося в Рівненський окружний адміністративний суд з позовом до Національного агентства з акредитації України про: визнання протиправним та скасування рішення від 21.01.2020 про скасування з 23.01.2020 атестата про акредитацію Випробувальної лабораторії ТОВ «Рівнестандарт» №201277, дійсного до 07.11.2024; визнання протиправним та скасування рішення від 21.01.2020 про скасування з 23.01.2020 атестата про акредитацію Органу з сертифікації ТОВ «Рівнестандарт» №10271, дійсного до 30.06.2024. Провадження у справі №460/549/20 відкрито ухвалою від 18.02.2020 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/87675210).
24.01.2020 ТОВ «Рівнестандарт» направило Міністерству інфраструктури України лист за №12, в якому просило врахувати ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 у справі №ЗД/460/1/20, якою вжито заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення НААУ та долучило копію такої ухвали до листа (а.с.18-24 том 1).
Зазначений лист разом з копією ухвали був отриманий Міністерством інфраструктури України, вх.№3567/0/7-20 від 27.01.2020, що стороною відповідача повністю визнається (а.с.99-106 том 1).
Аналогічним чином, було отримано Міністерством інфраструктури України, за вх.№325/0/20-сл від 27.01.2020 повторний лист ТОВ «Рівнестандарт» з копією ухвали Рівненського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 №ЗД/460/1/20 (а.с.113-120 том 1) і за вх.№385/0/20-сл від 30.01.2020 - третій лист ТОВ «Рівнестандарт» з копією ухвали Рівненського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 №ЗД/460/1/20 (а.с.126-133 том 1).
Крім цього, директор ТОВ «Рівнестандарт» в судовому засіданні стверджував про те, що особисто пред`являв Комісії відповідача копію ухвали від 23.01.2020 у справі №ЗД/460/1/20, скріплену печатками Рівненського окружного адміністративного суду.
Інформація про тимчасове зупинення дії рішень Національного агентства з акредитації України від 21 січня 2020 року про скасування з 23 січня 2020 року атестата про акредитацію Органу з сертифікації ТОВ «Рівнестандарт» №1О271, дійсного до 30 червня 2024 року та про скасування з 23 січня 2020 року атестата про акредитацію Випробувальної лабораторії ТОВ «Рівнестандарт» №201277, дійсного до 7 листопада 2024 року, згідно з ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 у справі №ЗД/460/1/20 була оприлюднена на офіційному сайті Національного агентства з акредитації України у відповідному розділі - https://naau.org.ua/pryzupyneni-skasovani-oov-u-2016-rotsi/ (а.с.26-29 том 1).
31.01.2020 відбулося засідання Комісії Міністерства інфраструктури України з питань забезпечення виконання Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів, 1958 року з поправками 1995 року. Хід і результати засідання оформлені протоколом №39, що затверджений генеральним директором Директорату з безпеки на транспорті Міністерства інфраструктури України 31.01.2020 (а.с.8-11 том 1).
За змістом протоколу до порядку денного було включене питання щодо анулювання призначення органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, нових та таких, що були у користуванні, партій частин та обладнання ТОВ «Рівнестандарт» на підставі повідомлення Національного агентства з акредитації України №1-6/2-0261 від 22.01.2020.
В протоколі зафіксовано, що листом №12 від 24.01.2019 ТОВ «Рівнестандарт» поінформувало Мінінфраструктури про наявність ухвали Рівненського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 №ЗД/460/1/20, якою зупинено дію рішень Національного агентства з акредитації України від 21.01.2020, про скасування з 23.01.2020 дії атестата про акредитацію випробувальної лабораторії ТОВ «Рівнестандарт» №201277, дійсного до 07.11.2024 та атестата про акредитацію органу із сертифікації ТОВ «Рівнестандарт» №1О271, дійсного до 30.06.2024 - до набрання законної сили рішенням суду у справі за позовом ТОВ «Рівнестандарт» про скасування зазначених рішень. Але при цьому зазначено, що Мінінфраструктури не отримувало від Національного агентства з акредитації України інформації про відкликання листа від 22.01.2020 № 1-6/2-0261 та про зупинення дії рішення від 21.01.2020 щодо скасування з 23.01.2020 дії атестата про акредитацію органу із сертифікації колісних транспортних засобів ТОВ «Рівнестандарт» №1О271.
Також в протоколі зазначено, що Мінінфраструктури вже приймало рішення про анулювання призначення органу із сертифікації колісних транспортних засобів ТОВ «Рівнестандарт» відповідно до рекомендацій Женевської комісії (протокол №23 від 22.11.2017) за результатами оцінювання діяльності ТОВ «Рівнестандарт». Женевською комісією на підставі інформації Генеральної прокуратури України та прокуратури Волинської області виявлено факти щодо внесення недостовірних даних до сертифікатів відповідності колісних транспортних засобів та фактів неправомірної їх видачі. Однак, на виконання судового рішення Мінінфраструктури зупинило дію наказу від 23.11.2017 №403 «Про анулювання призначення ТОВ «Рівнестандарт» органом з сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій, частин та обладнання».
Зважаючи на вказане та за результатами обговорення Комісія (сімома голосами «за») вирішила рекомендувати Мінінфраструктури прийняти рішення про анулювання призначення органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, нових та таких, що були у користуванні, партій частин та обладнання ТОВ «Рівнестандарт» на підставі повідомлення Національного агентства з акредитації України від 22.01.2020 №1-6/2-0261, відповідно до підпункту 2 пункту 13 Порядку призначення, відмови у призначенні та анулювання призначення органу із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2016 № 419 та на підставі Положення про Міністерство інфраструктури України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.2015 №460.
На спростування інформації, зазначеної в протоколі засідання Комісії, яка стосується того питання, що Мінінфраструктури вже приймало рішення про анулювання призначення органу із сертифікації колісних транспортних засобів ТОВ «Рівнестандарт» і що наказ про це №403 від 23.11.2017 зупинений, позивач долучив до матеріалів справи постанову Верховного Суду від 06.06.2018 у справі №817/1853/17, якою залишено без змін рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 19.12.2017 та постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2018 про визнання протиправним і скасування наказу Міністерства інфраструктури України від 23.11.2017 №403 «Про анулювання призначення ТОВ «Рівнестандарт» органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання» та зобов`язання поновити призначення ТОВ «Рівнестандарт» органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання (а.с.30-38 том 1).
Наказом Міністра інфраструктури України №41 від 05.02.2020 анульовано призначення ТОВ «Рівнестандарт» органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання (а.с.6-7, 94-95 том 1).
Інформація щодо анулювання призначення органу із сертифікації колісних транспортних засобів оприлюднена на офіційному сайті Міністерства інфраструктури України у відповідному розділі - https://mtu.gov.ua/content/perelik-priznachenih-organiv-iz-sertifikacii-kolisnih-transportnih-zasobiv.html (а.с.12-14 том 1).
На підтвердження того, що Національне агентство з акредитації України офіційно повідомило Міністерство інфраструктури України про припинення дії рішень про скасування атестатів про акредитацію від 21.01.2020 та надіслало копію ухвали з питань забезпечення позову Рівненського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 у справі №ЗД/460/1/20 лише 19.02.2020 стороною відповідача до матеріалів справи долучено копію листа в.о. Голови НААУ №1-6/3-0703 від 13.02.2020 (а.с.173-178 том 1).
Також стороною відповідача долучено до матеріалів справи постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.05.2020 №ЗД/460/1/20, роздруковану з Єдиного державного реєстру судових рішень, якою ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 з питань забезпечення позову скасовано та прийнято постанову, якою відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову (а.с.13-20 том 2)(http://reyestr.court.gov.ua/Review/89251532).
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до таких висновків.
З метою виконання Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів (Женевська Угода, 20.03.1958, Організація Об`єднаних Націй з поправками, що набули чинності 16 жовтня 1995 року – Закон України про приєднання до Угоди №1448-III від 10.02.2000), адаптації законодавства України у сфері забезпечення безпеки експлуатації транспортних засобів до законодавства Європейського Союзу та до законодавчого врегулювання Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання» №738 від 09.06.2011, якою установив, що пропуск колісного транспортного засобу, який підлягає державній реєстрації в територіальному органі з надання сервісних послуг МВС на митну територію України з метою вільного обігу, а також перша державна реєстрація транспортного засобу здійснюється за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання.
Підпунктом 3 пункту 1 вказаної Постанови передбачено, що сертифікат відповідності видається:
1) виробником або його уповноваженим представником - резидентом України на кожний транспортний засіб, тип якого відповідає вимогам єдиних технічних приписів (Правил Європейської Економічної Комісії Організації Об`єднаних Націй, що є додатками до Угоди), що підтверджується сертифікатом типу транспортного засобу;
2) уповноваженими органами або визначеними Міністерством інфраструктури органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства, на кожний новий транспортний засіб, який відповідає вимогам єдиних технічних приписів (Правил Європейської Економічної Комісії Організації Об`єднаних Націй, що є додатками до Угоди), але відповідність типу якого не підтверджена сертифікатом типу транспортного засобу, а також на той, що був у користуванні.
В свою чергу, згідно з підпунктом 71-1 пункту 4 Положення про Міністерство інфраструктури України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 460 від 30.06.2015, Мінінфраструктури відповідно до покладених на нього завдань призначає органи із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання.
Порядок призначення, відмови у призначенні та анулювання призначення органу із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання затверджений постановою Кабінету Міністрів України №419 від 01.07.2016.
Пунктом 13 вказаного Порядку передбачено, що Мінінфраструктури приймає рішення про анулювання призначення органу із сертифікації колісних транспортних засобів з таких підстав:
1) звернення органу із сертифікації колісних транспортних засобів з відповідною заявою за формою згідно з додатком 6;
2) повідомлення національним органом України з акредитації про скасування атестата про акредитацію органу із сертифікації колісних транспортних засобів;
3) припинення органу із сертифікації колісних транспортних засобів (злиття, приєднання, поділ, перетворення або ліквідація);
4) виявлення за результатами оцінювання діяльності органу із сертифікації колісних транспортних засобів в порядку, визначеному Мінінфраструктури: фактів недостовірних результатів сертифікації колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання; недостовірних відомостей, які були надані ним у документах, що додавалися до заяви про призначення; невідповідності органу із сертифікації колісних транспортних засобів вимогам, визначеним пунктом 4 цього Порядку.
А відповідно до пунктів 14-16 цього ж Порядку, у разі прийняття рішення про анулювання призначення органу із сертифікації колісних транспортних засобів Мінінфраструктури протягом п`яти робочих днів видає відповідний наказ, а також оприлюднює зазначену інформацію на офіційному веб-сайті Мінінфраструктури. Повідомлення про прийняття рішення щодо анулювання призначення органу із сертифікації колісних транспортних засобів надсилається (видається) органу із сертифікації колісних транспортних засобів в письмовій формі протягом п`яти робочих днів з дати прийняття відповідного рішення. У разі анулювання призначення органу із сертифікації колісних транспортних засобів з підстав, передбачених підпунктом 4 пункту 13 цього Порядку, орган із сертифікації колісних транспортних засобів може звернутися для отримання призначення не раніше ніж через один рік з дня прийняття Мінінфраструктури рішення про анулювання призначення.
Як встановлено судом спірним наказом відповідача №41 від 05.02.2020 анульовано призначення позивача органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання відповідно до підпункту 2 пункту 13 Порядку призначення, відмови у призначенні та анулювання призначення органу із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2016 № 419, а саме на підставі повідомлення Національного агентства з акредитації України №1-6/2-0261 від 22.01.2020 про рішення НААУ від 21.01.2020 щодо скасування дії атестата про акредитацію з 23.01.2020 Органу з сертифікації ТОВ «Рівнестандарт» (атестат акредитації №1О271, дійсний до 30.06.2024).
При цьому, судом також достеменно встановлено, що і на момент вирішення Комісією Міністерства інфраструктури України з питань забезпечення виконання Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів, 1958 року з поправками 1995 року питання щодо анулювання призначення органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів нових та таких, що були у користуванні, партій частин та обладнання ТОВ «Рівнестандарт», тобто на 31.01.2020, і на момент прийняття відповідачем спірного наказу №41, тобто на 05.02.2020, дія рішень Національного агентства з акредитації України від 21 січня 2020 року про скасування з 23 січня 2020 року атестата про акредитацію Випробувальної лабораторії ТОВ «Рівнестандарт» №201277, дійсного до 07.11.2024 та атестата про акредитацію Органу з сертифікації ТОВ «Рівнестандарт» №1О271, дійсного до 30.06.2024 була зупинена відповідно до ухвали Рівненського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 №ЗД/460/1/20 з питань забезпечення позову.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України, судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
В силу вимог статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
В свою чергу, за правилами частини першої статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України, судовими рішеннями є: 1) ухвали; 2) рішення; 3) постанови.
За вимогами ж статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Порядок розгляду заяви про забезпечення позову регулюється статтею 154 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частинами п`ятою-шостою цієї статті визначено, що про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу. В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.
А згідно з частиною восьмою цієї статті, ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
В силу вимог статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвала суду про забезпечення позову має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Така ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження. Примірник ухвали про забезпечення позову негайно надсилається заявнику, всім особам, яких стосуються заходи забезпечення позову і яких суд може ідентифікувати, а також, залежно від виду вжитих заходів, направляється судом для негайного виконання державним та іншим органам для вжиття відповідних заходів. Особи, винні в невиконанні ухвали про забезпечення позову, несуть відповідальність, встановлену законом.
Ухвала Рівненського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 №ЗД/460/1/20 з питань забезпечення позову набрала законної сили 23.01.2020, була надіслана судом ТОВ «Рівнестандарт» та Національному агентству з акредитації України – 24.01.2020 (а останній цю інформацію оприлюднив на своєму офіційному сайті - https://naau.org.ua/). Ухвала була оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень - 27.01.2020 http://reyestr.court.gov.ua/. Копія такої ухвали неодноразово надсилалася позивачем для відповідача, а також пред`являлася керівником ТОВ «Рівнестандарт» безпосередньо на засіданні Комісії Міністерства інфраструктури України з питань забезпечення виконання Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів, 1958 року з поправками 1995 року.
Таким чином, відповідач був достеменно обізнаний зі змістом і суттю судового рішення №ЗД/460/1/20 від 23.01.2020 і всупереч тому, що ним зупинено дію рішення НААУ від 21.01.2020 щодо скасування дії атестата про акредитацію з 23.01.2020 Органу з сертифікації ТОВ «Рівнестандарт» (атестат акредитації №1О271, дійсний до 30.06.2024), прийняв наказ №41 від 05.02.2020 про анулювання призначення позивача органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання саме на підставі такого рішення НААУ від 21.01.2020.
За наведеного, наказ №41 від 05.02.2020 не може вважатися таким, що прийнятий за належних правових підстав.
Крім того, суд зауважує і на необґрунтованості такого рішення суб`єкта владних повноважень, позаяк в його основу, окрім листа НААУ від 22.01.202 №1-6/2-0261 із повідомленням про скасування дії атестата про акредитацію з 23.01.2020, інформацію щодо актуальності якого перевірено не було, покладено також твердження про те, що наказом Мінінфраструктури №403 від 23.11.2017 раніше приймалося рішення про анулювання призначення органу із сертифікації колісних транспортних засобів ТОВ «Рівнестандарт», яке має статус зупиненого, в той час як наказ №403 від 23.11.2017 скасований судовим рішенням, що набрало законної сили 13.02.2018.
За наведеного наказ №41 від 05.02.2020 не відповідає встановленим у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, вимогам правомірності, обґрунтованості, добросовісності, розсудливості, та виданий з використанням відповідачем повноважень не з тією метою, з якою ці повноваження йому надано.
Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Міністерство інфраструктури України належними і допустимими доказами у справі не довело законності, підставності і обґрунтованості оспорюваного рішення.
За усього наведеного, позовні вимоги ТОВ «Рівнестандарт» підлягають до повного задоволення.
За правилами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За наведеного присудженню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена ним сума судового збору у розмірі 2102,00 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівнестандарт» (код ЄДРПОУ 38888641, вулиця Князя Володимира, будинок 28 Б, офіс 32, місто Рівне, 33028) до Міністерства інфраструктури України (код ЄДРПОУ 37472062, проспект Перемоги, будинок 14, місто Київ 135, 01135) задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства інфраструктури України «Про анулювання призначення товариства з обмеженою відповідальністю «Рівнестандарт» органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання» №41 від 05.02.2020 з моменту його прийняття.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівнестандарт» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2102,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень – Міністерства інфраструктури України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 08 липня 2020 року.
Суддя Н.В. Друзенко