Рішення № 90259000, 06.07.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2020
Номер справи
460/3373/20
Номер документу
90259000
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

06 липня 2020 року м. Рівне №460/3373/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:

До Рівненського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, у якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку призначеної позивачу з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008;

зобов`язати відповідача провести щодо позивача перерахунок пенсії з урахуванням: посадового окладу – 3810,00 грн, окладу за військове звання - 1340,00 грн, процентну надбавку за вислугу років 50 % - 2575,00 грн, з урахуванням збільшення розміру основної пенсії на 25 % - 1545,00 грн, з урахуванням підвищень та надбавок до пенсії: прирівняні до інвалідів війни 2 групи інваліди війни 2 групи - 655,20 грн; самотній інвалід 2 групи потребує догляду 50,00 грн; інвалід війни 2 групи 50,00 грн, адресна допомога 119,30 грн та провести виплату пенсії в належному розмірі з 01.01.2018 з урахуванням фактично виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про безпідставність посилань відповідача у відповіді на заяву позивача до положень пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008, як на правову норму, яка визначає перелік видів грошового забезпечення, які використовуються під час перерахунку пенсії, в якому не передбачено інших додаткових видів грошового забезпечення, які вказував позивач для здійснення перерахунку пенсії. Стверджує, що відповідно до постанови Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 пункт 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008, було визнано протиправним та нечинним, відтак при перерахунку розміру пенсії відповідачем безпідставно не були враховані всі підвищення, надбавки, доплати тощо, передбачені статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Окрім того, спираючись на висновки Верховного Суду у постанові від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 стверджує, що у КМУ відсутні передбачені законом права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, що було закріплено у пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Однак, після проведеного перерахунку пенсії у відповідності до пунктів 1, 2 вказаної постанови у період з 01.01.2018 по 31.12.2019 позивачем не було отримано жодного разу повної суми підвищення до пенсії, а щодо пенсійних виплат фактично було застосовано розстрочку.

Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо проведення перерахунку його пенсії без урахування додаткових складових пенсійної виплати, а також безпідставним розстрочення виплати підвищення до пенсії після проведеного перерахунку, що зумовило звернення позивача до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 18.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позову не визнав, подав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даним позовом, оскільки про порушення свого права позивач повинен був дізнатися при реалізації права на отримання щомісячної суми призначеної пенсії. По суті позовних вимог зазначив, що здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» процедура. Органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках. Щодо поетапності виплати позивачу пенсії відповідач зазначив, що такі умови встановлені Урядом, а тому відповідач правомірно керувався нормами постанови Уряду № 103, чинної на момент виникнення спірних правовідносин, № 804 від 14.08.2019 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян».

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному їх дослідженні у судовому процесі, встановивши фактичні обставини справи, що мають юридичне значення для вирішення спору, суд зазначає таке.

Суд встановив, що ОСОБА_1 відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522, з 01.01.2007 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та з 11.12.1984 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Згідно з протоколом по пенсійній справі ХГ – 017763 від 04.04.2007 основний розмір пенсії ОСОБА_1 з 11.12.1984 становить 80 % грошового забезпечення. До основного розміру пенсії позивачу визначено підвищення та надбавки: ІВВВ прирівняні до інвалідів війни 2 групи; СД самотній інв. 2 гр. потребує догляду; ІВВВ інваліди війни 2 гр./при виконанні обов`язків в/с; а також позивачу призначено підвищення до пенсії у вигляді збільшення розміру основної пенсії на 25 %.

Рівненським обласним військовим комісаріатом було подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку № ХГ7763 від 23.03.2018, згідно з якою сума грошового забезпечення позивача становить 7725,00 грн, з якого: посадовий оклад 3810,00 грн; оклад за військовим званням (майор) 1340,00 грн; надбавка за вислугу років (50%) 2575,00 грн.

27.03.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області проведено перерахунок пенсії позивача на підставі вищезазначеної довідки, що сторонами не заперечується.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідачем було проведено наступний обрахунок для визначення підвищення пенсії позивача з 01.01.2018: з 01.01.2018 по 31.12.2018 сума підвищення до пенсії в 50 % становить 2348,81 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 сума підвищення до пенсії в 75 % становить 3523,22 грн; з 01.01.2020 сума підвищення до пенсії в 100 % становить 4697,62 грн. Згідно з Перерахунком пенсії по пенсійній справі № ХГ017763 позивач отримував перераховану з 01.01.2018 пенсію разом зі встановленим підвищенням у зазначених розмірах.

На звернення позивача щодо перерахунку виплати пенсії з 01.01.2018 відповідач листом від 28.02.2020 № 295-794/Т-03/8-1700/20 повідомив, що перерахунок пенсії позивача проведено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідки № ХГ7763 від 23.03.2018, виданої Рівненським обласним військовим комісаріатом, в розмірі 80 % грошового забезпечення, до якої включено посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років. Відтак вказано про відсутність підстав для включення до грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 додаткових видів грошового забезпечення. Крім того зазначає, що 24.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1088, згідно з якою пункти 1-3 постанови № 103 з 01.01.2020 втратили чинність. За відсутності визначеного порядку на даний час підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача відсутні.

Вважаючи, що раніше перерахована пенсія виплачена у розмірі меншому, аніж передбачено законодавством та без урахування додаткових видів грошового забезпечення, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд зазначає таке.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Уряду №103, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2018.

Разом із цим, здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45) процедура.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з постановою № 103) пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Отже, цим нормативним документом встановлена наступна послідовність дій: уповноважений орган повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Аналіз вказаних положень норм права дає підстави для висновку, що органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

Таким чином, без наявності довідки про розмір грошового забезпечення або відповідних складових у ній пенсійний орган не може зробити перерахунок раніше призначеної пенсії.

Як встановлено судом, перерахунок пенсії позивача було здійснено на підставі довідки Рівненського обласного військового комісаріату № ХГ7763 від 23.03.2018, з врахуванням наступних складових: посадового окладу у розмірі 3810,00 грн, окладу за військовим званням (майор) – 1340,00 грн, надбавки за вислугу років 50 % - 2575,00 грн. Тобто, перерахунок пенсії проведено у відповідності до вимог законодавства на підставі даних, зазначених уповноваженим органом. Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивача пенсійний орган не має.

Правова позиція щодо застосування норм права у цих правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 25.03.2020 у справі № 804/175/1638/18 та від 17.06.2020 у справі № 2540/2873/18.

За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову в частині визнання протиправними дій пенсійного органу щодо нездійснення перерахунку пенсії з урахуванням у ній надбавок та доплат, непередбачених у довідці уповноваженого органу про грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій та відповідно зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням збільшення розміру основної пенсії на 25 % - 1545,00 грн, з урахуванням підвищень та надбавок до пенсії: прирівняні до інвалідів війни 2 групи інваліди війни 2 групи - 655,20 грн; самотній інвалід 2 групи потребує догляду 50,00 грн; інвалід війни 2 групи 50,00 грн, адресна допомога 119,30 грн.

Щодо поетапності виплати підвищення до пенсії, встановленої постановою Уряду № 103, суд зазначає таке.

Так, поетапність виплат підвищення перерахованої пенсії було передбачено пунктом 2 постанови Уряду № 103, відповідно до якого виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 %; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 %; з 01.01.2020 - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Проте, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 й зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

При цьому, залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі № 826/3858/18 Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, серед іншого вказав на те, що зміст статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.

Відтак, із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 у справі № 160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 та постанові від 09.04.2020 у справі № 640/19928/18.

Разом із тим, скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пункту 2 постанови № 103 не впливає на порядок виплати пенсії позивача з 01.01.2018, про що позивається позивач, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин відповідні норми постанови № 103 були діючими і пенсійний орган правомірно їх дотримувався.

Крім того, аналізуючи норми постанови КМУ № 103, положення якої були чинними на час спірних правовідносин, суд звертає увагу на ту обставину, що пункт 2 даного нормативно-правового акту диференційовано виокремлює: доплати та підвищення, встановлені законодавством (доплати до попереднього розміру пенсій, підвищення, індексації та інші доплати до пенсії); підвищення, що визначені законом (підвищення, додаткова пенсія, цільова грошова допомога, пенсія за особливі заслуги перед Україною).

Суд акцентує увагу на відмінному правовому змісті підвищених пенсій, які: а) встановлені законодавством; б) визначені законом. Перша група - встановлені законодавством, - відповідно до змісту пункту 2 Постанови КМУ № 103, ураховувалась при поетапному підвищенні пенсій (з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року). Натомість на другу групу - визначених законом, не розповсюджувався регулюючий вплив пункту 2 Постанови КМУ № 103. Відтак їх розмір (підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) не зазнавав змін.

В контексті справи, яка розглядається судом, це свідчить про те, що на доплати до пенсії, передбачені законодавством, у 2018 році розповсюджувався регулюючий вплив постанови КМУ № 103, відтак пенсійний орган здійснюючи поетапну виплату пенсії діяв у межах визначеного законодавцем правового поля.

За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову в частині зобов`язання відповідача провести виплату перерахованої пенсії позивача у розмірі 100 % починаючи з 01.01.2018.

Разом з тим, вирішуючи даний спір суд враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.0З.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, у зв`язку зі скасуванням пункту 2 постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано, відтак з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягала виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

У рішенні від 06.08.2019 у зразковій справі № 160/3586/19, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020, Верховний Суд вказав, що зі змісту пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 слідує, що нею врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку. У зв`язку з чим суд зазначив, що питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям «порядок проведення перерахунку пенсії». З огляду на зазначене, Суд вважає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 05.03.2019, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом № 2262- XII, отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності».

З огляду на таке суд вважає безпідставним посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань як підставу відмови у виплаті пенсії позивачу у встановленому законом розмірі та у повному обсязі, оскільки гарантовані законом виплати, пільги тощо неможливо поставити в залежність від видатків бюджету.

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував на тому, що державні органи не можуть посилатись на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов`язань (зокрема, рішення у справах «Бурдов проти Росії», «Сук проти України»).

За таких обставин суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05.03.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними. Відтак, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Вирішуючи питання строку звернення до суду з позовом у даній справі суд враховує, що відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відтак доводи відповідача щодо пропущення позивачем строку звернення до суду є безпідставними.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За результатом розгляду адміністративної справи доводи та аргументи позовної заяви знайшли часткове підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, а тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково.

Підстави для вирішення питання розподілу судових витрат у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, ЄДРПОУ 21084076) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

В позові в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України щодо не проведення перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням: посадового окладу – 3810,00 грн, окладу за військове звання - 1340,00 грн, процентну надбавку за вислугу років 50 % - 2575,00 грн, з урахуванням збільшення розміру основної пенсії на 25 % - 1545,00 грн, з урахуванням підвищень та надбавок до пенсії: прирівняні до інвалідів війни 2 групи інваліди війни 2 групи - 655,20 грн; самотній інвалід 2 групи потребує догляду 50,00 грн; інвалід війни 2 групи 50,00 грн, адресна допомога 119,30 грн та провести виплату пенсії в належному розмірі з 01 січня 2018 року по 04 березня 2019 року з урахуванням фактично виплачених сум, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пункту 3 розділ VI «Прикінцеві положення» КАС України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Таким чином, строк на апеляційне оскарження рішення суду продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Повний текст рішення складений 06 липня 2020 року.

Суддя Нор У.М.