
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" липня 2020 р. справа № 300/1125/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ґудвеллі Україна» до Офісу великих платників податків Державної податкової служби України про скасування рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ґудвеллі Україна» звернулося в суд із позовною заявою до Офісу великих платників податків Державної податкової служби України про скасування рішень, викладених в листах №10855/10/2-10-52-08 від 13.03.2020 та №11985/10/2-10-52-08 від 20.03.2020, про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку.
Позовні вимоги мотивовано тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Ґудвеллі Україна» з огляду на реєстрацію платником єдиного податку четвертої групи та відсутність рішення податкового органу про анулювання такої реєстрації, з 01.01.2020 автоматично набув статусу платника єдиного податку на 2020 рік.
В березні 2020 року контролюючий орган повідомив позивача про анулювання шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, мотивоване наявністю у Товариства податкового боргу станом на 01.01.2020.
Позивач вважає таке рішення протиправним, оскільки 02.04.2019 платником подана декларація по земельному податку з помилковими даними, які 14.02.2020 виправлені шляхом подання уточнюючого розрахунку. Суму податкового зобов`язання було погашено за рахунок сплати коштів платіжним дорученням в грудні 2019 року та зарахування переплати по цьому податку. Отже податковий борг у Товариства відсутній, а тому відсутні підстави для скасування статусу платника єдиного податку. До того ж, анулювання платника єдиного податку можливе лише за результатами податкової перевірки, яка контролюючим органом не проводилася.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. Проти заявлених позовних вимог заперечив, вказавши, що відповідно до облікових даних автоматизованої системи ДПС «Податковий блок», станом на 01.01.2020 по ТОВ «Ґудвеллі Україна» в інтегрованій картці платника облікувався податковий борг по земельному податку в сумі 7902,2 грн., який погашено 15.01.2020. Таким чином, Товариство відповідно до вимог п.п.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 Податкового кодексу України, не може бути платником єдиного податку четвертої групи. Просив в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Суд, у відповідності до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, письмові пояснення викладені у заявах по суті справи, зазначає наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ґудвеллі Україна» зареєстроване юридичною особою, протягом 2016-2019 років перебувало на спрощеній системі оподаткування, а саме платником єдиного податку четвертої групи, як товаровиробник сільськогосподарської продукції.
З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Ґудвеллі Україна» 02.04.2019 подано декларацію по земельному податку (реєстраційний номер 9061133845) яким вказано суму податкового зобов`язання за листопад 2019 року 21799,80 грн.
Пізніше, 14.02.2020 платником подано уточнюючий розрахунок (реєстраційний номер 9334370794), яким вказано суму податкового зобов`язання за вказаний період – 13869,60 грн. (а.с.22-31).
Листом від 13.03.2020 №10855/10/2-10-52-08 Офіс великих платників податків Державної податкової служби України повідомив позивача про анулювання реєстрації ТОВ «Ґудвеллі Україна», як платника єдиного податку четвертої групи, шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, у зв`язку з наявністю у позивача податкового боргу станом на 01.10.2020 в сумі 7902,2 грн., який погашено 15.01.2020 (а.с.8-10).
З цих же підстав подану податкову звітність ТОВ «Ґудвеллі Україна», а саме розрахунок частки сільськогосподарського виробництва за 2019 рік від 18.02.2020 реєстраційний номер 9028204417, податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік від 18.02.2020 реєстраційний номер 9029315031, відомості про наявність земельних ділянок від 18.02.2020 реєстраційний номер 9029314972 прийнято «до відома», про що позивача повідомлено листом від 20.03.2020 №11985/10/2-10-52-08 (а.с.11-13).
Окрім того, Головним управління ДПС в Івано-Франківській області 12.03.2020 винесено податкове повідомлення-рішення №0076645104, яким платнику нараховано штраф в сумі 790,22 грн. із земельного податку юридичних осіб, за порушення строку сплати земельного податку в сумі 7902,20 грн. (а.с.41-42).
Не погоджуючись із даним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку до Державної податкової служби України.
За результатами розгляду скарги, Державна податкова служба України 18.05.2020 прийняла рішення №16394/6/99-0008-0505-06, яким задовольнила скаргу позивача та скасувала податкове повідомлення-рішення №0076645104 від 12.03.2020 (а.с.38-40).
Надаючи правову оцінку вищевикладеним обставинам справи, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України в редакції, що були чинними на момент їх виникнення.
Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування встановлюється статтею 298 Податкового Кодексу України, пунктом 298.8 якої передбачено, що порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1-298.8.4 цієї статті.
Підпунктом298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України передбачений обов`язок сільськогосподарського товаровиробника надавати до 20 лютого поточного року до контролюючого органу звітність з метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку, перелік якої конкретизований у цьому підпункті.
Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначений статтею 299 Податкового кодексу України, відповідно до пункту 299.1 якої реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
За приписами підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Податкового кодексу України платники єдиного податку зобов`язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, зокрема, у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів.
Пунктом 299.10 та абзацом 2 пункту 299.11 статті 299 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: 1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву; 2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення; 3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу; 4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків; 5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу.
У разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу. Такий платник податку зобов`язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.
Аналіз наведених вище норм свідчить про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках. При цьому прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку четвертої групи).
За положеннями пункту 299.2 цієї статті центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.
Таким чином, оскільки з 01 січня 2020 року позивач автоматично набув статусу платника єдиного податку четвертої групи, контролюючий орган зобов`язаний внести відповідні відомості до реєстру платників єдиного податку та інформаційних мереж, а також на вимогу позивача надати підтвердження його статусу (довідку).
Суд зазначає, що у межах спірних відносин йдеться про підтвердження статусу платника єдиного податку, а не про обрання або перехід на спрощену систему оподаткування.
Окрім того, суд вважає неприйнятними доводи контролюючого органу про наявність у позивача податкового боргу у розмірі 7902,20 грн., як підставу відмови у підтверджені статусу платника єдиного податку з посиланням на норми пп. 291.5-1.3. п.291.5-1 ст. 291 Податкового кодексу України, оскільки ці норми встановлюють умови за якими суб`єкти господарювання не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи. Умовою, яка виключає набуття цього статусу, серед іншого, є податковий борг станом на 1 січня базового (звітного) року, і ця умова не стосуються підтвердження статусу такого платника.
До того ж, рішенням Державної податкової служби України від 18.05.2020 №16394/6/99-0008-0505-06, скасовано податкове повідомлення-рішення №0076645104 від 12.03.2020, яким позивачу застосовано штраф у розмірі 790,22 грн.
При цьому контролюючий орган вказав, що податкове зобов`язання, яке задеклароване в декларації від 02.04.2019 є помилковим, оскільки платник податку подав уточнюючу декларацію від 14.02.2020, тобто такого податкового зобов`язання не існує.
Згідно п.54.1 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
У цій нормі вказується взаємовиключна альтернатива, що податкове зобов`язання визначається або в декларації або в уточнюючому розрахунку. Оскільки платник податку подав уточнюючий розрахунок, в якому визначив та узгодив податкове зобов`язання за листопад 2019 року, то, відповідно, податкове зобов`язання, визначене податковою декларацією, є помилкове та неузгоджене.
Узгодженим податковим зобов`язанням із земельного податку платника податків за листопад 2019 року є сума 13869,60 грн., яка була сплачена своєчасно, тому відповідно не існує та не існувало податкового зобов`язання в сумі 21799,80 грн. (а.с.38-40).
За таких обставин, враховуючи що контролюючим органом не було дотримано процедури анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за наявності законодавчо визначених для цього підстав, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що позивач у даному випадку з 01 січня 2020 року набув статусу платника єдиного податку четвертої групи, оскільки вимоги пп. 291.5-1.3. п. 291.5-1 ст. 291 Податкового кодексу України щодо скасування такої реєстрації (неможливості застосування спрощеної системи оподаткування) за наявності податкового боргу до спірних правовідносин не застосовуються, тим більше у даному випадку, коли контролюючий орган погодився із тим, що податковий борг по земельному податку в сумі 7902,20 грн. фактично не існував.
Суд звертає увагу на те, що способом реалізації владних управлінських функцій за наявності встановлення обставин під час проведення документальної перевірки, за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), є прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, шляхом виключення з реєстру платників цього податку. Проте, відповідачем документальна перевірка позивача не проводилася, а рішення про анулювання реєстрації шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку не приймалося.
В підсумку, доводи відповідача про наявність податкового боргу, як підставу для анулювання статусу платника єдиного податку є неприйнятними. Наявність податкового боргу у платника податків досліджено та спростовано Державною податковою службою України в рішенні №16394/0/99-00080505-06 від 18.05.2020.
Більше того, посилання контролюючого органу на норми підпункту 291.51.3 пункту 291.51 статті 291 Податкового кодексу України є безпідставним, оскільки ці норми встановлюють умови, за якими суб`єкти господарювання не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи. Умовою, яка виключає набуття цього статусу, серед іншого, є податковий борг станом на 1 січня базового (звітного) року, і ця умова не стосуються підтвердження вже набутого статусу такого платника.
Вирішуючи спір суд також враховує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії», № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
За обставин справи, відповідачем не наведено достатньо вагомих та суттєвих доводів проти позовної заяви та не доведено правомірності дій.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у рішенні від 23 липня 2002 року в справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та "Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що “…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.".
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про помилковість доводів відповідача, оскільки останній діяв всупереч нормам зазначених вище нормативних актів.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Факт сплати позивачем судового збору у розмірі 2102 грн., підтверджується платіжними дорученнями від 21.05.2020 №9484.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача слід стягнути судові витрати у вигляді судового збору у сумі 2102 грн., за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Офісу великих платників податків Державної податкової служби України, викладених у листах №10855/10/2-10-52-08 від 13.03.2020 та №11985/10/2-10-52-08 від 20.03.2020, про анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Ґудвеллі Україна», як платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43141471, вул.Дегтярівська, 11г, м.Київ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ґудвеллі Україна» (код ЄДРПОУ 32464900, вул.Лісова,1, с.Копанки, Калуський район, Івано-Франківська область) сплачений судовий збір в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з пунктом 3 розділу IV «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з
метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений, зокрема статтею 295 цього Кодексу, а також строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.