Постанова № 9023869, 23.03.2010, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2010
Номер справи
2-а-662/10/0270
Номер документу
9023869
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2010 р. м. Вінниця                              Справа № 2-а-662/10/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни,

при секретарі судового засідання: Балан Марині Анатоліївні

за участю представників сторін:

позивача : Юзвака Андрія Миколайовича

відповідача : не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: управління Пенсійного фонду України у Чернівецькому районі Вінницької області

до: Відкритого акціонерного товариства "Чернівецьке автотранспортне підприємство 10564"

про: стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування

ВСТАНОВИВ :

23 лютого 2010 року управління Пенсійного фонду України у Чернівецькому районі Вінницької області (УПФ України у Чернівецькому районі) звернулося в суд з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Чернівецьке автотранспортне підприємство 10564» (ТВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство 10564», Товариство) про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 14715 грн 77 коп..

Зазначало, що ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство 10564» зареєстроване в УПФ України у Чернівецькому районі і є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Станом на 09 березня 2010 року за відповідачем рахується борг по сплаті страхових внесків у розмірі 14715 грн 77 коп., з яких 13051 грн 54 коп. – недоїмка, що підтверджується самостійно поданими відповідачем розрахунками за період з липня 2009 року по грудень 2009 року, 858 грн 44 коп. – застосовані рішенням управління про несвоєчасну сплату страхових внесків фінансові санкції та 805 грн 79 коп. – нарахована управлінням пеня.

Посилаючись на те, що вказана заборгованість Товариством не сплачена, в установленому законом порядку рішення не оскаржені, - просило стягнути з ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство 10564» суму заборгованості на їх користь в судовому порядку.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2010 року відкрито провадження і адміністративна справа призначена до розгляду.

Відповідач в судові засідання, призначені на 10 березня 2010 року, 23 березня 2010 року не з’являвся, хоча про час, дату і місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином, про що свідчать реєстр поштових відправлень Вінницького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2010 року та рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення від 16 березня 2010 року №2189177 (а.с. 38, 43).

При цьому слід зазначити, що поштове відправлення здійснювалось судом на адресу, зазначену УПФ України у Чернівецькому районі в позовній заяві та довідці з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Згідно із частиною восьмою статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою внесеною до відповідного реєстру.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15 травня 2003 року №755-IV, відомості внесені до Єдиного державного реєстру вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

В матеріалах справи наявний витяг з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України з якого вбачається, що ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство 10564» знаходиться по вул. Леніна, 170, смт Чернівці, Вінницька область, 288735.

За таких обставин, суд вважає, що вжив всіх заходів для повідомлення належним чином Товариство про час, дату і місце розгляду справи для участі їх повноважного представника та надав можливість для реалізації права на судовий захист.

Крім того, суд врахував, що частиною сьомою статті 56 КАС України передбачено, що законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.

Тому, відповідно до частини першої статті 58 КАС України керівник ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство 10564» наділений правом самостійно представляти інтереси підприємства або правом надавати доручення будь-якому працівнику для представлення інтересів відповідача в суді, але даним правом не скористався.

Більше того, письмових заперечень на позовну заяву, відповідно до ухвали суду від 24 лютого 2010 року, інших доказів по справі, будь-яких заяв чи клопотань відповідач не надсилав, що свідчить про відсутність у нього інтересу до розгляду справи.

Відповідно до частини першої статті 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим кодексом.

Отже, виходячи зі змісту статті 128 КАС України неявка уповноваженого представника відповідача без поважних причин або неповідомлення про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи протягом розумного строку, у зв’язку з чим судом розглянуто справу за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні представник УПФ України у Чернівецькому районі - головний спеціаліст юрисконсульт А.М.Юзвак (доручення на а.с. 45) вимоги підтримав повністю і просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та надані в матеріали справи докази.

Суд заслухав пояснення представника позивача, повно, всебічно, об'єктивно дослідив надані у справу докази та надав їм юридичну оцінку.

Так, відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV (Закон №1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно положень частини другої статті 5 Закону №1058-IV, виключно цим Законом визначаються принципи та структура системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, а також платники страхових внесків.

Платниками внесків є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, що обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру (ст. 15 Закону №1058).

ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство №1056» зареєстроване Чернівецькою районною державною адміністрацією Вінницької області 12 листопада 1996 року з присвоєнням реєстраційного №47.

Згідно з довідкою Вінницького обласного управління статистики від 13 листопада 1996 року №23/3077, це Товариство включене до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 5), а згідно його заяви до УПФ України у Чернівецькому районі – зареєстроване позивачем платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (а.с. 7).

Страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону (ст. 1 Закону №1058).

Обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16 січня 2004 року №64/8663 на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу) виходячи з розміру страхового внеску, що діє на день нарахування виплат (доходу).

Пунктом 6 частини другої статті 17 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальники зобов’язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Зокрема, згідно з підпунктом 5.1.4 пункту 5.1 вказаної Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками (крім гірничих підприємств) шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Відповідно до чинного законодавства, ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство 10564» 20 серпня 2009 року до УПФ України у Чернівецькому районі подано розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за липень місяць 2009 року в розмірі 4835 грн 45 коп., 17 вересня 2009 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за серпень місяць 2009 року в розмірі 4259 грн 20 коп., 13 жовтня 2009 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за вересень місяць 2009 року в розмірі 4752 грн 00 коп., 17 листопада 2009 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за жовтень місяць 2009 року в розмірі 4192 грн 31 коп., 18 грудня 2009 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за листопад місяць 2009 року в розмірі 4512 грн 72 коп., 18 січня 2010 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за грудень місяць 2009 року в розмірі 3927 грн 94 коп, однак вказані суми сплачено частково в сумі 368 грн 79 коп. (а.с. 7-18).

Відповідно до частини десятої статті 20 Закону №1058 до страхувальників, які несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Зокрема, пункт 2 цієї статті передбачає, що виконавчими органами Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Підпунктом 9.3.2 Інструкції уточнено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Таким чином, оскільки відповідачем суми страхових внесків за період з 01 травня 2009 року по 22 лютого 2010 року частково погашені, позивачем винесені наступні рішення:

-від 14 серпня 2009 року №269, згідно якого до ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство №1056» застосована фінансова санкція в розмірі 13 грн 40 коп. та нарахована пеня в розмірі 6 грн 94 коп. за період з 22 травня 2009 року по 12 серпня 2009 року (а.с. 19);

-від 11 вересня 2009 року №335, згідно якого до ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство №1056» застосована фінансова санкція в розмірі 15 грн та нарахована пеня в розмірі 9 грн 71 коп. за період з 22 червня 2009 року по 09 вересня 2009 року (а.с. 21);

-від 29 вересня 2009 року №347, згідно якого до ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство №1056» застосована фінансова санкція в розмірі 05 грн та нарахована пеня в розмірі 2 грн 95 коп. за період з 20 липня 2009 року по 17 вересня 2009 року (а.с. 23);

-від 06 жовтня 2009 року №378, згідно якого до ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство №1056» застосована фінансова санкція в розмірі 10 грн та нарахована пеня в розмірі 7 грн 70 коп. за період з 20 липня 2009 року по 05 жовтня 2009 року ( а.с. 25);

-від 26 жовтня 2009 року №392, згідно якого до ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство №1056» застосована фінансова санкція в розмірі 4 грн 65 коп. та нарахована пеня в розмірі 8 грн 54 коп. за період з 20 липня 2009 року по 22 жовтня 2009 року (а.с. 27);

-від 25 листопада 2009 року №428, згідно якого до ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство №1056» застосована фінансова санкція в розмірі 1 грн 30 коп. та нарахована пеня в розмірі 6 грн 14 коп. за період з 28 липня 2009 року по 20 листопада 2009 року (а.с. 29).

Дані рішення отримані відповідачем 14 серпня 2009 року, 11 вересня 2009 року, 29 вересня 2009 року, 09 жовтня 2009 року, 29 жовтня 2009 року, 27 листопада 2009 року відповідно, про що свідчить підпис головного бухгалтера Товариства Кустонської Р.І. на рішеннях (а.с. 19, 21, 23, 25, 27, 29 на звороті).

В подальшому рішення відповідачем не оскаржувались, тобто на даний час є узгодженими.

Розрахунок фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку, що формується за даними звітів платника, розрахованих самостійно та інших узгоджених зобов’язань. Дані картки особового рахунку є підставою для застосування зазначених фінансових санкцій.

До вказаних рішень позивачем надано також і розрахунки фінансових санкцій та пені по особовому рахунку 1-5% (розділ 1) за період з 15 липня 2009 року по 12 серпня 2009 року, з 15 серпня 2009 року по 09 вересня 2009 року, з 12 вересня 2009 року по 17 вересня 2009 року, з 30 вересня 2009 року по 05 жовтня 2009 року, з 07 жовтня 2009 року по 22 жовтня 2009 року, з 27 жовтня 2009 року по 20 листопада 2009 року (а.с. 20, 22, 24, 26, 28, 30).

Відповідно до частини п’ятої статті 106 Закону №1058, за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Відповідно до пунктів 1.2, 1.3 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 19 січня 2002 року №2-4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01 березня 2002 року №212/6500, проведення операцій з обліку платежів спеціалістом відділу (підвідділу) надходження доходів здійснюється в автоматичному режимі в хронологічному порядку за датами здійснення операцій на підставі відповідних документів, які підтверджують правильність та своєчасність цих операцій.

Облік, контроль і складання звітності щодо платежів також проводяться органами Пенсійного фонду України в автоматичному режимі.

Як вбачається із матеріалів справи, зокрема, картки особового рахунку страхувальника, за період з 01 травня 2009 року по 22 лютого 2010 року відповідачем сплачувались суми страхових внесків, що свідчить про погашення заборгованості в порядку календарної черговості її виникнення (а.с. 31-34).

На виконання ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2010 року УПФ України у Чернівецькому районі надано акт взаємозвірки в якому сторонами погоджено суму заборгованості у 14715 грн 77 коп. (а.с. 40, 41).

Таким чином, 14715 грн 77 коп. заборгованості відповідача перед УПФ України у Чернівецькому районі знайшли своє підтвердження фактичними обставинами і матеріалами справи.

В силу частини третьої статті 18 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страхові внески є цільовим загальнообов’язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Не проведення розрахунків з Пенсійним фондом істотно зачіпає інтереси держави, перешкоджає їй в здійсненні своєчасного та в повному обсязі фінансування пенсійних виплат відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Такий випадок передбачений, зокрема, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», згідно із пунктом 7 частини першої статті 64 якого, виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи наділені правом стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків, а згідно із частиною третьою статті 106 цього Закону орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.

В таких адміністративних справах за зверненням суб’єкта владних повноважень з позовом до фізичної чи юридичної особи у випадках, визначених законом, адміністративний суд надає упереджувальний захист правам, свободам та інтересам особи. При цьому, щоб не допустити зловживань суб’єкта владних повноважень та можливих порушень прав, свобод чи інтересів, Конституцією та законами України встановлено судовий контроль за вжиттям таких заходів. Адміністративний суд у зазначених справах, згідно з частиною першою статті 2 КАС України, перевіряє, зокрема, чи не буде порушено (у тому числі безпідставно обмежено) права, свободи та інтереси осіб у разі задоволення адміністративного позову суб’єкта владних повноважень.

Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Враховуючи те, що вимоги УПФ України у Чернівецькому районі є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, оскільки заявлена сума до стягнення складається із сум внесків, які визначенні відповідачем у поданих до управління розрахунках самостійно, що свідчить про їх погодження, в установлений строк ці суми повною мірою не сплачені, що потягло за собою виникнення заборгованості, рішення про застосування штрафної санкції та пені в установленому законом порядку не оскаржено, а відтак є узгодженим, заявлена сума до стягнення визнається і ВАТ «Чернівецьке автотранспортне підприємство №1056», докази про сплату заборгованості відсутні, а також враховуючи те, що УПФ України у Чернівецькому районі має право звернутися до суду про стягнення недоїмки, а суд наділений повноваженнями на стягнення такої заборгованості, суд вважає за доцільне позов задовольнити.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статями 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Чернівецьке автотранспортне підприємство 10564» (вул. Леніна, 170, смт. Чернівці, Вінницька область, 24100, код ЄДРПОУ 13335423, р/р 26005055305026 в ВФ КБ «Приватбанк», МФО 302689) на користь управління Пенсійного фонду України у Чернівецькому районі Вінницької області (вул. Леніна, 18, смт. Чернівці, Вінницька область, 24100, р/р 25607323621203 в ОПЕРВ Ощадний банк України м. Вінниці, МФО 302076, код ЄДРПОУ 20104546) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 14715 грн 77 коп. (чотирнадцять тисяч сімсот п'ятнадцять гривень сімдесят сім копійок).

Відповідно до статті 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до статті 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 24.03.10

Суддя          Чудак Олеся Миколаївна

23.03.2010