ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
22.02.10Справа №2а-12579/09/12/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі : Головуючого судді Котаревої Г.М.
при секретарі судового засідання Тарасовій О.М.,
розглянувши адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Феодосії АР Крим
до Феодосійського казенного оптичного заводу
про стягнення заборгованості
за участю представників:
від позивача – Грушевська Н.В., довіреність № 6689/09 від 03.07.09;
від відповідача - Матвієнко О.Г., довіреність № 79/30 від 22.01.10р.
Суть спору: Управління ПФУ у м. Феодосії (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до Феодосійського казенного оптичного заводу (далі - відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 210402,40грн.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі надав пояснення по суті спору.
Відповідач у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав зазначених в запереченні на адміністративний позов..
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Феодосійський казенний оптичний завод зареєстрований виконавчим комітетом Феодосійської міської ради АР Крим 19.11.1998р., про що видано свідоцтво (а.с. 22), ЄДРПОУ 14310649.
Відповідач зареєстрований в Управлінні ПФУ у м. Феодосії як платник страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за № 07010019.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003, із змінами і доповненнями (далі – Закон), всі відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 64, абз. 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки
Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Страхувальник зобов’язаний сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 днів із дня закінчення цього періоду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі оплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом (п. 6 ст. 20 Закону).
Згідно пункту 6 статті 17 Закону, страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати й сплачувати у встановлений термін й у повному обсязі страхові внески.
Згідно із п. 1 ст. 19 Закону № 1058 страхові внески для всіх без виключення роботодавців до солідарної системи нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що визначаються згідно з нормативно – правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно – правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також суми оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальником на підставі бухгалтерських та інших документів, у відповідності за якими здійснюється нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які згідно із законодавство нараховуються страхові внески.
Пунктом 6 статті 20 Закону встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до п.11.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за розрахунками суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягали сплаті за липень, серпень 2009 року за підприємством склалася заборгованість у сумі 136631,53 грн.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст. 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій (п. 2 ст. 106 Закону).
Стаття 106 Закону передбачає, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов’язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Суми пені та фінансових санкцій можуть бути включені до вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов’язано з виникненням та сплатою недоїмки (абз. 4 п. 14 ст. 106 Закону № 1058).
Згідно із п. п. 2, 4, 5 ч. 9 ст. 106 Закону (в редакції, що діяла на час встановлення факту несвоєчасної сплати страхових внесків), за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
За донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.
За неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено, що за результатами перевірки Феодосійського Казенного оптичного заводу з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за період з 20.08.08р. по 20.08.09р., повноти та своєчасності перерахування авансових платежів у вигляді сум страхових внесків за період з 20.08.08р. по 20.08.09р., достовірності відомостей, наданих до системи персоніфікованого обліку за період з 01.01.08р. по 31.12.08р., складено акт № 164 від 22.09.10р., в якому зафіксовані: порушення ст. 19, п.2,6 ст. 20 Закону № 1058, п.4,5 Інструкції про порядок нарахування та сплати страховиками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.03 № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.04р. № 64/8663, п. 1 ст.4 Закону України від 26.06.97р. № 400/97-ВР «Про збір на загальнообов’язкове державне страхування» у результаті чого донарахована сума заробітної плати (виплат, доходу) у розмірі 3175,32грн., донараховані страхові внески всього на загальну суму 1117,72грн. у тому числі внески за ставкою 33,2% - 1054,21 грн., внески за ставкою 1-2% - 63,51 грн.; встановлені порушення повноти та своєчасності перерахування авансових платежів на суму 103599,33грн.; порушення п.п. 8.3 п.8 Порядку № 1000/9599 – несвоєчасність відомостей, наданих до Системи персоніфікованого обліку відомостей за 2008р., а саме: не вірно відображені суми заробітної плати (виплат, доходу), а також відповідні страхові внески, розходження в зазначені ідентифікаційного коду.
У зв'язку з донарахуванням страхових внесків, поданням недостовірних даних у систему персоніфікованого обліку у строки, визначені законодавством, приховуванням (заниженням) сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, позивачем прийняті рішення №1189 від 08.10.09р. - фінансові санкції у розмірі 51799,67грн., №1190 від 08.10.09р. - фінансові санкції у розмірі 170,00грн., №1191 від 08.10.09р. - фінансові санкції у розмірі 3175,32грн., №1192 від 08.10.09р. - фінансові санкції у розмірі 1173,61грн. Вказані рішення отримані відповідачем, що підтверджується відміткою про отримання. Зазначені рішення відповідачем у встановленому порядку не оскаржені та не скасовані, тобто є узгодженими в розумінні Закону № 1058.
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 N 1788-XI зі змінами та доповненнями визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. До 17.02.2000р. вказана стаття крім визначення категорій працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, регулювала порядок внесення підприємствами та організаціями плати до Пенсійного фонду, що покривала витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України" від 17.02.2000 N 1461-III порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено. А саме норму, що регулювала дане питання у ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" - виключено та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", зі змінами та доповненнями, передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, передбачені ст. 1 цього Закону, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірах, встановлених ст. 4 цього Закону, що визначається у відсотковому відношенні від об'єкта оподаткування, який передбачений ст. 2 цього Закону.
Зокрема, у відповідності до вимог Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100 % розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Розмір сум до відшкодування на поточний рік витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається у повідомленнях, які формуються працівниками Пенсійного фонду України, а підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду визначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (пп. 6.4, пп. 6.8 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду N 21-1 від 19.12.2003 зі змінами та доповненнями).
Абзацом 5 п. 2 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який з 01.01.2006 стосується і осіб, пенсії яким призначені відповідно до п. п. "б" - "е" та "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і має зворотну дію, врегульовано лише порядок виплати пенсій, а не змінено порядку відшкодування та не звільнено підприємства, зазначені у ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від сплати збору на відшкодування виплачених пільгових пенсій.
Пунктом 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Тобто, діє зазначений вище порядок відшкодування.
Відповідно до п. 13. Прикінцевих положень Закону № 1058 різниця між розміром на який має право особа відповідно до Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність» та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність». Згідно з п. 10 Закону України «Про наукову та науково – технічну діяльність» різниця між сумою пенсії, призначеної за цим законом, сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково - педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Виходячи з викладеного відповідач зобов’язаний щомісячно до 25-го числа здійснювати покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах.
Судом встановлено, що відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, карткою особового рахунку відповідача, розрахунком позовних вимог, за відповідачем склалася заборгованість за жовтень 2009р. в сумі 8907,27 грн., у тому числі: наукова пенсія у сумі 130,81грн., за списком 1 - у сумі 1274,79 грн., за списком 2 - у сумі 7501,67 грн.
Під час судового розгляду судом досліджено договір укладений між позивачем та відповідачем про сплату страхових внесків 5ДП, предметом якого є сплата страхувальником протягом шести місяців з моменту укладення цього договору заборгованості із страхових внесків, що склалася на 1 січня 2009 року у сумі 3624666,94 грн., та не допущення виникнення нової заборгованості із страхових внесків у період дії цього договору. Відповідно до розділу 2 зазначеного договору Управління зобов’язується не накладати (не нараховувати) Страхувальнику штрафи та пеню згідно з п.2 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 у разі, якщо страхувальник: протягом шести місяців з моменту укладення цього договору у повному обсязі сплатить заборгованість із страхових внесків, що склалася на 01.01.09р.; не допустить виникнення заборгованості із страхових внесків у період дії договору. Управління має право накласти (нарахувати) штрафи та пеню у разі невиконання умов цього договору. Страхувальник зобов’язується: протягом шести місяців з моменту укладення цього договору до 08.03.10р. у повному обсязі сплатити заборгованість із страхових внесків, що склалася на 01.01.09р., у сумі 3624666,94грн.; сплачувати у повному обсязі поточні платежі із страхових внесків у строки, встановлені Законом № 1058 для відповідних базових звітних періодів, що дорівнюють 20 календарних днів до закінчення звітного періоду.
Відповідач визнає заборгованість з відшкодування витрат по науковій пенсії у сумі 130,81 грн., пільговій пенсії за списком № 1 у сумі 1274,79грн., та пільгові пенсії за списком № 2 у сумі 7501,67грн., страхові внески за липень 2009р. у сумі 65568,15грн. у розмірі 33,2% і 4059,9грн. у розмірі 2%, а також заборгованість зі сплати штрафних санкцій за рішеннями позивача від 08.10.09р. № 1190, 1191, 1192 на загальну суму 4518,93грн. Проте відповідач вважає що позовні вимоги щодо стягнення з нього заборгованості зі сплати страхових внесків за серпень 2009р. у сумі 71063,38грн. у розмірі 33,2% і 4485,10грн. у розмірі 2%, а також заборгованості зі сплати фінансових санкцій за рішенням позивача від 08.10.09р. № 1189 у сумі 51799,67грн., не підлягають задоволенню, оскільки страхові внески у сумі 71063,38грн. у розмірі 33,2% і 4485,10грн. у розмірі 2% сплачені відповідачем відповідно до платіжних доручень № 618, 621 від 08.12.09р., проте зазначені кошти, у порушення договору 5ДП укладеному між позивачем та відповідачем, направлені позивачем на погашення заборгованості, яка склалася до 2009р. Щодо рішення позивача від 08.10.09р. № 1189 у сумі 51799,67грн., відповідач зазначає, що зазначене рішення не може бути узгодженим, оскільки позивач не викликав представника підприємства для узгодження та підписання цього рішення.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд не погоджується з доводами представника відповідача, у зв’язку з наступним.
Судом встановлено, що на виконання ч. 5 ст. 106 Закону №1058 суми, перераховані Феодосійським казенним оптичним заводом відповідно до платіжних доручень № 618, 621 від 08.12.09р., зараховані позивачем в порядку календарної черговості виникнення боргу, що підтверджується карткою особового рахунку відповідача.
Відповідно до ч. 2 п. 2.3. договору від 08.09.09р. про сплату страхових внесків – 5ДП відповідач зобов’язується сплачувати у повному обсязі поточні платежі із страхових внесків у строки, встановлені Законом № 1058 для відповідних базових звітних періодів, що дорівнюють 20 календарних днів до закінчення звітного періоду, і саме факт сплати в повному обсязі внесків за поточні періоди є належним способом виконання зазначеного розділу договору. При цьому відповідно до ч. 5 ст. 106 Закону № 1058 за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості ї виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Загальна сума заборгованості відповідача зі сплати страхових внесків станом на 21.09.09р. складає 4063282,84 грн.
Отже, зарахування позивачем суми страхових внесків, сплачених відповідачем відповідно до платіжних доручень від 08.12.09р. № 618, 621 в порядку календарної черговості, відповідає законодавству України.
Також, суд зазначає, що рішення позивача від 08.10.09р. № 1189,1190, 1191, 1192, отримані відповідачем, що підтверджується відміткою про отримання (а.с. 10-14), у судовому порядку не оскаржені та не скасовані, застосовані до відповідача за порушення п.п. 3,4,5,7 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058, а не п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону, що не суперечить договору, оскільки за цим договором Управління ПФУ у м. Феодосія зобов’язується не накладати (не нараховувати) відповідачу штрафи та пеню лише згідно з п. 2. ч. 9 ст. 106 Закону № 1058.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем не надано доказів, які б спростовували позовні вимоги.
При таких обставинах позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Під час судового засідання, яке відбулось 22.02.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 160 КАС України постанову складено та підписано 26.02.2010 р.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Феодосійського казенного оптичного заводу ( м. Феодосія, вул. Московська, 11, ЄДРПОУ 14310649) на користь Управління ПФУ у м. Феодосії заборгованість у розмірі 210402,40 грн., у тому числі на р/р 2560970448612, 2560970548613 КРУ ВАТ«Державний Ощадний банк України», МФО 324805, ЄДРПОУ 22300286 заборгованість у сумі 201495,13 грн., на р/р 25600010048601 у КРУ ВАТ «Державний Ощадний банк України», МФО 324805, ЄДРПОУ 22300286 заборгованість у сумі 8907,27 грн.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Котарева Г.М.