
233 № 233/1752/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2020 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Бєлостоцької О.В.
секретаря Теліціної О.О.,
за участю
представника позивача -
відповідача -
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому зазначив, що останній було призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на період з 01 серпня 2018 року по 30 квітня 2019 року. В ході проведеної перевірки було встановлено, що член родини відповідачки, а саме: її чоловік ОСОБА_2 має статус пенсіонера та фізичної особи - підприємця з 01 грудня 2012 року. При заповненні декларації ОСОБА_1 надала Управлінню соціального захисту населення Костянтинівської міської ради недостовірну інформацію про статус її чоловіка, зазначивши, що її дохід та дохід чоловіка складаються лише з отримуваної пенсії, хоча ця обставина впливала на призначення їй субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, яка за таких умов не могла бути призначена, у зв`язку з чим утворилась переплата за період часу з 01 серпня 2018 по 30 квітня 2019 року в розмірі 12982 грн. 50 коп. Позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на його користь надміру виплачену субсидію на оплату житлово-комунальних послуг в загальному розмірі 12982 грн. 50 коп.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав заяву, якій просив розгляд справи провести за його відсутності, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі; проти ухвалення заочного рішення у справі не заперечував.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, причини неявки не повідомила, відзиву на позов не подала, про дату, час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином в порядку ст.ст. 128, 130 ЦПК України.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.ст. 280, 281 ЦПК України.
З`ясувавши позицію представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 30 серпня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до УСЗН Костянтинівської міської ради із заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 46).
Для оформлення субсидії ОСОБА_1 заповнила декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, де у розділі ІІІ «Дані про види та суми доходів осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання)» зазначено, що ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_2 отримують дохід у вигляді пенсії, інших видів доходу не зазначено (а.с. 45).
Рішеннями Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 20 листопада 2018 року, від 23 листопада 2018 року, від 18 квітня 2019 року (а.с. 22-25) ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію у період з серпня 2018 року по квітень 2019 року включно.
Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг була призначена відповідачці на підставі Положення про призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.
Згідно з п. 8 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного, побутового палива» (у редакції, чинній на дату звернення та призначення відповідачу субсидії) житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
В силу з п. 13 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання) декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Відповідно до абз. 16 п. 16 вище зазначеного Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу.
Як вбачається із поданої ОСОБА_1 декларації (а.с. 45), остання була попереджена про відмову в призначені або припиненні надання субсидії та зобов`язання повернути надміру перераховану (виплачену суму) житлової субсидії у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім`ї зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), їхні доходи, майновий стан і витрати.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 136 «Про затвердження Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування» управлінням соціального захисту населення Костянтинівської міської ради була проведена перевірка правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидії та соціальної допомоги.
Перевіркою було встановлено, що член сім`ї відповідача – її чоловік ОСОБА_2 зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Державним реєстратором Дзержинської міської ради як фізична особа – підприємець згідно рішення від 24.02.2003 року № 3454/32Р. Згідно податкової декларації платника фізичної особи - підприємця за І півріччя 2019 року, поданої до Костянтинівсько-Дружківського управління ГУ ДФС У Донецькій області, обсяг доходу склав 37000 грн. 00 коп. (а.с. 15).
Протоколом переплати № 655673 ОСОБА_1 встановлено суму надміру перерахованої субсидії в розмірі 12982 грн. 46 коп., з яких: за період з 01 серпня 2018 року по 31 січня 2019 року субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам в розмірі 7434 грн. 18 коп. та за період з 01 лютого 2019 року по 30 квітня 2019 року у грошовій готівковій формі в розмірі 5548 грн. 28 коп. (а.с 10).
Отже, у зв`язку з тим, що відповідач не повідомила позивача про статус її чоловіка, остання протягом періоду часу з 01 серпня 2018 року по 30 квітня 2019 року безпідставно отримувала субсидію на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 12982 грн. 50 коп.
Згідно з п. 22 Положення про порядок призначення житлових субсидій (у редакції, чинній на дату звернення та призначення відповідачу субсидії) за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
Такі ж положення містить п. 119 Положення про порядок призначення житлових субсидій (у редакцій, чинній на час звернення позивача до відповідача із вимогою про повернення отриманої житлової субсидії та на час звернення до суду з позовом), відповідно до якого за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
Договором № 21 від 30 січня 2020 року відповідачку повідомлено про необхідність повернення надмірно перерахованої субсидії в сумі 12982 грн. 50 коп. (а.с. 6).
В добровільному порядку відповідачкою грошові кошти не повернуті, що нею не спростовано.
Відповідно до п. 2 «Про затвердження Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями» в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: - припиняють надання субсидії; -повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); - повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії. Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
За таких обставин, враховуючи, що внаслідок подання недостовірної інформації про статус її чоловіка відповідачці було неправомірно виплачено житлову субсидію, відповідачка в добровільному порядку кошти не повернула, суд дійшов висновку про задоволення позову Управління соціального захисту населення як такого, що ґрунтується на законі, та стягнення з ОСОБА_1 на користь позивача надміру виплаченої субсидії на оплату житлово-комунальних послуг за період часу з 01 серпня 2018 року по 30 квітня 2019 року в загальній сумі 12982 грн. 50 коп.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, в розмірі 2102 гривні 00 копійок.
Керуючись ст.ст. 4, 19, 141, 259, 263, 264, 265, 280-282, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позов Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Громова, 14, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 03197428) до ОСОБА_1 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення надміру виплачених коштів – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області надміру виплачену субсидію на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 7434 (сім тисяч чотириста тридцять чотири) гривні 20 копійок на розрахунковий рахунок Управління UA028201720343150008000053099, ОКПО 03197428, КПК 2501230, КЕКВ 2730.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Доецької області надміру виплачену субсидію на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 5548 (п`ять тисяч п`ятсот сорок вісім) гривень 30 копійок на розрахунковий рахунок Мінсоцполітики України UA928201720343130006000078737, код ЄДРПОУ 37567866, банк отримувача – ДКСУ, МФО 820172, КПКВК 2501230, КЕКВ 2730.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області витрати, пов`язані зі сплатою судового збору в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відповідно до п.3 розділу ХІІ «Прикінцевих положень» Цивільного процесуального кодексу України процесуальні строки, зокрема, на апеляційне оскарження рішення, передбачені ст. 354 цього кодексу, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Суддя